Záhradníctvo

Čierny ríbezľ Lazy

Ryža Lazy - rozmanitosť ruského chovu, dostala jeho meno z dôvodu neskorého dozrievania. Odroda prináša veľké bobule s dezertnou chuťou, vhodné na pestovanie v dachoch a záhradných pozemkoch. Ryža Lazy pes je odolný proti zimným mrazom a toleruje ťažké klimatické podmienky.

Vlastnosti odrody

Čierny ríbezľ Lentish chovaný v oblasti Oryol. Rodičovské odrody - Minai Shmyrev a Bredthorp. V roku 1995 bola odroda zaradená do štátneho registra a mohla byť vysadená v strednom, severozápadnom regióne, v regióne Volga a v Urali.

Opis odrody a foto ríbezle Lazy:

 • neskoré ovocie;
 • silný silný ker;
 • veľké množstvo výhonkov;
 • hrubé a lesklé vetvy;
 • veľké, mierne vrásčité listy;
 • 43% plodnosť.

Charakteristika plodov odrody Lazy:

 • hmotnosť od 2,5 do 3 g;
 • hnedo-čierna farba;
 • sladká osviežujúca chuť;
 • degustačné skóre 4,5 bodov.

Mrazuvzdornosť Lazyay -34 ° C. Pod snehovými krytinami trpia nižšie teploty. Ríbezle sú vhodné na pestovanie v regiónoch s drsným podnebím.

Nevýhodou Lazyay je nestabilný výnos. Poveternostné podmienky a starostlivosť ovplyvňujú ovocie. Bobule dozrievajú v rovnakom čase, takže plodina sa odstráni niekoľkokrát za sezónu. Neskoré ríbezle Lazyay naďalej dozrieva, keď sa dokončí plodenie iných odrôd.

Až 1 kg bobúľ sa odstráni z jedného puzdra. S dobrou starostlivosťou dosahuje výnos 8-10 kg. Ovocie sa používa čerstvé, spracované na výrobu džemov, kompótov, výplní na pečenie. Bobule zachovávajú svoje vlastnosti, keď sú zmrazené.

Výsadba kultúry

Na jednom mieste čierne ríbezle môžu rásť viac ako 12 rokov. Od výberu miesta pestovania závisí od výnosu kultúry. Na pestovanie používajte zdravé rastliny, ktoré sa nakupujú v škôlkach. Sadenice je možné získať nezávisle od odtieňov dospelých Bush Lazy.

Výber miesta

Čierne ríbezlí uprednostňuje slnečné oblasti nachádzajúce sa vo vyšších nadmorských výškach alebo svahoch. V nížinách majú rastliny vystavenie účinkom studeného vzduchu a vlhkosti.

Aj keď je lenivý ryže samoživený, odporúča sa pestovať ho vedľa iných odrôd na zvýšenie výnosov. Medzi kríkmi odchádzajú 1 až 1,5 m.

Tip! Na pestovanie čiernej ríbezle vhodná ľahká úrodná pôda.

Ryža sa aktívne vyvíja v hlinenej pôde, ktorá má dobrú vlhkosť a vzduchovú priepustnosť. Ak je pôda príliš ťažká a neprechádza dobre vlhkosťou, potom sa jej zloženie zlepší zavedením riečneho piesku.

Príprava sadeníc

Ak chcete zakúpiť sadenice odrody Lazyay, je najlepšie kontaktovať špecializované centrá alebo škôlky. Zdravé sadenice majú 1-3 výhony dlhé 30 cm a silný koreňový systém. Nemali by sa vyskytnúť žiadne známky poškodenia rastlín, rastov, suchých alebo znetvorených plôch.

Je to dôležité! Ak ryža na rastúcom mieste už rastie, môžete si sadenice nechať sami. Rozmanitosť propagovaná odrezaním, procesmi alebo rozdelením kefa.

