Záhradníctvo

Cherry Rossoshanskaya čierna

Šťavnaté plody tmavej farby, kompaktnosť stromu, vysoká zimná odolnosť - to všetko možno povedať o čerešňovej Rossoshanskaya čiernej. Jedná sa o jednu z najbežnejších druhov ovocných stromov, ktoré sa už viac ako 20 rokov úspešne pestuje v mnohých oblastiach a územiach našej krajiny.

História chovu

Táto odroda bola chovaná pestovaním voľne opeľovanej odrody višne na stanici A. Voronchikhina Rossoshansk. Predpokladá sa, že táto sadenica bola spotrebná čierna, pretože vonkajšie znaky stromu a plodov oboch odrôd sú v mnohých ohľadoch podobné.

Od roku 1986 sa Čierna Rossoshanská republika úspešne vysadila na miestach v regiónoch Centrálnej, Dolnej Volgy a Severného Kaukazu. K dnešnej dobe bola táto kultúra široko používaná, a to aj v priemyselnom meradle. Rossoshanská čierna sa nachádza najčastejšie v regiónoch Volgogradu a Rostove, rovnako ako v stredných oblastiach so zemou bohatou na čiernu pôdu.

Popis kultúry

Odroda rastie v priemere až do výšky 3-4 metre, koruna stromu je pyramídová so širokou základňou. Výraznou črtou Rossoshanska čiernej je pomerne slabá zeleň koruny, navyše s vekom, strom sa stáva čoraz viac vystaveným.

Tmavošedá kôra trupu má charakteristický hladký povrch s takmer úplnou absenciou trhlín. Zábery sú priame, niekedy môžu byť mierne zakrivené. Kôra na mladých výhonkoch zeleno-hnedej farby, po ktorej sa stáva šedá a získava pozdĺžne pruhy na základni.

Listové listy majú oválny tvar s špicatou špičkou, dosahujú dĺžku asi 10 cm a šírku nie väčšiu ako 5 cm. Rovnako ako vo väčšine odrôd čerešní sú listy lesklé na vrchole, bohaté na zelenú farbu a mierne pubescentné na dne s šedivým odtieňom.

V kvetenstve sú najčastejšie dve kvety, menej často jeden alebo tri. Kvety na začiatku kvitnutia sú biele a nakoniec sa stávajú ružové.

Plody Rossoshanska čiernej majú zaoblený tvar, mierne vymačkané zo strán. Hmotnosť jednej čerešne je asi 4,5 g. Farba ovocia je nasýtený tmavý čerešňový, takmer čierny. Telo je šťavnaté, husté a mäsité. Chuť sladkej a višní, takže táto odroda je široko používaná v priemyselnej výrobe kompótov.

charakteristiky

Na charakterizáciu odrôd čerešní používajú najčastejšie tieto kritériá:

 • odolnosť voči nepriaznivým podmienkam prostredia;
 • objem úrody;
 • načasovanie kvitnutia a plodnosti;
 • odolnosť voči rôznym chorobám a škodcom.

Zoberme do úvahy charakteristiky čerešňa Rossoshanskaya čierne podrobnejšie.

Rezistencia sucha, zimná odolnosť

Odroda má vysokú zimnú odolnosť, toleruje nízke teploty s minimálnym percentom strát (nie viac ako 10% zmrazenia kvetnatých pukov). Tolerancia voči suchu je mierne nadpriemerná. Pri dlhšom nedostatku vlhkosti a nedostatku pravidelného zavlažovania strom začne zomierať.

Dostatočne vysoká odolnosť voči nízkym teplotám a suchu umožňuje pestovať čierny Rossoshansk v mnohých regiónoch Ruska a krajín SNŠ.

Opeľovanie, doba kvitnutia a doba dozrievania

Cherry Rossoshanskaya čierna patrí k seba-opeľujúce odrody, ale získať vyšší výnos, odporúča sa pestovať ďalšie stromy v okolí. Na rozdiel od iných odrôd, kvitnutie začína neskoro a obdobie dozrievania plodov je na konci júna.

