Kvety

Odrody ľalií: ázijské, froté, poddimenzované, vysoké, biele

Zahradníci, ktorí už majú skúsenosti s rastúcimi ľaliami vo svojich pozemkoch, vedia, že tieto kvety, napriek svojej luxusnej kráse, sú väčšinou veľmi nenáročné a vyžadujú minimálnu údržbu. Rozmanitosť ľalií je veľká a nie všetky sa môžu pochváliť takými vlastnosťami. Na prvý pohľad sa kvetiny podobné vzhľadu môžu výrazne líšiť vo svojich požiadavkách na miesto rastu, typ pôdy a metódy chovu. V článku sa môžete oboznámiť s bohatstvom druhov a odrodovým zložením ľalií, naučiť sa rysy každej skupiny, obdivovať fotografie najzaujímavejších a najkrajších predstaviteľov tohto rodu.

Hlavná medzinárodná klasifikácia ľalií

Na konci minulého storočia celkový počet odrôd ľalií získaných z kríženia rôznych druhov a hybridov medzi sebou dosiahol 10 tisíc a každoročne sa zvýšil o niekoľko stoviek odrôd. Keďže ľalie sú úplne odlišné, pokiaľ ide o požiadavky na starostlivosť a iné charakteristiky, v polovici XX storočia bola prijatá jedna medzinárodná klasifikácia, ktorá prežila do dnešnej doby s malými zmenami.

Podľa tejto klasifikácie je zvykom rozlišovať medzi 10 ľalií nasledujúcich 10 sekcií:

 1. Ázijské hybridy.
 2. Marily (Martagon).
 3. Snehulienka (Candidum).
 4. Americký (americký).
 5. Dlhý kvet (Longiflorum).
 6. Tubular a Orleans (Trumpet a Aurelian).
 7. Orientálna (orientálna).
 8. Medzidruhové hybridy (hybridy medzi odrodami predchádzajúcich sekcií, pomenované po prvých písmenách ich latinských názvov, LA-, OT-, LO-, OA-).
 9. Všetky voľne žijúce druhy.
 10. Hybridy nezahrnuté v predchádzajúcich častiach.

Kvetinárstvo - ľudia sú kreatívni a často prichádzajú s vlastnou klasifikáciou farieb. Často nájdete klasifikáciu ľalií farbením kvetov, výškou kmeňa, kvetinovou štruktúrou (froté alebo nie), prítomnosťou alebo neprítomnosťou chuti, zimnou odolnosťou, metódami chovu. Všetky tieto funkcie budú nevyhnutne zohľadnené v popise skupín a odrôd ľalií nižšie, s povinnými názvami odrôd a fotografií.

Ázijské hybridy

Práve z týchto hybridy začalo chov nových odrôd dávno, a momentálne je to najpočetnejšia skupina. Pri vytváraní odrôd tejto skupiny sa zúčastnil najväčšieho počtu prírodných druhov, pôvodne z Ázie (odtiaľ názov skupiny). Zahŕňa viac ako 5 tisíc odrôd a rozmanitosť farieb a jednoduchosť starostlivosti o tieto rastliny nemajú rovnaké medzi ostatnými ľaliami.

Pre ázijské hybridy sú veľmi malé odrody, rastú vo výške nie viac ako 40 cm a vysokí obri, až 1,5 metra. Medzi nimi je celá škála odtieňov od bielej po čierne, s výnimkou modrej a modrej.

POZOR! Farbenie farieb môže byť jednofarebné a dvojfarebné, rovnako ako zdobené rôznymi tahmi, bodkami, škvrnami.

Kvety prichádzajú v širokej škále tvarov vrátane froté. Vo veľkosti nie sú najväčšie medzi ľaliami - v priemere dosahujú 10-15 cm v priemere.

Kvitnutie netrvá veľmi dlho - zvyčajne asi dva týždne. Kvety sa zvyčajne objavujú od začiatku júna do začiatku až polovice augusta.

Asijské hybridy sa môžu právom považovať za najprestížnejšie odrody ľalií - môžu sa pestovať od juhu po najväčšie subarctické zemepisné šírky. Priestory na zimu v podmienkach stredného pásma, ktoré nevyžadujú, sa množia všetkými možnými spôsobmi, ale o ich rozmanitosti už bolo uvedené vyššie.

Liliky tejto skupiny nemajú absolútne žiaden vôňu - pre niektorých to je nevýhodou, ale pre niekoho to je veľká výhoda.

