Záhradníctvo

Vedúci zemiakov

Zemiaky sú pevne držané v popredí bežných a najčastejšie používaných produktov. Počas dlhej histórie výskytu tejto zeleniny na európskom kontinente prostredníctvom úsilia chovateľov vznikli mnohé z jej odrôd.

Zvláštna pozornosť by sa mala venovať včasnému zrelému vodcovi zemiakov, ktorý vznikol rozmnožovaním pracovníkov ústavu poľnohospodárskeho výskumu GNU Ural ako stolová odroda a zapísal sa do registra pre západosibierský región. Neskôr bol patent na odrodu Leader vykúpený poľnohospodárskou firmou SeDeK.

Popis a vlastnosti

Vedúci zemiakov sa usadil ako nenáročná a vysoko výnosná ranná dozrievajúca odroda. To je najčastejšie v Rusku, na Ukrajine av Moldavsku. Hlavné charakteristiky odrody Leader:

žiadosti

vlastnosť

Koreňová zelenina

hľuza

ovál zaoblené

kôra

Žltá hladká

očká

malý

mäso

biela

závažia

88-119 g

Obsah škrobu

12-12,2%

rastlina

Bush

Polopriebežný, stredný typ

Výška topperu

Priemerný dosahuje 1 m

list

Stredná veľkosť, zelená, stredná, okrajová vlnka slabá alebo chýba

koruna

Biela, stredná veľkosť

Zemiaky tejto odrody sa množia hľuzami alebo ich časťami. Bush nerastie na boky a hľuzy sú vytvorené a vytvorené spolu.

Vodca má vysoké výnosy, najväčší dosah v oblasti Tyumen - 339 kg / ha.

Grade Leader sa používa pre priemyselné a stravovacie potreby. Z neho sú vyrobené škroby a štiepky, ktoré sa používajú na prípravu najjednoduchších jedál a najkomplexnejších jedál, ktoré dokážu uspokojiť chuť najchytřejších gurmánov.

Výhody a nevýhody

Vedúci zemiakov má mnoho výhod, ktoré ho odlišujú od pozadia množstva stolových odrôd. Nevýhody zemiakov v porovnaní s ich pozitívnymi vlastnosťami sú nevýznamné.

dôstojnosť

nedostatky

Široký rozsah použitia

Zraniteľnosť voči škodcom (zemiakový chrobák, nematóda, drôt a Medvedka)

Vysoký výnos

Nedostatok vlhkosti ovplyvňuje výťažok

Mnogoklubnevost

Potreba hluku

Odolnosť proti chorobám

Dobrá prenositeľnosť

Vysoká chuť

Dlhá udržiavanie kvality hľúz

pristávacia

Príprava zemiakov Vedúce postavenie na výsadbu je najlepšie urobiť už v procese zberu. Hlavné kritériá výberu pre sadivový materiál:

 • priemerná veľkosť zemiakov;
 • veľké množstvo očí;
 • zdravé, neporušené hľuzy.

Je žiaduce izletenit hľuzy, držať nejaký čas na osvetlenom mieste, chráni ich pred hlodavcami a škodcami. Zemiaky uchovávajte pri teplote 11-16 ° C.

Je to dôležité! Výber malých hľúz na výsadbu vedie k nízkym výnosom a zániku odrody.

Pred sadením zemiakov je vedúci kmeň. Proces trvá asi mesiac. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

 • hľuzy položené na podlahe;
 • zemiaky sú klíčené v pilinách;
 • sadivový materiál sa umiestni do plastových vreciek s vetracími otvormi;
 • hľuzy sú umiestnené v drevených debnách.

Kmeňové hľuzy sú na konci začiatku mája vysadené na otvorenom priestranstve. Vzor výsadby je 60x35 cm, zasadený do hĺbky 8-15 cm. Ak je pôda voľná, hĺbka výsadby sa zvyšuje na 20 cm.

Dobré hnojivo pre odrody zemiakov Leader je popol. To môže byť na jeseň na jeseň a pri výsadbe ich môžete posypať hľuzami. Sadenie zemiakov Leader sa odporúča na pozemku, kde boli pestované zimné plodiny, trvalé trávy alebo ľan.

Je to dôležité! Ak je hnojivo lepšie nepoužívať čerstvý hnoj. Môže byť príčinou mnohých ochorení zemiakov.

starostlivosť

Variety Leader nenáročné, ale stále musí dodržiavať základné pravidlá starostlivosti:

 • zalievanie;
 • brázd;
 • vrchný obväz.

Zavlažovač zemiakov závisí od regiónu. V oblastiach, kde sú lesy horúce a suché, sa zavlažovanie vykonáva raz týždenne, v oblastiach s miernejšími klimatickými podmienkami bude stačiť raz za mesiac.

Vodca má najväčšiu potrebu vlhkosti pred kvitnutím a priamo v procese kvitnutia.

Znečistenie a kŕmenie

Hilling nie je menej dôležitý ako zavlažovanie. Spočíva v naberaní pôdy z radu na zemiakový kef. Proces sa vykonáva po napájaní alebo daždi, je dôležité, aby pôda bola mokrá, to spôsobí, že hľuzy uvoľnia nové podzemné výhonky, na ktorých sa tvorí plodina.

Takéto manipulácie chránia výhonky vodcu pred mrazom, ktoré sú docela často v máji. Postup hillingu sa zvyčajne vykonáva dvakrát:

 • keď výška krúžku dosahuje 13-17 cm;
 • pred kvitnutím zemiakových pútok.

