Záhradníctvo

Blackberry škodcov

Každý rok sa ostružina stáva čoraz častejším hosťom v domácich záhradách a zeleninových záhradách. V závislosti od odrody môžu mať rôzne kríky väčšiu alebo menšiu schopnosť odolávať rôznym škodcom a parazitom. Tieto odrody ostružinového typu, ktorých genotyp neobsahuje malinové gény, sú spravidla veľmi škodlivé škodcami a chorobami - majú zvýšenú imunitu. Ale potom hybridné maliny sú schopné vyzdvihnúť celý rad chorôb a parazitov, ktoré sú typické pre maliny. Podrobné informácie o ochoreniach ostružiny sú uvedené v ďalšom článku a tu sa môžete podrobnejšie pozrieť na tých škodcov, ktorí môžu spôsobiť poškodenie ostružiny a zistiť, ako môžete vyhrať v boji proti nim.

Klasifikácia hmyzu poškodzujúceho kríkov

Medzi nekonečnou rôznorodosť hmyzích škodcov je zvyčajne ich rozdeliť do skupín podľa toho, ktoré časti černicek najviac poškodzujú. Samozrejme, táto klasifikácia je trochu arbitrárna, pretože niektorí škodcovia, ako je karmínovitá voška alebo malinový chrobák, môžu spôsobiť poškodenie všetkých ostružinových orgánov. Mnohí škodcovia sa však najčastejšie špecializujú na určité časti rastlín, a preto sú ľahšie identifikovateľné a neutralizované.

 • Škodcami, ktoré žijú hlavne v zemi, hlboko zakorenené korene a tým spôsobujú zničenie čiernych kríkov a niekedy aj ich úplné zničenie.
 • Títo škodcovia, ktoré poškodzujú listy, zhoršujú celkový stav rastlín, znižujú imunitu a znižujú výťažok z ostružinov.
 • Medzi škodcami žijúcimi v stonkách ostružinových, veľa drobných, takmer nerozlíšiteľných pre oči. Ale vďaka svojej činnosti začnú vetvičky a stonky vadnúť a náhle sa prerušiť. V dôsledku toho môže byť zber čiastočne alebo úplne usmrtený a plantáž ostružiny ťažko nakazená nimi bude musieť byť úplne obnovená.
 • Nakoniec množstvo škodcov, ktoré jedia ostružinové kvety a bobule, kazia ich vzhľad a chuť, neumožňujú rastlinám plne sa rozvíjať a kvôli nim často musia zničiť jednotlivé výhonky alebo dokonca celé kríky.

Blackberry škodcov, ktoré ovplyvňujú koreňový systém a ako s nimi zaobchádzať

Hmyzí škodcovia žijúci v pôde a ich larvy vytvárajú početné podzemné chodby, ktoré poháňajú všetky korene rastlín v ich ceste. Zvlášť chutné sú mladé mladé korene a základy čerstvých mladých výhonkov, ktoré vychádzajú z pôdy na začiatku jari.

Máj Chruščov (larva mája chrobáka)

Samotná chrobáka sama o sebe neprinesie nič dobré pre ovocné kríky, najmä pre ostružiny, pretože sa môže živiť svojimi listami, kvetmi a vaječnikmi. Ale jeho larvy sú oveľa škodlivejšie, pretože jedia najjemnejšie časti koreňov a mladých stoniek a s ich veľkým počtom sú schopné úplne zničiť keksy ostružinových.

Larvy majú pomerne dlhú životnosť, asi 4 roky, potom sa premenili na kuklu a po 1,5 mesiaci sa objavia dospelí brouci a celá táto doba spôsobujú nenapraviteľné škody na pristátie z ostružinov. Dospelí brouci a ich larvy rôznych vekových skupín hibernávajú v pôde. Odchod na povrch dospelého hmyzu začína okolo konca apríla - začiatkom mája, počas obdobia kvitnutia väčšiny ovocných stromov a kríkov. Na konci kvitnutia, ženské škodcovia položia vajcia do zeme v hĺbke asi 20-40 cm, z ktorých sa čoskoro objavia larvy.

