Záhradníctvo

Zemiakový sprievodca

Bramborový čarodejník - rozmanitosť domáceho chovu prispôsobeného ruským podmienkam. Vyznačuje sa kvalitnými hľuzami, dobrou chuťou a dlhou dobou skladovania. Sprievodca odrôd prináša vysoký výnos podliehajúci pravidlám výsadby a starostlivosti o plodiny.

História pôvodu

Zemiakov čarodejník FSBNU Leningrad NIISH "Belogorka". V roku 1996 bola predložená žiadosť o zaradenie odrody do štátneho registra.

Po testovaní v roku 2000 bol zemiak Wizard zaregistrovaný v štátnom registri. Odporúča sa na pestovanie v severnom a severozápadnom regióne, regióne Volga, TsChO, na severnom Kaukaze a na Ďalekom východe.

Popis a vlastnosti

Rozlišujúce vlastnosti odrody Wizard:

 • vztýčené kríky;
 • svetlozelené listy strednej veľkosti;
 • stredne veľké šľahače bielej farby;
 • oválne hľuzy s malými očami;
 • biele mäso;
 • hladká šupka žltá;
 • hmotnosť od 73 do 116 g

Chuť zemiakového čarodejníka sa odhaduje na vysokú úroveň. Obchodná kvalita je porovnateľná s referenčnými odrodami. Obsah škrobu v hľuzách je od 12,4 do 15%. Chuť sa odhaduje na vysokej úrovni.

Sprievodca odrôd má vysokú trvanlivosť. Produktivita závisí od regiónu. V regióne Volha sa zhromažďuje od 1 hektára od 175 do 270 c / ha. Pre severný región je toto číslo 370 c / ha. Z jednej púšte dostanete až 15 hľúz.

Výhody a nevýhody

Klady a zápory zemiakov Sprievodca sú uvedené v tabuľke:

výhody

nedostatky

 • dobrá chuť;
 • komoditné kvality hľúz;
 • dlhé obdobie skladovania;
 • odolnosť proti rakovine zemiakov.
 • náchylnosť na cyst nematód;
 • priemerná rezistencia na phytophthora.

pristávacia

Zemiakový sprievodca rastie najlepšie v ľahkých pôdach: piesčité, hlinité, piesočné, čierne zeminy. V ílovitej pôde sa kultúra vyvíja pomaly a je náchylná na hubové choroby.

Pôda pre zemiaky je pripravená na jeseň. Postele sa vykopávajú, odstraňujú buriny a zvyšky predchádzajúcich plodín. Z hnojív urobte humus a popol z dreva.

Je to dôležité! Bramborový čarodejník zasadený po uhorky, kapustu, repu a sideratov. Ak na záhradnej posteli rastú paradajky, baklažány, paprika alebo iné odrody zemiakov, mali by ste zvoliť iné miesto pre plodiny.

Na výsadbu si vyberajte zdravé hľuzy s hmotnosťou od 70 do 100 g. Orechový materiál sa posudzuje vizuálne a hľuzy zbavte hniloby, praskliny a iné chyby.

Sprievodca odrôd zemiakov je v zime v suteréne alebo v pivnici. Mesiac pred vysadením sa hľuzy prenesú na svetlo a udržujú sa na teplote 15 stupňov. Sadením si vyberajte zemiaky s výhonkami dlhými až 15 mm, ktoré sa ošetria Epinovým roztokom na stimuláciu rastu.

Bramborový čarodejník zasadený do brázd alebo dier. V piesočnej pôde sú hľuzy poháňané o 10 cm, v ílovej - o 5 cm, medzi kríky by mali byť 30 až 40 cm a rady sú umiestnené v prírastkoch 70 až 80 cm.

starostlivosť

Pre vysoký výnos poskytuje odroda Wizard dobrú starostlivosť. Pred vznikom sadeníc sa pôda uvoľní tak, aby hľuzy dostali viac kyslíka. Periodická burinová burina.

Keď sa objavia výstrely, musíte uvoľniť krajinu medzi riadkami. Zvlášť dôležité je uvoľnenie po zalievaní a dažďu, čo zabraňuje vzniku kôry.

Sprievodca stupňom neruší, kým sa nezobrazia púčiky. Keď kvitne, pôda je neustále navlhčená. Keď pôda vyschne na 7 cm, pokračujte v napájaní.

Sadenie zemiakov napájané teplou vodou večer. Pod každým puzdrom sa vyžaduje 2-3 litre vody. V období sucha sa pole poletuje častejšie, počas sezóny až 3-5 krát.

Znečistenie a kŕmenie

Povinný krok v starostlivosti o zemiaky Sprievodca je hilling. Postup je vykonávaný dvakrát za sezónu: keď kroviny dosiahnu výšku 15 cm a pred začiatkom kvitnutia. V dôsledku toho sa aktivuje tvorba nových koreňových procesov, pôda je nasýtená kyslíkom a buriny sú zničené.

Hladenie sa vykonáva po zavlažovaní alebo daždi. Zem z raja zemiakových puzdier. Vykonajte to pomocou vidlic alebo špeciálneho zariadenia.

Ak chcete zvýšiť výnos pomáha pri kŕmení zemiakov Sprievodca:

 • s aktívnym rastom vrcholov;
 • počas vzniku pukov;
 • počas kvitnutia.