Výnos, plodnosť

Rossoshanska čierna začína prinášať ovocie už 4 roky po výsadbe. V tomto prípade sa z jedného stromu môže zberať približne 3-4 kg čerešní. Zvýšenie výnosu je pomerne pomalé, 7-9 rokov života stromov je možné zhromaždiť asi 10-13 kg ovocia.

Výraznou črtou tejto odrody je dlhodobé uchovanie ovocia na strome. Pri ťažbe spolu s kmeňmi si čerešňa uchováva svoju prezentáciu už dlhú dobu.

Rozsah plodov

Vďaka vysokým technologickým kritériám (chuť, hustota buničiny, percento obsahu cukru atď.) Sa odroda čiernej čerešne Rossoshanskaya používa už mnoho rokov v priemyselnej výrobe kompótov, džemov a iných výrobkov.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Rossoshanská čierna má stredný alebo nízky stupeň odolnosti voči kokombykóze a monilióze. Táto odroda vyžaduje pravidelnú preventívnu liečbu výhonkov a listov.

Silné a slabé stránky

Hlavnými výhodami odrody čiernej čerešne Rossoshanskaya sú:

 • malá veľkosť stromu a kompaktnosť koruny;
 • samoopylyaemost;
 • zimná odolnosť a možnosť rastu v mnohých regiónoch;
 • vysoké technologické kritériá pre ovocie;
 • zachovanie plodín počas dlhodobej prepravy.

Medzi hlavné nevýhody patrí:

 • pomalý nárast výnosov;
 • slabá odolnosť voči chorobám a škodcom.
Je to dôležité! Napriek samoopyleniu čerešní odporúčame Rossoshovi čiernu, aby pestovala iné stromy, aby získala bohatú úrodu.

Pristávacie funkcie

Táto odroda je považovaná za odolnú voči nízkym teplotám, ale veľmi chladné počasie môže viesť k smrti väčšiny obličiek. Z tohto dôvodu je dôležité múdro vyberať miesto a čas pristátia.

Odporúčané dátumy

Podobne ako väčšina ovocných plodín je najlepšie na jar. Tým sa zabráni zmrazeniu nestabilných výhonkov.

Výber správneho miesta

Pri výbere miesta na pestovanie sadeníc by sa malo dodržiavať niekoľko zásad:

 1. Miesto by nemalo byť v nížine.
 2. Podzemná voda by mala byť v hĺbke najmenej 1,5 metra.
 3. Budúca výsadba by mala byť chránená na severnej strane od studených vetrov.
 4. Je vhodnejšie vybrať piesčitú alebo hlinitú pôdu.

Navyše by sme nemali zabúdať, že vzdialenosť od miesta pristátia k iným stromom alebo najbližším budovám by mala byť aspoň dva metre.

Tip! Ideálnym miestom na výsadbu čiernej čerešne Rossoshanskaya je malá nadmorská výška vedľa tehlovej steny, ktorá môže hromadiť teplo.

Ktoré plodiny môžu a nemali byť vysadené vedľa čerešne

Cherry Rossoshanska čierna cíti pohodlne vedľa iných ovocných plodín. Ale nemali by ste pestovať túto odrodu v susedstve solanaceous, rovnako ako veľké stromy, ako je breza, dub alebo lipa. Čerešňa sa tiež necíti dobre v blízkosti bobuľovitých kríkov, napríklad malín alebo egreše.

Výber a príprava sadivového materiálu

Pri výbere sadenice by mal venovať pozornosť jeho vzhľadu, stavu koreňov a výhonkov. Vetvy by mali byť pružné, bez trhlín a záhybov a koreňový systém by nemal byť vyčnievajúci, dobre tvarovaný a vyvinutý.

Pred vysadením odstráňte všetky poškodené alebo zlomené vetvy, rovnako ako tie výhonky, ktoré rastú smerom k koreňom.

