Záhradníctvo

Irga Kolosisty

Irga je špicatá, popis a fotografia, ktoré sú uvedené v tomto článku, je trvalým kerom rosacej rodiny. V súčasnosti je zriedka možné stretnúť sa na záhrade, ale je to úplne nespravodlivé.

Okrem svojho vynikajúceho vzhľadu táto rastlina tiež nesie vynikajúce ovocie a dáva záhradníkom veľkorysú úrodu chutných a liečivých bobúľ.

Všeobecný opis

Irga spiky - trvalý ker s životným cyklom okolo 30 rokov. Je rozšírená nielen v Severnej Amerike, odkiaľ sa vyskytuje, ale aj v Európe. Taktiež rastie vo väčšine častí Ruska. Popis kolostiosty irgi a jeho hlavné charakteristiky sú uvedené v tabuľke.

parameter

hodnota

Typ kultúry

Trvalky listnatý ker alebo strom

Koreňový systém

Dobre vyvinutý, povrchný

výhony

Hladký, rovný až do výšky 5 m

kôra

Drsné, mladé výhonky sú červeno-hnedé, staré sú šedozelené.

obličky

Oválne, pubescentné

olistenie

Zelená, matná, vajcovitá, so zúbkovaným okrajom. Dĺžka listu je až 10 cm, šírka je až 5 cm. Na zadnej strane listovej dosky je plsť

kvety

Biele, početné, malé, zhromaždené vo veľkých kvetenstvach 5-10 kusov.

Opylyaemost

cleistogamous

ovocný

Bobule 5-8 gramov, ako dozrievajú, menia farbu z bledozelených na malinové a potom do tmavo modrej alebo čiernej so modravým kvetom

Irga špicatý má veľa výhod v porovnaní s ostatnými záhradnými kríkmi. Patria medzi ne:

 • vysoká odolnosť voči mrazu;
 • nenáročné na miesto rastu;
 • dobrý výnos;
 • vynikajúca ovocná chuť;
 • univerzálnosť používania bobúľ;
 • ker môžu byť použité ako dekoratívne, a bobule.

Bobule irgi konzumovali čerstvé aj spracované. Z nich sa môžu vyrobiť kompoty z džemov, v Severnej Amerike sa používajú ako surovina na výrobu ovocných vín. Vzhľadom na obsah vitamínov skupiny B, C, PP a ďalších stopových prvkov sa môže ovocie použiť aj na liečivé účely.

Rozmnožovanie špicatých irgi

Vzhľadom k tomu, spikeberry je ker, môže byť propagovaný všetkými prostriedkami typickými pre tento typ rastliny. K nim patria také možnosti chovu:

 • semená;
 • rezne;
 • vrstvenie;
 • výsadba koreňových výhonkov;
 • rozdelenie kríkov.

V procese rastu produkuje ker niekoľko koreňových výhonkov, takže reprodukcia výsadbou koreňových výhonkov je najnižšia časovo náročná metóda.

Pre chovné semená je potrebné vybrať veľké zrelé bobule. Semená sú zasadené do živnej pôdy pod filmom. Rast sadeníc v prvom roku môže byť až 15 cm Keď sa rozmnožujú odrezky, používajú sa mladé zdravé výhonky s dĺžkou 30-35 cm, ktoré sa udržiavajú v rastovom stimulátore a potom sa vysadia v pôde pod filmom.

Je to dôležité! Počas reprodukcie strácajú semená všetky odrodové vlastnosti rastliny, zostávajú iba atribúty druhov.

Na rozmnožovanie vrstvami sú posledné výhonky ohnuté na zem, fixované zo sponami a pokryté pôdou. Toto miesto je intenzívne napojené na jeden a pol až dva mesiace, čo vedie k vzniku nových výhonkov. Potom sú odrezané od materského kríka a transplantované na trvalé miesto.

Rozdelenie Bush - najviac časovo náročná metóda. To sa vykonáva pri transplantácii celých rastlín nie starších ako 7 rokov. V tomto prípade je kefa úplne vykopaná zo zeme, niektoré jej korene spolu s výhonkami sú odrezané a transplantované na nové miesto.