Na rozmnožovanie odrody Lazyay na jeseň vyberajú výhonky s hrúbkou 5 mm a dĺžkou 15 cm, ktoré sú starostlivo rezané a zakorenené 2-3 mesiace v krabici s mokrým pieskom. Odrezky sa skladujú pri teplote + 2 ° C, potom sa zakopajú v snehu alebo zostávajú v pivnici až do jari. Rastliny sa vysádzajú po roztopení snehu a zohrievaní pôdy.

Reprodukcia ryže vrstvením je jednoduchšia. Na jar si vyberajú silný výstrel, ktorý je ohnutý a pripevnený k zemi. Nad povrchom opúšťajú špičku dlhú 20 cm a samotný výstrel je pokrytý pôdou. V priebehu sezóny sa odrezky zalievajú, pôda sa mulčuje humusom. Na jeseň sú oddelené od Búša a uložené na novom mieste.

Pri transplantácii ríbezlí sa získajú nové rastliny rozdelením púšte. Oddenka je vykopaná a rezaná čistým nožom. Plátky sa spracujú drveným uhlím. Každý nový krík by mal mať niekoľko silných koreňov.

Pracovný poriadok

Ryža Lazybird zasadil koncom septembra po páde listov. Povolenie odložiť pristátie na jar. Potom musíte počkať na roztápanie snehu a zem na zahriatie.

Začíname s prípravou jamy. Potom počkajte 2-3 týždne, kým sa pôda usadzuje.

Postup pre sadenie Lazy:

 1. Vykopajte otvor s priemerom 50 cm a hĺbkou 40 cm.
 2. Pridajte 2 kôstky kompostu a 100 g superfosfátu do úrodnej pôdy.
 3. Nalejte podklad do jamy.
 4. Deň pred vysadením umiestnite korene ryže do čistej vody.
 5. Zariadenie sadnite, zakryte korene zeminou.
 6. Dajte veľa teplej vody kebe.
 7. Vystrihnite výhonky, ponechajte 2-3 pupeny na každom z nich.

Rastliny sa napájajú každý týždeň. Pôda je rozmiešaná s humusom. V zime sú kríky usadené na ochranu pred zamrznutím.

Starostlivosť o stupeň

Podľa popisu odrody, fotky a recenzie ryže Lazy človek potrebuje starostlivosť, kvôli ktorému sa jeho výnos zvyšuje. Kroviny sú napojené a kŕmené, pôda je uvoľnená a očistená od buriny. Prerezávanie pomáha omladieť krík a stimuluje rast nových výhonkov. Na ochranu pred chorobami a škodcami vykonajte preventívnu liečbu.

zalievanie

Čierne ríbezle Lazy nápoj napojený na usadenú vodu. Pôda je udržiavaná vlhká. Avšak stagnácia vlhkosti je škodlivá pre kríky, pretože vedie k rozpadu koreňov. Pri nedostatku vlhkosti sa vaječníky spadnú a plody sa zmenšujú.

Zvláštna pozornosť sa venuje nasledujúcim etapám vývoja krídiel:

 • na začiatku júna, keď rastliny začnú rásť, objavia sa vaječníky;
 • v prvej polovici júla, keď zrelé bobule.

Na 1 štvorci. m pozemku spotreby vody je 20 litrov. Pri zavlažovaní sa kruhová brána vedie vo vzdialenosti 30 cm od puzdra.

Po zalievaní uvoľnite pôdu a odstráňte burinu. Uvoľnenie pomáha rastlinám absorbovať vlhkosť a živiny. Mulčovanie pôdy humusom alebo rašelinou pomáha znižovať intenzitu zavlažovania.

kŕmenie

Čierne ríbezle Lazy s organickou hmotou a minerálmi. Najlepšie je alternovať medzi rôznymi typmi obväzov.

Kroviny mladšie ako 3 roky začiatkom jari oplodňujú 40 g močoviny, ktorá je v pôde uložená do hĺbky 30 cm. Dusíkaté hnojivo podporuje rast výhonkov. Dospelé kríky odrody Lazy dosť 25 g močoviny.

Tip! Po kvitnutí, čierne ríbezle potrebujú draslík a fosfor. 40 gramov superfosfátu a 20 gramov draselnej soli sa pridá k 10 litrom vody.

