Záhradníctvo

Yugan zimolez

Voľne rastúci zimolez malý, bez chuti, navyše zrelý, spŕchol na zemi. Je pravda, že má množstvo užitočných vlastností a takmer žiadne choré. V roku 1935 Michurin odporúčal zaviesť zimu do kultúry, ale až v druhej polovici 20. storočia sa objavili prvé odrody.

Nerozlišovali sa ani vo veľkoleposti, ani vo vynikajúcej chuti. Ale čas prechádza, kultivary vytvorené v našom storočí produkujú bobule, ktoré dokážu uspokojiť najnáročnejších gurmánov.

Popis odrody

Jednou z najnovších odrôd zimolezu je jedlý Yugana. Bola založená v roku 2010 Bakchárskym federálnym štátnym jednotným podnikom z druhov Kamchatská a Turchaninov a teraz je v štátnych procesoch.

Technické špecifikácie

Dospelý ker má polkruhovú korunu až do výšky 1,5 m a šírky 1,9 m. Na rozdiel od väčšiny odrôd sú mladé výhonky Ugandy často pokryté chrumkavými vlasmi a úplne bez anthokyanínu.

Bobule sú tmavo purpurové, takmer čierne s voskovým povlakom. Ich priemerná hmotnosť je 1,4 g, s mimoriadne priaznivými podmienkami - až 1,8 g. Tvar ovocia sa podobá džbánu so zahusťovaním na vrchu, niekedy oválnej so zaobleným výtokom. Chuť zimolezových odrôd Ugan je sladká, sladká s miernou kyslosťou, degustačné skóre je 4,9 bodov.

Výnos dospelého kríža - 3,5 kg, maximálne - 6 kg. Bobule z Yugany majú priemerné obdobie dozrievania, môžu sa držať na vetvách až jeden a pol mesiaca, nerozpadajú. Odporúča sa len manuálne zhromažďovanie dvakrát za sezónu. Plody vydržia dopravu dobre, po zmrazení sa ich chuť takmer nemení.

opeľovače

Rovnako ako iné jedlé zimolez, Yugana je samo-neplodná. To znamená, že na získanie plodiny potrebuje opeľovače - iné odrody vysadené v tesnej blízkosti. Každá odroda môže hrať túto úlohu, ale dcéra obra, Strezhevchanka, Bakcharsky obrie a potešenie sú najvhodnejšie.

Klady a zápory

Yugana - najnovšia odroda a dnes jedna z najlepších. Medzi jeho výhody patrí:

 1. Dobrý vkus - 4,9 bodov.
 2. Vysoká zimná odolnosť - Yugana ľahko odoláva mrazu o 50 stupňov, kvety - mínus 7.
 3. Stabilné ovocné a vysoký výnos.
 4. Odolnosť Yugany voči chorobám a škodcom.
 5. Veľkoplodá odroda.
 6. Tvar kríka zjednodušuje zber.
 7. Zimolez bobule obsahujú veľké množstvo živín.
 8. Pri výbere ovocia nie je zranený.
 9. Bobule pevne držia na vetvách a nerozkladajú sa viac ako mesiac.
 10. Ľahká starostlivosť.
 11. Pri zmrznutí sa chuť bobúľ prakticky nemení.
 12. Yugana môže priniesť ovocie už 30 rokov.

Nevýhody odrody zahŕňajú iba vlastnú plodnosť charakteristiku všetkých jedlých zimolezov.

Ubytovanie na mieste

V regiónoch s chladným podnebím sa zimolez cíti skvele, ľahko koreni, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ak to chcete urobiť, stačí si vybrať správne miesto a vytvoriť ho.

Výber množiteľského materiálu

Najlepšie je zakúpiť zimolezu na konci leta alebo na začiatku jesene od dôveryhodného výrobcu. Sapling si vyberie 2-3-ročné deti s niekoľkými rovnými vetvičkami a identickými internodami. Korene by mali byť pružné, nie príliš rezané, bez stopy hniloby alebo čiernych škvŕn. Nekupujte zimolez so zastrihnutými výhonkami. Odštiepenie kôry je špecifickým znakom, nie znakom choroby.

