Kvety

Clematis slečna Batemanová

Pre vertikálne záhradníctvo nie je nič lepšie ako klematis. Obrovské šetrné kvety hybridnej slečny Bateman priťahujú oko na každú záhradu.

popis

Medzi 18 odrôd klematis, ktoré vyviedli v 19. storočí anglický chovateľ Charles Noble, slečna Batemanová - jedna z najkrajších. Je pomenovaná po dcére známeho pestovateľa orchideí James Bateman. Založená v roku 1871, táto dlhotrvajúca odroda sa teraz nachádza v záhradách a má nezmenenú popularitu. Dôvod je jasný, ak sa pozriete na fotografiu clematis a prečítajte si jeho popis.

Variety Clematis Miss Bateman patrí do skupiny patentov (rozširovaný klematis - S. patens) a vyznačuje sa reparativnymi kvetmi. Prvá vlna nastane v júni, keď výhonky minulého roka kvitnú okolo rastliny, druhá vlna - v júli až auguste. V tomto čase kvety kvitnú na výhonky bežného roka.

Je to dôležité! V triede slečny Batemanovej veľmi dlho kvitnú až do stálych mrazov.

Zvláštnosti kvitnutia diktujú spôsob tvorby rastlín. Skupina odrezkov slečny Bateman - 2. Táto klema patrí medzi dreviny. V priebehu času, jeho výhonky nadobudnú štruktúru dreva a stávajú sa tuhými.

Je to dôležité! Rozmanitosť Clematis slečna Batemanová má závideniahodný zdravotný stav, nešikovnosť a mrazuvzdornosť.

Výška rastliny je 2,5 m. Rovnako ako ostatné klemati, potrebuje podporu na rast. Rastlina sa k nemu priľne a krúti listy. Majú priemernú veľkosť a trojitú štruktúru. Miss Bateman kvety sú veľké - až do 15 cm v priemere. Každá kvetina je tvorená 8 snehovo bielymi okvetnými lístkami s výrazným zelenkastým pruhom v strede. Purpurové prašníky kontrastujú s bielymi okvetnými lístkami a robia kvet ešte atraktívnejší.

Rastlina dosahuje takú dekoratívnosť s náležitou starostlivosťou a výsadbou.

Varovanie! Zóna zimnej odolnosti odrody Clematis je slečna Batemanová - 4. Je schopná vydržať zimy s mrazom do -35 stupňov.

pristávacia

Clematis je dlho-živej, môže rásť na jednom mieste takmer 25 rokov. Preto je veľmi dôležitý bod výberu biotopu v súlade so všetkými požiadavkami zariadenia. Nesprávne vysadené, klíma nemôže kvitnúť dlhší čas a nesmie rásť do výhonkov.

Výber miesta a času na pristátie

Po prvé, budeme chápať, že pre clematis je škodlivé.

Nepáči sa mu:

  • vysoko stojace podzemné vody - bude musieť urobiť veľmi silné odvodnenie;
  • pristátie v doline - stagnuje voda a studený vzduch;
  • silný vietor - budú vyžadovať ochranu;
  • vysádzanie priamo pod strechou - rastliny netolerujú nadmernú vlhkosť.

V ideálnom prípade je najlepšia úrodná hlina.

Vyberte klematické miesto pre clematis. Musí byť chránený pred silným vetrom.

Varovanie! Odroda slečna Batemanová je veľmi citlivá na vysokokvalitné osvetlenie - okvetné lístky blednú v tieni, aj keď niektoré iné odrody dobre rastú v čiastočnom odtieni.

Pre rastliny s uzavretým koreňovým systémom čas pestovania nehrá osobitnú úlohu - to je celé vegetačné obdobie. Ak je koreňový systém v odrode slečny Bateman otvorený, je nemožné odložiť na jar s výsadbou - vegetácia klematis začína skoro. Uistite sa, že zohľadňujete teplotu pôdy. Musí sa dobre zahriať v koreňovej zóne, inak sa rastlina dlho usadí a pomaly rastie.

Tip! Môžete pestovať odrody clematis slečna Bateman na jeseň, ale vzhľadom k tomu, že trvá mesiac bez mrazu na zakorenenie.

Výber sadeníc

Zvyčajne odchované dvojročné stromy a pestované z koreňových odrezkov sa používajú na predaj. Kritériá pre výber sadeníc odrody slečny Bateman s otvoreným a uzavretým koreňovým systémom sú odlišné. V semenákoch nádoby dávajte pozor na počet a silu výhonkov. Pri nákupe výhonky Clematis sa odroda slečny Bateman s otvoreným koreňovým systémom zameriava na stav koreňov - musia byť zdravé a pružné, ich počet musí byť aspoň 3 a prítomnosť spacieho pudu.

Ako si vybrať správne sadenice, môžete pozrieť na video:

Je veľmi výhodné rozmnožiť klíma vrstvením. Táto metóda je najspoľahlivejšia. Aby ste to urobili, vedľa rastliny kopajte drážku s hĺbkou asi 7 cm, položte únik, zafixujte ju háčiky a zakryte ju zeminou. Na jeseň vyrastie nová koreňová rastlina z každej internode.

Je to dôležité! Nedovoľte nám sucho prikopannom otvodku, starostlivo kontrolu pôdnej vlhkosti.

Rozmnožovanie klematis rozdelením bush je pomerne náročná úloha. Najjednoduchší spôsob, ako rozdeliť mladý Bush. Za to vykopávajú a rozdeľujú ich na niekoľko častí, z ktorých každá musí mať aspoň jeden výstrel a veľa koreňov. V starých kríkoch jednoducho odstráňte lopatou časť koreňov s stopkami a rozdeľte ich.

Aplikácia v dizajne krajiny

Clematis môže byť použitý v mnohých krajinných kompozíciách ako vertikálne detaily. Dokáže zapletať nielen altán alebo oblúk, ale aj plot, vysoký pahýľ, jediný strom alebo krík. Táto rastlina pomôže zdobiť akúkoľvek nevzhľadnú štruktúru. Najlepšie zo všetkých, sleď Clematis slečna Bateman je kombinovaný s jasne kvitnúce ruže. Vyzerá to dobre vedľa ostatných kvitnúcich krov: spirey, lila, Chubushnik.

recenzia

Anna, Kimry Začiatok Clematisu pred 5 rokmi. Zasadil som niekoľko nenáročných odrôd dvojročných, z ktorých jedna je slečna Batemanová. V prvom roku odstráňte všetky puky. Starostlivo sa starali o rastliny a ďalší rok bol odmenený úžasne krásnym kvitnutím. Očarujúce kvety veľkosti takmer podšálka jednoducho fascinujú. Vedľa čerešňového Niobe a purpurového Gypsy Quinn, vyzerajú skvele. Margarita, Lipetsk Clematis Veľmi som sa zamiloval. Zozbieral dobrú zbierku. Začína s nenáročným odrôd. Väčšina z nich stále žije so mnou. Slečna Bateman je medzi nimi. Dlhé kvitnutie, mrazuvzdornosť, odolnosť voči chorobám - to sú jeho hlavné výhody. Krásne biele kvety potešia takmer celú sezónu. Usilujem sa o to, aby korene klematiek neprehreli, máme horúce leto. Pre starostlivosť a kvalitnú starostlivosť sa moja klíma stretne s bohatým kvitnutím.

záver

Clematis sú nádherné bytosti prírody. Rastte ich správne, vezmite si dobrú starostlivosť a máte vynikajúce kvitnutie. Neskúsení pestovatelia by mali začať so spoľahlivými a nenáročným odrodami, ako napríklad slečna Batemanová.