Záhradníctvo

Chov rakytníka

Chov rakytníka sa vyskytuje v piatich smeroch, z ktorých každý má svoje vlastné ťažkosti a tajomstvá. Je ľahšie si kúpiť nové sadenice, ale nie vždy je možné nájsť požadovanú odrodu. Okrem toho, skúsení záhradníci nie sú zvyknutí na jednoduché spôsoby a robia všetko sami. Aby bol proces chovu účinný, musíte prísne dodržiavať technológiu.

Ako šíriť rakytník

Všetky existujúce metódy chovu rakytníka sú vhodné pre takmer všetky odrody. Existujú však kultúry s funkciami, ktoré napríklad neposkytujú výhonky. Takýto rakytník nie je možné šíriť potomkami.

Celkovo existuje päť chovných metód:

  • semená;
  • potomstvo;
  • vrstvenie;
  • rozdelenie kríkov;
  • rezne.

Na to, aby strom prinášal ovocie, je potrebné šíriť rakovinu rakoviny. Na mieste by mali vyrastať najmenej dva stromy. Keď tam bolo ešte niekoľko odrôd, semená sa používali častejšie na chov. Je možné určiť, či je stromček iba muž alebo žena až po 4-6 rokoch podľa vzhľadu kvetných pukov. Pestovanie nového stromu zo semien je jednoduché, ale je tu jedna nevýhoda - pri šľachtení sa všetky vlastnosti materskej odrody nezdieľajú.

Je to dôležité! Hlavnou výhodou reprodukcie osiva je skutočnosť, že rakytník zo semien nevlastní chorobu materského stromu.

V záujme plného zachovania rodičovských kvalít odrody sa strom rozmnožuje vrstvením alebo odrezaním. Táto metóda je účinná, ak charakteristickým znakom odrody je neprítomnosť nadmerného množstva.

Reprodukcia potomkov alebo rozdelenie kríkov nie vždy pomáha udržiavať rodičovské kvality. Ak strom vyrastá z očkovania, potom úplne iný rakytník bude pochádzať z koreňových procesov.

Reprodukcia bazálnych výhonkov rakytníka

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako získať nové sadenice, je chov račaťa s koreňovými výhonky rastúcimi blízko materského krovu. Nevýhodou tejto metódy je vegetatívne poškodenie tela. Koreňový systém dospelého stromu silne rastie. Aby sa spôsobilo menšie poškodenie, vyskočila lopatka, ktorá je najmenej 1,5 m od materskej rastliny. Také výhonky už tvoria korene.

Týmto spôsobom je lepšie šíriť rakytník na jar, ale od jesene sa pripravujú jamky na transplantáciu. Potomko je úhľadne zakopané lopatou zo všetkých strán, odstránená spolu s hrdlom zeme, prenesená na nové miesto. Po transplantácii sa sadenica napája a pravidelne sa kŕmi.

Ako šíriť odrezky rakytníka

Ak potrebujete úplne zachovať odrodové vlastnosti, rakytník sa môže množiť rezancami, ale na dosiahnutie výsledku budete musieť vynaložiť veľké úsilie.

Lignifikované odrezky

V záujme úspešného šírenia odrezkov rakytníka na jar sa zber materiálu uskutoční na jeseň. Koncom novembra sa z rastliny odoberajú lignifikované vetvičky s hrúbkou viac ako 5 mm. Oddeľte odrezky 15-20 cm od neporušených oblastí s živými púčikmi. Najlepším spôsobom, ako ich zachrániť, je pochovávať materiál na snehu až do jari.

Pôda na výsadbu drevených odrezkov rakytníka je pripravená na jeseň. Pôda vykopaná až do hĺbky bajonetu, vyrobte 9 kg kompostu na 1 m2, Na jar je oblasť opätovne uvoľnená a mletá. Pri odrezkoch je lôžko 1 m široké, je potrebné vybaviť malý kopec. Protrude cesty po obvode.

Ďalšia reprodukcia odrezkov rakytníka zahŕňa prebudenie obličiek. Jarné vetvičky dva týždne pred zasadením namočeným v teplej tavenine. Počas tejto doby môže dôjsť k úbytku koreňov koreňov. Vysádzanie odrezkov vykonávané v teplom počasí, keď sa pôda zahreje na teplotu +5o C. Vetvička je ponorená do zeme, takže na povrchu zostáva 2-3 pupene. Zasadené odrezky sú hojne napojené, zem je mulched suchým humusom.

Na zabezpečenie úspešnej reprodukcie odrezkov rakytníka na jar sa denne monitoruje vlhkosť pôdy. Materiál má koreň iba vo vlhkom prostredí. Zavlažovanie krátkych odrezkov vykonáva denne. Pôda pod dlhými vetvičkami môže byť navlhčená každé štyri dni, ale je lepšie, aby sa neprekračovalo.