Ázijské hybridy netolerujú prítomnosť vápna v pôde, potrebujú pôdy s neutrálnou alebo mierne kyslej reakcie. Môžu rásť rovnako dobre na slnku a svetlom pozadí.

Medzi najkrajšie a najkrajšie odrody ázijských ľalií patria:

Lví srdce

Farbenie kvetov tejto lilie sa dá nazvať avantgardou. Na jednej rastline môže kvitnúť až 12 hviezdicovitých kvetov. Kvete v druhej polovici leta.

Marlene

Vďaka Marlene Lily sa v ľuďoch objavujú povesti o výskyte takzvaných pyramídových ľalií, ktorých odrody môžu tvoriť až niekoľko stoviek kvetov na jednom kríži. Niekedy sa tiež nazývajú spreje ľalií. Všetky tieto mená, len mierne, sú nesprávne, lebo ľalie takmer vždy vyvíjajú iba jednu stonku. Po druhé, niekedy s niektorými odrodami sa vyskytuje fenomén fasciácie, teda spájanie viacerých stoniek. Dôsledkom toho je, že stonka skutočne nadobúda silnú podobu a na nej sa môže tvoriť veľa (až niekoľko stoviek) kvetov. Tento jav však nie je naprogramovaný a nezávisí od konkrétnych faktorov. Ak máte šťastie, budete môcť pozorovať taký rozkvet v odrodách lilie Marlene, Aphrodite, Elijah, Red Hot a Fleur.

lízatko

Nemôžem ani uveriť, že taká jemná kvetina môže stáť v kľudovom stave až do -25 ° C pod nulovým mrazom. Kvety do 70 dní po klíčení. Kvetenstvo nie je veľmi veľké, obsahuje asi 5-6 kvety.

Kmeňový tanec

Medzi novými odrodami ľalií tento hybrid vyniká jedinečnou farbou. Kvitne v júli a auguste, rastie až na 110 cm.

Nízko rastúce ľalie: odrody + fotografie

Medzi ázijskými hybridy existuje množstvo odrôd, ktoré môžu byť úspešne pestované v malých hrncoch na terasách, balkónoch a dokonca aj vo vnútorných priestoroch. Všetky nevyrábajú viac ako 50-60 cm a mnohé odrody dosahujú len 40 cm.

Tieto odrody ľalií sú pomenované niektorými bezohľadnými predajcami ako najnovšie odrody "hrnca" alebo kvetinových ľalií. V skutočnosti je veľa z nich už dlho známe a vysádzaním niekoľkých žiaroviek rôznych odrôd do hrnca môžete v krátkom čase skutočne získať luxusnú kyticu malých viacfarebných ľalií.

To je len kvitnutie tejto kytice bude trvať pomerne krátky čas - nie viac ako dva týždne. Ak chcete mať kvitnutie o niečo dlhšie, asi mesiac, potom môžete použiť na tento účel nízko rastúce odrody ľalií zo skupiny východných hybridy, o čom bude diskutovať o niečo nižšie.

Tip! Ak vidíte slová "Pixie" alebo "Taini" v mene odrody ľalií, znamená to, že máte kvet, ktorý patrí k krátkym ázijským hybridom.

Čo iné sú podradené odrody:

 • Belem
 • Bazzer
 • Sorocaba
 • pavúk
 • Curitiba
 • Ivory pixie
 • Joao Peso
 • Rio de Janeiro
 • Paní ako
 • matrice
 • Tinny chost

Terry odrody ľalií s fotografiami a tituly

Medzi ázijskými hybridy v posledných rokoch sa vytvorili mnohé terry odrody mimoriadnej krásy. Najzaujímavejšie je, že pokiaľ ide o starostlivosť a zimnú odolnosť, nie sú odlišné od ich náprotivkov a môžu sa pestovať takmer v každom regióne Ruska.

Aphrodite

Táto jemná kvetina dosahuje výšku 110 cm na výšku, s priemerom okuka 15-18 cm. V priemere sa na stonke tvorí asi 8 kvetov, ale za dobrých podmienok môže kvitnúť až 20 kusov. Zároveň môže šírka púzdra dosiahnuť pol metra.

Aaron

Obrovské terry sivobiele kvety zdobia priemernú výšku kmeňa (asi 70-80 cm). Kvitne v prvých dvoch letných mesiacoch.

sfinga

Tlusté červené dvojité kvety tejto odrody s priemerom 15-18 cm pozrieť hore. Rastlina dosahuje výšky 110 cm a kvitne v prvej polovici leta.

