Záhradníctvo

Výsadba a starostlivosť o rakytník

Výsadba a starostlivosť o rakytník je jednoduchá. Dokonca aj nováčik záhradník nebude ťažké získať dobrý zber plodov podlieha určitým pravidlám. Tento článok popisuje princípy kultivácie rakytníka, agrotechnických techník a spôsobov práce s týmto kerom. Nachádzajú sa v ňom hlavné choroby a škodcovia a odporúčajú sa opatrenia na ich prevenciu a kontrolu.

Princípy pestovania a starostlivosti o rakytník

Rakytník je nízky listnatý krovovitý keř alebo strom čeľade Loch. Vo voľnej prírode sa vyskytuje pomerne často, najmä na Sibíri. Uprednostňuje ľahké piesčité a kamienkové pôdy, rastie pozdĺž potokov, pozdĺž brehov rieky.

Výsadba rakytníka v krajine môže byť pre dekoratívne účely aj pre zber bobúľ. Táto rastlina je celkom odolná voči všetkým druhom chorôb a škodcov. Poľnohospodárske pestovanie rakytníka nie je veľmi zložité. Z povinných postupov sa vykonáva iba prerezávanie, ktoré sa vykonáva na vytvorenie zdravého stromu alebo ker, ako aj na sanitárne účely.

Ako rozlíšiť mužský rakytník od samice (foto)

Zvláštnosťou kultúry je to, že ide o dvojdomú rastlinu, preto sú pupeny rakytníka mačkovité a samice a nachádzajú sa na rôznych osobách. V obličkách je najjednoduchšie rozlíšiť mužský rakytník od samice. V mužskom rakytníku sú na základoch mladých výhonkov, v ženskom kríve v axilách krycích šupín. Mužské púčiky sú väčšie a zhromažďujú sa v akomkoľvek kvetenstve.

Ako rozlíšiť ženské rakytník z malej - foto nižšie.

Je to dôležité! Určite pohlavie rastliny obličkami až po 3-4 rokoch života.

Rozdiel medzi samčím a samičím stromom rakytníka je možné zistiť tvarom listov. V mužskej rastline je listová doska plochá, v samičí je zakrivená v tvare misky. Rozdiely morušový chlapec a dievča sú tiež vo forme kvetov a ich sfarbenie. Ženské kvety sú žltkasté, zhromaždené v kvetenstvách, samčeky sú strieborné, nazelenalé.

Určite podlahu krovu a môže byť farba koruny v neskorom jar. Samčie kríčky majú charakteristický šedý kvet, zatiaľ čo lístie žien zostávajú jasne zelené.

Video, ako rozlíšiť mužský rakytník od samice, je uvedené nižšie.

Čo je možné vysadiť v blízkosti rakytníka

Pod rakytníkom sa dá vysadiť iba trávnatá tráva. V zóne koreňového systému (a to je približne dve veľkosti koruny stromu) nič nemôže byť umiestnené. Platí to najmä pre rastliny s plytkým koreňovým systémom (jahody, ríbezle), v súťaži o užitočnú oblasť ich agresor rakytníka jednoducho uškrtí. Preto, vedľa rakytníka, môžete vysadiť iný strom tej istej kultúry, ale vo vzdialenosti minimálne 2-2,5 m, aby neboli vzájomne konfliktné.

Rastliny rakytníka po pristátí

Starostlivosť o rakytník na jar prvých troch rokov sa zvyčajne znižuje pri orezávaní. Počas tohto obdobia sa rastlina vytvára vo forme kríkov alebo stromov. Navyše, v suchých obdobiach, rakytník môže byť napojený a kŕmený.

Pravidlá príslušného zavlažovania

Vo väčšine prípadov je rakytník relatívne atmosférický. Zavlažovanie je potrebné, ak zariadenie zažíva nedostatok vlhkosti, najmä v prípade neprítomnosti dažďa. Zvlhčite celú koreňovú zónu.

Treba pamätať na to, že prebytočná voda je rovnako škodlivá pre tento Bush ako jeho nedostatok. Zalievanie by preto malo byť mierne, takže vlhkosť v koreňoch nestratila.

Uvoľňovanie, pletenie, mulčovanie, prerezávanie

Zvyčajne pod rakytníkom sa pôda nerozpúšťa, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Weeds tiež nie sú odstránené z koreňa, ale jednoducho kosiť. Mulčovacia pôda pod rakytníkom nie je rašelina alebo humus a kôra. Takéto opatrenie umožňuje nielen zadržiavanie vlhkosti, ale tiež zabraňuje úniku lariev škodcov zo zeme.

V prvých troch rokoch po výsadbe tvorí prerezávanie typ rastliny (shtamb alebo bush). Následne je potrebné pre správny rast koruny, zabrániť jej zahusťovaniu. Dvakrát ročne sa prerezávanie vykonáva na čistenie rastlín od suchých alebo chorých konárov.

