Záhradníctvo

Blueberry Northland

Blueberry Northland patrí k pestovaným odrodám, ktoré sa pestujú vo veľkých množstvách v Kanade a Spojených štátoch. Avšak, zatiaľ čo zabezpečujeme dobré podmienky a jednoduchú, ale správnu starostlivosť, bude tu výborne rásť, na plantážach alebo na záhrade, dlho sa budete tešiť na veľkorysú úrodu chutných vitamínových bobúľ.

História chovu

Názov severnej čučoriedky ("Northland") v angličtine znamená "Severná zem". Získala sa na univerzite v Michigane (USA) ako súčasť programu na vývoj najchladnejších odrôd tejto plodiny na pestovanie v priemyselnom meradle.

Prácu na ňom vykonali S. Johnston a J. Moulton od roku 1948. Vedci sa podarilo prekročiť vysokú čučoriedku Berkeley s 19-H (hybridom poddimenzovaných borovíc a sadením Pioneer).

Northland bol výsledkom ich práce v roku 1952. Oficiálne bola táto odroda borovica zavedená do plodiny v roku 1967.

Popis bobulej kultúry

Northland čučoriedky sú oceňované nielen pre mrazuvzdornosť, vysoké výnosy a vynikajúcu chuť bobu. Vďaka ozdobnému vzhľadu rastliny tejto odrody vyzerá veľmi pekne na mieste na jar, na jeseň av lete, čo dáva krajinnému dizajnérovi luxusný dôvod na predstavenie fantázie.

Všeobecná myšlienka odrody

Rozmanitosť čučoriedky Nortland patrí k poddimenzovaným. V priemere, výška Bush - asi 1-1,2 m, ale je silný a šírenie. Zvyčajne poskytuje veľa výhonkov, často veľmi silné.

Koreňový systém rastlín tejto odrody, podobne ako borovica všeobecne, je povrchný, vláknitý. Charakterizovaná absenciu koreňových chlpov.

Nortland borievkové výhonky sú hladké, rovné. Počas celého roka zostávajú zelené. Vetvy dospelých rastlín tejto odrody sú flexibilné a schopné odolať veľkým množstvám snehu.

Nortland čučoriedkové listy sú podlhovasté, hladké, s mierne lesklým povrchom. V lete ich farba je jasne zelená, na jeseň získavajú ohnivú červenú farbu. Dĺžka čepele listu je asi 3 cm.

Kvetenstvo tejto odrody čučoriedok sú malé, pentadentové, majú tvar zvonu. Sú namaľované svetlo ružovou farbou.

jarabiny

Severné čučoriedkové bobule sú okrúhle, husté, stredne veľké (do 1,6 cm). Ich pokožka nie je drsná, svetlo modrá farba s miernym modrým kvetom. Jazva na povrchu je suchá, stredná alebo malá.

Chuť bobúľ borovica Northland je sladká, príjemná, s jemnou arómou, ktorá veľmi pripomína divokého "príbuzného". Odroda má vysokú úroveň ochutnávky - 4,0 (na päťbodovej stupnici).

Varovanie! Čučoriedky sú často zamieňané s inou podobnou bobuľovou plodinou - čučoriedkami. Rozlišovať ich od seba však nie je tak ťažké. Borovica je vyššia ako čučoriedky, jej výhonky sú tvrdšie a ich kôra je ľahšia. Šťava z bobúľ v prvej je svetlá, takmer priehľadná - zatiaľ čo v druhej je tmavá a ľahko si môže zafarbiť ruky a oblečenie.

vlastnosť

Blueberry Nortland sa vyznačuje množstvom síl, ktoré ju odlišujú od iných druhov záhrad tejto plodiny.