Do konca sezóny rastie plodná sadenica rakytníka pochádzajúcej z koreňových odrezkov. Nasledujúci jar, jeho transplantovaný na trvalé miesto. Sadza s dĺžkou koreňa 20 cm, výškou kmeňa 50 cm a hrúbkou krku 8 mm sa považuje za dobrú.

Výhodou metódy reprodukcie je jednoduchosť a zachovanie odrodových vlastností materského kríža. Nevýhodou je nízke percento prežitia odrezkov v suchom prameni.

Zelené odrezky

Tvrdší rakytník raší v lete. Materiál je zelené vetvičky, vyrezané z rastliny v júni alebo júli. Dĺžka odrezkov je asi 10 cm. Na vetvičkách je horný a spodný rez vytvorený ostrým nožom. Tableta heteroauxínu sa zriedi v jednom litri vody a namočí sa do pripraveného materiálu na pestovanie počas 16 hodín.

Ďalšia reprodukcia rakytníka so zelenými odrezkami zabezpečuje prípravu miesta pristátia. Pôda na lôžku uľahčuje s množstvom rašeliny. Zostavte spoľahlivý transparentný prístrešok. Sklenená nádoba môže slúžiť ako skleník alebo film.

Varovanie! Zelené odrezky pomáhajú vykonávať vegetatívnu reprodukciu rakytníka, s ktorým je možné plne zachovať odrodové vlastnosti materského kríža.

Po namočení sa vetvičky umyjú čistou vodou a vykopajú sa do zeme 4 cm. Zavlažovanie sa vykonáva so slabým roztokom manganistanu draselného na ochranu proti čiernej nohe. Zelené výhonky sú pod krytom až do úplného prilepenia. Novú sadenicu sa transplantuje rok.

Skúsení záhradníci hovoria o reprodukcii rašeliny rakytníka na jar, rovnako ako iné metódy:

Reprodukcia vrstiev rakytníka

Plne zachovať materskú kvalitu Bush pomáha spôsob reprodukcie vrstiev. Na začiatku leta je v blízkosti stromu vykopaná drážka. Najnižšia vetva je ohnutá na zem, pripnutá pevným drôtom. Vetvy sú pokryté humusom, pričom vo vzduchu zostáva iba špička. V lete sa zalievanie vykonáva denne. Na jeseň sa vrstvenie zakorení. Na jar je pobočka odrezaná od materského kríža, najsilnejšie sadenice sú vybrané a prenesené na trvalé miesto.

Je to dôležité! Nedostatok reprodukcie vrstvením je expozícia spodnej časti materského kríža.

Ako sa šíri rozdelením kefa

Metóda je vhodná, ak má byť rastlina transplantovaná. Rakytník je reprodukovaný na jar pred začiatkom priesaku šťavy alebo neskoro na jeseň. V druhom variante sa čas zvolí, keď začne proces pokoja sadeníc, ale pred začiatkom mrazu.

Bush hlboko kopať okolo kufra, snaží sa minimálne poškodiť korene. Zariadenie sa odstráni zo zeme, nožnice odrežú všetky poškodené vetvy. Koreňový systém sa opatrne uvoľní zo zeme. Rezačky alebo ostré nožové puzdro rozdelené na časti. Každé nové sadenice by malo zostať plné korene. Delenki sedel na pripravených dierach.

Reprodukcia semien rakytníka

Pestovanie rakytníka zo semien doma nie je veľmi výhodné. Musí čakať dlho pred začiatkom plodu. Okrem toho sa nemusia zachovať odrodové vlastnosti materského kríka. Metóda je vhodná na hromadnú reprodukciu s cieľom posilniť svahy rokliny, vysadiť lesné pásy, získať veľký počet podpníkov.

Ako pestovať semená rakytníka

Semená sa zberajú z zrelých bobúľ. Najlepšie je použiť vinotéka. Najskôr stlačte šťavu z plodov. Semená sa oddelia od zvyškov kože a ovocnej buničiny, premyjú sa vodou, sušia sa v tieni.

Je to dôležité! Z 1 kg bobúľ dostanete od 2 do 3 tisíc obilnín. Uložené semená do troch rokov.

Ak chcete pestovať rakytník z semien, pred zasadením je zrno vystavené stratifikácii. Najjednoduchším spôsobom je pochovať ich do piesku. Presnejšie, musíte urobiť kašu. Vezmite 1 zo semien, zmiešané s 3 časťami piesku, poslané na studené miesto po dobu 40 dní. Teplota vzduchu by mala byť od 0 do + 5 ° C. Každý týždeň sa dvakrát miešajte. Potom, čo semená pľutia, sú pokryté snehom, aby sa spomalil rast.

