Záhradníctvo

Angrell Vladil (veliteľ)

Vysoko výnosná ložisková odroda egreše Komandor (aka Vladil) bola v roku 1995 udelená prof. Vladimírom Ilyinom v Južnom Uralskom výskumnom ústave pre záhradníctvo a zemiakovú výrobu.

Rodičovský pár tohto angreštu pozostáva z afrických a čelejbinských zelených odrôd. Od prvého veliteľa zdedil charakteristickú tmavú, takmer černú farbu ovocia, od druhej - vysokej zimnej odolnosti a odolnosti voči mnohým chorobám.

Popis bush a bobule

Výška veľryby roštenka priemer (do 1,5 metra). Odroda je mierne roztiahnutá, hustá. Rastlinné výhonky angreštu miernej hrúbky (priemer od 2 do 5 cm), bezsrsté, mierne zakrivené na základni. Zeleňovo-béžová farba veliteľskej kôry na miestach, ktoré boli pod slnkom dlho, sa mení na miernu ružovú.

Je to dôležité! Pre odrodu egreše Komandor je charakterizovaný úplným nedostatkom trní (vzácny jediný je viditeľný v dolnej časti mladých konárov, ale sú extrémne tenké a mäkké, čo neovplyvňuje starostlivosť o rastlinu a zber)

Listy odrody Komandor sú veľké a stredne veľké, široké, husté, jasne zelené s mierne lesklým lesklým povrchom. Na vetvách sú usporiadané striedavo. Na základni päťčlennej listovej dosky so strednými alebo hlbokými rezmi je malý zaoblený zárez charakteristický pre egreš. Stonky listov tejto odrody sú stredne dlhé, mierne dospievajúce, mierne svetlejšie ako listové dosky vo farbe (môžu mať ľahko nažltlý odtieň).

Púčiky egreše Commodore odmietnuté z úniku, v tvare pripomínajú ovál s mierne špicatým špičkou.

Kvety v tejto odrode sú malé a stredné, vo forme misy. Kvetenstvo je zoskupené 2-3 kusy. Okvetné lístky sú žltozelené, mierne ružové zo slnečného žiarenia.

Komerčné bobule nie sú veľmi veľké (hmotnosť v priemere od 5,6 do 7 g), hnedo-hnedá, s hladkou a tenkou pokožkou.

Tmavá malinová šťavnatá buničina veliteľa obsahuje malé množstvo malých čiernych semien.

charakteristiky

produktivita

Odroda egreše Komandor má vysoký výnos (v priemere je možné zhromaždiť asi 3,7 kg bobuľovitých plodov z púšte, maximálne 6,9 ​​kg). Avšak s veľkou plodinou sa veľkosť plodov stáva plytkou.

Chuť plodov Komandor je sladká (sladko-kyslá), vôňa je príjemná a priľnavosť je mierna. Obsah cukru v ich zložení je až 13,1%, kyselina askorbová je asi 54 mg na 100 g. Degustácia tohto odrôd angreštu je 4,6 z 5 bodov.

Rezistencia sucha a zimná odolnosť

Veliteľ (Vladil) je odroda odolná voči suchu av prípade krátkodobého sucha je schopná zabezpečiť si vlhkosť. V rovnakej dobe, pravidelný nedostatok vody nepriaznivo ovplyvňuje rozvoj ovocných stromov a rastlín.

Vysoký mrazuvzdornosť na priaznivej strane rozlišuje veliteľa od väčšiny ostatných druhov bespyny egreše. Je schopný odolávať zasneženej zimy s mrazom do -25 ... -30 stupňov, bez potreby umelého ochranného prístrešku. Avšak v podmienkach modernej zimy s malým množstvom snehu a ostrými, studenými vetrom sa záhradníci často poisťujú tým, že obalujú angrešpaný kríčik z tejto odrody alebo ich neustále spľasujú snehom a ohýbajú konáre na zem.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Predpokladá sa, že veliteľ je odolný proti takýmto bežným pre iné druhy egrešovských problémov, ako sú:

 • piliarka;
 • múčnatka;
 • vírusové ochorenia.

Je relatívne slabá pre:

 • neskorá blata;
 • anthracnose;
 • husle z egreše.

Súčasne nebezpečenstvo pre túto odroda egreše je:

 • vošky;
 • peppered mol;
 • roztoče (pavučiny, ryža);
 • rybí sklenená misa;
 • korytnačka žlčníka (výhonky a listy);
 • sušenie stoniek;
 • hrdza (sklo, stĺpikové);
 • biela škvrna;
 • šedá hniloba;
 • mozaika.

Gestačné obdobie

Ovocie egreše odkazuje na stredne skoré odrody (plody dozrievajú od konca mája do konca júna). V polovici júla (za podmienky teplého a slnečného leta) je zvyčajne možné zberať.

