Záhradníctvo

Blueberry Liberty

Blueberry Liberty je hybridná odroda. Rastú dobre v strednom Rusku av Bielorusku, pestuje sa v Holandsku, Poľsku, ďalších európskych krajinách, v Spojených štátoch. Vhodné na kultiváciu v priemyselnom meradle.

História chovu

Vysoká čučoriedka Liberty bola chovaná v Michigane (USA) skúseným chovateľom D. Hankom v roku 1997. Východiskovým materiálom pre odrodu boli čučoriedky Brigitte Blue a Eliot. Vďaka nim má Liberty vysoký výnos a neskoré dozrievanie. Hybrid patentovaný v roku 2004.

Popis bobulej kultúry

Táto odroda má všetky charakteristické črty tejto kultúry plodov.

Všeobecné predstavy o odrode

Výška púšte dosahuje jeden a pol metra a má priemer 1,2 metra. Bush rastie hromadne, pokryté tuhými zelenými listami, ktoré majú tvar elipsy a na konci sú nasmerované.

jarabiny

Modré bobule pokryté bielym voskom kvitnú, husté. Zhromažďujú sa v klastroch. Majú dĺžku 13 mm a priemer 15 mm. Hmotnosť jedného bobuľa je v priemere 1,5 g.

Kyslá sladká, aromatická. Ľahko sa zlomí s partiou, dobre skladované a prepravované. Dezertná odroda, široko používaná na varenie. Degustačné skóre 4,5 bodov.

vlastnosť

Charakteristickým znakom svätojánskej čučoriedky je množstvo neskorého zrenia, ale plody dozrievajú pred mrazom.

Kľúčové výhody

Liberty patrí medzi mrazuvzdorné odrody, ktoré sa môžu pestovať v oblastiach Ďalekého východu a Sibíru. Len aby ste udržali rastlinu v takom prostredí v zime, musíte vytvoriť spoľahlivý prístrešok.

Kultúra vyžaduje stálu hydratáciu. Stojaté vody nie sú povolené. Aby sa zabránilo vysychaniu pôdy, okrúhly kruh sa prelína ihličnatým odpadom alebo pilinami.

Čučoriedky, podliehajúce pravidlám poľnohospodárskej technológie, rastie a prináša dobré ovocie. Hlavná požiadavka - kyslá pôda pre pestovanie.

Doba kvitnutia a čas zrenia

Rastlina kvitne v máji, prvý zber sa zozbiera v auguste. Táto odroda patrí k neskorým druhom čučoriedok.

Indikátory výnosov, podmienky fruktizácie

Vysoká čučoriedka Liberty dáva asi 6 kg bobúľ z bush. Plody od augusta do konca septembra. Môžete zozbierať dve plodiny za sezónu.

Rozsah plodov

Čučoriedky sú užitočné a chutné čerstvé. Bobule robia džemy, kompoty, džemy, náplň do koláčov, želé a marmelády. Na zimné uskladnenie použite mrazenie.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Tento druh čučoriedok je odolný voči moniliázám, antraknóze.

Výhody a nevýhody odrody

Chovatelia zo Spojených štátov si zachovali najlepšie kvality v rôznych čučoriedkach Liberty.

Záhrada Blueberry Liberty má nasledujúce výhody:

 • Vysoký výnos.
 • Nenáročná starostlivosť.
 • Mrazuvzdornosť
 • Pestovanie v rôznych klimatických podmienkach.
 • Vkusné a zdravé bobule.
 • Schopnosť ich prepravovať a udržiavať ich čerstvé dlhú dobu.

Nevýhody - potreba zimného úkrytu v severných regiónoch.

Pravidlá vykládky

Čučoriedky vyžadujú určité podmienky pre úspešné pestovanie.

Odporúčané dátumy

Vysoké čučoriedky Liberty sa vysádzajú na zemi na jar a na jeseň. Pestovanie jari je lepšie. To je apríl - máj pred prestávkou. Jarná výsadba je spoľahlivejšia na prežitie rastlín.

