Záhradníctvo

Jarná ťažba cesnaku

Cesnak je zdravá zelenina, ktorá sa nikdy nenachádza na regáloch obchodov. Ale mnohí Rusi, ktorí majú svoje vlastné pozemky, radšej rastú cesnak s vlastnými rukami. Napokon hotový výrobok neobsahuje škodlivé látky, pretože záhradníci najčastejšie nepoužívajú chemické prípravky a prostriedky.

Novici sa tiež zaoberajú rastúcou zdravou zeleninou. Práve oni sa najčastejšie zaujímajú, kedy odstrániť jarný cesnak z postelí na zimné uskladnenie. Toto je možno najdôležitejšia a najťažšia otázka, pretože závisí od toho, či bude mať prospech čas a úsilie vynaložené na pestovanie zdravých zeleniny. Pokúsime sa o tom povedať.

img ">

Doba pristátia je dôležitá

Odpoveď na otázku, kedy sa zapojiť do čistenia jar odrôd vysadených na jar bude závisieť na mnohých parametrov:

 1. Klimatické podmienky regiónu, a teda aj čas pristátia Zubkova v krajine. Zvyčajne sa cesnak zasadzuje pred zahriatím zeme, až kým neustane masívne leto cibule. Zuby sa zakoreňujú, potom škody z lariev sú minimálne.
 2. V strednom Rusku, na Sibíri, sa zubkov vysadzuje koncom apríla, prvých máj. Musí sa tiež zohľadniť nástup pružiny. Ranné mrazy môžu poškodiť.
 3. Letné počasie je tiež dôležitým faktorom. Začiatočníci by si mali pamätať, že dozrievanie sa vyskytuje rýchlejšie v suchom horúcom počasí, čo znamená, že zber sa začne skôr. A v chladnom, deštivom lete - natiahnuté, takže načasovanie zberu jarných odrôd sa odloží.

Prečo hovoríme o načasovaní výsadby zeleniny na jar? Faktom je, že môžete matematicky vypočítať približný čas zberu jarného cesnaku. Zvyčajne pre plnú zrelosť potrebuje táto rastlina 100-102 dní, trochu viac ako tri mesiace.

Ukázalo sa, že strúčiky jarných odrôd cesnaku vysadených koncom apríla by sa mali odstrániť začiatkom augusta. Ak sa vysadenie uskutoční o týždeň neskôr, po 15. auguste odstránime zeleninu. Niekedy sa doba zberu natiahne na začiatok septembra.

img ">

Varovanie! Jarný cesnak určený na skladovanie by nemal byť zmrazený.

Cesnak dozrieva

Pochopte, kedy sú pripravené jarné odrody cesnaku, vizuálne, podľa špeciálnych označení, ktoré naznačujú jeho zrelosť a pripravenosť na zber.

Začiatočníci sa odporúčajú, aby starostlivo prečítali tipy skúsených záhradníkov:

 • vegetačný proces spomaľuje, závod prestáva produkovať nové perie;
 • spodné, horné listy a stonky zeleniny strácajú zelenú, žltnú;
 • hrdlo sa stáva tenšie, jemné na dotyk, diera z vertikálnej polohy sa mení na vodorovnú.
 • väčšina rastlín žltne a ležie.
Varovanie! Nie je potrebné čakať, kým vrchnáky na jarnom cesnaku úplne neblokujú, inak môžete stratiť plodinu.

Žltnutie listov a stoniek sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, preto by sa nemalo považovať za jediné a hlavný indikátor. Existujú aj ďalšie body, ktoré musíte venovať pozornosť pri vizuálnej kontrole.