Fata Morgana

Pri pohľade na túto lilku sa zdá, že zlaté slnko rozkvitlo. Kvete v druhej polovici leta. Výška rastliny - priemer - dosahuje 90-95 cm.

Dvojitý pocit

Okrem fazuľovitých plátkov má táto rastlina vplyv aj na dvojfarebné sfarbenie. Kvety strednej veľkosti sa objavujú okolo polovice leta.

Elodie

Medzi poddimenzovanými odrodami asijských hybridov sa objavila ľalia s dvojitými kvetmi. Tento zázrak sotva rastie na 45-50 cm, ale je veľmi bohatý na kvitnutie.

Tajomný sen

Unikátny froté kvetinový svetlo-zelený odtieň s tmavými skvrnami v strede. Terry sa objavuje už od druhého roka. Zverejnenie vrstiev v kvete je pomalé, čo každodenne dáva príležitosť pozorovať nový druh kvetov.

Čierne ľalie, odrody

Tajomné čierne ľalie sú tiež prítomné v skupine ázijských hybridy. Samozrejme, že všetci nemajú čistú čiernu farbu, ale len veľmi tmavé odtiene bordónov alebo fialovej, ale napriek tomu môžu byť právom pripisované skupine čiernych ľalií.

Landini

Táto odroda je v súčasnosti považovaná za najčernejšiu zo všetkých existujúcich: v závislosti od osvetlenia, farba kvetu sa líši od čiernej až šedo-čiernej.

Mapir

Ďalšou farbou je tmavá lilie, ktorá môže ľahko prechádzať čierne. Rastliny strednej výšky (1,3 m) môžu kvitnúť v ľubovoľnom z letných mesiacov v závislosti od vhodných podmienok.

Nightrider

Táto takmer čierna ľalia nie je celkom čistá ázijská, ale skôr zmes ázijských a tubulárnych hybridov, takzvaných AT-hybridov.

Black Out

Názov odrody už pripomína čiernu farbu, aj keď samotná kvetina je skôr tmavo červená s tmavými škvrnami na okvetných lístkoch a čiernym stredom.

Corny ľalie, odrody

Lilie z tejto skupiny sú ideálne vhodné pre rast v čiastočnom tieni, napríklad pod stromami. Pod priamym vyžarovaním slnka nebudú žiť dlho. Rovnako nemajú radi časté transplantácie, najlepšie sú transplantované raz za 10 rokov. V opačnom prípade patria k najprestížnejším druhom, ktoré sa ľahko spánkujú na otvorenom teréne aj na severe Ruska. Kvety môžu rásť na rôznych typoch pôdy, takmer nepodliehajú plesňovým ochoreniam.

Vznikajú hlavne z ľalia Martagon alebo Kudrevata, zmiešané s inými druhmi. Kvety majú zakalený tvar, nie príliš veľký, od 5 do 10 cm, najrozličnejšia farba. Existuje dokonca aj vzácna farba levandule.

Na rozdiel od ázijských hybridy, odrody ľalií tejto skupiny sa vyznačujú ľahkou a nenápadnou vôňou.

Najlepšie odrody z tejto skupiny sú uvedené nižšie.

 • Lankongenze
 • Claude schride
 • Maroon King
 • Arabský rytier
 • Gaybird
 • Ruské ráno
 • Martagon album
 • Slnečno ráno

Snehové biele hybridy

Lilie z tejto sekcie sa často nazývajú aj európske hybridy, pretože pochádzajú z prírodných druhov, ktoré rastú v Európe: lilie Candidum, chalcedón a ďalšie.

Odrody ľalií v tejto sekcii sa vyznačujú špeciálnou agrotechnickou starostlivosťou. Ich žiarovky sú zasadené v malom hĺbku, doslova 3-5 cm. Doba odpočinku je veľmi krátka a v auguste klesá v lete. Vtedy musia byť transplantované v prípade potreby. A v septembri by sa mala objaviť ružica listov vo forme výhonkov, z ktorých len na jar rástne kvitnúci výhonok.

Tieto odrody sa vyznačujú náchylnosťou na hubové choroby a vyžadujú si povinné útočisko na zimu. Uprednostňuje rast na slnku v alkalickej pôde.

Rastliny sú vysoké, až 180-200 cm s veľkými rúrkovitými alebo lievikovitými kvetmi. Medzi farby sú väčšinou biele a svetlé farby. Kvety tejto skupiny majú pomerne silnú a príjemnú arómu.