Na základe vedomostí o životnom cykle Maya Chrushcha sa môžu vykonať tieto ochranné opatrenia:

 • Pred položením plantáže ostružiny, aby sa zabránilo nasiaknuť koreňový systém kríkov v 0, 65% roztoku Aktar na pol hodinu. Aktara je systémový insekticíd a všetky časti ostružiny, ktoré konzumujú kôrky, budú jedovaté voči škodcovi po dobu 30 dní (pri striekaní rastlín s prípravkom) a až 2 mesiace (pri rozliavaní pôdy).
 • Na účely profylaxie je vhodné zasadiť oblasti, kde plánujete pestovať ostružiny rok pred výsadbou so zeleným hnojom: repka, ďatelina, horčica alebo lucerna. Horčičné exkréty sú schopné dlho vystrašiť drvivosť, takže je výhodné, aby ste ju tiež pestovali v rozmedzí riadkov ostružinov.
 • Je vhodné zhromažďovať dospelých chrobákov ručne ráno, keď sú v nejakej omračnosti. K tomu, pod kríkov a stromov, roztiahnite film a odstráňte škodcov na ňom a potom zozbierajte a zničte vo vápennej malte.
 • Ak máte malý počet ostružinových kríkov, potom je najlepšie opatrne vykopať každý keš v zatiahnutej dobe a pretrepávať z fólie so zemou, ručne vybrať všetky larvy. Pred sadením koreňov ostružiny na tom istom mieste navyše spracujte kašu z hliny s prídavkom 100 g tabakového prachu na kvapalinu.
 • Z ľudových liekov je efektívne používať jódový roztok (25 kvapiek na 8-10 litrov vody) proti Maybugovi, ktorý sa v apríli až máji napája pod koreňom.
 • Z chemických prípravkov možno použiť na začiatku jari Konfidor a Antikhrushch, s riešeniami, ktoré sa zbavujú pôdy okolo ostružiny a spracúvajú samotné rastliny.
 • Majte na pamäti, že dospelí brouci milujú, aby sa zaobchádzali s vtákmi: škorpiky, havrany a netopiere. A larvy škodcu sú chutnou korisťou pre rebrá, krtky a dokonca aj pre líšky.

Medvedka

Jedná sa o veľký hmyz, dlhý až 5-6 cm a šírku až 1,5 cm, so štyrmi krídlami, silnými čeľusťami, predné nohy vykopávajú sami otvory a priechody. Kŕmi prevažne mladými koreňmi a výhonkami, ale zároveň dokáže hltať cez všetky silné korene ostružinových stromov, čím odsudzuje Bush na smrť. Larvy, ktoré v lete ležia ženy, sa v nasledujúcom roku zmenia na dospelého hmyzu.

Ak spozorujete zvädnuté výhonky a dokonca aj celé ostružinové kríky, odporúčame starostlivo preskúmať pôdu pod rastlinami pri hľadaní otvorov s priemerom do 3 cm, čo môže byť vstup do podzemného púšte medveďa. Keď je zistený škodca, môžete najprv dôkladne uvoľniť pôdu okolo kríkov ostružinových a potom sa pokúsiť použiť jeden z dobre zavedených populárnych spôsobov boja:

 • Vložte do otvoru nádobu s vodou, v ktorej sa rozpustí niekoľko saponátov. Toto donúti Medvedku, aby vyšla na povrch, po ktorej bude zničená. Chytil medvedok rád jesť kurčatá, kačice a inú hydinu.
 • Pri výsadbe ostružín vyplňte vaječné škrupiny, sušené nechtíky a chryzantémy do jamiek.
 • Posypte piesok navlhčeným petrolejom v blízkosti kríkov.
 • Blackberry kríky by mali byť nalievané pod koreň s roztokom amoniaku v pomere 3 lyžice na vodu vedra.
 • Nainštalujte veternú turbínu na kovový drôt, ktorý vytvára vibrácie v pôde a odpudzuje škodcov.
 • Pasce sú nastavené vo forme plechoviek, ktoré sú rozmazané medovými hranami a vykopané do zeme.
 • Na jeseň sú vykopané malé dierky a naplnené zmesou slamy a hnoja. Medvedka sa v nich usadí na zimu a po nástupe mrazu je slamka s hnojom vytiahnutá a rozdelená na povrch - škodcovia zomierajú.
 • Na začiatku jari sú otrávené návnady z chleba a hlavice zápasov umiestnené do otvorov.

Ak sa chcete rýchlo zbaviť škodcu, potom môžete použiť špeciálne chemikálie - Medvetoks, Medvetsid a Bowerin, ktoré sa zmiešajú s pôdou v blízkosti ostružinových kríkov.

Čo hmyz poškodzuje ostružinové listy

Listy Blackberry sú veľmi atraktívne nielen pre rôzne druhy mšiarov, kliešťov, ale aj pre húsenice, blchovce.

