Záhradníctvo

Blackberry Arapaho

Blackberry Arapaho je teplokrvná odroda Arkansas, ktorá získava popularitu v Rusku. Sladké voňavé bobule majú trochu stratenú produktivitu a prispôsobujú sa chladnému podnebiu. Zvážte, čo je potrebné pre úspešnú kultiváciu kultúry.

História chovu

Odroda je výsledkom šľachtiteľskej práce vedeckých pracovníkov v Arkansase. Pri prekročení formulárov Ark-631 a Ark-883 sa objavili. Autor je vedec James N. Moore, pod ktorého menom je patentovaný. Používa sa v Amerike od roku 1992.

Popis bobulej kultúry

Mal by sa uviesť opis ostružinového Arapaho, aby bol širší pohľad na odrodu. Tento člen rodiny vyzerá takmer rovnako ako iné typy tejto kultúry.

Všeobecná myšlienka odrody

Blackberry Bush Arapaho s výkonnými rovnými výhonkami. Majú bočné vetvy, na ktorých sa objavujú bobule. V ruských oblastiach dosahuje výška krovu 3 metre. Listy sú zelené, tvorené z piatich platní, zubaté pozdĺž okraja. Kvitne s bielymi kvetmi s 5 okvetnými lístkami, zhromaždenými štetcom 6 kusov.

Ovocné bobule kužeľovitého tvaru. Predpokladá sa, že táto odroda je najlepšia z hľadiska chuti a vône.

jarabiny

Pri pohľade na fotografiu čierneho Arapaho vidíme lesklé, čierne ovocie. Najväčšie z nich dosahujú hmotnosť 10 g, ale väčšinou ich váha je 5-6 g. Semená sú malé. Berry pravidelný tvar, hustý, dobre prepravovaný. Ochutnajte sladké delikátne.

vlastnosť

Medzi charakteristiky odrody Arapaho patria také momenty:

 • Doba kvitnutia a čas zberu.
 • Výnosová kultúra.
 • Používajte bobule.
 • Choroby a škodcovia a spôsoby, ako s nimi bojovať.
 • Klady a zápory.

Zvážte tieto body podrobnejšie.

Kľúčové výhody

Blackberry - nenáročná rastlina, ale starostlivosť o starostlivosť vám umožní získať dobrý zber ročne. Je sucho-odolný, zimné-tvrdé, ale vyžaduje úkryt pre zimu. Dôležitou črtou odrody je neprítomnosť tŕňov, čo uľahčuje zbieranie bobúľ a starostlivosť o kríky.

Doba kvitnutia a čas zrenia

Začiatok kvitnutia je jún - júl. V južných regiónoch sa ovocie objavuje na začiatku júla, v strednom pruhu - to je 20. deň v mesiaci. Časovanie závisí od poveternostných podmienok. S raným jarným kvitnutím a plodnosť môže začať skôr o 1,5 týždňa.

Indikátory výnosov, podmienky fruktizácie

Ovocie v odrodách Arapaho blackberry pokračuje od júla do augusta, zvyčajne trvá 4 týždne. Termín závisí od oblasti kultivácie. Posunutím pristátia na sever sa dátumy zberu posunú o 1,5 týždňa.

Odroda z ostružiny Arapaho (Arapaho) má priemerný výnos 4 kg z kešu, ale čím viac rastie na sever, tým nižší je výnos.

Rozsah plodov

Ostružiny obsahujú pozitívne stopové prvky a vitamíny. Používa sa pri varení. Je užitočné variť čaj z listov. Výťažok z bobúľ sa pridáva do parfumov, liekov a poplatkov.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Opis a charakteristiky ostružinového Arapaho naznačujú jeho odolnosť voči chorobám. Napriek tomu by mali byť vytvorené podmienky na zabránenie ich výskytu.

Silné a slabé stránky

Zrno ostružina Arapaho má množstvo špeciálnych vlastností. Medzi nimi sú pozitívne a opačne znaky odrody.

výhody:

 • Sladké.
 • Šťavnaté, voňavé.
 • Malé semená.
 • Prenosné.
 • Nenáročný.
 • Nemá trny.

nevýhody:

 • Nedostatok mrazuvzdornosti.
 • Nízky výnos.
 • Zber sa znižuje so severom.