Ako oplodniť rakytník

Rakytník rastie na čiernej pôde nepotrebuje dodatočné krmivo. Ak je pôda nedostatočná, rastliny môžu byť mierne oplodnené. Najvyššie obliekanie rakytníka na jar sa uskutočňuje pridaním malého množstva dusíka do koreňovej zóny. Zvyčajne na tento účel používajú nitrofosku, jednoducho ju rozptyľujú na zemi. Asi každé tri až štyri roky sa humus zavádza pod kríky a pridáva sa do neho trochu superfosfát.

Príprava kultúry na zimu

Väčšina záhradníkov nevykonáva žiadne ďalšie aktivity pred zimným obdobím. Napriek tomu je možné vykonať určité kroky, ktoré pomôžu rakovine moru ľahšie prenášať mrazy. Napríklad na zohrievanie bazálnej zóny, položenie s vrstvou lapnik a pokrytie s ďalšou vrstvou zeminy. K ochrane stromu pred hlodavcami, rakytník môže byť biely na jeseň a kmeň môže byť uzavretý kovovou sieťou.

Výsadba a starostlivosť o rakytník na predmestiach

Klíma regiónu Moskva je celkom vhodná pre pestovanie rakytníka. Ak chcete získať dobrú úrokovú sadzbu, odporúčame pestovať kultivary chované pre podmienky v tejto oblasti. Celkový štátny register má viac ako 60 odrôd rakytníka a mnohé z nich sa odporúčajú na pestovanie v centrálnych regiónoch Ruska. Najzaujímavejšie z nich sú uvedené v tabuľke.

Názov odrody

Charakteristika stromu / Bush

Počet trní

Bobule, chuť

Produktivita, kg

vonný

Srednerosloy strom.

priemerný

Veľké, červeno-oranžové. Chuť bobúľ je sladká a kyslá, s vôňou ananásu.

Až do 16

Botanická vôňa

Stredné s roztiahnutou korunou.

málo

Bobule sú oranžovo-hnedé, vo forme zaobleného pozdĺžneho kužeľa. Chuť je sladká a kyslá.

12-14

Botanický amatér

Srednerosloy strom.

málo

Bobule sú žlto-oranžové, veľké, valcovité.

Až do 20

Lomonosov

Srednerosloy strom.

málo

Bobule sú oválne, veľké, oranžovo-červené.

14-16

Moskovský ananás

Kompaktné puzdro.

málo

Bobule sú tvarované ako hruška, tmavo oranžová s charakteristickou červenou škvrnou v blízkosti špičky. Chuť je sladko-kyslá, vôňa príjemná.

Až do 14

Moskva krása

Stredne krehký stredný ker.

málo

Bobule sú stredne oválne, zaoblené, oranžové s charakteristickým tmavnutím na koncoch.

6-7

vynikajúci

Strom sredneraskidisty, kompaktný

žiadny

Oranžový, veľký, valcový tvar.

Až do 10

Trofimovskaya

Vysoký ker. Króma je dáždnik.

priemerný

Červeno-oranžový, veľký, chuťovo kyslý so slabou arómou.

10-11

ES 2-29

Kompaktné stredné tvrdé drevo.

málo

Bobule sú veľké, jasne oranžové.

10-12

Okrem prezentovaných môžu záhradkári v moskovskom regióne odporúčať takéto odrody ako obľúbené, moskovité a darčeky do záhrady.

Výsadba a starostlivosť o rakytník na Sibíri

Vo voľnej prírode sa rakytník nachádza na Sibíri oveľa častejšie ako v európskej časti Ruska. Pre túto oblasť sa pestujú odrody s rôznou zimnou odolnosťou a výnosom. Tabuľka zobrazuje niekoľko odrôd, ktoré sa odporúčajú pestovať na Sibíri.

Názov odrody

Charakteristika stromu / Bush

tŕnia

Bobule, chuť

Produktivita, kg

Augustine

Nízke kompaktné puzdro.

žiadny

Oranžová, vajcovitá. Chuť je sladká a kyslá.

Až do 5

prelamované

Zastaralé kríky s kompaktnou korunou.

žiadny

Bobule sú jasne oranžové, valcovité, veľké.

Až do 7

Altai

Srednerosly kompaktný bush.

žiadny

Ovocie je oválne, jasne oranžové, veľké.

5-7

Obra

Srednerosly Bush s výrazným vodcom a oválnou korunou.

žiadny

Bobule sú valcovité, oranžové.

Až do 10

uviaznutie

Zastaralé puzdro so zaoblenou korunou.

žiadny

Plody sú oranžovo-červené, predĺžené. Chuť je sladká a kyslá.