Kľúčové výhody

Mrazuvzdornosť tejto odrody je jednou z jej hlavných výhod. Podľa amerických zdrojov, čučoriedky Nortland pokojne odoláva poklesu teploty v zime na -35 stupňov. Kvety dokážu odolať ľahkým mrazom. Chovaná na sever od USA a Kanady, táto odroda je skvelá pre pestovanie v chladných oblastiach s drsným podnebím.

Starostlivosť o nortlandské čučoriedky sa nezdá ťažké ani pre začínajúceho záhradníka. Hlavné črty, ktoré je potrebné vziať do úvahy - zachovanie potrebnej vlhkosti a kyslosti pôdy, ako aj správne kŕmenie rastlín tejto odrody.

Žiaľ, borovica Norland nie je tolerantná voči suchu. Cíti, že nedostatok vlhkosti je veľmi akútny, takže je mimoriadne dôležité dodržiavať správny spôsob zavlažovania.

Tip! V suchom a horúcom období leta sa odporúča večer dodatočne zavlažovať listy rastliny tejto odrody teplou vodou.

Nortlandské čučoriedky sa dôverne odporúčajú pestovať na priemyselné spracovanie. Jahody sú dobre skladované a prepravované. Táto odroda čučoriedok je dobre zavedená na plantážach, kde sa používa ručná zber, avšak plody môžu byť tiež zozbierané mechanicky.

Doba kvitnutia a čas zrenia

Nortlandské čučoriedky kvitnú koncom jari, bohaté a pomerne dlhé (približne 3 týždne).

Pokiaľ ide o dozrievanie plodov, odroda patrí k stredne skorým: bobule začínajú spievať od polovice júla. Tento proces prebieha postupne a zvyčajne sa tiahne až do začiatku augusta.

Varovanie! Zrelé čučoriedky tejto odrody sa rýchlo vysypajú, preto odporúčajú zber aspoň niekoľkokrát za týždeň.

Indikátory výnosov, podmienky fruktizácie

Blueberry Nortland je schopný priniesť ovocie v druhom roku života.

Táto odroda je známa svojou pravidelnou, veľmi vysokou výťažnosťou. V priemere z bush môžete zhromaždiť 4-5 kg ​​bobúľ, maximálne množstvo je 8 kg.

Je to dôležité! V najpriaznivejších podmienkach môže borovica borovica v Severnej Amerike žiť až 30 rokov.

Rozsah plodov

Účel severných čučoriedkových bobúľ je univerzálny. Jeho plody sú veľmi chutné čerstvé, z nich sú rôzne prípravky (džemy, džemy, kompoty) a sladké dezerty (želé, marshmallows) sú vynikajúce. Okrem toho sú bobule dokonale skladované v suchom a zmrazenom stave.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Nortlandská čučoriedková odroda sa vyznačuje dobrou odolnosťou proti škodcom a mnohými chorobami, najmä vírusom mumifikácie plodov. Avšak táto kultúra môže stále trpieť silnou plesňou, rakovinou kmeňa, fizalosporozom a moniliózou.

Je to dôležité! V prípade porážania rastliny tejto odrody vírusovou alebo plesňovou infekciou je často potrebné vypáliť celý krov.

Najrozšírenejšia čučoriedka Nortland poškodzuje múčnatka, roztoče a tsvetoed.

Okrem toho si vtáky radi chutia na voňavé sladké bobule tejto odrody. Na to, aby sa s nimi bojovalo, sa odporúča prilepiť pásy polymérového filmu na vetve čučoriedkových kríkov, ktoré vystrašia perfektný lesk a šumenie vo vetre alebo farebné pásky látok.

Výhody a nevýhody odrody

Je zrejmé, že niektoré z nedostatkov, ktoré severná čučoriedková odroda ešte stále obdaruje, prepadá na pozadí svojich vlastných výhod:

výhody

nedostatky

Vysoká zimná odolnosť a odolnosť voči nízkym teplotám

Slabá tolerancia voči suchu

Skoré dozrievanie plodov

Zvýšená citlivosť na vietor a prievan

Nízky bush

Často je potrebné zničiť celý Bush v prípade choroby.