Tip! Nebuďte leniví, ak cítite zemitý kúsok alebo koreň - akýkoľvek nepríjemný zápach slúži ako signál na odmietnutie rastliny.

Výber správneho miesta a pristátia

Hlavná vec pre úspešné pestovanie zimolezu - vyberte slnečnú oblasť chránenú pred silným vetrom. Pôda je vhodná pre akékoľvek, okrem pieskovca - tam bude zber zlá. V dôsledku možnej stagnácie vody a akumulácie studeného vzduchu by nemali byť vybrané pre výsadbu rokliny alebo iné nížiny.

Existuje niekoľko rôznych názorov, pokiaľ ide o schémy umiestnenia zimolezu Výsadba sa považuje za štandardnú, keď vzdialenosť medzi rastlinami je 1,5 m a rady sú umiestnené po 2 m. Takáto schéma nie je vhodná pre odrodu Yugan. Bush, keď vyrastie, sa rozšíri takmer o 2 m široký a prekryje susednú, z ktorej:

 1. Nevhodné pre zber.
 2. Rastliny vzájomne zasahujú, súťažia o živiny a vodu.
 3. Prekrývajúce se vetvy nedostanú dostatok svetla, plodina sa zníži.

Rozmanitosť Yugan bude vyžadovať viac priestoru - vzdialenosť medzi zimolezmi by mala byť aspoň 2 m, medzi radmi - najmenej 2,5 m.

Vyrábajúce jamy sú pripravené v rozmeroch 40x40x40 cm, k zemi sa pridá kbelík s organickou hmotou (humus alebo kompost), 50 g fosfátových a potašových hnojív. Príliš kyslá pôda je neutralizovaná dolomitovou múkou alebo vápnom.

Na rozdiel od iných kríkov, zimolez rastliny skrátiť výhonky pred výsadbou - to môže oddialiť vstup do ovocie po dobu najmenej jedného roka. Rastlina je zasadená tak, aby hrdla koreňa bola 3-5 cm hlboká, kefka je hojne napojená a kmeň stromu je mulčovaný.

POZOR! V prvých rokoch sa zimolez rozrastá veľmi pomaly - najprv sa buduje koreňový systém.

Zimolez Kultivácia

V severných oblastiach av miernom podnebí je zimolez bezproblémovou rastlinou. Na juhu rastie zle - je to nepríjemné pri vysokých teplotách, dlhých letoch a teplom jeseň.

Starostlivosť o mladú rastlinu

Ak do hájovacej jamy boli pridané hnojivá, nemusíte zimu zimovať na ďalšie dva roky. Iba v skorých jarných mesiacoch by ste mali pod kašľou naplniť vodu s rozpustením dusičnanu amónneho alebo močoviny.

V priebehu sezóny kruh kmeňa stromov je bez burín a uvoľnený. Ihneď po výsadbe a v suchom počasí napojené bohato.

Tip! Po prvé, koreň zimolezu rastie a potom sa rozvíja anténna časť. Ak chcete pomôcť rastline, môžete pridať do vody pre zavlažovanie stimulantov.

Starostlivosť o dospelých

Správne vysadené na vhodnom mieste nie je potrebná starostlivosť o zimolez. Začiatok tretieho roka by sa mal kŕmiť trikrát za sezónu. Plán je uvedený v tabuľke.