Vŕbová mierka malinová

Aphid je nepríjemná rozmanitosť škodcov, ktorá napadne primárne ostružiny s karmínovými génmi (odrody Taberri, Texas, Thornless Loganberry). Tento hmyz je veľmi malý a nie dlhší ako 3 mm. Tí, ktorí žijú na ostružinách, charakterizované svetlom žltej farby.

Vajcia prežúvajú na koncoch výhonkov, v blízkosti púčikov a s nástupom jari, z ktorých najprv sa objaví bezkrípový hmyz, ktorý obýva malé skupiny alebo jednotlivo na spodnej strane listov. Na začiatku aktivity vošiek listov, ostružinové lístie len mierne ohýba a nie je žiadne znateľné poškodenie. Ale počas letného obdobia dochádza k masívnej reprodukcii škodcov, ustupuje niekoľko generácií vošiek, v dôsledku čoho môže dôjsť aj k pádu masívnych listov na vrchole leta. Čierne plodiny sú znížené a mrazuvzdornosť výhonkov je znížená na nulu. Hlavné nebezpečenstvo vošiek je, že trpia prakticky nevyliečiteľnými vírusovými ochoreniami.

Je pravda, že výber toho, čo bude sprej ostružiny z škodcov, ktoré môžu zničiť všetky pristátie, pomerne ľahko. Na začiatku jari možno na ošetrenie proti múčnatke listov maliny pomerne neškodné biologické činidlá: Agravertin, Actofit, Fitoverm. Striekanie sa opakuje 2-3 krát za 5-7 dní.

Bojuje so vošky a silnými systémovými insekticídmi ako sú Konfidor a Mospilan. Pestovanie týchto prostriedkov by sa malo vykonať pred kvitnutím ostružinov.

Ak si všimnete škodca príliš neskoro, po kvitnutí obličiek av letnom období môže postrek tabakového extraktu pomôcť: v 10 litroch vody trvá 2 dni 200 g tabakového prachu. Infúzia sa môže používať počas celého dňa. Po 8-10 dňoch sa opakuje spracovanie ostružinov.

Blackberry spider

Jedná sa len o jednu z odrôd mnohých rodov vošky, ktoré sa líšia v pomerne väčšej veľkosti a žltozelenej farby s tmavým ornamentom na tele. Zvyšok spôsobu života a stupeň škodlivosti veľmi pripomínajú voškovú listovú rastlinu, preto sú metódy kontroly škodcov rovnaké.

Spider roztoč

Kliešte patria k malým pavúkom, nemôžu byť rozlíšené voľným okom. Ich prítomnosť dáva na listoch ostružiny vzhľad belavých a škvrnitých škvŕn. Žijú na spodnej strane listov a niekedy sa vydávajú za vytvorenie malej pavučiny medzi listami a stonkami. Najčastejšie poškodzujú mladé stromčeky a klíčky z ostružinov. Listy rýchlo žltnú, vyschnú a spadnú. Dospelé kríky trpia kličkami oveľa menej často. Obzvlášť intenzívny škodca sa rozmnožuje v horúcich a suchých podmienkach, takže sa najčastejšie vyskytuje v skleníkoch av južných oblastiach.

Ovocné čučoriedky prestávajú rásť, znižujú výnos a mladé sadenice môžu dokonca zomrieť.

Ošetrenie výhonkov ostružinov Fitoverm alebo Akarin pomôže zachrániť situáciu, z ľudových metód nakladania s kliešťami používajú infúziu cibule alebo cesnakovej kôry (400-500 g na 10 litrov vody). V ťažkých prípadoch sa používa striekanie ostružinových s Neoron alebo Aktellik, ale iba po zbere plodov.

Rasový rozmar

Mikroskopické veľkosti pavúkov červenkastého odtieňa na jar mimo váhy obličiek, kde sa spánkujú a usadia sa pod listami ostružinov. V dôsledku svojej činnosti sa listy ohýbajú, zvlňujú a znižujú farbu. Škvrny sa trochu podobajú na vírusovú mozaiku, takže škody spôsobené škodcom sú často zmätené touto chorobou.

V teplej sezóne na boj s malinovým roztočom sa používa 1% roztok síry na postrek ostružiny, ako aj Akarin a Fitoverm.

Malinový chlpatý roztoč

Šípka má červenú bielkovú farbu a dva páry nôh. V opačnom prípade je veľmi podobný malom roztoču, takže metódy jeho riešenia sú úplne rovnaké.