Sladké, chutné bobule

Vysoké nároky na kyslosť pôdy

Vysoké a stabilné výnosy

Pomalé miery chovu

Nenáročné, pokiaľ ide o starostlivosť

Dobrá odolnosť proti škodcom a chorobám

Dekoratívny vzhľad

Pravidlá vykládky

Na to, aby sa čučoriedky dostali do koreňa a cítili sa dobre na mieste, je potrebné ich správne vysadiť.

Odporúčané dátumy

Nortland rastliny borovíc do krajiny na začiatku jari a začiatku jesene. Skúsení záhradníci však odporúčajú prvú možnosť: potom po nástupu chladného počasia bude mať Bush čas, aby si zvykol na nové podmienky a bude dobre.

Výber správneho miesta

Pozemok v záhrade, kde plánujete umiestniť čučoriedky Northland, by mal byť otvorený a veľkoryso osvetlený slnkom: táto odroda prakticky neprináša plody v tieni. Zároveň by malo byť miesto spoľahlivo chránené pred prievanmi.

Nemôžete pestovať borovica Bush Northland blízko ovocných stromov. Bobule budú kyslé, pretože nemôžu získať správne množstvo cukru.

Je to dôležité! Je žiaduce, aby pozemok na pestovanie čučoriedok tejto odrody bol "odpočinok" - to znamená, že na niekoľko rokov nič na tom nerastie.

Príprava pôdy

Blueberry Nortland je veľmi citlivá na pôdu. Najlepšie pre ňu bude ľahký humus bohatý substrát - vlhký, ale dobre odvodnený.

Varovanie! Pôda musí byť kyslá - má hodnotu pH v rozmedzí od 3,5 do 5,0. Optimálna sadzba odporúčaná pre túto odrodu americkými farmármi je 4,5-4,8.

Ideálnou variantou spájajúcou všetky vyššie uvedené vlastnosti je rašelina (jazda na koni alebo prechodné), ako aj zmesi, ktoré sú na nej založené.

Výber a príprava sadeníc

K nákupu sadeníc odrodových čučoriedok, vrátane Northland, najlepšie na osvedčených miestach: špeciálne škôlky alebo na výstavných miestach. Dvojročné mladé rastliny s uzavretým koreňovým systémom a dĺžkou výhonku od 35 do 50 cm najlepšie zakorenia.

Pred zasadením do zeme sa odporúča, aby sa zásobník s sadivom tejto triedy umiestnil do nádoby s vodou po dobu pol hodiny. Tento postup pomôže jemne narovnať korene.

Algoritmus a model pristátia

Nortlandské čučoriedky sú takto vysádzané:

  • vykopanie pristávacieho otvoru o hĺbke 0,5 m a šírke 50-60 cm;
  • na dne je položená drenážna vrstva (štrk alebo piesok);
  • vyplňte studňu zmesou rašeliny, pôdy, vrhu ihličnatého a humusu;
  • mierne znížte sadenice, vyrovnávajte koreňový systém, posypeme zmiešanou zmesou pôdy;
  • zamiešajte pôdu rašelinou, pilinami, kôrou alebo škrupinou (vrstva 5-10 cm);
  • vodou na rastlinu vodou - prípadne pridaním kyseliny citrónovej (40 g na 10 l).

Je to dôležité! Aby sa zabezpečilo krížové opeľovanie, ktoré sa vyžaduje na fixáciu bobuľovitých plodín, malo by sa na mieste vysadiť niekoľko krov 3 až 4 rôznych odrôd.

Otvory na pestovanie severných čučoriedok by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 1,5 m. Vzdialenosť medzi radmi puzdier v tejto triede by mala byť 2-2,5 m.

