Záhradníctvo

Blackberry Chief Joseph (Chief Joseph)

Ostružiny nie sú tak často vyskytujúce sa v záhradách Rusov, ale aj napriek tomu v posledných rokoch táto kultúra začína získavať čoraz populárnejšie a dopytu. Jeden z odrôd, ktoré môžu pestovatelia pestovať na svojich pozemkoch, sa nazýva Chief Joseph. Bude to užitočné dozvedieť sa o tejto ostružine, jeho vlastnostiach, výhodách a nevýhodách, ako aj spôsobe pestovania pre tých, ktorí majú záujem o túto plodinu.

História chovu

Blackberry Cheif Jozeph alebo Chief Joseph je americká odroda chovaná na University of Arkansas, rovnako ako mnohé odrody série, do ktorej patrí. Je pomenovaný po vodcovi, ktorý sa stal slávnym vďaka tomu, že koncom 19. storočia viedol jednu z indických vojen. Pôvod odrody nie je presne stanovený, preto rodičovské rastliny nie sú s určitosťou známe.

Popis bobulej kultúry

Ostružiny patria do rodu Rubus (Raspberry) rodu Rosaceae. Je to polovica krov s pružnými stonkami, s tŕňmi alebo bez trní. Listy sú trifoliátne, podobné karmínovej, ale väčšie. Bobule sú najprv zelené, potom postupne hnedasté, červené, tmavo modré a nakoniec úplne zrelé, sú čierne a fialové. Práve tieto veľké, sladké ovocie pestujú ostružinové poľnohospodárov v priemyselnom meradle a amatérskych záhradníkov vo svojich súkromných priestoroch.

Všeobecná myšlienka odrody

Blackberry Chif Joseph je silný Bush so silnými výhonkami vyrastajúcimi do 3-4 m. Na nich nie sú žiadne tŕne, čo je typické pre všetky odrody, ktoré sú v rade amerických odrôd z University of Arkansas. Bush je charakterizovaný silným rastom, silnými polokrezovými výhonkami, ktoré dokážu vydržať zaťaženie bobuľovitých plodov a nerozlomia sa. Listy sú stredne veľké, jasne zelené, sú veľa na Bush, takže tvoria bujnú zeleninu. Kvety sú biele, veľké. Koreňový systém je silný, dobre vyživuje a udržiava rastlinu v zemi. Trochu zarastený, často sa objavuje až po poškodení koreňov.

jarabiny

Bobule v odrodách ostružiny Majster Joseph veľký - až 25 g, zaoblené, lesklé, jasne čierne, zhromaždené v mnohých klastroch. Ich chuť je sladká, takmer bez kyseliny. Vyznačuje sa divokým ostružinom, výraznou arómou. Záhradkári poznamenávajú, že prvé bobule, odobrané z mladých kríkov (tzv. Signalizácia), sú často priemerné. Ale od nasledujúcej sezóny sa ich chuť stáva jasnejšou a charakteristickou pre odrodu. Bobule na Bush veľa, bohaté plody. Zrelé černice majú dobrú hustotu, takže je možné ich prepravovať na dlhé vzdialenosti.

vlastnosť

Blackberry Chef Joseph je považovaný za remontant, to znamená, že môže produkovať 2 plodiny za sezónu. To priťahuje mnoho záhradníkov, ktorí si vyberú túto odrodu na pestovanie.

Kľúčové výhody

Podľa charakteristík odrody opravára ostružinov Joseph je dobre tolerovaný suchom a teplom, dokonale prispôsobeným rôznym poveternostným a klimatickým podmienkam Ruska. Rastliny sú nenáročné v starostlivosti, odolné voči základným ochoreniam, tiež nekladú špeciálne požiadavky na pôdu. Výhonky potrebujú prístrešie na zimu, ale vzhľadom na to, že sú polorazivé, sú ľahko stohovateľné a pokryté.

Doba kvitnutia a čas zrenia

Ostružiny tejto odrody dozrievajú v strednej zóne začiatkom augusta. V južných regiónoch - do konca júla. Podľa tohto ukazovateľa stojí Joseph Joseph takmer na rovnakej úrovni ako známe odrody Triple Crown, dokonca aj trochu pred ním.

