Recepty

Recept na kyslá kapusta s medom

S nástupom jesene začína mimoriadne horúca sezóna na prípravu polotovarov na zimu. V skutočnosti v tejto dobe mnoho zeleniny a plodov dozrieva vo veľkých množstvách a je ich možné zakúpiť takmer za nič, zatiaľ čo za mesiac alebo dva ceny za tie isté výrobky hodí veľa. Zvyčajne je zber kyslá kapusta na zimu v jednom z najnovších - pretože jeho skoré odrody nie sú veľmi chutné vo fermentovanom stave. A stredné a neskoré odrody sa stali najlepšími po prvých malých mrazoch.

Každá žena v domácnosti má spravidla najobľúbenejší a najspoľahlivejší recept na fermentáciu bieleho kapusta. Ale existuje spôsob, ako kyslú kapustu, ktorá bude zaujímať každého, kto miluje chutné a zdravé produkty - kyslá kapusta s medom. V skutočnosti, v receptoch, kde sa prírodný med používa ako prísada v kyslíku, sú dve najzdravšie produkty kombinované a ak máte príležitosť, uistite sa, že ste sa pokúsili pripraviť túto neuveriteľne chutnú chuť, vyzerať vo vzhľade a zdravo v jej priebehu. Navyše je za normálnych podmienok ešte možné skladovať dlhšie, pretože antiseptické vlastnosti, ktoré sú súčasťou medu, robia vynikajúcu konzervačnú látku.

img ">

Recept "klasický"

Takýto recept nevyniká niečím obzvlášť novým, ale skôr sa dá nazvať starým, keďže sa používa na kvasenie viac než pred sto rokmi. Zloženie zložiek na výrobu kyslej kapusty v tomto receptúre je veľmi jednoduché.

  • Biela kapusta - veľké vidlice, s hmotnosťou približne 3 kg;
  • Mrkva - dve stredné alebo jedna veľká koreňová zelenina;
  • 3 dezertné lyžice bez hrubej soli;
  • Med, najlepšie tmavo sfarbené neskoré odrody - 2 lyžice;
  • 5 čiernych korení.

Na vidličke z kapusty odstráňte všetky kontaminované a znehodnotené vonkajšie listy a potom ich dobre umyte v tečúcej vode. Potom sa vidlice rozrežú na niekoľko kusov, aby bolo pohodlnejšie nakrájať každú časť na pásy nožom alebo špeciálnym strúhadlom.

POZOR! V receptúre nie je prísna indikácia, akú veľkosť by malo byť plátky kapusty, tak sa riadi podľa vášho vkusu.

img ">

Umyte mrkvu, odlupujte a otrepte na hrubom strúhadle. Nakrájaná zelenina sa zmieša v smaltovanej alebo sklenenej nádobe, pridá sa soľ a korenie, zmiešajú sa a dobre sa miesia.

Potom sa čistý, ťažký útlak umiestni na vrchol a nechá sa v miestnosti s teplotou približne + 18 ° С + 20 ° С po dobu 48 hodín. Pri zvýšených teplotách proces fermentácie prebieha rýchlejšie, ale chuť kapusty sa zhoršuje a ak je teplota oveľa nižšia, proces sa spomaľuje, kyselina mliečna sa uvoľňuje v nedostatočnom množstve a kapusta môže chutiť horko.

Je potrebné prepichnúť denník s dlhou ostrou tyčinkou denne, aby sa plyny, ktoré sa hromadia počas fermentácie, mohli voľne vytekať z neho. Pena, ktorá sa objavuje na povrchu, musí byť tiež pravidelne odstraňovaná - v ňom sa môžu nahromadiť škodlivé baktérie.

Po 48 hodinách sa časť soľného roztoku naleje do hrnčeka, zmieša sa s medom a tento sladký roztok kapusty sa naleje znova.

img ">

Je to dôležité! Uistite sa, že zelenina je pokrytá tekutinou po celú dobu. Ak to nestačí, môžete zvýšiť tlak alebo pridať nejakú pramenitú vodu.