Každé 2 roky sa pôda vykopáva pod krovami a oplodňuje sa humusom. Keď je pôda v priebehu sezóny mulčovaná organickou hmotou, je to možné bez pridania humusu.

prerezávanie

V priebehu času vyrastie čierny ryžový lenivý. Zábery nachádzajúce sa vo vnútri kríkov nedostávajú dostatočné pokrytie. V dôsledku toho sa výdavky strácajú a chuť bobúľ sa zhoršuje.

Každý rok rezané suché, zmrazené a choré výhonky. Hlavná plodina čierneho ríbezle pochádza z ročných výhonkov. Preto prerezávanie predmetu vetvy staršie ako 4 roky.

Prerezávanie sa vykonáva na začiatku jari pred prestávkou alebo na jeseň po páde listu. V lete sú odstránené slabé koreňové výhonky, ktoré odoberajú veľa živín z hlavného kríka.

Postupne sa v dospelých kríkoch posúvajú ovocné puky na vrchol výhonkov. Na jar sa špičky stiera, aby zastavili rast a získali silné ovocné výhonky.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Ryža Lazybone odolná voči antraknóze a múčnatke. Na zabránenie ochorenia sa krúžky striekali roztokom liečiva Nitrofen. Ošetrenie sa vykonáva skoro na jar pred začiatkom vegetačného obdobia.

Počas vegetačného obdobia sa chemikálie používajú s opatrnosťou. Na postrek vhodné liečivo Fundazol, ktoré ničí bunky húb spôsobujúcich choroby. Posledná úprava sa vykonáva 3 týždne pred vyberaním bobúľ. Neskoro jeseň po prerezaní kríkov re-proces.

Variety Lazy pes náchylný na obličkové kliešte, mory, vošky, húsenice. Karbofos a Aktellik sú účinné proti škodcom. Profylaktické ošetrenia sa vykonávajú na jar a na jeseň v teplom, bezvetrnom počasí.

Hodnotenie záhradníkov

Karina, 26 rokov, Kazaň Podľa popisu odrody a fotografie v škôlke sa mi páči Lazyay ríbezle, a preto bolo rozhodnuté, že v krajine by sme mali položiť niekoľko krov. Bush rýchlo rástol a začal prinášať vysoké výnosy. Bobule sú veľké a sladké, neskôr dozrievajú v otvorenej, exotickej a mnoho ďalších odrôd. Medzi kríkmi je lepšie nechať každé 2 km, aby sa rastliny rozvíjali normálne.Mikhail, 33 ročný, Rostovský kraj Po štúdiu popisov odrôd, recenzií a fotografií nakúpil ríbezlí Lazy na pestovanie v krajine. Bush rastie viac ako 3 roky. Zhromažďujem z nej asi 8 l bobúľ a veľa ríbezlí zostáva. Počas daždivého počasia explodujú bobule. Koža je dosť tenká, ale nevytvára sa, keď sa zhromažďuje. Odporúčam odroda Lazy na pestovanie na záhradných pozemkoch.Sep, 48 rokov, Tula.Rôzna ryža Lazy - jedna z najkvalitnejších na mojom pozemku. Lazy človek môže byť povolaný iba na neskoré plodenie. V chuti, veľkosti plodov a udržateľnosti v žiadnom prípade menej ako ostatné odrody ryže. Jediná nevýhoda - bobule dozrievajú súčasne. Preto je potrebné zberať v niekoľkých prístupoch. Hoci bobule visia dlho po dozretí a nie sú spŕchané.

záver

Ryža Lazy - slušná plodina, vhodná na pestovanie v rôznych regiónoch. Rozmanité druhy bobúľ sú oceňované pre dezertnú chuť a univerzálnu aplikáciu. Sadenice sa nakupujú v škôlkach. Na chov môžete použiť kefu dospelých ríbezlí. Vysoký výnos je zabezpečený pravidelnou starostlivosťou: zalievanie, kŕmenie, orezávanie kríkov. Čierne ríbezle sú trochu náchylné na choroby, ak sledujete agrotechnológiu a vykonávate preventívne ošetrenie.