Indikátory výnosov, podmienky fruktizácie

Výťažok opravy ostružinového šéfkuchára Joseph je veľmi vysoký - dospelý 3-4-ročný ker vám dáva až 35 kg bobúľ. Ale tento objem sa môže líšiť v závislosti od správnosti pestovania a tvarovania, výživy rastliny a zaťaženia. Môžete vybrať bobule na 5-6 týždňov.

Rozsah plodov

Zrelé černice Šéfkuchár Jozef sa môže jesť čerstvý, rovnako ako urobiť to všetko, aké sladké domáce prípravky: džemy, dušené ovocie, džem. Vzhľadom na to, že plody sú husté, môžu byť na chvíľu skladované na chladnom mieste, prepravované za účelom predaja.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Ostružiny tejto odrody sú považované za odolné voči chorobám a škodcom, takže sa môžu pestovať bez ošetrenia agrochemickými prípravkami. Ak sa objavia, štandardná liečba bežnými fungicídmi alebo insekticídmi bude celkom dosť na vyliečenie.

Silné a slabé stránky

Blackberry Chief Joseph sa vyznačuje týmito čnosťami:

  • silný rast výhonkov;
  • rýchly rast kroviny;
  • silné bočné rozvetvenie.

Rastliny začnú prinášať ovocie skoro a sú vysoko produktívne, dávajú veľké sladké bobule.

Medzi nedostatky tejto všeobecne úžasnej odrody patria:

  • mäkká chuť prvých bobúľ;
  • nízky obsah cukru počas silných zrážok;
  • veľa výhonov výmeny, čo trochu komplikuje starostlivosť o kríky.

Metódy chovu

Blackberry Chief Joseph je zakorenenie výhonkov a štepenie. V prvom prípade, keď výhonky dosahujú dĺžku 1,5-2 m, ich vrcholy sú umiestnené v drážkach vykopaných v blízkosti púšte a posypané zeminou, ktoré nie sú oddelené od materskej rastliny. Pôda na zakorenenie udržiavaná v mokrom stave. Na jeseň sa vrstvy vykopávajú a transplantujú na nové miesto.

Mladé výhonky ostružiny Leader Joseph môžu byť tiež použité na rezanie odrezkov z nich. Aby ste to urobili, vezmite ich horné časti a vyrežte segmenty jednou obličkou. Sú vysadené v pohároch naplnených úrodnou pôdou. Tanky vložené do skleníka, kde sa zakorenili.

Pravidlá vykládky

Nie je žiadnym tajomstvom, že pre úspešný rast a vývoj ostružinových by mal byť správne zasadený. Bude to zárukou toho, že odroda bude dobre rásť a ukáže všetku svoju produktivitu.

Odporúčané dátumy

Sardinky černice Šéfkuchár Jozef je lepšie na jar a nie na jeseň, takže mladé rastliny nemrznú, hlavne ak je zima bez snehu alebo veľmi studená.

Príprava pôdy

Príprava pôdy pre ostružinu je, že ju vykopávajú, vyrovnajú, robia záhradné jamy. V každej z nich sa vyrobí 5-6 kg humusu, 50 g potaše a 100 až 150 g superfosfátu. Horné obväzy sa miešajú s pôdou, naplňte zmesou dierky na 2/3 ich objemov.

Výber správneho miesta

Blackberry Chif Joseph vyrastie najlepšie na slnečnom mieste, ale môže byť tiež vysadený čiastočne. Ale úplná absencia svetla nie je povolená - to ovplyvní kvalitu bobúľ. Miesto vykládky môže byť otvorené, ale môžete nájsť aj kríky v blízkosti budov a plôch.

Výber a príprava sadeníc

Sójové ostružiny Chief Joseph 1 alebo 2 roky staré by mali byť zdravé, dobre vyvinuté, s čerstvým mladým lístia, nie pomalé, bez poškodenia, stopy chorôb a škodcov na výhonky a korene. Je lepšie ich zakúpiť v špecializovaných škôlkach, kde pestujú dobrý odrodový materiál. Pred vysadením sú korene rastlín namočené do roztoku koreňového stimulátora pre lepšie prežitie.

