Kvety

Ako pestovať semená

Záhradné pančuchy alebo Vittrok Violets, kultivované ako ročná a dvojročná rastlina, používajú na ozdobenie záhrad a vnútorných priestorov. Hlavná reprodukcia je zo semien. Domáci fialky môžu byť pestované zo semien celoročne av otvorených kvetinových záhonoch iba v letnej sezóne. Tam je iný názov pre Pansies - viola, čo v taliančine znamená fialové. Aby sme sa vyhli zmätkom pri čítaní nášho článku, poznamenávame: Pansies, fialová a viola sú jednoznačné definície tej istej rastliny. Ako pestovať tieto kvety zo semien, kedy sa pestovať, ako dosiahnuť bohatý kvitnutie: dostanete odpovede na všetky tieto otázky čítaním obsahu nášho článku.

morfológia

Violetky Pansies nemajú jednu všeobecne uznávanú klasifikáciu, niektorí botanici zdieľajú druhy rastlín podľa tvaru a veľkosti kvetu, iné - podľa doby kvitnutia alebo odolnosti voči vplyvom prostredia.

Základom modernej klasifikácie je distribúcia macešky v rozmeroch kvetov:

 1. Super obrie fialky. Priemer kvetov dosahuje 11 centimetrov.
 2. Obrie viol. Veľkosť kvetu 9-10 cm.
 3. Veľkokveté oči (kvety s priemerom 8-9 cm).
 4. Stredne kvitnuté fialky. Kvety rastú od 6 do 8 centimetrov.
 5. Malý kvet viol. Priemerná veľkosť kvetov je 5-6 cm.

Všetky skupiny sú ďalej rozdelené do mnohých odrodových podskupín, ktoré sa vyznačujú farbou a tvarom kvetov. Nebudeme tu opisovať každú odrodu Pansies, je to jednoducho nemožné, ich počet je v stovkách, uvádzame len popis hlavných morfologických údajov, ktoré kombinujú všetky druhy a odrody tohto rastliny:

 • Fialová - kompaktná alebo mierne roztiahnutá ročná rastlina, výška kosti od 15 do 40 centimetrov, pestovaná zo semien;
 • korene violy sú vláknité, to znamená, že hlavný koreň nemá výraznú prioritu, existuje veľa koreňových procesov ležiacich v hĺbke nie viac ako 15-20 cm;
 • Pansy listy sú tmavo zelené (v závislosti od odrody môže mať svetlo zelená farba), alternatívne, tvar listov je oválny alebo oválny, zužujúci sa na vrchole, zúbkované okraje;
 • kvety majú rozdielne veľkosti (pozri vyššie), okraj je plochý s piatimi okvetnými lístkami, jeden spodný okvetný lístok má špeciálnu dutinu, do ktorej sa zbiera peľ, všetky ostatné okvetné lístky sú mierne zdvihnuté nahor, v tvare ventilátora, rôzne farebné: čiernobiele, tiež dve a trojfarebné;
 • ovocie - trojkomorové semenné sklíčka, semená malé, hladké a lesklé, dĺžka do 2 mm, šírka osiva - menej ako 1 mm (viď foto nižšie).
To je zaujímavé! Na Valentína sa anglické dievčatá a mladí ľudia vzájomne darovali sušené fialové kvety, ktoré v láske symbolizovali svoju nevinnosť.

Pestovanie zo semien

Vo videu na konci tejto stránky skúsený pestovateľ podrobne rozpráva o spôsobe pestovania Pansies od semena po sadenice. Pre tých, ktorí dávajú prednosť čítaniu textu, píšeme ďalej.

Na zasievanie semien violy začať vo februári, takže v čase výsadby v zemi mať dostatočne rozvinuté sadenice. Výsledné rastliny môžu byť vysadené v záhradných hrncoch, v kontajneroch na balkóne alebo v bežných hrncoch, ktoré sú umiestnené v každej vnútornej miestnosti. Sady semenáčikov sa pestujú zo semien, aby sa na záhrade dostali kvitnúce záhony čo najskôr, aby ich obdivovali celé leto, a nie na začiatku jesene, čo sa môže stať, ak budete fialky v zemi príliš neskoro.

výcvik

Semená Pansies sú malé (viď foto nižšie), práca s nimi bude musieť tvrdo pracovať. Pripravte malé špáry alebo špáradlá, pinzety na nechty s tupými koncami. Budete tiež potrebovať malý kontajner so zemou alebo obrúsky s gázou. Závisí to od toho, ktorý spôsob pestovania zo semien, ktoré uprednostňujete, s alebo bez substrátu.