Metódy chovu

Najlepší spôsob, ako chov ostružinca Arapaho je ohýbať vrchol strieľať na zem, upevniť ho s pinom a posypať ju pôdy. Zariadenie sa začne zakoreňovať. Ďalšia jar ho môžeme oddeliť od maternicového kmeňa a použiť ho ako samostatnú stromček.

Reprodukcia je aplikovaná koreňovými vrstvami. Najsilnejšie rovné výhonky zostávajú až do jesene, keď tvoria vlastný koreňový systém. Mladá rastlina je vykopaná a zasadená na správnom mieste.

Pravidlá vykládky

Výsadba a starostlivosť o Arapaho blackberry vyžaduje splnenie určitých požiadaviek, ktoré zabezpečia dobrý rast rastlín a slušnú úrody.

Odporúčané dátumy

Vysadený ostružiník Arapaho na jar pred prestávkou a pri teplote +15 0S.

Varovanie! Jesenné výsadby sú možné, vyrábajú sa 30 dní pred mrazom, takže rastlina sa zakoreňuje.

Pre centrálny región sú dátumy pristátia apríl a október.

Výber správneho miesta

Pri výbere miesta je potrebné mať na pamäti, že zariadenie vyžaduje ochranu pred jasným slnečným žiarením a vetrom. Pohodlne zasadený pozdĺž plotu, odchádza od neho a pol metra.

Príprava pôdy

Kruhovitá ostružina Arapaho vyžaduje úrodnú pôdu s dobrou drenážou, piesčitá hmota oplodnená kompostom alebo humusom.

Výber a príprava sadeníc

Arapaho čierne ostružiny musia mať aspoň 4 vyvinuté korene 10 cm dlhé, dávajte pozor na prítomnosť koreňového pupeňa.

Dobrý vrchol má dve stonky a čerstvé lístie. Sadenica by nemala mať príznaky ochorenia a poškodenia.

Ak je sadenica zakúpená v hrnci, je dosť dobré, aby sa pôda vyliala tak, že korene sú nasýtené vodou. Odstráňte poškodené korene a vetvy, skráťte ich príliš dlho.

Algoritmus a model pristátia

Nosenie ostružinového Arapaho ľahšie rastlín. Jeho stonky sú vzpriamené a medzera medzi nimi robí meter a 2-3 metre medzi radmi.

Otvory pre sadenice sa pripravujú dva týždne pred výsadbou. Ich veľkosť je 40x40 cm, hĺbka je rovnaká. V každom vyrobí humus, superfosfát a draslík. Je potrebné zakryť koreňový krk, na ľahkých pôdach o 3 cm, na hmote 2 cm stačí.

Keď korene zaspajú so zemou, sadenice sa napojia, zem okolo je pokrytá mulčovaním. Po dobu jedného a pol mesiaca sa sadenice napájajú pravidelne.

Následná starostlivosť o kultúru

Zásada starostlivosti o černice sa nijako nelíši od bežných brušných kríkov - zalievanie, uvoľňovanie, prerezávanie, zber, príprava na zimu.

Princípy kultivácie

Výkonné výhonky ostružinca Arapaho vyžadujú podväzky. Zariaďujú mriežku z stojanov až do výšky 2 metre, pričom fixujú 3 rady drôtu. Zastreky tvoria so svahom k zemi, aby sa neporušili pri položení pod zimný prístrešok.

Prerást medzi riadkami. Až 6 výmenných výhonkov zostáva v púšti, čo zabezpečí dobrá zber.

Vrcholy mladých výhonkov sú rezané na úrovni jedného metra, aby sa získali bočné vetvy, na ktorých sa tvoria bobule.

Požadované udalosti

Rastlinné ostružiny Arapaho zahŕňa tieto činnosti:

 • Zalievanie.
 • Najlepšie obväz.
 • Uvoľnenie.
 • Mulčovanie.

Odroda je suchá odolná, vyžaduje zalievanie počas výsadby. Neskôr sa napája v prípade silného sucha a pred zimovaním.