Výber správneho miesta

Čučoriedky milujú množstvo slnečného svetla, miesto na pristátie vyžaduje dobré slnečné osvetlenie, v oblasti koreňov by nemala byť podzemná voda, stagnácia taveniny vody.

Príprava pôdy

Vysadenie borovíc by malo byť v kyslej pôde s pH 3,5-5 jednotiek. Pôda by mala byť úrodná, je užitočné pridať rašelinu. Pred vysadením musíte vyhrabať posteľ a odstrániť burinu.

Výber a príprava sadeníc

Na tento účel vhodné 2-3-ročné kríky. Mali by ste si vybrať sadenice v hrncoch s uzavretými koreňmi, vysadené v kyslé pôde.

Stojí za pozornosť stav rastliny, mala by mať zdravý vzhľad, zelené listy a hnedú kôru. Mali by ste si vybrať sadenice, rozdelené na určitú oblasť.

Je to dôležité! Na jesenné výsadby si musíte vybrať sadenice s drevenými výhonkami.

Algoritmus a model pristátia

Vysádzanie čučoriedky je nasledovné - jamy sú pripravované na začiatok. Ich hĺbka je asi pol metra, vzdialenosť medzi rastlinami je jeden meter. Umiestnené v radoch vo vzdialenosti jeden a pol až dva metre. Čučoriedky milujú voľné ubytovanie, výsadba kríkov a stromov v okolí nestojí za to.

Vysádzací algoritmus je nasledovný:

 1. Hrnce so sadenicami naplnené vodou a inkubované počas troch hodín.
 2. Odstráňte rastlinu z nádoby a vložte ju do otvoru. Korene narovnať, posypať pôdou.
 3. Vytvorte sadenice zavlažovania, až kým sa voda úplne neabsorbuje.
 4. Rastlinná výsadba.
 5. Dvojročné sadenice sa prehĺbili o 4 cm viac, než boli umiestnené v banke. Mladšie menej.

Ponúkame sledovanie videa o výsadbe čučoriedky Liberty.

Následná starostlivosť o kultúru

Výsadba a starostlivosť o vysokú čučoriedku Liberty zahŕňa: napájanie, kŕmenie, uvoľňovanie a mulčovanie.

Požadované udalosti

Vyžaduje správne a včasné zavlažovanie. Čučoriedky - kultúra milujúca vlhkosť. Na zvýšenie kyslosti pôdy vo vode pridajte stolový ocot - 100 g na kbelík vody.

Nezabudnite na obliekanie. Zavádzajú sa všetky hlavné prvky - dusík, fosfor, draslík, stopové prvky.

Jedným z dôležitých hnojív je dusík. Hlavná časť sa robí na začiatku sezóny, zvyšok normy je rozdelený na jún až júl a v budúcnosti sa dusík nepoužíva.

Vykonajte uvoľnenie kruhu kolesa a jeho mulčovanie. Na udržanie kyslej reakcie pôdy je mulčované ihličnatými ihličkami, rašelinou alebo kôrou.

Krištáľové orezávanie

V prvom roku po pristátí vykonajte tvarovanie. Vytvorí sa to zdravý ker so silnými kmeňovými vetvami. V budúcnosti sa ročné prerezávanie, choré a zlomené výhonky, rovnako ako zahusťovanie vetvy, sú odstránené.

Každý rok urobte omladzujúce prerezávanie. Odstráňte dvojročné výhonky, ktoré sa odstránia z plodov. To vedie k vyšším výnosom a väčším plodom.

Príprava na zimu

Vo väčšine častí Bieloruska, stredného Ruska, dospelé čučoriedkové kríky môžu zimovať bez prístrešia. Pre nich je dostatočné hnojenie minerálnymi hnojivami bez obsahu dusíka v auguste a mulčovanie kmeňa stromu rašelinou alebo pilinami.

Mladé rastliny pokrývajú agrofibre alebo robia chaty zo smrekových labiek. Môžete pestovať čučoriedky v kontajneroch. V zime sa dostanú do miestnosti alebo do skleníka.