Až do 12

Elizabeth

Srednerosly Bush s oválnou korunou.

Veľmi málo

Bobule sú oranžové, majú správny tvar valca. Chuť je sladká a kyslá.

12-15

Zivko

Srednerosly multibarrel bush.

málo

Bobule sú stredne veľké, oválne, oranžovo-žlté, kyslé.

Priemer 13-15, môže ísť až na 20

Zlatá Sibír

Srednerosly Bush. Koruna je oválna.

Veľmi málo

Bobule sú oranžové, majú správny oválny tvar. Chuť je sladká a kyslá.

12-14

Zlaté ucho

Zastaralé kríky s kompaktnou korunou.

málo

Rôzne malé ovocné, technické účely. Bobule sú malé, oválne, oranžové.

15-18

miláčik

Srednerosly Bush s korunou ovál-plochý tvar.

Trochu

Ovocie je oválne, oranžové. Univerzálny stupeň.

16-18

Počet odrôd rakytníka, vhodných na pestovanie na Sibíri, je pomerne veľký. Okrem predložených pozoruhodností sú tieto:

 • žiarivý;
 • Správy Altai;
 • hojné;
 • oranžová;
 • Panteleevskaya;
 • výborný;
 • Rosinka;
 • Tenga;
 • Chulyshmanka.

Všetky z nich sú úspešne pestované na Sibíri a majú si zaslúženú povesť. Pokiaľ ide o poľnohospodársku technológiu, výsadba sadenice rakytníka na jar na Sibíri sa nebude líšiť od tej istej práce v regiónoch stredného Ruska.

Kedy a ako transplantovať dospelý rakytník rakytníka

Opätovné vysadenie dospelého stromu rakytníka je veľmi namáhavé cvičenie a dokonca aj so všetkými odtieňmi, ktoré sa rešpektujú, väčšina pokusov končí smrťou rastliny. Preto je dôležité, aby ste tento kebl ihneď na správnom mieste. Je relatívne bezbolestné transplantovať rakytník na jar na nové miesto vo veku 3 rokov. Rastlina by mala byť čo najšetrnejšia, so všetkými jej koreňmi a hmlou zeminy, vykopaná a transplantovaná na nové miesto bez prehĺbenia koreňového límca.

Po transplantácii je krík hojne napojený a mulčuje pôdu. Potom odrezať časť koruny, takže rastlina vynakladá viac úsilia na mieru prežitia. V roku transplantácie rastlina spravidla neprináša ovocie.

Je to dôležité! Pre lepšie prežitie sa do vody zavádza stimulácia zakorenenia do zavlažovania a koruna sa postrieka epinom a zirkónom.

Kvitnúce a ovocné rakytník

Objaví sa muštový aj samičí rakytník. Účel týchto farieb je však iný. V staminate (mužských) kvetoch sa vyrába peľ, ktorý opeľuje samice (pistillate). Na mieste opeľovaných ženských kvetov viazané ovocie.

Doba dozrievania rakytníka je veľmi závislá od odrody. Najstaršie bobule môžu byť zbierané začiatkom augusta, najneskôr v polovici septembra. Suché horúce leto urýchli zrenie, studené a daždivé - bude tlačiť späť.

Kedy a ako kvitne rakytník (foto)

V púštiach mužských i žien sa púčiky objavujú približne v rovnakom čase. Samotný začiatok kvitnutia silne závisí od poveternostných podmienok, napríklad v strednom Rusku, kvitne riečne v druhom desaťročí mája. Toto obdobie trvá jeden až dva týždne. Kvitnúce rakytník (foto) - nižšie.

Rastliny rakytníka majú nedostatok nektárov, a preto nepriťahujú hmyz. Táto kultúra je opeľovaná iba vetrom.

Je to dôležité! Niekedy za pokojného počasia musí opeľovač pracovať so záhradníkom sám, odrezávať vetvy z kvitnúceho mužského stromu a rozvlákňovať ženy. V opačnom prípade sa opelenie nedosiahne a nedôjde k zberu.

Za ktorý rok po výsadbe plodu rakytníka

Po výsadbe rakytník začne prinášať ovocie už 4 roky. Pestovanie šiestich rokov života sa považuje za plné. V tejto dobe je strom už úplne vytvorený a môže tráviť všetku svoju vitalitu na rast a dozrievanie bobúľ.

Rastúci rakytník ako podnikanie

Rašelinový olej je najhodnotnejším výrobkom, ktorý sa nachádza v plodoch tohto krovu. Je široko používaný na lekárske a kozmetické účely. Rašelinový olej podporuje regeneráciu tkanív a je široko používaný pri liekoch na popáleniny, výpalky atď. Používa sa na liečbu vnútorných orgánov, na gastritídu, vredy, kolitídu a iné ochorenia.