Algoritmus pristátia

Hlavné etapy výsadby Rossoshanskaya čierna čerešňa:

 1. Kopanie otvorov. Jamy by mali byť aspoň 60-65 cm široké a asi 45 cm hlboké. Potom je potrebné vrhnúť dieru s 10-12 litrami vody a nechať ju úplne absorbovať.
 2. Ak je pôda pomerne ťažká, potom je najlepšie miešať vykopanú zem s pieskom. To zabezpečí správne odvodnenie.
 3. Kolík je vedený do stredu jamy, vedľa ktorého je inštalovaný čerešňový sadenec. Ďalej by ste mali vyrovnať koreňový systém a postupne naplniť zem.
 4. V okruhu jedného metra okolo čerešne je potrebné pôdu posypať pilinami. Tým sa zabráni nadmernému odparovaniu vlhkosti a vysušeniu pôdy.

Pre väčšiu spoľahlivosť je najlepšie naviazať sadenice na kolík.

Následná starostlivosť o kultúru

Všetka starostlivosť o čerešne spočíva len v napájaní, pravidelnom uvoľňovaní pôdy, odstraňovaní burín, ako aj pri prevencii chorôb a škodcov.

Musíte tiež sledovať prerezávanie nových výhonkov. Približne 40 cm kmeňa nad úrovňou terénu musí byť úplne holé, bez vetví.

Rossoshanskaya čierna by mala byť bohato napojená čerešne 4 krát počas celej vegetačnej sezóny: po kvitnutí, počas ovarie ovocie, po zbere hlavnej časti plodiny, a potom v polovici októbra. Každé zavlažovanie by malo mať aspoň 10 litrov vody.

Okrem toho, asi raz za 5-7 rokov, by sa do pôdy malo pridávať vápno. Pre lepšie zakorenenie pred výsadbou je najlepšie pridať organické hnojivá a chlorid draselný.

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Hlavné škodcovia a choroby postihujúce túto rôznorodosť čerešní sú uvedené v tabuľke.

Pest / choroba

Externé prejavy

Metódy prevencie a kontroly

cherry škvrnitosť

Rýchle žltnutie a padanie listov.

Nadmerná vlhkosť prispieva k šíreniu huby, a preto je dôležité monitorovať spôsob zavlažovania. Ako opatrenia na boj proti škodcom je striekanie roztoku medi.

moniliosis

Lezie v podobe popálenín na vetvách, listoch a kôre.

Je potrebné vykonať ošetrenie fungicídmi, ako aj zničiť postihnuté listy a výhonky.

Zelené vošky a húsenice

Existujú charakteristické stopy života hmyzu, napríklad hnilé listy.

Je potrebné pravidelne kontrolovať každý strom a odstrániť hmyzí škodcu.

Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť mnohým chorobám, je včasné a podrobné vyšetrenie stromu na prítomnosť škodcov, húb alebo iných znakov poškodenia čerešne. Tiež všetky choré vetvy a listy musia byť rezané a spálené, aby sa zabránilo šíreniu choroby.

záver

Rossoshanskaya čierna čerešňa je jedným z najatraktívnejších a najchutnejších odrôd. Jeho odolnosť proti mrazu a prerušované sucho umožňuje jej pestovanie v rôznych klimatických podmienkach. A dlhá konzervácia ovocia a vysoká technologická kvalita umožňujú používať túto odrodu v priemyselnom meradle.

recenzia

Mikhaylenko Valentina Nikitichna, Kaluga Získala čiernu čerešňu Rossoshanskaya v škôlke a zasadila ju do svojej záhrady v rovnakej jar. Prvý priťahoval tmavú a ušľachtilú farbu plodov a ich chuť. Pri výsadbe v pôde sa pridávali organické a minerálne hnojivá na zakorenenie sadeníc. Pravidelne prerezávajúca koruna a ošetrenie škodcami. Strom sa cíti skvelo v mojej záhrade a som rád, že som si vybral túto osobitnú odrodu Ivchenko Olga Anatolievna, BelgorodAž desiatky rôznych odrôd ovocných plodín v mojej záhrade tam bolo miesto pre čerešňu Rossoshanskaya čierna. Kultúra je nenáročná, pokojne odoláva chladným a suchým obdobiam roka. Ale výnos počas seba-opelenia nie je tak vysoký, ako by sme chceli, tak som musel pestovať ďalšie odrody v okolí.