Zber, spracovanie, skladovanie plodín

Bobule v malých oblastiach sa zbierajú ručne, ľahko sa odchyľujú od chleba a nedajú sa šťava. Pri priemyselnom pestovaní plodov na veľkých plantážach sa vykonáva mechanizovaná zber.

Bobule je možné v chladničke uložiť dlhší čas. Pre zimné skladovanie sú zmrazené. Čučoriedky je možné spracovať na džemy, konzervy, kompoty a džúsy.

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Hlavné choroby kultúry a spôsoby ich riešenia sú uvedené v tabuľke.

Čučoriedkové choroby

vlastnosť

Spôsoby boja

Huba Phomopsis

Mladé výhonky sa krútia a vysušia. Na listoch sú červené škvrny.

Liečba Bordeaux tekutina na jar a na jeseň, použitie antibiotík. Choré časti je potrebné rezať a spáliť. Nedovoľte nadmerné namočenie

Sivá hniloba

Na všetkých častiach rastliny sa objavia červené škvrny, potom sa stávajú sivými.

Rozstrekujte rastlinnú kvapalinu Bordeaux, vždy dno listov. Dobré použitie "Fitosporínu". Pestovať pôdu pod rastlinou. Vyvarujte sa nadmernej vlhkosti.

mozaika

Listy sú ovplyvnené. Na nich sa objavujú žlté mozaiky. Zdroj choroby je kliešťový

Liečba fungicídmi, liek "Aktara", je bezpečné používať "Fitoverm". Nemocná rastlina sa nemôže vždy vyliečiť, potom sa odstráni. Aby sa predišlo chorobám, treba pozorovať striedanie plodín.

Červené škvrny

Na starých čučoriedkových listoch sa objavujú červené krúžky, ktoré pokrývajú celú rastlinu a zničia ju.

Podobne ako pri prevencii a kontrole mozaiky

Čučoriedky škodcov

vlastnosť

Kontrolné opatrenia

vošky

Vrchy výhonkov a listov sú zvlnené, v nich je viditeľná súvislá vrstva malého hmyzu. Poškodiť listy. Nosia vírusové ochorenia

Zničte mravce, ktoré šíria škodcu nad rastlinami. Liečte rastlinu "Fitoverm" alebo roztokom amoniaku

Weevil

Poškodenia púčiky a púčiky. Na nich je viditeľný malý chrobák.

Liečba "Fitoverm" alebo insekticídy ako "Aktara", "Zdravá záhrada"

Kľúč na plech

Jede púčiky a listy, obklopuje ich pavučinou

Akcie sú podobné, ako pri tsvetoyedom

Blueberry Liberty vyžaduje starostlivosť, trochu odlišná od ostatných plodín. Hlavnou požiadavkou je vysadenie rastliny v kyslej pôde. Ďalšia starostlivosť nie je vôbec ťažká, takže môžete získať dobrú úrodu tým, že najskôr začnete pestovať túto plodinu.

recenzia

Alexey, Smolensk kraj Milujem experimentovanie s rastlinami v mojom záhradnom pozemku. Rozhodol som sa, že budem čučoriedky. Páči sa čučoriedka vysoká Liberty. Volumetrický Bush, môžete okamžite získať veľa bobúľ. V regióne Smolensk sú zimy chladné, jeho mrazuvzdornosť je veľmi užitočná. Mám rád skutočnosť, že bobule môžu byť uchovávané v chladničke čerstvé dva mesiace. Časť zmrzla. V zime je veľmi užitočný vitamínový doplnok stravy. Nina Stepanovna, VoronezhGolubik sa pestuje dlho. Rozhodol som sa vyskúšať akúsi slobodu. "Američan" mi dobre zvykol. Ja len pre zimu mulčujem, nemám prístrešky. Ona pokryla len mladé stromčeky s lutrasil. Môžem povedať, že čučoriedky sú ako čučoriedky. Nie horšie a nie lepšie ako mnohé iné odrody.

Pozrite si video: 2 Year Old Liberty Blueberry Field (August 2020).

Загрузка...