Záhradníctvo

Blueberry severná modrá

Blueberry North Blue je stredne skorý hybrid, ktorý produkuje bohatú úrodu veľkých a chutných bobúľ, a to napriek svojej krátkej postave. Rastlina je zimovzdorná, vhodná na pestovanie v nepriaznivých klimatických podmienkach. Starostlivosť o čučoriedky bez komplikácií.

História chovu

Odroda severnej modrej čučoriedky bola od roku 1973 chovaná americkými chovateľmi v programe na rozmnožovanie plodín. Rodičia sa nazývajú semenáčiky US-3, G-65, Asworth. Stredný hybrid vysokých druhov a kanadských borovíc s úzkymi listami je zvlášť odolný voči mrazu.

Popis bobulej kultúry

Hybrida prekvapí bohatým zhromažďovaním ovocia a preto sa rýchlo rozširuje v regiónoch s krátkou teplou sezónou.

Všeobecná myšlienka odrody

Krov sa zdvíha iba 60-90 cm. Koreňový systém čučoriedok je vláknitý, husto rozvetvený, ktorý sa nachádza v hornej vrstve pôdy. Hybrida strednej intenzity, na sezónu vytvára až 5 mladých výhonkov. Rovné silné kostrové ramená vyžarujú na bokoch a vytvárajú roztiahnutú korunu, ktorá sa približne rovná výške pozdĺž obvodu. Ročný rast čučoriedky severnej modrej od 30 cm, zelenej s matným efektom. Staré pobočky sú svetlohnedé. Listy sú vejčité, špicaté, lesklé z hornej strany talíru, 4-6 cm dlhé, na bočných vetvách čučoriedkových kríkov sú kvetinové panikuly, 6-10 biele krémové kvety krásnej zvonovitého tvaru.

jarabiny

V rukách plodov sa zhromažďujú v halde. Vo vysokých borovíc severnej modrej bobule veľkých rozmerov s malou jazvou. Plody o veľkosti od 15 do 18 mm, s hmotnosťou do 2,5 g. Severná modrá ovocná buničina s hustou štruktúrou, atraktívna chuť, voňavá, sladká, bez spevňovania, s miernou kyslou. Tasteriéri im dali najvyššie skóre.

Zvláštnosťou hybridných bobúľ severnej modrej je vysoký obsah pigmentov skupiny glykozidov - antokyanínov. Silná koža plodov pod ich vplyvom získava bohatý odtieň ultramarínu na vrchu voskového náteru. Na 100 g suchých bobúľ severnej modrej je 6,73 g anthocyanínu, čo presahuje charakteristiky ostatných druhov čučoriedok o faktor 2-3. Nie sú to len farbivá, sú to aktívne antioxidanty.

Je to dôležité! Antokyaníny dávajú bobule jasné tmavo modrej farby a odmeňujú ich liečivými vlastnosťami.

vlastnosť

Kompaktný bush North Blue je obľúbený svojou nenáročnosťou a dostatočným dekoratívnym efektom.

Kľúčové výhody

Kultivujte odrodu v tých regiónoch, kde sa vysoko čučoriedky zmrazia. Krov je až -35 oC. Mrazuvzdornosť sa znižuje v zime bez zimy. Zároveň hybrid vytvorený na základe nízkych rastúcich druhov, mierne odolný voči suchu, odoláva krátkodobému vysychaniu pôdy. V horúcom lete sa rastliny zalievajú. Podľa recenzií o čučoriedkovej severnej modrej sa rastlina dobre rozvíja v kyslých ľahkých pôdach, starostlivosť je nenáročná. Zrelé bobule sú skladované po dobu 10 dní, majú suchú separáciu od stonky a sú vhodné na prepravu.

Doba kvitnutia a čas zrenia

Púčiky čučoriedkového borovica kvitnú v posledných májových dňoch, kvitnutie trvá až 20 dní. Ovarie dozrievajú dva mesiace. Plody sú zozbierané od konca júna alebo od začiatku augusta do septembra. Jarné mrazy, teplota vzduchu, vlhkosť pôdy a prítomnosť minerálnych doplnkov ovplyvňujú dozrievanie čučoriedok.