Nie je toľko odrôd (asi 1% svetového sortimentu všetkých ľalií):

 • apollo
 • Testatsium

Amerických hybridov

Odrody tejto skupiny sú pomenované preto, že pochádzajú z severoamerických ľalií: kolumbijský, leopardský, kanadský a iní. Napriek svojej kráse, kvety nie sú veľmi populárne vo svojej vlasti.

Americké ľalie majú pomerne veľké kvety zvonovitých alebo zakalených tvarov, často bicolorové, pokryté mnohými bodmi a ťahmi. Majú príjemnú arómu, preferujú penumbru, nemajú radi časté transplantácie. Zvyčajne kvitnú v júli. Docela rozmarná starostlivosť - potrebujú prístrešie na zimu.

Najzaujímavejšie odrody sú:

 • Jazero Toular
 • Afterglou
 • Shaksan
 • čerešňa

Dlhý kvet ľalií

Veľmi málo odrôd pochádza z tropických ľalií, takže v Rusku môžu byť pestované len v skleníkových podmienkach na rezanie. Rastliny nie sú vysoké - 100-120 cm. Kvety majú vzhľad zvončekov rôznych odtieňov bielej farby pretiahnutých do tubuly s príjemnou arómou.

Medzi najlepšie odrody:

 • Biely útočisko
 • Biela elegancia

Tubulárne a orleánske hybridy

Toto je druhá najrôznejšia skupina lilie na svete po Ázii. Má viac ako 1000 odrôd. A pokiaľ ide o vytrvalosť, sú len o niečo nižšie ako Ázijci, hoci vyžadujú slnečné oblasti a slabo alkalické pôdy. Tubulárne hybridy sú dobre proti rôznym chorobám. Sú to najviac voňavé odrody ľalií. Podrobnosti o odrodách tubulárnych ľalií z fotografie opísanej v inom článku.

Oriental lily hybridy

Bez preháňania sa východné hybridy môžu nazývať najkrajšie odrody ľalií a túto skutočnosť oceníte pri pohľade na ich fotografie s nižšie uvedenými menami. Rastliny majú priemernú výšku, ale v kvetoch sa líšia obrovskými rozmermi a niekedy až do priemeru 30-35 cm. Kvitnú po všetkých odrôd, zvyčajne v auguste a septembri. Kvety sú jednoduché a froté, najbežnejšie odtiene farieb sú ružové, červené, biele. Tvar kvetov môže byť veľmi rôznorodý.

Varovanie! Charakteristickou črtou východných hybridov je prítomnosť buď fringingu iného odtieňa pozdĺž okraja okvetných lístkov, alebo páska v strede každého okvetného lístka.

Tu sú len nenáročné, nemôžu byť povolané. Východiskové hybridy môžu byť ovplyvnené vírusovými ochoreniami a sú veľmi teplomilné. V podmienkach stredného jazdného pruhu určite potrebujú na zimu spoľahlivý prístrešok a dokonca aj za takýchto podmienok ich život môže byť krátkodobý. Ale medzi nimi sú aj nízko rastúce kvety, ktoré sa môžu úspešne pestovať v kontajneroch a skladovať v zime v nemraziacich miestnostiach. Príklady zahŕňajú nasledujúce odrody:

 • Magni Kors
 • Záhradná večera
 • Mona lisa
 • Entertayner

Ale veľa vysokých odrôd orientálnych ľalií možno úspešne pestovať v strednom jazdnom pruhu, ak ich vykopáte na jeseň na zimu.

 • Stargazer
 • Hviezda z lososa
 • casablanca
 • Le roar
 • Crystal Star
 • Krásna dievčina
 • Barbados
 • Muskadet

A nakoniec, froté orientálne ľalie vyniknú pre ich nádhernú krásu, ktorej odrody sa často prejavujú v celej svojej sláve až v treťom alebo štvrtom roku po výsadbe.

 • Zlomené srdce
 • Slečna Lucy
 • Polar Star
 • Vzdialený bubon
 • Dvojité prekvapenie
 • Soft Music
Je to dôležité! Kvitnutie východných hybridov, na rozdiel od ázijských, môže trvať asi mesiac alebo dokonca viac.

Medzidruhové hybridy

Medzi medzidruhovými hybridmi existuje veľa odrôd, ktoré sa najlepšie odvodili od rodičovských foriem a môžu sa pestovať bez strachu aj pestovateľmi zo severných oblastí.