Vedúci odrody môže robiť bez hnojív, ale ak je pôda chudobná, je lepšie ju kŕmiť.

podmienky

umelé hnojivo

Vzhľad prvých listov

Mullein alebo roztok vtáčích výkalov

Doba kvitnutia zemiakov

Roztok močoviny alebo popola

Jeden mesiac pred vykopaním hľúz

Horná vrstva listov s superfosfátom

Niektoré tipy a rady od autora videa:

Choroby a škodcovia

Vedúci zemiakov je odolný voči najčastejším chorobám, ako je suchá hniloba, špinenie, rhizoctonióza, čierna noha. Ale kvôli neskorému úpadku je vodca veľmi náchylný.

Aby sa zabránilo ochoreniu, pôda sa vopred ošetrí zmesou Bordeaux, na tento účel sa môže použiť roztok síranu meďnatého, potom sa lôžko vykopne. Alebo priamo postrekujte hľuzovce vodcu s prípravkami obsahujúcimi síran meďnatý.

Pre dobrý zber zemiakov Vedúci bude musieť bojovať proti škodcom.

háveď

Spôsoby boja

Colorado chrobák

 • Manuálna zbierka Pest
 • Uvoľňovanie a hluk
 • Odstránenie buriny
 • Spracovanie osiva chemikáliami alebo roztokom manganistanu draselného
 • Krúžky na chemické spracovanie

Medvedka

 • Striekanie výsadbových materiálov chemikáliami
 • Výroba jedovatých návnad pomocou lieku BI-58
 • Výsadba na lôžkach pelyňa, ľanu, horčice

hlísty

 • Periodická zmena pristávacej plochy zemiakov (každé 3 roky)
 • Pôdne ošetrenie thionazínom 5 týždňov pred výsadbou hľúz
 • Postrek rastlín pomocou Eco-gel alebo Fitoverm

Kovařík

 • Predčasné vápnenie pôdy
 • Spracovanie miesta pomocou síranu amónneho a čpavkovej vody
 • Pridajte roztok manganistanu draselného do studne pred výsadbou

Včasná implementácia takýchto preventívnych opatrení pomáha predchádzať nielen výskytu škodcov, ale aj mnohým chorobám zemiakov:

 • kopanie zeme;
 • uvoľnenie pôdy;
 • čistenie burín;
 • periodická zmena miesta na výsadbu zemiakov;
 • predspracovanie sadivového materiálu.

úrodu

Vedúci zemiakov sa týka skorých odrôd. Prvé hľuzy sú vykopané už 45 dní po výskyte prvých výhonkov, konečná doba splatnosti nastane 70-75 dní po klíčení výsadby. V priemere sa z jedného krbu zbiera 18 až 20 hľúz. Zber sa uskutočňuje v závislosti od načasovania výsadby, zvyčajne v júli alebo na začiatku augusta.

Indikátorom stupňa zrelosti koreňových plodín je sušenie vrcholov. Ale najlepšie je vykopať niekoľko kríkov, aby sa stanovila hustota a hrúbka šupky. Nemalo by sa odlupovať a ľahko sa odlupovať, ako sa to deje na mladých hľuzách.

Pre zber vyberajte suchý a čistý deň. Po vykopaní zemiakov je miesto poškodené, čo vám umožní zbierať zostávajúce hľuzy. Vybrané zemiaky sa sušia a triedia, vyberajú choré a poškodené hľuzy. Orežte ich na suchom, chladnom a tmavom mieste. Dobrá udržiavacia kvalita umožňuje skladovanie bez zhoršenia kvality výsevu až do júna.

záver

Vedúci v čase výskytu bol prvou pozíciou medzi skorými zrelými odrodami zemiakov v odolnosti proti suchu, vysokým výnosom, dobou skladovania a počtom hľúz, ktoré dozrievali na jednom kríku, čo prispelo k jeho názvu.

Ak chcete jesť rané zemiaky z ich postelí, s minimálnym úsilím, mali by ste si vybrať odrôd zemiakov Leader.

Hodnotenia

Andrei, 45 rokov, p. M. T. Pesky, povedal som, že som spokojný s vodcom zemiakov, čo prakticky nemá čo povedať. Zber je krásny, napriek mrazom, ktoré boli v máji. Uspokojuje množstvo koreňových plodín na jednom kuse a rovnomernosť ich veľkosti. Je dobre čistené, varené rýchlo, nevarené mäkké. Dobre udržiavané. Odporúčali sme minulý rok susedom, aby ich vysadili, pokúšali sa a ľutujem. Od skorých odrôd budem teraz vysádzať len Leader. V júli jeme naše nové zemiaky. Odporúčam: Olga, 30 rokov, Perm Výborný zemiak. Varíme a smažeme v našej uniforme a vyrábame zemiaky. Veľmi chutné. Výsadba nie je prvý rok. Všetko bolo krásne. Ale tento rok, drôtovci ľahko poškodili hľuzy, a to všetko preto, že boli príliš leniví, aby vytvorili pôdu, pre ktorú boli potrestaní. Nebudeme robiť takúto chybu. A zemiak je úžasný, svokrina, keď sa pokúsila moja pyré, nemohla dostať dostatok chvály a od tej doby takisto vysadila túto odrodu. Jazdil som k mame a nechal to skúsiť, som si istý, že sa jej bude páčiť.