Raspberry leaf sawfly

V tomto škodcovi, ktorý vyzerá ako muška, larvy, podobne ako húsenice, spôsobujú najväčšiu škodu ostružinovej, preto sa často nazývajú húsenice. Ak nie sú zastavené, môžu zničiť viac ako polovicu listov na kroviach ostružinových.

Larvy spánkujú na povrchu pôdy medzi padlými listami v pavúkom kokónov. Na začiatku jari kuknú a v druhej polovici mája odletú vidlice, ktoré sa začínajú vkladať svetlo sfarbené vajcia zo spodnej strany ostružinových listov v blízkosti žíl alebo pozdĺž okrajov. Larvy sa objavujú doslovne za 6-8 dní a začínajú intenzívne vyhadzovať listy z ostružiny, začínajúc od nižšej vrstvy. Škodcovia dávajú prednosť dospelým listom, nemajú kŕmiť mladých, takže postupne ku koncu leta sa približujú k hornej časti kríkov k ostružinám, zanechávajúc perforované alebo úplne hltavé listy.

V dôsledku toho sa už v tejto sezóne znižuje úroda bobúľ z ostružiny a rastliny nemajú čas na vytvorenie plnohodnotných púčikov na zber v budúcom roku.

Ako opatrenia na boj proti pazúriam je potrebné uvoľniť pôdu pod krovinami a očistiť ju vrstvou 6 cm alebo viac. Z malého počtu kríkov sa humre zbierajú ručne. Používajte tiež ostružinový sprej s infúziou tabaku, cesnaku, palinu alebo roztok karbolického mydla (100 g na 15 litrov vody).

Cruciflo bleša

Často, v horúcom a suchom počasí, obyčajné kríživé blchy útoky ostružinové listy a údery je. Vo všeobecnosti je poškodenie z činnosti tohto škodcu zanedbateľné. Ako ochranné opatrenia sú listy práškové so zmesou popola a tabakového prachu.

Rôzne húsenice

Húsenice mnohých motýľov môžu tiež hltať ostružinové listy, pričom z nich zostávajú iba kostry. Obzvlášť milujú čmeliakové húsenice motýľový motýľ a malinové sklo. S malou léziou je najpohodlnejšie manuálne zozbierať škodcov a kŕmiť ich na hydinu. Ak vám chýba tento okamih, môžete použiť postrek biologického produktu Lepidotsid. Chemické látky proti škodlivým organizmom (Karate, Fufanon, Tiovit-Jet) sa môžu používať striktne na samom začiatku očkovania černice, najneskôr 5 dní pred začiatkom kvitnutia.

Techniky BlackBerry Shoot Pest Control

Škodcami únikov na ostružinách môžete nájsť pri dôkladnej a pravidelnej kontrole kríkov. Zvyčajným spôsobom, ako s nimi zaobchádzať, je znížiť a napáliť postihnuté výhonky, ale niekedy musíte použiť chemické prostriedky.

Malinový kmeň

Ak nájdete vyblednuté vrcholy mladých výhonkov na ostružinách, pravdepodobne tu funguje malinová mucha. Je to veľmi malá šedá muška s dĺžkou maximálne 5 mm. Formuje len jednu generáciu ročne. Vajcia sú biele, larvy sú jasné. Povoľuje vajcia v spodnej časti listov na vrcholoch výhonkov. Vznikajúce larvy prenikajú do stredu a vytvárajú v ňom kruhovú dráhu - horná časť výhonku kohúta.

A larvy postupne klesajú pozdĺž stonky na základňu, snažia sa dostať do pôdy na kočkovanie a zimovanie. Na ostružinoch, bočné výhonky a ich malé vetvy sú často poškodené, takže škody sú malé. Avšak postihnuté výhonky musia byť odstránené a spálené a pôda okolo malín musí byť mulčená tak, aby škodca nemohol lietať a na konci jari ležať vajíčka.

Crimson strieľať Aphid

Karmínovitá volavka voškovitá je veľmi podobná vošiek bradenka, ktorý bol opísaný vyššie. Usadzujú ho len veľké kolónie, ktoré pokrývajú mladých púčikov od začiatku jari a od nich sajú šťavy. Potom škodca napadne výhonky, stopky listov a nakoniec dosiahne pupeny a kvetenstvo. V lete má škodca príležitosť žiť - to znamená, že ženy okamžite porodia larvy a obchádzajú vajcové javisko. To vám umožní niekoľkokrát urýchliť proces reprodukcie hmyzu.