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov, pomocou ktorých môžete určiť, kedy kopanie jarné cesnak - tvorba hlavy. Ak to chcete urobiť, môžete vytiahnuť 1-2 rastliny. Ak sú takéto podmienky splnené, môžeme predpokladať, že cesnak je zrelý a je čas ho očistiť:

 1. Žiarovka hustá, s jasným rozdelením na klinček.
 2. Spodok suchý s tmavými koreňmi.
 3. Košeľa je celá, má tri ochranné vrstvy. Horná vrstva je šumivá, ľahko sa odstráni bez poškodenia celistvosti hlavy.
 4. Zubné zuby je možné oddeliť bez veľkého úsilia.
 5. Váhy nadobudnuté charakteristické pre rôzne farby.

Ak cesnak nedosiahne komoditnú normu, potom je iná voľná a jemná hlava. V prezývaných žiarovkách je rozdelenie na klinček v prítomnosti nových bielych koreňov.

Tip! Nadrastná a nezrelá zelenina nie je vhodná na dlhodobé skladovanie.

img ">

Je možné urýchliť zrenie

Pravidelne dozrievanie jarného cesnaku je nerovnomerné, a to nielen kvôli odrodám odrôd. Dokonca aj nedostatok alebo prebytok vlhkosti počas zavlažovania môže ovplyvniť načasovanie dozrievania. Keď budete jesť jarný cesnak, nevyberajte celú záhradu, ale urobte ju selektívne.

Po prvé, otázka načasovania zberu jarného výsadby cesnaku je tiež dôležitá, pretože po 2-3 týždňoch je potrebné zastaviť vegetačný proces a nasmerovať všetky sily závodu na dozrievanie. Je potrebné zastaviť zalievanie.

Po druhé, musíte vedieť, kedy kopať prameň cesnaku tiež preto, že spravidla dlhšie dažde začína v auguste. Môžu znížiť udržiavanie kvality zeleniny. Ak z meteorologickej správy viete, že keď začne zlé počasie, môžete urýchliť proces dozrievania cesnaku, aby ste ho odstránili skôr:

 • vyberte krajinu na holé hlavy;
 • nalepte cesnakové stopky do uzla.

Kedy odstrániť cesnak:

Ako kopať

Cesnak sa zberá v suchom, slnečnom počasí, aby sa vybraná plodina v záhrade nechala niekoľko hodín vysušiť. Nedoporučuje sa jednoducho vytiahnuť rastliny: koreň je veľmi dlhý, pevne držaný v zemi. Najčastejšie sa kmeň zlomí pozdĺž krku, zatiaľ čo samotná hlava zostáva v zemi. Odporúča sa vyhrabať cesnak z záhrady s vidličkou, takže je menej zranený.

Je to dôležité! Aby sa zachovala zachovaná úroda, nevyhadzujte vykopané rastliny, ale opatrne ich položte na záhradnú posteľ.

Skúsení záhradníci odporúčajú, aby ste ihly neodstránili. Faktom je, že počas procesu sušenia pokračuje tok živín do banky. Môžete odstrániť stonku pred triedením cesnaku a jeho ukladaním.

Keď vykopáte cesnak, okamžite zlikvidujte rastliny so zjavným poškodením, aby sa choroba nedostala do zdravých hláv. Mierne sušené pod slnkom, plodina sa prenesie do dobre vetranej miestnosti. Tam bude vydávaný do 2-3 týždňov. Iba potom sa uskutoční rezanie koreňov a stonky, triedenie a skladovanie.

img ">

Pozrime sa na to

Takže sme vám povedali, kedy si vybrať jarný cesnak, berúc do úvahy vizuálnu kontrolu rastlín, čas výsadby klinčekov a približnú vegetačnú dobu. Samozrejme, nikto by nemal tvrdiť, že presný počet zberu z cesnakových lôžok nie je možné zavolať. Všetko závisí predovšetkým od klimatických charakteristík regiónu, poveternostných podmienok, rôznorodosti.

Samozrejme, po prvýkrát budú musieť nováčikovia zohľadniť všetky možnosti kontroly pripravenosti cesnaku na zber, ale v priebehu času sa postup "identifikácie" zjednoduší. Prajeme vám bohatú úrodu a zachránime ju až do jari.