Tip! Jahňacie bobule tejto odrody by sa mali odtrhnúť spolu s driekom, aby nedošlo k poškodeniu kôry.

Ak je angrešt chytené okamžite alebo spracované na zimu, odporúča sa počkať na úplnú zrelosť ovocia. Časť plodín veliteľov pre viac či menej dlhodobé skladovanie sa odporúča zozbierať v mierne nezreteľnej forme (pár týždňov pred úplným dozrievaním plodov).

prepraviteľnosť

Doprava bobúľ tejto odrody je zložitá, najmä kvôli ich jemnej tenkej pleti.

Zhromažďovať ovocie egreše komanda odporúča na suché, slnečné dni, ráno alebo večer, takže nemajú rosy.

Jahody bobule odstránené z bush by mali byť starostlivo vybrané, vyradiť poškodené a poškodené. Potom je potrebné ich vysušiť 2-3 hodiny a rozprášiť jednu vrstvu na mäkkú handričku (noviny) na suchom a suchom mieste, izolovanom od priameho slnečného žiarenia. Len potom môžete opatrne vyberať bobule v kontajneri.

Na skladovanie egreše v tejto odrode (pri teplote 0 až +2 stupňov) používajte:

 • malé kartónové alebo drevené škatule (doba skladovania 1,5 mesiaca);
 • plastové vrecká (trvanlivosť maximálne 3-4 mesiace).

Kapacity nepresahujúce 10 litrov a s pevnými stenami sú vhodné na prepravu. Ale aj pri všetkých podmienkach na zber a prepravu bobulí Komandor strácajú svoju prezentáciu veľmi rýchlo.

Klady a zápory

výhody

nedostatky

Nedostatok trní

Nízka prenositeľnosť

Príjemná chuť

Krátka skladovateľnosť

Vysoký výnos

Úchvatná starostlivosť

Odolnosť proti plesniam a silná odolnosť voči vírusovým ochoreniam

Nestabilita voči rôznym typom listových škvŕn a množstvu škodcov

Dlhotrvajúca plodnosť

Stredne veľké bobule

Bobule neprúdia a nerozpadajú.

Vysoká odolnosť proti mrazu

Pestovateľské podmienky

Charakteristika lokality pre velrybníka egreše:

dobre

zle

Ako vyriešiť problém

Pôda

Svetlo (piesčitá hlina, pôda, podzemnica, lesná sierozem)

Kyslé (pH menej ako 6)

Pridajte k jamke dolomitovú múku (200 g) alebo vápno (100 g) (na 1 m2 pôdy)

podmienky

Teplo a slnečné svetlo

Studený ostrý vietor, prievan

Zablokovať mladé rastliny s plotom alebo vyložiť veliteľa pri múre

prízemný

Voľný, dobre priedušný a vzdušný

Úroveň podzemnej vody hlbšia ako 1 meter

Nížiny, mokrade

Vodu stagnujúcu na mieste pristátia

Vytvorte malý kupón, spodok jamy pred vysadením rastliny tejto odrody, posilnite drenáž (kamienky, sutiny, hrubý piesok, keramické črepy)

V zime

Významné množstvo snehu

Malý alebo žiadny sneh

Chráňte puzdrá, ktoré pokrývajú materiál

Pristávacie funkcie

Výsadené odrody egreše Komandor, podobne ako iné kríky, je možné:

 • na jar bude závod mať čas lepšie sa prispôsobiť, vytvoriť rozvinutý a silný koreňový systém pred obdobím mrazu;
 • na jeseň - ružica egreše dostane dobrú tvrdosť, dá nové výhonky viac ochotne, bude ľahšie vydržať chlad.

Pôda pre veliteľa musí byť vopred pripravená (ak vystupuje na jar, toto sa vykonáva na jeseň, ak na jeseň, potom asi týždeň pred očakávaným časom pristátia). Pre každé egreše z tejto odrody by mal vykopať otvor (približne 30 cm hlboký a až 60 cm široký). Na dne je položená zmes živín:

 • hnojený hnoj so slamou alebo humusom (približne 8-10 kg);
 • popol z dreva (300 g) alebo draselná soľ (40 až 50 g);
 • práškové vápno (350 g);
 • močovina (25-30 g), ak je egreš zasadený na jar (nie je vyžadovaný na jeseň).

Predám na pestovanie odporúčame sadenice s uzavretým typom koreňového systému. Štandardné sadenice odrody Komandor (asi 10 cm dlhé) za prítomnosti 3 až 5 kostrových koreňov a dobre vyvinutých koreňov laloku. V jednoročnom egrešku je spravidla jediným únikom, zatiaľ čo u dvojročného majú 2-3 kusy.

