Záhradníctvo

Zimolez Morena

Zimolez bobule sú bohaté na vitamíny a minerály. Obsah horčíkových plodov tejto rastliny všeobecne prevyšuje všetky ostatné druhy ovocia. Ak vezmeme do úvahy, že zimolez dozrieva skôr ako jahody, potom sa stáva nepostrádateľným produktom pre oslabený zimný nedostatok vitamínov v tele.

Popis odrody

Holeysuckle Morena, ktorú vytvoril Pavlovský ústav genetických zdrojov. Vavilova z druhov Kamchatka a Turchaninov. V roku 1995 bol prijatý štátnym registrom a odporúčaný pre pestovanie vo všetkých regiónoch.

Technické špecifikácie

Morinský krov je oválny, môže rásť až do výšky 1,7 m. Výhonky sú husté, hnedo-zelené, s veľkými zelenými listami, ktoré tvoria voľnú korunu. Moraina počas jesennej výsadby a priaznivých podmienok môže poskytnúť rast až o 20 cm už na prvej jar.

Bobule sú jednorozmerné, modré, pretože kvety vosku sú modré. Ich tvar pripomína predĺženú kanvicu a hmotnosť je 1,0-1,2 g. Priemerný výťažok odrôd Morena je 53 q / ha a až 1,9 kg bobúľ sa zberá z kroviny.

Skóre ochorenia tohto zimolezu je 4,5 bodov. Chuť morských bobúľ je sladká a kyslá, bez horkosti, mäso je jemné, s jemnou arómou. Odroda sa považuje za dezert, nedrží sa, a pokiaľ ide o dozrievanie, ide o médium.

opeľovače

Zimolez Morena samobesplodna. Ak na lokalite nie sú žiadne iné odrody, aj po bohatom kvete a včasnom opeľovaní včelami a čmeliakmi, kefka dá niekoľko bobúľ. Je pravda, že ich počet bude mierne vyšší ako v prípade iných zimolezov za podobných podmienok, ale to sa nedá nazvať zberom.

Odporúčané opylovače pre Morena sú odrody Blue Spindle a Viola.

Klady a zápory

Moraine je ťažké konkurovať najnovším druhom jedlého zimolezu, ale je považovaný za spoľahlivý a vhodný na pestovanie vo všetkých oblastiach. Medzi výhody patrí:

  1. Stabilita plodov.
  2. Vysoká zimná odolnosť.
  3. Nedostatok spánku a veľké ovocie.
  4. Zvýšená odolnosť voči rôznorodosti vošky.
  5. Nízke požiadavky na pestovateľské podmienky.
  6. Zimné odrody odrôd Morena.
  7. Dobrá dezertná chuť bez horkosti.
  8. Variety Morena sa odporúčajú na pestovanie vo všetkých regiónoch.
  9. Vysoký obsah živín v bobuľkách.

Chýbajúca ovocná a nedokonalá chuť by sa dala pripísať chybám Moreny, ale nezabúdajme, že odroda je staršia ako 20 rokov. Jednou to bol skutočný prielom. Rozmanitosť Morena samobesploden, ale je neoddeliteľnou súčasťou zvyšku jedlého zimolezu.

Ubytovanie na mieste

Zimolez Morena je pozoruhodný v tom, že je možné pestovať vo všetkých oblastiach. Samozrejme, že na juhu nedosiahne 1,7 m, ale bude sa cítiť lepšie ako iné odrody.

Výber množiteľského materiálu

Vetvičky Moravy sú mierne ohnuté, berú ohľad na to pri kúpe výsadby. Zábery musia byť odolné, internody sú rovnaké a koreňový systém je neporušený. Ešte lepšie, zakúpte sadenice v kontajneroch. Neponúkajte zimolez s krátkymi výhonkami.

Koreňový stav rastliny predávanej v nádobách sa dá ľahko skontrolovať. Neváhajte a požiadajte predajcu, aby odstránil sadenice z hrnca. Izolovaná miestnosť by mala byť mierne spletené korene, bez známok hniloby a plesní. Vôňa by mala pochádzať od neho svieža, príjemná - dokonca aj slabý zápach slúži ako signál ťažkostí. Kúpiť tento závod by nemal byť.

POZOR! Kôra lignifikovaných výhonkov sa môže odlepiť - jedlý zimolez je normálny.

Výber správneho miesta a príprava terénu

Najprv by mala byť lokalita pre vylodenie Moriny slnečná - bude to priniesť plody v tieni, ale zber bude niekoľkokrát znížený. Zimolez by nemal byť umiestnený v dutinách alebo priehlbinách - tam je zachytávaný studený vzduch, vlhkosť stagnuje po daždi a zavlažovaní. Je potrebné chrániť zariadenie pred chladným vetrom.

Zimolez Morena uprednostňuje voľné pôdne podložky, dobre naplnené organickou hmotou. Avšak, akékoľvek pôdy bude robiť, iba na pieskovce, zber bude výrazne znížená. Nadmerne kyslá pôda by mala byť deoxidovaná, do dolnej dutiny sa zaviedla dolomitová múka, mletý vápenec alebo chumáčika.

O systéme výsadby pre zimolezu biológovia a poľnohospodári nemôže dospieť k spoločnému názoru. Štandardom je umiestňovanie krídiel vo vzdialenosti 1,5 m od seba na vzdialenosti 2,0 m medzi riadkami. Je potrebné vziať do úvahy veľkosť dospelého Bush - niektoré odrody do 10 rokov narastú na 2,5 m.

Výstavba jamy na kopanie zimolezu rozmer 40x40x40 cm, do zeme pridať vedro s organickou hmotou a štartovacie hnojivá - draslík a fosfor. Pre obyčajné pôdy sa 50 g obväzov, chudobní obohatiť viac alebo navyše urobiť pohár popola.