Aby sa neprehral moment intenzívnej reprodukcie voškovitosti, je potrebné pravidelne kontrolovať špičky mladých výhonkov ostružiny. Pri prvých príznakoch prítomnosti škodcov sú výhonky rezané a spálené. A zvyšné stonky sa postriekajú Fitoverm alebo Actophyte.

Raspberry stem gallitz

Ostružiny poškodzujú larvy tohto malého, lietajúceho, oranžovo-žltého hmyzu. Pestovateľ sa ľahko identifikuje prítomnosťou výhonkov na výhonkoch, vo forme rastlín - húb. Práve v ňom žijú a kŕmia larvy chrobákov. Na tom istom mieste zimujú. Na jar sa objavujú pupeny a keď je počasie teplé (+ 10 ° + 13 ° С), z nich sa objavujú dospelé žltačky. Zastrešenie je zvyčajne popraskané na miestach, kde sú koncentrované larvy, a celkový počet poškodených výhonkov môže dosiahnuť až 40-50%.

Boj proti škodcom je rezanie a pálenie všetkých výhonkov s rastom na jeseň alebo skoro na jar.

Crimson výhonky gallitsa (malinový komár)

Ešte nebezpečnejší predstaviteľ žalúdočných pazúrov je, pretože na miestach jeho prenikania sa nevytvárajú výrazné žlčové výrastky, ale môžu byť odhalené spôsobmi, ako sa najskôr vytvoria hnedé škvrny na výhonku a potom sa toto miesto zmení na čierne. Oranžovo-červené larvy, na rozdiel od chrobákov, prežúvajú v hornej vrstve pôdy (2-4 cm) na základoch stopiek ostružinových.

Preto je medzi kontrolnými opatreniami tiež dôležité, aby sa na jeseň uvoľnila pôda medzi ostružinami a na jar, aby sa zabránilo vzniku dospelého hmyzu.

Niekedy v prípade vážneho poškodenia sa používa liečba na začiatku jari pred kvitnutím s chemickými systémovými liekmi, ako je napríklad Konfidor alebo Aktar.

Malinový koláč

Ďalším škodcom z černice, na miestach, kde žijú larvy, sa na výhonoch vytvárajú guličky. Gáli majú predĺžený tvar. Ветки ежевики, на которых образуются галлы, обречены на гибель, поэтому большого урожая от поврежденных кустов ждать не приходится.

В галлах же происходит зимовка личинок. Поэтому для уничтожения вредителя необходимо лишь осенью найти, вырезать и сжечь все побеги ежевики с галлами.

Вредители, наносящие вред бутонам, цветкам, почкам и ягодам ежевики

Títo škodcovia nielen zkazia vzhľad bobúľ, ale tiež zhoršujú ich chuť a výnosové charakteristiky.

Malinožravce

Škůdcom je malý šedo-čierny chrobák dlhý až 3 mm s proboscis. Na jar poškodzujú samice ostružinové pupeny vkladaním vajec do nich. A v júli mladí brouci, ktorí sa objavili z lariev, aktívne kŕmia listami ostružinov, predtým, než idú na zimu do pôdy.

Najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s weevil je striekanie ostružinových kríkov v období nabudu s infúziou horčičné prášok s intervalom 5-7 dní. Za týmto účelom rozpustite 100 g horčice v nádobe s teplou vodou a nechajte 12 hodín. Uvoľnenie pôdy okolo kríkov na jeseň a na začiatku jari tiež pomáha znížiť počet škodcov.

Malinový obličkový mol

Malý škodca, ktorého housenky pochádzajú z mladých ostružinových púčikov, dospelé motýle kŕmia púčikmi a nektármi v kvetoch a larvy sa vyliahnu v plodoch a pohlcujú drupe, čo ich zastavuje.

Varovanie! Kaňon z karmínov je obzvlášť aktívny vo vlhkých podmienkach.

Aktivita škodlivého organizmu minimálne vedie k zníženiu výnosu, ale môže tiež viesť k úmrtiu ostružinových kríkov. Z ľudových prostriedkov na boj proti nemu je účinná tinktúra paliva (2 kg čerstvej trávy na 10 litrov vody), ktorá sa 3-4-krát ošetruje ostružinovými kefami v intervale 8-10 dní počas rozkvetu a kvitnutia.

Medzi inými spôsobmi boja rozrežú a spáli všetky staré výhonky a listy, uvoľňujú a mulčujú zem.