Prvý obväz je potrebný pre rozmanitosť Wizard s pomalým vývojom krídiel. Nutrienty sú potrebné pre rastliny s tenkými stonkami a bledými listami.

Na spracovanie sa pripraví roztok na báze suspenzie, ktorý nasýti rastlinami dusíkom. Taktiež je možné brambory navodiť roztokom močoviny v množstve 1 lyžička. na vedro s vodou.

Pre druhú liečbu je potrebné riešenie pozostávajúce z 1 šálky popola z dreva a 1 polievková lyžica. l. síranom draselným. Hnojivo zlepšuje chuť zemiakov a podporuje hojné kvitnutie.

Tretí sprievodca odrody Sprievodca stráviť pomocou 1 lyžice. l. superfosfátu na 10 litrov vody. Liečba stimuluje tvorbu hľúz. Pod každým puzdrom nalejte 0,5 litra výsledného roztoku.

Choroby a škodcovia

Príčinou chorôb zemiakov sú spóry húb, vírusy a nedostatok živín. Najnebezpečnejším pre rastliny sú vírusové ochorenia (mozaika, curlingy listov), ​​ktoré sa šíria s nekvalitným sadením a hmyzom.

Najčastejšou hubovou infekciou zemiakov je phytophthora. Zrazenie vo forme tmavých škvŕn sa objavuje na listoch a hľuzách. Na ochranu výsadby pred phytophthorou sa pozorujú agrotechniky a postrek pomocou Bordeauxovej zmesi, chloridu hlinitého a roztoku Ridomilu.

Je to dôležité! Colorado zemiakový chrobák a stonka nematód spôsobiť najväčšie škody na pristátie.

Postrek s drogami Karate, Arrivo, Sumi-Alpha pomáhajú proti zemiakovým zemiakom Colorado. Ošetrenie sa vykonáva, keď sa larvy objavia a opakujú po 10 dňoch.

Nematóda - reprezentant červov, poškodzujúci hľuzy a vrcholy zemiakov. Šípka preniká do pôdy spolu so sadivom a záhradným náradím. Účinné metódy na boj proti nematóde sa nevyvinuli, preto sa osobitná pozornosť venuje výberu hľúz na výsadbu a následnú starostlivosť.

úrodu

Zber zemiakov sa uskutočňuje uprostred raného obdobia. Hľuzy sa zberajú 65-80 dní po klíčení.

Ak sú vrcholy kríkov suché, začnite čistiť do 3 týždňov. Po dlhom pobyte v zemi hľuzy schudnú a sú horšie skladované.

2 týždne pred zberom sa odporúča kosiť vrcholy, ponechať asi 10 cm nad zemou a odstrániť ju z miesta. V lete kríky priťahujú patogény a škodcov. Hľuzy sú vykopané v teplom, suchom počasí pri teplote 10-17 stupňov.

Hľuzy zostanú na poli až do konca zberu, aby sa vysušili. Vykopané zemiaky držané na suchom tmavom mieste 2 týždne. Počas tohto obdobia sa koža hľúz zhorší. Potom sa zemiaky triedia a odmietajú vzorky so stopami choroby alebo poškodenia. Zdravé hľuzy sú skladované na chladnom, suchom mieste v zime.

záver

Zemiakový čarodejník má vysokú komoditu a chuť. Kľúčom k dobrému zberu je pravidelná starostlivosť o zemiaky: hluk, kŕmenie a napájanie. Na ochranu pristátí pred chorobami a škodcami sa vykonáva preventívna liečba. Varietný sprievodca vhodný na pestovanie vo väčšine regiónov Ruska.

Hodnotenia

Maxim, 37 rokov, región Moskva. V krajine sa pestovalo množstvo odrôd zemiakov a v dôsledku toho sa usadili na Enchanteri. Rozmanitosť dáva stabilnú plodinu bez ohľadu na poveternostné podmienky. S jednou väzbou môžete zhromaždiť 8 - 10 vreciek hľúz. Uistite sa, že ponecháte odrodu čarodejníka na osivo. Kruhy majú vysoké vrcholy, preto je lepšie vytvoriť medzery medzi radmi 70-80 cm, Olga, 29 rokov, Ryazan, čarodejník nás potešil s dobrým výnosom. Lôžka so zemiakmi nemali ani pleť. Výkonné vrcholy nedávajú šancu vyrastať burinu. Na výsadbu kúpili 30 hľúz, v dôsledku toho zber dosiahol 3 vedrá. Hľuzy sú väčšinou malé a stredné. Koreňový systém odrody Wizard je silný a rozšírený. Aby ste zabránili tomu, aby sa zemiaky objavili na povrchu záhrady, musíte starostlivo vyčistiť kefy. Lyudmila, 45, Čeljabinsk V minulom roku čarodejník vysadil zemiaky v krajine. V priebehu sezóny, krovy vynikali silné výhonky a silné vrcholy. Kúzelník zostal dlho zelený, až na konci leta začal tmavnúť. Výnos je vysoký, ale chuť sa zdala veľmi jednoduchá. Kvalita hľúz je dobrá, nevšimla si žiadne stopy hniloby.