Najlepšie obväz

podmienky

Aktívne zložky

Účel

prvý

Skorý jar, priamo na snehu alebo hneď po jeho zblížení

dusík

Ak chcete pomôcť zimolez začať vegetačné obdobie, poskytnúť mu potrebné látky na zvýšenie zelenej hmote a kvitnutia

Druhý

Po ovocení

Komplexný komplex minerálov

Obnovenie rovnováhy živín po plodení

tretina

Koniec leta, na juhu - začiatok jesene

Fosfor, draslík

Posilnenie rastliny pred zimou, položenie živín potrebných pre budúci rok zberu

Niektorí záhradníci na jar oplodí zimolez a na jeseň naliajú kôpku humusu a pohár popola pod koreň.

V priebehu sezóny, Bush potrebuje pravidelné pliesňovanie a uvoľňovanie pôdy. V suchom počasí je zimolez príležitostne napojený, pričom pre každú rastlinu strávili najmenej 2 vedrá vody.

Orezávanie a zimovanie

Až 15 rokov sa zimolez nepotrebuje odrezať, odstránia sa len zlomené alebo suché výhonky, rovnako ako tie, ktoré ležia na zemi alebo rastú vo vnútri kríkov. Potom každoročne odstráňte najstaršie konáre kostry. Ak po 20 zimolez začal dávať zlý výnos, to je rozrezané úplne na úrovni 15-20 cm od povrchu pôdy - to môže predĺžiť plodnosť ďalších 10 rokov.

Zariadenie nepotrebuje prístrešie na zimu. Zimolez robí mráz pod 50 stupňov.

Metódy chovu

Pre milovníkov najlepší spôsob chovu zimolezu - horizontálne alebo vertikálne vrstvy. Dobre dospelý mladý Bush môže byť vykopaný na jeseň a rozdelený na časti - v prípade, že koreň nie je vážne zranený, nové rastliny rýchlo plodia.

Čerstvé zimolezové semená dobre klíčia, ale sadenice nezdieľajú materské príznaky v dôsledku krížového opelenia. Táto chovateľská metóda je zaujímavá len pre chovateľov.

Môžete zakoreniť zelené alebo lignifikované zimolezové odrezky, ale ich miera prežitia v amatérskych farmách je nízka. Dokonca aj so skleníkmi a rastovými stimulátormi prežije asi 20% sadeníc.

Rastúce problémy

Zimolez je odolný voči chorobám, ale niekedy sa vyskytuje múčnatka vo studenom, daždivom letnom období. Je s ňou ľahké bojovať s použitím vhodných fungicídov. Ak sa ochorenie prejavilo počas dozrievania bobúľ, je lepšie používať biologické produkty, napríklad Fitosporin.

Škodcovia uprednostňujú zimolez iné rastliny, ale príležitostne sú ovplyvnené listovými červami, voškami alebo vŕbovým hmyzom. Aby sa zbavil hmyzu, je kefka ošetrená insekticídmi alebo biologickými látkami, ako sú Agrovertin, Fitoverm.

recenzia

Tatiana Mikhailovna Malysheva, 53 rokov, Tobolsk. Zimolez rastie v našom vidieckom dome, nie je vždy možné ísť tam. Ukazuje sa, že často zberáme plodiny zo zeme. Kúpili si pár krov od Ugany, sľúbili v detskej izbe, že nebudú vlievať. Obdivovali sme bobule a keď prišiel čas, nemohli sme prísť na miesto po dobu 3 týždňov. Myšlienka sa rozpadla. Ale Yugana nás potešila - bobule visia na kríku, tak veľké a sladké! Tešíme sa na ďalší rok - zimolez sa rozrástol a úrodu bude väčšia. Ihor Vladimirovich Kurochkin, 71, Irkutsk Milujem a rozrastám zimolez po dlhú dobu. Neustále nakupovanie nových odrôd. Z druhého, moja obľúbená - Yugana. Aj keď je Bush a mladý, je jasné, že to bude skvelé. Bobule sú sladké, ale nie slamavé, krásne. Zber je stále malý, ale snažil som sa zmraziť niekoľko kusov - chuť sa nezmenila. Veľmi spokojný.

Pozrite si video: Yugan Yugan Hum Yogi - Kabir song (Smieť 2019).