Ako dať čučoriedky do zeme a starať sa o ňu, môžete sa naučiť z videa:

Následná starostlivosť o kultúru

Severná čučoriedková odroda je nenáročná z hľadiska starostlivosti. Existujú však určité odtiene, ktoré by sa mali brať do úvahy, aby rastlina neublížila a poskytovala stabilné výnosy.

Požadované udalosti

Vodné Nortland čučoriedky pravidelne odporúča (asi 1 krát za týždeň, počas obdobia plodu častejšie - 1 čas za 4-5 dní). Približná rýchlosť: 1 lyžičku vody na dospelú rastlinu. Mala by byť rozdelená na 2 dávky - ráno a večer.

Tip! Pre zalievanie krídiel tejto triedy je vhodné použiť aj špeciálne kvapkové zavlažovacie systémy.

Kŕmenie čučoriedok Northland musí nosiť minerálne (dusíkaté) alebo komplexné hnojivá v troch etapách:

  • na začiatku toku šťavy (polovica ročnej miery);
  • ďalšia štvrtina sa dostáva do obdobia kvitnutia;
  • zvyšok sa pridáva v čase zberu.
Varovanie! Nie je možné dodávať čučoriedky organickými hnojivami - sú to deštruktívne!

Uvoľnenie pôdy je nevyhnutným postupom pre starostlivosť o severné čučoriedky. Vykonáva sa niekoľkokrát počas sezóny. Treba mať na pamäti, že korene rastliny sú umiestnené blízko povrchu - resp. Musí byť pôda uvoľnená opatrne, bez toho, aby sa hlbšie dostala do zeme o viac ako 10 cm.

Dôležitou technikou, ktorá pomáha potláčať rast buriny, zachováva vlhkosť a obohacuje pôdu organickou hmotou - mulčovaním. Vrstva mulčovania pod kríkmi tejto odrody čučoriedok môže byť v rozmedzí 5 cm, takže môžete použiť rezanú trávu, rašelinu alebo sekanú kôru.

Krištáľové orezávanie

Pravidelné a správne prerezávanie čučoriedky Northland je zárukou jej zdravia a produktivity.

Z hygienických dôvodov sa tento postup vykonáva na jar, začínajúc od 2 až 4 rokov. Pomáha vytvárať silnú kostru rastliny a slúži ako prevencia zlomenín v priebehu doby plodenia pod hmotnosťou bobúľ.

Je to dôležité! Ak chcete zvýšiť výnos Northland čučoriedok, odporúčame prerezávať výhonky staršie ako 6-7 rokov.

V lete a na jeseň odrezávajú sušené a choré vetvičky prerezávaním.

V ročných rastlinách tejto odrody sa odporúča na jar odstrániť kvety.

Príprava na zimu

Northland je mrazuvzdorná odroda borovica. Avšak v regiónoch, kde nízka teplota môže pretrvávať dlho, v zime bude potrebovať prístrešie.

Ako taký používajte vrecúšik, spájanú priadzu alebo iný dýchací materiál, natiahnutý na kolíkoch alebo oblúkoch.

Je to dôležité! Polyetylénový film nemôže byť použitý na tento účel!

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Najčastejšie choroby, z ktorých môžu trpieť severné čučoriedky sú:

Choroba

prejavy

Kontrolné a preventívne opatrenia

Rakovina pôdy

Vzhľad červenkastých škvŕn na listoch a kôre, ktoré rýchlo stmavujú a zväčšujú. Stonky začínajú vyschnúť

Ovplyvnené orgány musia byť rezané a spálené. Liečba fungicídmi (Topsin, Fundazol). Aby sa zabránilo nadmernému namočeniu pôdy a nadmerného množstva dusíkatých hnojív

Sivá hniloba

Infikované orgány (vetvy, listy, ovocie) najprv získajú hnedú alebo načervenalú farbu, potom sa stávajú sivou a rýchlo zomierajú.