Algoritmus a model pristátia

Výsadba jamiek pod silno rastúcim ostružinom Vodca Jozef je vo vzdialenosti 1,5-2 m od seba, 2,5 m - medzi radmi. Ich hĺbka a priemer by nemali byť menšie ako 0,6 m. Drenáž a zmes hnojív sa vlievajú do jám, na vrchu sa pridá vrstva zeminy, na ktorej je rastlina umiestnená. Potom je sadenica pokrytá úrodnou pôdou pozdĺž koreňového límca, pôda je plná rašeliny, humusu, slamy, sena, pilín. Strihy po výsadbe sa odrežú a ponechajú sa 1-2 kusy nad zemou. Bush bohato napojený.

Následná starostlivosť o kultúru

Po výsadbe sadeníc potrebujú rastliny počas celej vegetačnej sezóny určitú starostlivosť. Pozostáva z zavlažovania, uvoľňovania, obliekania, prerezávania a zberu.

Princípy kultivácie

Na mrežoch sa pestujú ostružiny Chif Joseph, pre ktoré sú na okraji lôžok nainštalované vysoké stĺpy s kríkmi a napnuté drôtom. Výhonky sú s ňou viazané jednotlivo alebo vo zväzkoch. Môžete tiež pestovať rastliny, nechávajte výhonky vyliezť pozdĺž zeme, ale potom sú rezané vo výške 2-2,5 m.

Požadované udalosti

Ostružina Chif Joseph je považovaná za odolnú proti suchu, takže nepotrebuje časté zalievanie, najmä ak sa na zemi položí mulčovanie pokrývajúce piliny, rašelina, seno, slama, lístok z minulého roka a kosená tráva. Ak tomu tak nie je, potom po zalievaní by sa mala uvoľniť pôda. Kŕmiť kríky s komplexnými hnojivami na jar, pred kvitnutím a predtým, než sa krúpy začnú viazať ovocie.

Krištáľové orezávanie

Na jar je rastúce vetvy ostružinov, vodca Jozef je odrezaný, keď dosahuje výšku 2,5 m, bočné vetvy rastúce na nich sú 1 m. Prvotriedne výhonky sú viazané na horné mreže, druhá je k dolnému drôtu. Na jeseň vyrezávajú všetky vetvy, ktoré ukončili plodnosť pri koreni a nechali len mladé výhonky.

Príprava na zimu

Každú sezónu rastúcich ostružin, Leader Joseph končí zakrývajúc ju na zimu. Odstrelky sú odstránené z tapisérie, zviazané, položené na zemi, zabalené izolačným materiálom a postrekované na vrchole ďalšej vrstvy zeme. Na jar je úkryt odstránený.

Choroby a škodcovia: metódy kontroly a prevencie

Táto černica má dobré zdravie, takže ju možno pestovať bez obáv, že by kríky budú trpieť ochoreniami. Existuje však informácia, že roztoče sa môžu usadiť na rastlinách - ak sa tak stane, ošetria sa prípravkami proti škodcom.

záver

Zaujímavosťou v jeho charakteristike odroda černice Chif Joseph môže byť odporúčané milovníkov tejto plodiny ako skoro zrelé a plodné. S náležitou starostlivosťou, môže pestovať pestovateľ s chutnými veľkými bobuľami viac ako jednu sezónu za sebou.

recenzia

Recenzia hlavného Josepha záhradníkov sú väčšinou pozitívne.

Valery, 35, KrasnodarBlackberry kríky Chif Joseph sa vyznačujú silným rastom, hojným kvitnutím a dobrým výnosom. Iba niekoľko rastlín stačí na to, aby našu celú rodinu poskytli plody po celú sezónu. S čistým svedomím, môžem odporučiť túto odrodu všetkým, aby rástli na vlastných pozemkoch Natalya, 49 rokov, Kazan, pestujem niekoľko druhov ostružinov, ale považujem odroda vodca Jozefa za jedného z mojich obľúbených. To mi vyhovuje vo všetkých jeho vlastnostiach: rastie dobre, môžete sa o to starať bez problémov, som spokojný s objemom zberu. Chuť bobúľ v tejto odrode je skvelá ako v čerstvom, tak v spracovanej forme.

Pozrite si video: Kitchen Nightmares US S06E06 - Revisited No. 8 (November 2019).

Загрузка...