Indikátory výnosov, podmienky fruktizácie

V popisoch čučoriedky Severná modrá spomína svoju vlastnú plodnosť, ale mnohí záhradníci stále odporúčajú vysadiť niekoľko kultúrnych kríkov vedľa neho. V dôsledku krížového opelenia sa zber výrazne zvyšuje a samotný stojatý keflík z celkového počtu kvetov poskytuje iba tretinu plodov. Okrem toho zistenia ukazujú, že ovocie na rastlinách obklopené susednými borovicami sú sladšie a jemnejšie. Severné modré plody každoročne pravidelne, v sezóne zhromažďujú z 1,2 až 2,5 kg bobuľovitých plodov z kešu.

Semená bobule sú vytvorené za dobrých podmienok av prvej sezóne po výsadbe. Skúsení záhradníci odporúčajú nechať čučoriedky pestovať drevo a roztrhnúť vaječníky. V plodnom búši vstupuje do 2-3. Roka.

POZOR! Bush je náchylný na preťaženie plodín. Po bohatom ovocení v budúcom roku sa časť kvetov pižmov prerezáva, takže bobule sú väčšie.

Rozsah plodov

Plody čučoriedok sú užitočné čerstvé alebo vo forme čerstvej šťavy. Z bobúľ pripravte džem, kompoty, zmrazte. Aplikujte ako voňavé plnenie do koláčov.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Podľa charakteristík odrody Blueberry North Blue nie je náchylný k takým chorobám ako antracnóza, monilióza, biela škvrna, šedivá hniloba, ktorá postihuje bobuľovité kríky. Rastlina je chránená pred voškami, rôznymi húsenicami a roztočmi a larvy hruschy.

Výhody a nevýhody odrody

Jasné výhody kríkov prispievajú k ich rozšíreniu:

 • mrazuvzdornosť;
 • vysoká spotrebiteľská kvalita ovocia;
 • poskytuje pomerne kompaktnú formu puzdra;
 • ozdobné rastliny.

Požiadavky na slnečné miesto pristátia súvisia s nedostatkami odrody.

Pravidlá vykládky

Hybrid bude rásť dobre a produkuje bohatú úrody, ak sa budú dodržiavať pravidlá výsadby.

Varovanie! Medzi kríkmi čučoriedky severnej modrej nechajte interval 1-1,5 m.

Odporúčané dátumy

Jar je najlepší čas premiestniť čučoriedky do záhrady. Rastliny v kontajneroch sa vysádzajú neskôr na začiatku leta. V oblastiach s teplým podnebom môžete na jeseň pestovať severné modré čučoriedky s dlhým časovým intervalom pred mrazom, aby sa ker sa usadil.

Výber správneho miesta

Aj keď bol nízký keň pestovaný na základe divokých rastlín z mokradí, záhradné čučoriedky vyžadujú úplne odlišné podmienky:

 • vysušené ľahké pôdy, najlepšie rašelinové, piesčité alebo hlinité, a dobré osvetlenie bez penumbry poskytne očakávaný výnos bobúľ;
 • Pomocou testerov je potrebné analyzovať kyslosť pôdy v záhrade - optimálne hodnoty pH: 3,8 - 5;
 • podzemná voda nie je väčšia ako 60 cm.

Príprava pôdy

Rastlinné čučoriedky severnej by mali byť v starostlivo pripravenom podklade, ak záhradná pôda nespĺňa požiadavky odrody. Priestor o šírke 70 x 70 cm sa pripraví tak, že sa umiestni vrstva červenej rašeliny o rozmere 30 až 50 cm. Alebo pripravte podklad z troch častí rašeliny, 1 - listovej, 2 - ihličnaté zeminy. Na dne je umiestnená 10 cm drenáž.

Výber a príprava sadeníc

Stonky zdravého ker v severnej modrej modrej sú odolné, púčiky sú živé, kôra je neporušená. Ak je sadenica zakúpená v kontajneri, pred výsadbou je namočená vo vode niekoľko hodín. Korene sú narovnávané, pretože v stiesnených štvrtiach sa hromadia.

Algoritmus a model pristátia

Pred vysádzaním je kolík pre stonku podväzku vykultivovaný:

 • pripravená sadenica sa prehlbuje v diere, vyrovnáva horizontálne tkané korene v zemskej kóme;
 • hrúbka koreňa je 5 cm pod úrovňou terénu;
 • práškové so substrátom, stlačené, napojené, mulčované borovicovými ihličkami alebo borovicovými pilinami;
 • sadenice nad 40 cm prerezané 100-120 mm.