LA hybridy

Jeden z najkrajších a zároveň nenáročných ľalií, ktoré môžu zimovať na otvorenom poli, odolné voči chorobám a kvetom, ktoré majú jemnú vôňu. Z ázijských hybridov získali stabilitu a rozmanitosť odtieňov a od dlhých kvetov - rýchlosť vývoja a zdokonaľovanie voskovitých veľkých kvetov. Blossom spravidla v júni až júli. Medzi najobľúbenejšie odrody patrí:

 • bestseller
 • Fangio
 • Samur
 • Indian Diamond
 • Keb Dazzle

OT-hybridy

Tieto odrody sa prejavili ako kríženie orientálnych a tubulárnych hybridov a vyznačujú sa veľkými veľkosťami stoniek a kvetov. Jedná sa o najväčšie lilie medzi všetkými, ktorí sú v súčasnosti známi na svete - môžu dosiahnuť výšku 2,5 metra za priaznivých podmienok. Niektoré odrody OT hybridy sú niekedy nazývané lekno.

Stromové ľalie

Samozrejme, volanie týchto ľalií stromov nie je úplne správne. Koniec koncov nemajú drevený kmeň a dokonca ani v južných oblastiach úplne zomrú na zimu. Iba značná výška, zvyčajne nie je charakteristická pre kvety, môže súvisieť so stromami. Ale aj tu by sa nemalo uveriť tomu, že v podmienkach Uralu a dokonca aj v moskovskom regióne môžu tieto kvety dosiahnuť výšku 2,5 metra, aj za najlepších podmienok starostlivosti. To je možné len v južných oblastiach krajiny, kde sa spravidla odohrávajú úžasné úžasné lilie.

Nakoniec je však tiež dôležité rešpektovať maximálnu výšku 150-170 cm, ktorú môžu RT-hybridné lilie dosiahnuť v strednom pruhu.

Súčasne nevyžadujú osobitnú starostlivosť a zimy dobre znášajú.

POZOR! Mimochodom, niektoré odrody tubulárnych hybridov môžu byť tiež nazývané obrovské ľalie.

Nižšie sú uvedené niektoré najzaujímavejšie odrody OT-hybridov.

 • Debbie
 • labrador
 • Manissa
 • Perple Prince
 • Sutsinto
 • Empoli

Druhy divých ľalií

Medzi druhmi ľalií nachádzajúcich sa v prírode, mnoho zaujímavých zástupcov, ktorí môžu úspešne pestovať v záhrade:

 • Kinky alebo Saranka,
 • kandidujú,
 • Dahurian,
 • regal,
 • Bulbonosnaya,
 • Tiger.

Zvláštny záujem o jednoduchosť pre záhradkárov sú posledné dva typy.

Tiger ľalia: odrody, fotografie

Tiger lilie alebo lanceolaceous, ktorý je predchodca tejto skupiny kvetov, sa vyznačuje kvetou v tvare talmom a oranžovou farbou s mnohými fialovými škvrnami.

Najzaujímavejším predstaviteľom tigrov ľalie je odroda Fluffy Leopard - s froté kvetmi. Nenáročný a zimovzdorný, na každej stonke tvorí 12 až 20 púčikov.

Ďalšia zaujímavá a obľúbená druhá teriárová ľalia, Flora Pleno.

Existujú odrody iných farieb, ale s rovnakým štiplavým vzorom.

 • Žltý tieň - Citronella
 • Ružové odtiene

Cibuľové ľalie

Cibuľovitá alebo cibuľovitá ľalia má tiger-podobnú farbu, ale kvetina má iný tvar - tubulárna. Главной особенностью бульбоносной лилии является образование в пазухах листьев многочисленных бульбочек или воздушных луковичек, с помощью которых цветок этот очень легко размножить.

Многие сорта азиатских гибридов обладают такой же способностью к размножению, за это их в народе часто называют бульбоносными.

POZOR! V tygrových ľaliách sa tvorí aj množstvo bulbotov.

Modré ľalie

Ale chovatelia modrej farby, chovatelia, napriek všetkému ich úsiliu, ešte nepriniesli. A mnoho atraktívnych obrázkov, ktoré úprimne spochybňujú bezohľadných predajcov nevedomých kupujúcich, nie sú ničím iným ako dobre navrhnuté obrázky v jednom z grafických programov. Avšak japonskí chovatelia sľubujú, že do roku 2020 prinesú modrú ľaliu.

záver

Samozrejme, žiadny článok nemôže zobraziť všetko bohatstvo a rozmanitosť druhov a odrôd ľalií. Ale možno, po prečítaní tohto článku, bude ľahšie navigovať pri výbere správnej odrody pre vaše špecifické podmienky.