Varovanie! Pri dostatočne hnojenej pôde počas vysádzania sa nevyžadujú prvé 3 roky horného obliekania. Ďalej je dostatočné mulčovanie humusom, hnojom alebo rašelinou.

Uvoľnenie pôdy ju obohacuje kyslíkom, odstraňuje pôdnu kôru. Aby ste to neurobili často, môžete jednoducho pravidelne mulčovať pôdu. Mulč neumožňuje rast buriny, chráni korene pred vysychaním a prehriatím.

Krištáľové orezávanie

V roku výsadby sadeníc odstráňte kvetenstvo, aby sa lepšie vyvinul koreňový systém. Nasledujúci rok, na jar pred prestávkou, sa vrchol výhonkov vyrezá vo výške 1,5-2 m.

Zlomené a sušené výhonky sú každoročne odrezané a skrátené do živého pupenku.

Na začiatku leta sa odstráni mladé výhonky, pričom sa nenachádzajú viac ako šesť kmeňov. Prilepujú vrcholy o 5 cm pre lepšie rozvetvenie.

Na jeseň sa výhonky, z ktorých sa zber zozbierali, rozrežú na pahýľ. Pre úplný obraz kultivácie je lepšie sledovať video o ostružiníku Arapaho.

Príprava na zimu

Na jeseň, pri teplotách blízkych nule, stopky ostružiny sú odstránené z mriežky, zviazané do zväzkov, ohnuté na zem a zaistené tak, aby nezostali.

Tip! Agrofibre, lutrasil, smrekové smrekové vetvy sú vhodné pre prístrešok.

Koreň mulč s rašelinou, listy, humus. Fallen sneh dokončí prácu. Je to dosť dostatočný prístrešok, ktorý zahltil ostružinu.

Choroby a škodcovia: metódy kontroly a prevencie

Dávame hlavné nebezpečenstvo vývoju ostružiny a spôsoby ich odstránenia.

Škodcovia alebo choroby

Znaky

Spôsoby boja

Frekvencia spracovania

Blackberry roztoč

Ugly Fruits Appear

Spracovanie fytoverm, fufanol, aktellik

Pred a po kvete.

Malinový chrobák

Otvory na listoch a vaječníkoch, hnilé bobule.

Spracovanie fytotramu, fufanolu, aktelliku každých 10 dní.

Pred a po kvete.

Rosná múčka

Biely kvet na listoch, bobule.

Striekanie s oxyhom, základ, Vectra.

Pred kvitnutím, s výskytom vaječníkov.

záver

Blackberry Arapaho čoraz viac sa objavuje v prímestských oblastiach. Tento ker Vám prinesie chutné voňavé bobule v nasledujúcom roku po výsadbe. Ak vynaložíte minimálne úsilie na starostlivosť o neho, bude mať zber najmenej 10 rokov. Krásne mreže z ostružinových kríkov budú slúžiť ako zelený plot pre vašu záhradu.

recenzia

Recenzie ostružiny Arapaho veľmi rozmanité, niekedy drasticky proti.

Anna Sergeyevna, Krasnodar, bola vysadená americká odroda ostružinového Arapaho. Žijem na Krasnodarskom území, je pre ňu podnebie. Tretí rok rastie, nedostal uvedený výnos, ale pre našu rodinu je dostatok plodov z 5 kríkov. Jedzeme sladké bobule priamo z kefa. Na zimu som si to nevybral z mriežky, len som ho visel hustým lutrasilom na všetkých stranách, kořenil som so suchými listami a pôdou. Strávili sme zimu bez straty.Ilya, Novomoskovsk.V záhrade pestujeme ostružiny, predávame prebytok. Vyskúšali sme rôzne odrody, prevažne pre moskovskú oblasť. Mrazuvzdorné, vhodné na pestovanie v oblastiach so studenými zimami. Rozmanitosť Arapaho vysadená pre vnúčatá, kríky nie sú pichľavé, deti sami odstraňujú bobule z pobočiek. Pre veľkú odrodu plodín nie je vhodná, takže zhovievavosť.

Pozrite si video: Arapaho, Navajo, & Natchez Thornless Blackberry update (Júl 2020).

Загрузка...