Výsadba čerešní

Výsadba čerešňových čerešní môže byť vykonaná na dekoratívne účely a na zber bobúľ. Často sú rastliny vysadené v rade tak, aby vytvorili tzv. "Zaistenie" na ochranu miesta pred studeným vetrom.

Foto shadberry špice počas kvitnutia.

Výber a príprava lokality

Irga hrot je extrémne nenáročný na typ a zloženie pôdy. Treba sa im vyhnúť, pokiaľ sa na nich nevyskytujú vysoko mokrade s hladinami podzemnej vody nad 2 m. Silný tieň nepovedie k smrti rastlín, ale výhonky budú oveľa tenšie a plodina nebude veľmi bohatá. Dobrou možnosťou by bolo postaviť na severnej strane hranicu hrebeňovitého tŕňa.

Kedy je lepšie pestovať špicatý irgu: na jar alebo na jeseň

Vzhľadom k tomu, výhonky má vynikajúce zakorenenie schopnosti a vynikajúcu zimnú odolnosť, ročné obdobie nie je rozhodujúce. Jeseň je považované za priaznivejšiu dobu.

Ako si vybrať sadenice

Je možné pristáť na neustálom mieste stromčeka prvého alebo druhého roka života. Je lepšie vybrať sadenice s uzavretými koreňmi. Ak sú korene otvorené, nemali by hnilobu.

Ako pestovať irgua špicatý

Sad môže byť vysadený v rade, šachovým alebo bodovým spôsobom. Na vysádzanie musíte vykopať otvor s hĺbkou najmenej pol metra a priemerom väčším, ako je veľkosť koreňov. Pre dobré zakorenenie sa zmes spodnej zeminy a humus naleje dole a pridá sa k nej 50 gramov. superfosfát a 20 g. síranom draselným. Koreňový krk sa prehĺbi o 4-5 cm.

Jamy s sadením sú plnené trávou zem, rozliate s niekoľkými vedierkami vody a mulched s rašelinou.

Video o pristátí irgi a nielen.

Vzdialenosť medzi susednými kríkmi je najmenej 2,5 metra. Pri pristátí v rade sa môže znížiť na 1,5 metra.

Hrnec Irga

Irga špicatý nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ak je ker je vysadený na dekoratívne účely, musíte urobiť opatrenia na vytvorenie koruny - prerezávanie a rezanie. Ak chcete zvýšiť výnos, musíte nielen prerezávanie, ale aj hnojenie.

zalievanie

Irga spiked patrí k suchým rezistentným kríkom a nepotrebuje zalievanie. Odporúča sa vyrábať iba počas suchých období a počas zrenia a dozrievania ovocia.

Pletenie a uvoľňovanie pôdy

Weeding Shadberry špica sa zvyčajne vykonáva pravidelne spolu s odstránením bazálnych výhonkov. Zároveň sa uvoľňuje pôda. Kompletné vykopávanie kruhu kolesa vzniká na jeseň, v kombinácii s hnojením.

Najlepšie obliekanie shadberry počas sezóny

Irga špicatý nepotrebuje kŕmenie, ak je zasadený v dobrej pôde. Ak je pôda nedostatočná, môžete počas sezóny niekoľkokrát podávať kríky:

 1. Na jar, v období pred začiatkom kvitnutia listov, s akýmkoľvek dusíkatým hnojivom, napríklad nitrofosfátom, 30 g na 1 m2 M. m;
 2. V lete, počas ovocia, infúzie mullein alebo vtáčieho trusu o objeme 0,5 litra alebo močoviny 30-40 g na kôru s vodou;
 3. Jeseň, po páde listu - popol z dreva 300 g, superfosfát 200 g, síran draselný 20 g na 1 m2 Km. m sú v procese kopania v kruhu blízko kmeňa.
Je to dôležité! Pre dosiahnutie optimálnej plodnosti raz za tri roky je vhodné, aby sa rastliny predávali humusom a robili to na jeseň rýchlosťou 30 kg na kefu.

prerezávanie

Prerezávanie shadberry musties pravidelne. Má niekoľko cieľov:

 • tvorba koruny;
 • riedenie;
 • odstránenie chorých, zlomených, suchých konárov;
 • omladenie keša.