Existuje variant alternatívnej stratifikácie. Metóda je založená na udržiavaní semien pri teplote +10 ° Co C po dobu 5 dní, po ktorej sa zrno zasiela počas 30 dní v studenej - približne +2o S.

Výsev je lepšie vykonať na jar v skleníku. Ak sa zvažuje voľba otvorenej pôdy, načasovanie je najskôr po tavení snehu. Semená budú klíčiť po 10 dňoch. Klíčky na maximum odoberú vlhkosť zo zeme pred nástupom tepla.

Semená sú osiate v drážkach. Drážky sa odrežú do hĺbky 5 cm a vrstva s hrúbkou 2 cm zo zmesi rovnakého množstva rašeliny a piesku sa naleje na dno. Medzi drážkami vydržia šírka uličiek 15 cm.

Pestovanie semien rakytníka na mori doma

Pri pestovaní sadeníc rakytníka v domácnosti môže spôsobiť zahusťovanie sadeníc. Riedenie sa vykonáva dvakrát:

  • keď sa prvý pár listov objaví medzi rastlinami, vytvorí sa rozpätie 3 cm;
  • s výskytom štvrtého páru listov medzi sadenicami, vzdialenosť sa zvyšuje na 8 cm.

Klíčky z prvého riedenia môžu byť transplantované na ďalšiu kultiváciu.

Aby sa sadenica mala dobre vytvorený koreňový systém, po vyklenutí dvoch párov plnohodnotných listov sa vykoná vyberanie. Neskôr je to nežiaduce, pretože rastliny zabraňujú rastu a budú vyžadovať časté hojenie.

Najlepší čas na vyzdvihnutie je druhá dekáda v júni. Deň vyberie zataženie. Po zákroku medzi rastlinami sa získal voľný rozsah 10 cm, pričom medzery medzi riadkami zostávajú počiatočné - 15 cm, pričom sadenica rakytníka rastie za takých podmienok 2 roky. V čase pristátia na trvalom mieste dosahuje výška sadenice 40 cm, hrúbka - 5 mm.

Podmienky a pravidlá premiestňovania sadeníc rakytníka na otvorené miesto

Pestovanie rakytníka zo semena je ukončené vysadením sadenice na trvalé miesto v otvorenom teréne. Ak sa operácia vykoná na jeseň, studňa je pripravená mesiac pred začiatkom procesu. Pri jarnom vylodení sa jeseň uskutoční jeseň.

Otvor pre sadivo rakytníka je vykopaný s rozmermi 40x50 cm. Horná plodná vrstva zeme sa používa na zásyp. Do pôdy pridajte 1 vedro z piesku a kompostu, 0,8 kg popola, 200 g superfosfátu.

Rastliny rakytníka sa jemne sadnú spolu s hrotom zeme, ktorý je umiestnený na dne dierky. Pripravená zmes je naplnená tak, aby koreňový obojok zostal pozadu na zem po dobu 7 cm. Po výsadbe je rastlina napojená, pokrytá rašelinovým mulčovacím materiálom.

Pravidlá pre starostlivosť o sadenice

Po každej metóde reprodukcie je potrebné vydať nové sadenice rakytníka. Prvé tri roky kŕmenia nevytvárajú. Dosť hnojivo, ktoré sa zakryje počas výsadby. Zatiaľ čo strom nie je zakorenený, vykonajte pravidelné zavlažovanie. Udržujte mierne vlhkú pôdu, ale nevytvárajte močiar.

Mladé listy rakytníka nie sú odporné jesť škodcom. Profylaktické postrekovanie chemikáliami môže pomôcť.

V prvých rokoch života na začiatku jari alebo neskorej jesene sa prerezávanie uskutočňuje s cieľom pomôcť korunu rakytníka. Odstráňte všetky poškodené a nesprávne rastúce vetvy.

Od štvrtého roka života, rakytník začne aktívny rast koruny. Počas jarného prerezania sa odstráni pobočky rovnobežné s kmeňom. Dokonca aj plodné výhonky vyhladzujú. Normalizácia plodov uľahčí vyčerpanie púšte.

Na jeseň vykonáva sanitárne prerezávanie rakytníka. Strom je bez suchej a chorobnej vetvy.

záver

Reprodukcia rakytníka pod silou realizovať aj nováčik záhradník. Kultúra je dobre aklimatizovaná a rast mnohých odrôd je dokonca ťažké odstrániť z lokality. Existuje ďalší spôsob chovu rakytníka - očkovanie. Avšak zručnosti sa budú vyžadovať tu. Skúsení záhradníci sa môžu šíriť štepením rakytníka.