Fizalosporoz

Na mladých pobočkách sa objavujú malé opuchnuté červenavé škvrny. Nasledujúci rok sa na výhonoch vytvárajú rozsiahle rany a prispievajú k ich smrti.

Prerezávanie a pálenie postihnutých konárov. Striekanie zmesi Bordeaux, Fundazol, Topsin

moniliosis

Hubenie zamorením kvetov, listov a konárov, ktoré začínajú vyzerat 'ako poškodené mrazom. Ovocie moniliázy je mumifikované.

Ošetrenie rastlín zmesou Bordeaux po zbere

Škodcami, ktoré bránia tejto rozmanitosti čučoriedok, nie toľko. Medzi najčastejšie patria:

lupič vrakov

Vzhľad a činnosť

Kontrolné a preventívne opatrenia

vošky

Kolónie malého hmyzu na výhonkoch a mladé listy v spodnej časti rastlín. Nosič mnohých vírusových ochorení (rakovina kmeňa). Ovplyvnené orgány sú deformované

Účinná liečba insekticídmi (Karate, Calypso, Aktellik)

Roztoč obličiek

Malý (0,2 cm) biely hmyz so 4 dlhými nohami. Prežitie v sínusoch. Od jari sa usadzuje na listoch, púčikoch, kvetoch. Podáva sa na rastlinnú šťavu. Guličky sa tvoria na kôre a stávajú sa centrom vírusov.

Spracovanie pred kvitnutím obličiek železným vitriolom, prípravky Nitrofen, KZM

Weevil

Malý (0,4 cm) tmavý chrobák, ktorého telo je pokryté hnedými škvrnami. Dospelá osoba poškodzuje obličky. Larvy sa kŕmia tyčinkami a pistilmi kvetov, vylučujú hlien, ktorý zabraňuje otváraniu púčikov. Kvety suché a spadnúť

Spracovanie pôdy a listov čučoriedok spoločnosťou Fufan, Intravir. Pravidelne sa tiahne a zberá hmyz z pobočiek

záver

Northland Blueberry je krátkodobá, vysoko výnosná odroda tejto plodiny, chovaná v USA. Vďaka mnohým pozitívnym vlastnostiam je s našimi záhradkármi záslužne obľúbené. Všeobecne platí, že Northland je nenáročná odroda, ale starostlivosť a kultivácia na mieste vyžaduje určité vedomosti a zručnosti, aby sa borovica dobre zakorenila, ozdobila záhradu a využila výnos.

recenzia

Viktor Petrovich Zubarev, 37 rokov, Kaliningrad Už niekoľko rokov som na záhrade pestoval "Američanov" Northland a Patriot, niekoľko kríkov. Sú potešení. V odrode Patriot bobule viac a chutí lepšie. V tomto ohľade Northland je trochu horší - jeho plody sú menšie a kyslé. Posledná druhá odroda bola vysadená neskôr - s cieľom zabezpečiť vysokokvalitné krížové opelenie a vyšší výnos. V dôsledku toho som nezaznamenal žiadny osobitný rozdiel v objemoch zhromaždených z krídiel Patriot. Je to už málo z nich. Ekaterina Andreevna Metisheva, 47, DmitrovSortland Northland je moja prvá skúsenosť v pestovaní čučoriedok. Pôda na mojej ploche nie je pre túto rastlinu príliš dobrá, hlina. Na podobnú príležitosť som však našiel poradenstvo od škôlky na internete. Pri výsadbe sa odporúča dobre posypať dieru rašelinou, položiť stromček s zemitým hnojom a okolo neho dať dobré množstvo rašeliny. Potom bolo potrebné naliať a posypať natívnou pôdou. Tak som to urobil. Čo je najzaujímavejšie - v prvom roku kvitol Bush, aj keď som si bol istý, že by sa to nemalo očakávať pred budúcim rokom.

Pozrite si video: Meadow Valley 2pc Blueberry Duo Patriot and Northland (August 2020).

Загрузка...