Tvorba korunky vám umožní kompaktný kríž a jeho kompaktnosť. Používa sa pri vylodení irgi v živote. Riedenie sa vykonáva ročne po treťom roku života. Ak to chcete urobiť, nechajte 3 silné ročné úniky, zvyšok vypnite. Celkový kríž je vytvorený z 15 vetiev rôzneho veku.

Sanitárne prerezávanie by malo byť vykonané na jar pred začiatkom listovania a na jeseň po páde. Striedanie proti starnutiu je úplné odstránenie výhonkov starších ako 6 rokov. Bude rýchlo nahradiť mladých.

Príprava hrotov na zimu

Irga špička má vynikajúcu zimnú odolnosť a pokojne odoláva stude -40 stupňov a nižšie. Preto žiadne zvláštne opatrenia na prípravu Bush na zimu neudržia. Môžete sa obmedziť na sanitárne opatrenia, prerezávanie a čistenie padlých listov.

Aké choroby a škodcovia môžu ohroziť

Irga špica je zriedka vystavená napadnutiu škodcami a je extrémne odolná voči chorobám. Jedinou výnimkou sú staré a veľmi zanedbávané stromy. V tabuľke sú uvedené najčastejšie choroby irgi, ako aj ich škodcov.

Choroba / škodca

Čo prekvapuje

Liečba a prevencia

Fallistikoz

Listy sú pokryté hnedými škvrnami a zomierajú

Infikované listy je potrebné roztrhnúť a spáliť, rastliny ošetrené pred a po kvete so síranom meďnatým alebo bordeauxskou zmesou

Septoria (sivá hniloba)

Listy, plody sú pokryté sivými fleecovými škvrnami a hnilobou

Zníženie zavlažovania alebo presádzanie na sušiace miesto; ošetrenie zmesou Oxy, Topaz alebo Bordeaux

Tuberkulóza (sušenie vetvy)

Listová doska a konce výhonkov sú hnedé a suché

Snímanie orezania a napaľovanie. Na jar, pred kvitnutím listov, spracujte so síranom meďnatým alebo zmesou Bordeaux

Irgovaya motley moth

Listy močiarneho výboja začínajú rozpadať a suché.

Postrekovanie s Fufanonom, Karbofosom

Irgovy semeno

Plody, larva saje semená a kukurice v bobule

Je to dôležité! Drobné kačacie bobule môžu byť skutočnou katastrofou pre irgi. Na ochranu proti nim použite špeciálne oko.

záver

Irga je špicatá, popis a fotografia, ktoré boli prezentované v tomto článku, je vynikajúcou rastlinou Bush vhodnou na pestovanie v rôznych klimatických podmienkach. Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, nenáročné a môže sa páčiť nielen s krásnym vzhľadom počas obdobia kvitnutia, ale aj s bohatou úrody chutných a zdravých bobúľ. A výsadba a starostlivosť o špicatý irga môže byť vykonaná aj tým najzachovalejším záhradníkom.

recenzia

Anatoly Viktorovich Degtyarev, 69 rokov, Belgorodská oblasť Pred dvadsiatimi rokmi zasadil holý irgu. Nerozpôsobím to, nestriekam ju, iba ja na jar vystrihnem staré konáre a znížim mladý rast lopatou. Najspoľahlivejší ker, tam sú vždy bobule. A na jar, akú krásu! "Antonina Sergeevna Maretskaya, 53, Saratov. A krásne kvitne a z nej je veľa bobúľ, nechal som ich všetko na kompotu. Keď sa objavia bobule, zatváram keby sieťou, inak budú vtáky zberať plodinu predo mnou. Môj manžel chcel znížiť kríky a ja som presvedčila, že počkať až do jesene. A Irga nám poďakovala, ale s takou žatvou, že jej manžel už od nej praštil prach. Chceme na jeseň vysadiť ďalšie kroviny.

Pozrite si video: Irga błyszcząca - krzew w ogrodzie, łatwa w uprawie, świetna na żywopłot (Júl 2020).

Загрузка...