Záhradníctvo

Citrónové zemiaky

Rozmanitosť zemiakov Limonka je výsledkom práce holandských chovateľov. Vynikajúce ovocie v centrálnej a centrálnej oblasti Čiernej zeme Ruska, na Ukrajine.


popis

Tabuľka zemiakov odrody Limonka odkazuje na mid-late. Trvanie dozrievania trvá od 110 do 130 dní a zber sa odhaduje na konci augusta a začiatkom septembra. Rozširovanie vysokých kríkov je tvorené hustými vysokými stonkami. Biele tieňové kvety majú skromnú veľkosť. Pri charakteristickom priemere listov.

Hmotnosť zrelých hľúz je 80-140 g. Kôra z Lemonka zemiakov má nerovnomernú farbu (žltohnedú) a mäso má krémový odtieň (foto). Koreňové plodiny v tvare môžu pripomínať hrušku. Približne dvadsať hľúz je viazaných v kefe a asi 4 kg zemiakov je možné zozbierať zo štvorcových metrov postelí. Obsah škrobu je 10-12% a parameter udržiavacej kvality je 90%. Chutná citrónová tráva dokonale dopĺňa množstvo jedál.

Výhody a nevýhody

Nenáročná rozmanitosť zemiakových citrónov má rôzne výhody, a preto je vysadená na mnohých chatových domoch:

 • dokonale skladované v zime bez straty chuti;
 • má elegantný a atraktívny vzhľad;
 • toleruje kolísanie teploty, je odolný voči zmenám vlhkosti;
 • dokonale prepravované na dlhé vzdialenosti;
 • odolné voči neskorému hnilobe hľúz, chrastavcovi, zemiakovi nematódam.

Nevýhody citrónovej odrody zahŕňajú citlivosť na neskorej blata listov.

pristávacia

Pri výbere miesta na postieľky by sa malo pristupovať zodpovedne, pretože pri nedostatku dobrého osvetlenia sa zelená hmota zemiakov odrody Limonka začína rozťahovať a žltne. Táto odroda sa vyvíja zle v nízko položených oblastiach, kde voda môže stagnovať. Citrónové zemiaky nemajú pre pôdu špeciálne požiadavky, ale ťažké hlinité územia sú stále žiaduce, aby boli "zriedené" pieskom a kompostom.

Je lepšie pripraviť pôdu na výsadbu na jeseň. Pri kopaní môžete vytvoriť komplex minerálnych a organických hnojív. Podkorma pripravená na základe 1 štvorca. m: hnusný hnoj (6-7 kg), síran draselný (15 g), superfosfát (40 g). Fanúšikovia pestovania ekologickej pôdy môžu zasiať sideraty (5-6 týždňov pred jesennými mrazmi), ktoré hnilobia počas zimy pod snehom. Lupin, lucerna - ideálna pre zemiakové lôžka.

Na jar, mesiac pred výsadbou sa zaoberajú semenným materiálom. Rozmanitosť zemiakov Limonka starostlivo kontroluje a odmieta choré alebo poškodené hľuzy. Materiál osiva je žiaduci na klíčenie, aby sa zožala skôr. Preto sú zemiaky citrónovo položené na teplom, dobre osvetlenom mieste asi 30-40 dní. Použitie rastových stimulantov (Epin, Zircon) zvýši odolnosť proti chorobám, škodcom a pomôže posilniť rastúce a kvitnúce kríky.

Pri výsadbe odrôd citróna sa čas vyberie, keď nie je nebezpečie neskorých mrazov, ale zem stále zachováva vlhkosť. Ideálne obdobie je začiatkom mája. V južných oblastiach odrody možno vysadiť koncom marca a začiatkom apríla.

Citrón rastú skôr rozširovanými kríkmi, takže v radoch medzi otvormi nechávajú vzdialenosť 45-50 cm a ulička je široká 60-65 cm.

starostlivosť

Hlavné práce na lôžkoch zemiakov - pletie, uvoľňovanie, zalievanie. Vhodne je možné kombinovať pletenie a uvoľňovanie. Pri výbere režimu zavlažovania je potrebné zohľadniť klimatické charakteristiky regiónu. Zároveň je potrebné pamätať na hlavné obdobia, keď brambor zvlášť potrebuje zalievanie:

 • začiatok rozmnožovania;
 • po kvete.

Počas obdobia dozrievania hľúz odrody Lemonka sa považuje za prijateľné zavlažovanie raz za 10 dní. Ak dôjde k daždivému počasiu, postele sa zriedia menej často. V horúcich dňoch na zavlažovanie je lepšie prideliť ráno alebo večer (keď je krajina dobre ochladená). Pôda si udrží vlhkosť dlhšie, ak sú lôžka okamžite uvoľnené.

Tip! Aby sa voda dostala k koreňom zemiakov citrónovo rýchlejšie a neodstraňuje hlinené hrebene, pozdĺž lôžok vykopávajú malé drážky, ktorými preteká voda.

V suchých južných oblastiach bude inštalácia kvapkania zavlažovacieho systému vynikajúcim riešením vlhkosti.