Shaggy bronz

Chrobák je malá čierna farba s bielymi škvrnami a žlto-šedými vlasmi. Šok je najaktívnejší v teplom slnečnom počasí od 10 do 16 hodín popoludní. Je to jedľa pistils od ostružinových kvetov, ale škody z neho sú zanedbateľné. Najlepší spôsob ochrany je ručná zbierka.

V regiónoch, kde sa počet bronzoviek výrazne zvýšil, môžete použiť insekticíd Calypso.

Malinový chrobák

Tento škodca je charakteristický pre maliny, zriedka sa vyskytuje na ostružinové. To môže poškodiť ako ostružinové listy a stonky, ale kladie vajcia v kvetenstvách a čerstvých vaječníkov. Vyzerá to ako lietajúci brouci, nie väčší ako 4 mm, šedo-hnedá farba s hrdzavými vlasmi.

Na to bojujú, vykopávajú zem okolo kríkov na jeseň a na jar a potom ich prášku so zmesou tabakového prachu a dreveného popola.

Na začiatku jari je efektívne zbaviť sa pôdy roztokom Confidor a pri prvom výskyte ostružinových púčikov ho sprejte druhýkrát.

Blackberry roztoč

Škodca sa týka pavúkov a môže sa šíriť vetrom a infikovaným sadivovým materiálom. Čierne roztoče sú veľmi malé, hybridujú vo vnútri pupienkov a s nástupom teplého počasia začínajú intenzívne kŕmiť svojimi kvetenstvami a bobuľami. Zavádzajú do špeciálnych látok, ktoré menia zloženie bobúľ, kvôli ktorému sa ich chuť zhoršuje, bobule nemôžu stmavnúť, keď sú zrelé.

Na potlačenie škodcov je potrebné postriekať ostružinové kríky predtým, ako sa bud rozpadne s biologickým prípravkom Akarin alebo Apollo. Je žiaduce opakovať liečbu po 8-10 dňoch.

Súbor opatrení na ochranu ostružiny pred inváziou škodcov

Často záhradníci, ktorí objavili neznáme larvy, húsenice alebo poškodené listy a ovocie, nevedia, čo chytiť, kde bežať, než zaobchádzať s ostružinami z škodcov, ktoré môžu zničiť plody ich práce.

Treba pochopiť, že ochrana záhrady začína jej pokladaním s neporaneným sadivovým materiálom. Preto je v deň pred usadením koreňového systému všetkých sadeníc potrebné niekoľko hodín nasiaknuť v roztoku Aktara alebo v infúzii tabakového prachu.

Odporúča sa pestovať ostružiny v oblastiach, kde sa pred rokom vysadila siderata (horčica, ďatelina) na zlepšenie pôdy a zníženie počtu škodlivých obyvateľov.

Je to dôležité! Odporúča sa, aby sa v blízkosti malín a jahôd, rovnako ako divokej ruže, nepestovali ostružiny, pretože tieto kultúry majú mnoho spoločných nepriateľov.

Pretože väčšina škodcov prežúva buď v pôde, alebo na rastlinách, je veľmi účinné sprejovanie ostružinových kríkov horúcou vodou (60 ° - 70 ° C) v skorom jarnom období, kedy sa púčiky ešte nepokročia. Ak sú rastliny potom niekoľko hodín pokryté plastovým obalom, potom môže byť táto preventívna metóda veľmi účinná. Malo by sa chápať len to, že podmienky sú všade iné, a nie všetky druhy ostružinových ciest budú neškodné, takže prvýkrát by ste mali skúšať na niekoľkých výhonkoch v rôznych častiach ostružiny.

V priebehu celej teplé sezóny je potrebné odstrániť sušené a poškodené ostružinové listy a výhonky, ničiť ich, neustále uvoľňovať a mulčovať pôdu. Nemali by ste tiež zahusťovať pristátie z ostružinov a nezabudnite pravidelne kŕmiť a napájať ju.

Bezprostredne po ukončení plodu je potrebné úplne vystrihnúť staré výhonky a spáliť ich.

záver

Ostružiny, najmä ich odrody, ktoré nemajú malinové gény, zostávajú relatívne odolné voči náporu rôznych škodcov. Avšak, záhradníci nemôžu uvoľniť. Je potrebné poznať nepriateľov tvárou v tvár a aplikovať preventívne metódy ochrany a pri odhaľovaní škodcov konať čo najrýchlejšie s použitím predovšetkým neškodných ľudových prostriedkov.

Pozrite si video: MUDr. Pavel Lisicky - praktický lékař pro dospělé - Litvínov, Most (Júl 2020).

Загрузка...