Výroba ropy je hlavným cieľom rastu rakytníka v priemyselnom meradle. Na tieto účely sa pestujú špeciálne technické odrody. Patria sem napríklad rakytník Claudia, Surprise Baltic a niektorí ďalší. Technické triedy obsahujú 6,2-6,8% oleja. Jeho množstvo v plodoch dezertného rakytníka sa pohybuje od 2 do 6%.

Choroby a škodcovia

Rakytník je zriedka postihnutý chorobami a škodcami. Väčšinou staré rastliny ochorejú, rovnako ako tie, ktoré nie sú systematicky orezané. Koruna takých kríkov je príliš silná, výmena vzduchu je narušená a začnú sa rozvíjať hubové infekcie. V tomto období zohráva dôležitú úlohu počasie. Prebytočná vlhkosť tiež prispieva k zvýšenému výskytu.

V tabuľke sú uvedené hlavné choroby, ktoré sú ovplyvnené rakytníkom.

Názov choroby

Príznaky a účinky

Preventívne opatrenia

Spoločná chrastavitosť

Početné čierne škvrny na listoch a výhonky. Po dobu 3-4 rokov krík zomrie úplne.

Preventívne postrekovanie na začiatku jari s 3% roztokom nitrafenu. Ovplyvnené výhonky musia byť rezané a spálené.

Endomikoz

Zjavené ovocie sa stáva mäkkým a vodnatým. Potom sa škrupina zlikviduje, spóry húb sa rozširujú nad ostatné bobule a infikujú ich.

Preventívny postrek s 1% roztokom zmesi Bordeaux. Ovocné plody musia byť prerušené.

Kmeňová hniloba

Príčinná huba žije v kôre stromu a spôsobuje jej oddelenie od kmeňa. Drevo začne stratiť do ročných krúžkov.

Odstránenie plodových plodov húb. Včasné spracovanie modrej vitriolu zo všetkých poškodení kôry stromu. Postrek s 1% roztokom zmesi Bordeaux.

Ulcerózna nekróza

Uznávaný charakteristickými opuchmi kôry, ktoré sa potom rozpadli pozdĺž kmeňa, odhalili čierne drevo.

Rovnaké ako pri hnilobe kmeňov.

Nekróza nekrózy

Na kôre sa objavujú čierne alebo oranžové póry v tvare spóry patogénneho huby.

Rovnaké ako pri hnilobe kmeňov.

Hnedá škvrna

Na listoch sa objavujú hnedé škvrny, ktoré potom rastú a splynú.

Postrek s 1% roztokom zmesi Bordeaux. Odstránenie infikovaných výhonkov.

Septoria Spot

Na listovej doske sa objavujú viaceré zaoblené hnedé škvrny s bezfarebným stredom.

Postrek s 1% roztokom zmesi Bordeaux. Odstráňte infikované listy.

Vertikulárne vädnutie

Časť koruny alebo jednotlivé výhonky sú žlté a zomierajú.

Nie je liečené. Dotknutý strom sa musí vykopať a spáliť.

Čierna noha

Nazýva sa pôdnymi hubami. Uznávaná ako čierna hniloba na úrovni terénu a o niečo vyššia. Ovplyvnená rastlina jednoducho hnije na tomto mieste a padá na zem.

Táto choroba je náchylnejšia na sadenice. Odporúča sa ich pestovať v pôdnej zmesi pridaním piesku (1: 1) a tiež do vody so slabým roztokom manganistanu draselného.

Ovocie Rot

Bobule infikované hubou začnú prúdiť a potom mummiť, zostávajú na vetve a sú predávajúcim choroby.

Postrek s 1% roztokom zmesi Bordeaux. Odstráňte infikované bobule. Nedovoľte zahusťovanie korunky.

Rakytník malý škodí trochu. Patria medzi ne:

 • vodná rastlina;
 • škorpión rakytníka;
 • rakytník mora;
 • pavián roztoč;
 • žalúdočný roztoč;
 • rakytník morský;
 • Mastné všežravé mory.

Na prevenciu výskytu a kontroly škodcov sú kríky ošetrené špeciálnymi prostriedkami. Včasné prerezávanie je tiež dôležité, pretože na dobre upravených stromoch s dobre vytvorenou čistou korunou sa škodcovia objavujú oveľa menej často.

záver

Výsadba a starostlivosť o rakytníka nie je ťažké pre žiadneho záhradníka. Starostlivosť o strom vyžaduje minimum a návratnosť je veľmi vysoká. Na pestovanie a pestovanie rakytníka vo vidieckom dome znamená zabezpečiť si celú zimu s ponukou krásnych bobúľ, ktoré sú nielen chutné, ale aj veľmi užitočné.