Následná starostlivosť o kultúru

Pestovanie čučoriedky severnej modrej vyžaduje, aby záhradník venoval pozornosť prerezávaniu a mulčovanie kmeňov stromov.

Požadované udalosti

Blueberry Severná modrá napojená v obdobiach bez dažďa 10 litrov pod búrou za 2-3 dni. Pôda je navlhčená, ale bez stojatých vôd. Odroda vysadená na juhu vyžaduje kropenie 2 krát týždenne alebo častejšie počas tepla. Sírany amónne a draselné alebo minerály v špeciálnom komplexe sa používajú ako hnojivá na jar na začiatku kvitnutia a tvorby vaječníkov.

Tip! Pre zabránenie nadmerného odparovania vlhkosti sa vrstva mulča zvýši na 15 cm.

Krištáľové orezávanie

Na začiatku jari vykonávajú hygienické a formovacie prerezávanie. Druhý typ sa používa po ťažkej predchádzajúcej úrodu, aby sa uvoľnil kef.

Príprava na zimu

Napriek tomu, že odroda Severná modrá čučoriedková je mrazuvzdorná, v oblastiach s malým množstvom snehu sa nachádzajú kryty. Zahalte výhonky v agrotextiliách, aby ste chránili pred námrazou. Navlhčite vrstvu.

Zber, spracovanie, skladovanie plodín

Výsadba a starostlivosť o borovica severná modrá je jednoduchá a problémy s spracovaním plodov sú príjemné. Plody sa zozbierajú jeden mesiac, až do 10-14 dní sa uskladnia v chladničke.

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

choroba

Znaky

liečba

prevencia

Vírusové červené listové miesto

Červené škvrny, výhonky a listy sú malé

Odstránenie rastlín

Boj proti hmyzu a roztočom, vektory: "Karbofos", "Fufanon"

Rakovina stonky

Hnedé škvrny, trhliny a vredy na kôre

Odstráňte snímky

Orezávanie podľa pravidiel.

Striekanie zmesi Bordeaux

háveď

Znaky

Boj

prevencia

Roztoč obličiek

Gauls na vetvách

Železo vitriol, "Nitrafen"

Čistenie padlých listov, zasiahnuté výhonky

Weevil

Fallen púčiky

"Intavir", "Fufanon"

Jesenné čistenie

záver

Blueberry North Blue je zimná a vytrvalá odroda, ktorá môže byť nielen hodnotnou ovocnou kultúrou, ale aj dekoratívnou. Nízky kompaktný ker vyzerá veľkolepe od druhej polovice leta a jesene v svetlej karmínovej dekorácii. Pestovanie záhradných čučoriedok prináša estetické potešenie a zdravie.

recenzia

Nina Alekseevna, 63 rokov, OmskNáš hybrid s North Blue je 7 rokov. 2 krovie rastú, ostatné odrody boli vysadené v blízkosti. Začal prinášať ovocie v druhom roku, teraz zhromažďujeme jeden a pol kilogramov. Počas druhej polovice leta sme s lahodnými a liečivými bobuľami. Používajte iba čerstvé. Šťava sa nesnažili variť, ovocie a tak sa rozchádzajú. Našťastie neboli zaznamenané žiadne príznaky ochorenia. Zhromaždíme húsenice ručne, ak sú zapnuté. Na jar sa kríky čučoriedkového manžela zaoberajú vitriolom, podobne ako celá záhrada. Prerezávanie zlomených ramien so snehom Sergey, 32, KalugaSort North Blue vysadené vysokými borovicami a dvoma rastlinami. Rastú na priestrannom mieste, pozemok je slnečný, chránený. Všetky krovy potešia nádherné ovocie. V nízkych rastúcich bobúľ sú malé, ale sladké, jemné chuti as príjemnou arómou. S ňou nie je žiadne prekážky prerezávanie. Odstránil som extra výhonky, ktoré vyrastajú každý rok, aby nedošlo k preťaženiu kríkov. Krmím čučoriedky dvakrát za rok s hotovými komplexnými hnojivami. Choroby a škodcovia sa neobťažujú.