Varovanie! Semená fialiek sa môžu skladovať maximálne 2 roky. Bezohľadní výrobcovia nechávajú miešať v jednom balení staré, už vypršané semená, s čerstvým, zhromaždeným v sezóne minulých sezón. Dajte si pozor na takéto falzifikáty. Percento klíčenia semien závisí od trvanlivosti. Niekedy je tento údaj nižší ako 50%.

siatie

Semená mačiek sú nasiaknuté, aby sa získali prvé naklíčené výhonky, alebo sa vysadia v suchom stave vo vlhkom substráte.

V pôde sa semená zakoreňujú a drobné klíčky s listami kotyledonu sa ponáhľajú nahor, to je znázornené na fotografii nižšie. Semená klíčia po 7-10 dňoch.

Môžu byť ponechané v tejto polohe, až kým nevyrastú plodiny a môžete sa ponoriť do samostatných hrncov na každú sadenicu. Ďalšia fotografia zobrazuje sadenice Pansies, ktoré sú už pripravené na transplantáciu do zeme. Od výsevu fialových semien až po získanie bežných sadeníc s niekoľkými skutočnými listami trvá 3 až 4 mesiace. Na otvorenom teréne sa v závislosti od času otepľovania jar vysádzajú sadenice maceľníkov pestované zo semien, na juhu to môže byť vykonané v apríli až máji, v chladných oblastiach v máji až júni.

Podklad pre kvety

Pokúšajúc sa uľahčiť pestovanie záhradníkov zo semien rôznych plodín: kvety, zelenina, bobule a ovocie, výrobcovia sa naučili vyrábať moderné materiály, ktoré pomáhajú znížiť náklady na pracovnú silu pri príprave substrátov. V obchodoch si môžete kúpiť všetko pre tieto účely: rašelinové a kokosové tablety, zložité zmesi zemín, ktoré sú navrhnuté oddelene pre jednu alebo druhú továreň, špeciálne kontajnery s viečkami a všetky druhy príslušenstva pre takéto práce.

Ak nemáte v okolí podobné špecializované obchody a zeleninovú záhradu, ako hovoria "vedľa seba", potom na jeseň urobte zásobu záhradnej pôdy, kompostu, piesku a rašeliny. V súčasnosti sa môžu skladovať v suteréne alebo v chate. Zemiaca zmes sa musí pripraviť 2-3 týždne pred zasadením semien, priniesť ich do vykurovanej miestnosti (v dome alebo v sklade) a ako sa zohriať. Violety nie sú veľmi pekné o zložení pôdy, ale nemajú radi príliš kyslé alebo alkalické pôdy.

Pôdna zmes takéhoto zloženia je vhodná na pestovanie zo semien: 1 časť piesku, 3 časti úrodnej pôdy z zeleninovej záhrady a 1 časť zhnitého ľahkého kompostu. Všetky zložky sú dôkladne premiešané, odstráňte veľké nečistoty: vetvičky, kamienky, veľké časti zostávajúcich rastlín. Začnite navlhčovať pôdu pomaly a zatvárať nádobu s vekom tak, aby sa vlhkosť nevyparovala dlhšie.

Tip! Skontrolujte kyslosť výsledného substrátu. To sa dá robiť pomocou lakmusových papierov a farebných determinantov, ktoré sa predávajú v súprave.

Ak chcete zistiť stupeň acidifikácie pôdy, postupujte podľa pokynov priložených k baleniu.

Starostlivosť o sadenice

Počas doby, kedy sa rastliny "zrietia", je potrebné vykonať určitú starostlivosť, pozostáva z týchto:

 • pri zavádzaní pravidelného zavlažovania, raz za mesiac je potrebné ho kombinovať s chemickou prísadou na stimuláciu rastu;
 • pri udržiavaní konštantnej teploty, nie nižšej ako + 25 ° C;
 • pri udržiavaní vlhkosti vzduchu, v prípade potreby postriekať rastliny teplou vodou;
 • v dodatočnom osvetlení, ak sú dni ešte stále krátke (v prvom mesiaci po zasiatí je potrebné osvieženie za celý deň).