Výsadba zimolezu

Už od konca júla a už v južných regiónoch odroda Morena začína odpočívať. Začiatok vegetačného obdobia nastáva veľmi skoro. Preto je zimolez lepšie na plantáž na jeseň alebo na konci leta, takže kríky sa zakorenia s pravdepodobnosťou asi 95%. Na jar tento počet klesne na 80-85%.

Pripravená pristávacia jamka je naplnená vodou a ak sa absorbuje, pristúpte k pristátiu. Holeysuckle nastaviť na kopci hlinenej mohyla uprostred a pokryté pôdy. V rovnakej dobe by koreňový golier mal byť približne 5 cm hlboký. Sadenice sa polieva hojne a pôda okolo je mulched. Viac vetvičky zimolezu by sa pred zasadením nemali skrátiť - toto zhorší rast kroviny.

Tip! Ak nie je žiadna rašelina, kompost alebo humus, môže sa na mulčovanie použiť suchá zemina.

Vyrastá

Zimolez všeobecne nenáročná kultúra, ak rastú v miernom podnebí. Rozmanitosť Morena sa cíti dobre vo všetkých regiónoch, iba na juhu nerastú na stanovenú veľkosť, vyžaduje dodatočné zavlažovanie.

Starostlivosť o mladú rastlinu

Doplňovanie palivovej nádrže fosfátovými a potašovými hnojivami umožňuje, aby sa zimolez nepodával v lete ani na jeseň počas prvých dvoch rokov. Iba na jar, najlepšie ešte v snehu, vylúčte kríky s roztokom močoviny alebo dusičnanu amónneho.

Zavlažovanie po výsadbe by malo byť pravidelné - ak kmeň blízko kmeňa vysuší, zimolez bude bolieť. S cieľom lepšie zabezpečiť koreňový systém s kyslíkom po navlhčení sa pôda uvoľní do hĺbky 5 - 8 cm.

Starostlivosť o dospelých

Mnoho amatérskych záhradníkov dodáva zimolez každých pár rokov a potom sa sťažuje na zlé výnosy a malé bobule, ktoré nezodpovedajú popisu odrody. Rastlina nesie ovocie ročne, jeho vegetačná sezóna je krátka. Okrem toho sú kultivary veľmi odlišné od ich divých príbuzných a potrebujú pravidelné kŕmenie. Plán hnojenia je uvedený v tabuľke.

Termín hnojenia

živiny

Účel kŕmenia

Začiatok vegetačného obdobia pred tavením snehu alebo bezprostredne po jeho konvergencii

dusík

Poskytnite zimolezu základnými látkami na vývoj výhonkov, listov, kvetov

Po zbere

Dusík, fosfor, draslík

Kompenzácia vynaložená na kvitnúce a dozrievanie výživných plodov

Koniec leta - začiatok jesene

Fosfor, draslík

Záložka budúceho roka sa pripravuje na zimu

Odroda Morena potrebuje zalievanie v neprítomnosti dažďa, uvoľňovanie pôdy, pliesňovanie.

POZOR! Starostlivosť o zimolez je potrebné starostlivo zvládnuť vetvičky - sú krehké a ľahko zlomené.

Orezávanie a zimovanie

Zimolez Morena nie je na zimu pokrytý, podobne ako iné odrody, spôsobuje ťažké mrazy. Prvých 15 rokov života prerezávanie je odstrániť suché alebo zlomené vetvy, potom ročne vystrihnú niektoré zo starých výhonkov. Keď výnos klesne (zvyčajne sa to stane po 20. roku pobytu na mieste), celá keša sa rozreže a zanechá 15 až 20 cm konope. Moreneho zimolez sa rýchlo zotaví a nesie ďalších 5-10 rokov.

Metódy chovu

Zimolezové amatérskych záhradníkov sa množia rozdelením mladých kríkov a vrstvenia. Metóda osiva a štepenie v súkromných farmách neposkytuje uspokojivý výsledok. Prvá je spôsobená rozdelením odrodových charakteristík sadeníc, druhá z dôvodu zlého prežitia materiálu na reprodukciu. V dôsledku toho, ako mnoho zimolezových kefiek bude rásť z desiatok odrezkov, ako z niekoľkých prikopannye vetvičiek.

Rastúce problémy

Morena zimolezová odroda je odolná voči múčnatkovým útokom, ale motýľ-můra a štítonoš môže otravovať rastlinu. Insekticídy alebo biologické látky sa používajú na ich neutralizáciu. Liečba má byť 2-3, s intervalom 10-14 dní. Počas dozrievania bobúľ a zberu je lepšie používať len prípravky biologickej akcie alebo ľudové prostriedky.

Z chorôb, zimolez najčastejšie postihuje múčnatka. Táto huba vyzerá ako list belavého kvetu. Boj proti múčnatke s fungicídmi alebo Fitosporínom.

recenzia

Ekaterina Pavlovna Sidorova, 40 rokov, Rostov-na-DonU Môj zimolez Morena je opeľovaný Long Fruit a Kamchadalka. Dobre rastie, ale nedosahuje ani 170 cm, staré krovy vzrástli o 140 cm, pravdepodobne je pre Morenu horúce. A pretože odroda je dobrá - bobule je veľká, sladká Viktoria Staroviltseva, 58 rokov, Kazachstan, Almaty OblastHot Morena sa nestaví ako skoroplodnaya, moje dvojročné rastliny vysadené na jeseň kvitnú. Je pravda, že tam bolo niekoľko bobúľ, a ich veľkosť zanechala veľa, aby bolo žiaduce. Tešíme sa na budúci rok.

Pozrite si video: Жимолость камчатская. Honeysuckle Kamchatka. (December 2019).

Загрузка...