Po ďalších dvoch dňoch kyslá kapusta by mala kvasiť. Medzi mnohými receptami na sourdough kapustu je s touto metódou, že proces fermentácie je najdlhší, ale chuť suroviny je spravidla nasýtená. Znamením konca fermentačného procesu bude transparentnosť soľanky a zastavenie vzhľadu vzduchových bublín na povrchu kapusty. Teraz sa kapusta môže premiestniť na chladné miesto. Ideálna teplota pre skladovanie je + 2 ° C až + 6 ° C.

Metóda kvasnicovej múčky

Predchádzajúci recept je skvelý na kvasenie bohatých odrôd bielej kapusty, ktoré samé vyžarujú veľa kvapaliny počas kvasenia. Ale kapusta je iná a nie je vždy možné určiť, ako sa bude správať v procese fermentácie. Preto existuje ďalší spôsob fermentácie, pomocou ktorého máte zaručené chutné a chrumkavé kyslá kapusta.

img ">

Môžete použiť rovnaké zložky ako v predchádzajúcom receptúre, ale k nim sa pridáva iba čistá pramenitá voda. Môžete použiť vodu prechádzajúcu cez dobrý filter alebo varené.

Varovanie! Ak je vhodné, aby ste zľahali kapustu v trojlitrových nádobách, bude to trvať asi jeden až jeden a pol litra vody na naplnenie jednej nádoby.

Po nakrájaní zeleniny vrijte vodu a rozpustite jej. Na pol litra vody podľa receptúry budete potrebovať asi 3 lyžičky dezertov soľ. Výsledná soľanka sa ochladí na teplotu neprevyšujúcu + 40 ° C. A len potom rozpustite 2 lyžice medu v ňom.

Je to dôležité! Ak rozpustíte med v horúcej vode, všetky jeho užitočné vlastnosti sa okamžite vyparia a celý bod takéhoto prázdneho miesta sa stratí.

Všetky recepty používajúce med vyžadujú túto základnú požiadavku, aj keď nie sú výslovne uvedené.

img ">

Sklenené poháre, je žiaduce sterilizovať pred položením v nich zmesi nakrájanej kapusty a mrkvy. Zelenina je veľmi naskladaná a ľahko rozdrvená na lyžici. Potom, čo sa zelenina položí takmer pod krk nádoby, vyleje sa slanou soľou a umiestni sa na mierne teplé miesto. Je potrebné, aby nakladač pokryl všetku zeleninu s hlavou.

Pretože v procese fermentácie sa časť soľného roztoku vyvýši a presiahne hranice plechovky, je lepšie ju dať do nejakej nádoby. Už po 8 až 10 hodinách od začiatku fermentácie je žiaduce uvoľniť nadbytočné plyny zo slimáka prepichnutím ostrou vidličkou alebo nožom.

Zelno, varené podľa tohto receptu, si môžete vyskúšať do jedného dňa po výrobe, aj keď získa konečný vkus iba za 2-3 dni. Uchovávajte, ako by mala byť kyslá kapusta, na chladnom a chladnom mieste.

img ">

Pikantné kapusta

Ak chcete experimentovať s chuťou kyslá kapusta, skúste si ju pripraviť s týmto receptom. Všetky hlavné zložky sa odoberajú v rovnakom množstve ako v prípade klasickej verzie. Kapusta a mrkva sú pre vás rezané pohodlným spôsobom. Ale pri výrobe soľanky, okrem soli, sa do vriacej vody pridá polievková lyžička anízu, fenikel a semiačka. Soľanka sa zvyčajne ochladí a med je dôkladne rozpustený.

Ďalej sa všetko deje tradičným spôsobom. Varená zelenina sa naleje soľankou s korením a medom a umiestni sa na podmienenom teplom mieste. Ako zvyčajne sa môže kapusta považovať za pripravenú a prenesenú na studenú, keď prestane byť uvoľňovaná plynová bublina a soľanka sa rozjasní.