2-3 týždne pred vysadením v zemi, keď denné teploty dovolia, aby sa urobili, sadenice mačiek sú uhasené, kontajnery na ulici alebo na balkónoch 1-3 hodiny. Začať od 30 minút, postupne pridávať čas, priniesť až 4 hodiny. Na glazovaných lodžiach môžete začať vytvrdzovať v marci a v apríli až máji, ak to bolo plánované, transplantovať do škatúľ a nechať na celé leto. Pansies začnú kvitnúť skôr, ak je to južná alebo východná strana ulice.

Výsadba v krajine

Pripravené sadenice fialiek vypestované zo semien sa vysádzajú v pôde v polovici mája. V tomto ročnom období obyvatelia obcí často pozorujú, ako krajinári vyzdobujú mestské postele v parkoch a záhradách, rastlinné žiarovky tulipánov, narcisov, sadenice petúnie a fialiek. O mesiac neskôr začína ich divoké kvitnutie, letná sezóna sa otvára, mestá sú transformované a získajú farebné oblečenie. Záhradkári sa tiež ponáhľajú do svojich dachových pozemkov, aby mali čas na pristátie "záchranných" sadeníc mačiek a iných kvetov.

Pre začínajúcich záhradníkov odporúčame niekoľko pravidiel pre správne vysadenie sadeníc fialiek pestovaných zo semien v otvorenom teréne:

 1. Vyberte miesto pre pristátie violu vopred. Toto by malo byť osvetlené miesto od vysokých rastlín, možno oddelené záhradné hrnce, malá záhonová kvetina alebo časť v blízkosti ciest, alpský sklíčka.
 2. Pôda musí byť úrodná a ľahká, s neutrálnou hodnotou pH, voľná a čistá z buriny.
 3. Označte zem, urobte malé jamy pre sadenice s hĺbkou 15-25 cm Môžete si vybrať vzdialenosť medzi sadenice na vlastnú päsť, vziať do úvahy hustotu výsadby a budúci rast kríkov, chcete hustšie - rastliny častejšie.
 4. Nasypte vodu po studniach, keď je úplne absorbovaná, jednou rukou rozložte mokrú zem s lopatou a druhou rukou utrite korene sadenice Pansies v tejto štrbine. Pri držaní výhonku opatrne odstráňte špachtľu.
 5. Tiež jemne, chrániť krehké sadenice pred poškodením, posypte povrch jamy kompostom alebo rašelinou (hrúbka vrstvy 10-15 centimetrov).
 6. Ľahko vytiahnite sadenku za list, nemali by byť vytiahnuté zo zeme. Ak však zostane v ruke, opakujte to znova. Postupne sa naučíte správne.
 7. Zasadené sadenice pestované zo semien, teraz potrebujeme bežnú starostlivosť o kvety a zriedkavé kŕmenie, voda je raz mesačne s komplexnými hnojivami zriedeným vo vode. Naučte dávkovanie podľa pokynov na obale.

Kvetinárstvo hovorí, že Pansies sú veľmi citlivé na starostlivosť, tým viac lásky a starostlivosti, ktoré dáte rastline, tým dlhšie a hojnejšie budú kvitnúť.

Pozor! Semená fialiek sa neodporúča pred zimou vysadiť do zeme. Akýkoľvek náhly pokles teploty je pre ne škodlivý. Na jar môžete získať vzácne a nepriateľské výhonky, to znamená, že je niekde prázdny, ale niekde hustý.

Pozrite sa na fotografiu nižšie. Takto by mali vyzerať nádherné kvetinové ozdoby s motýľmi pestovanými zo semien.

Zber semien

Dvojročné druhy fialiek produkujú semená len v druhom roku. Tieto semená môžete zbierať sami. Aby to bolo možné, v prvom roku (júl - august) sa semená violy vysijú v prítomnosti v zemi. Na konci septembra alebo októbra sa vyseparujú sadenice (továreň nekrváca v tejto sezóne) spolu s hustom zeme. Skladujte v zime v nevykurovanej miestnosti: v pivnici, v kôli, v chladiarenskom sklade. Na začiatku mája, vysadené ako obyčajné sadenice. Na jeseň na konci kvitnutia, viol tvorí semenné struky, v ktorých je veľa čerstvého semena, pestovatelia kvetov ich zdvihnú, dať ich do sušenia a dozrievania. Takto získané semená môžu byť vysadené na semenáči doma rovnako ako nakúpené.

Zaoberáme sa pestovaním kvetín, darujeme ich krásu nielen ostatným, ale najprv máme potešenie a spokojnosť. Tieto pocity nám pomáhajú v živote. Láska kvety, sú našimi priateľmi.