Znečistenie a kŕmenie

Uvoľnenie a hluk sú hlavné práce, ktoré prispievajú k zvýšeniu výnosu zemiakov citrónovníka. Vďaka týmto procesom sa zvyšuje prívod kyslíka do koreňov, vytvárajú sa nové hľuzy a udržuje sa vlhkosť pôdy. Skúsení záhradníci najmenej dvakrát za sezónu spud lôžok zemiakových odrôd Limonka:

 • po prvýkrát sa krúpy vyskytujú, keď stonky rastú o 15-20 cm vysoké;
 • druhýkrát sa postup vykonáva v období rozkvetu / kvitnutia.
Tip! Hradenie kríkov z citrónových zemiakov sa robí len vlhkou pôdou. Preto sa proces po zalievaní alebo daždi.

hnojenie

Ak chcete získať vysoký výnos, počas celej sezóny udržiavajú plodnosť pôdy. V procese vysádzania v každej studni zaspať organické hnojivo pol šálky popola a 600 g humus alebo komplex (pol šálky kostnej múčky, lyžice nitrofoska). Počas rastu kríkov sa používajú hnojivá dvakrát:

 • Keď sadenice rastú o 10-15 cm, je obzvlášť dôležité posilniť koreňový systém zemiakových krídiel odrody Limonka. Pri procese hluku sa pridá roztok kuracieho hnoja (15: 1 podiel vody a hnojiva). Pod každým puzdrom na vlhkej pôde vyleje pol litra roztoku. Môžete použiť roztok močoviny (20 g liečiva sa rozpustí v 10 litroch vody).
 • Akonáhle začnú tvoriť púčiky, naleje sa pod každý keflík Lemonka zemiakový lístok roztoku: 20 g síranu draselného a 20 g dreveného popola sa odoberie na desaťlitrovú nádobu s vodou. Vďaka kŕmeniu sa proces kvitnutia zrýchľuje.
 • V období kvitnutia a tvorby hľúz z citrónu sa lôžka napájajú roztokom síranu draselného (30 g zriedeného v 10 litrovej nádobe s vodou). Môžete použiť roztok zložitých hnojív: zriediť pohár muline v 10 litrov vody, pridajte 2 polievkové lyžice. l superfosfátu. Zmes sa infúzi asi hodinu a potom sa naleje pol litra pod každú keňu odrody citrónu.
Tip! Akékoľvek hnojivo sa aplikuje po daždi alebo napájaní pôdy na ochranu koreňového systému rastlín.

Zvláštna pozornosť sa venuje hnojeniu piesočnatých a piesočnatých pôd, z ktorých sa rýchlo vyplatia živiny, najmä v daždivých časoch.

Choroby a škodcovia

Vzhľadom na odolnosť voči mnohým chorobám, odrody zemiakov Limonka získali popularitu medzi obyvateľmi letného obdobia a záhradkármi. Avšak, pravdepodobnosť poškodenia kríkov niektorých chorôb.

Príznaky porážky

Spôsoby boja a prevencie

Neskoré plesne - plesňová choroba

Najskôr sú spodné listy pokryté hnedými škvrnami a postupne sa ovplyvňuje celá nadzemná časť. Priaznivé podmienky - chladné, vlhké počasie.

Postrek vrcholov roztoku síranu meďnatého (10 g zriedeného v 10 litroch vody). Použite 1% roztok Bordeauxovej zmesi alebo liečiva Arceride (25 g liečiva sa užíva na 10 litrov vody). Pravidlá rotácie plodín sa používajú ako preventívne opatrenia.

Listový vírus sa prenáša cez infikované osivo. Počas rastu pascí šírenej vošky.

Prvé spodné listy zvlnené, získať bledozelený vzhľad. Lístie stráca pružnosť a pri dotyku sa rozbije. Horúce suché počasie prispieva k šíreniu a rozvoju choroby

Hlavnou metódou boja je rýchle odstránenie postihnutých kríkov odrody Limonka a prevencia pred výsadbou: vysadia sa zdravé hľuzy ošetrené roztokom dreveného popola (1 kg popola sa zriedi v 10-litrovej nádobe s vodou)

Z škodcov významné poškodenie zemiakov Lemon spôsobuje drsné červy, ktoré ovplyvňujú hľuzy. Ako preventívne opatrenie sa odporúča hlboké kopanie záhrady na jeseň. Na lôžkach sa vyrábajú lieky Aktellik alebo Dets Extra.

úrodu

Na konci leta alebo na začiatku jesene môžete vykopať zemiaky odrôd citrónov. Hneď ako list začína žltnúť, je rozrezaný na úrovni 10 cm od zeme, 5-7 dní pred zberom hľúz. Vysekáte lepšie plodiny v suchom počasí. Aby mohol zemiak ľahko vyschnúť a vysielať, zostane na poli po určitý čas za dobrého počasia alebo v interiéroch / pod povrchem v daždivom čase.

Pred uložením skladovania sa hľuzy starostlivo triedia. Oddelené zdravé zemiaky na budúcu výsadbu. Choré a poškodené vyčistené. Môžete si samostatne zoradiť veľké a malé zemiaky Lemon, pretože veľké koreňové zeleniny sú uložené dlhšie. Skladovanie by malo byť suché, tmavé, dobre vetrané. Pravidelne sa hľuzy zbierajú a poškodia sa zlikvidujú.

recenzia

Stepan Veselov, Nižný Novgorod. Už niekoľko rokov som vysádzal Lemonku. Všimol som si, že ak nie ste leniví na oplodnenie v čase, úrodu bude vynikajúca. Chutné zemiaky, skvelé pre rôzne jedlá Svetlana Morozova, LutskNia všetci majú rád zemiaky so žltou dužinou. A v našej rodine sa im veľmi páčia zemiaky citrónovníka. Šťavnaté zemiaky sú mimoriadne citlivé, preto je potrebné každoročne vysádzať niekoľko lôžok.