Pred vysadením by mali byť korene rastlín ponorené 1 deň v slabom roztoku manganistanu draselného alebo humátu draselného.

Puzdro sa odporúča umiestniť do otvoru pod uhlom 45 stupňov, aby sa angreštu vytvorili mladé výhonky. Korene by mali byť starostlivo narovnávané, posypané dnom a potom - vrchná vrstva pôdy. Následne musí Busher Commander nalievať vodu (asi 5 litrov), mulčovať s humusom a vodou znova.

Vzdialenosť medzi sadenicami tejto triedy by mala byť ponechaná aspoň jeden meter. Ak na stavenisku existujú budovy alebo vysoké stromy, intervaly sa môžu zvýšiť na 2-3 m, takže ich tieň neblokuje slnečné svetlo. Medzi riadkami sadenice angreštana veliteľ musí byť minimálne 2 m.

Ako nakresliť egreš a starať sa o to je znázornené vo videu:

Pravidlá starostlivosti

zalievanie

Intenzita zalievania Commander angrešt závisí od počasia:

 • v horúcom lete, táto odroda by mala byť napojená každý druhý deň alebo dokonca každý deň;
 • v zataženej a chladnej dobe - raz týždenne.

V priemere dospelá rastlina tejto odrody potrebuje asi 5 litrov vody naraz, mladý potrebuje len 3 litre.

POZOR! Predpokladá sa, že niekoľko týždňov pred dozretím bobúľ by sa malo zmierniť zavlažovanie krídiel Commandera a po zozbieraní plodiny pokračovať v napájaní v rovnakom množstve. Potom koža plodov tejto odrody nebude mať kyslá chuť.

Suchá jeseň na konci septembra je tiež možné zavlažovanie vodou.

podpora

Napriek skutočnosti, že kríky egreše tejto odrody sa nerozlišujú veľkým roztiahnutím, je stále odporúčaná inštalácia podpory. V dôsledku toho sa v prípade vysokých výnosov vetvy (najmä nižšie) neohýlia alebo nerozlomia pod hmotnosť plodov.

Zvyčajne na začiatku a na konci radu sadeníc tejto triedy sú nainštalované dve podpery. Medzi nimi natiahne silné kapronové vlákno alebo drôt, ktoré tvoria gobelín.

Jednotlivé egreše kríky veliteľ lepšie posilniť individuálne - stĺpy, ku ktorým sú vetvy viazané.

Najlepšie obväz

V prvom roku po výsadbe egreše v tejto triede je vhodné kŕmiť hnojivami obsahujúcimi dusík (20 g na 1 m2 kruhu kmeňa stromu). Zlepšujú rast zelenej hmotnosti Bush.

Odporúča sa každoročne oplodniť velrybír egreše s nasledujúcou zmesou:

 • síran amónny (25 g);
 • síran draselný (25 g);
 • superfosfát (50 g);
 • kompost (polovica vedra).

Bezprostredne po kvitnutí a potom opäť po dvoch alebo troch týždňoch sa rastliny kŕmia vločkami a zriedia sa vo vode (1 až 5). Sadzba pre jedno angreštové krídlo je od 5 do 10 litrov roztoku.

Je to dôležité! Treba mať na pamäti, že všetky hnojivá sa používajú okolo obvodu koruny - v miestach, kde sa nachádzajú sacie časti koreňov.

Prerezávacie puzdrá

Optimálny čas na prerezanie tejto odrody egreše je koniec jesene alebo začiatku jari.

Po prvýkrát sa sadenica veliteľky prerezáva ihneď po výsadbe a skrátenie konárov na 20-25 cm nad zemou.

V druhom roku a neskôr sa počet nových výhonkov zmenšil, pričom 4-5 bol najsilnejší. Vo veku 5-6 rokov sa z ružovej odrody tejto odrody odstráni 3-4 staré a choré výhonky, z ktorých zostáva toľko mladých. Dospelé kríky veliteľa (staršie ako 6-7 rokov) sa tvoria na jar, upravujú ovocné vetvy a hygienické prerezávanie sa vykonáva na jeseň.

Dospelý krík anglická má obyčajne 10 až 16 výhonkov rôzneho veku.

Je to dôležité! Nesmiete rezať viac ako tretinu výhonkov naraz, inak môže dôjsť k výraznému poškodeniu kroviny.

rozmnožovanie

Môžete propagovať odroda Commodore egreše:

 • odrezky - v júni sú odrezané výhonky z mladých výhonkov, ktoré sa potom vysadia do zeme;
 • rozdelením - mladé kríky sú starostlivo oddelené od materskej rastliny a transplantované;
 • odrezky - na základni dospelých rastlín zakopajú dieru o hĺbke 15 cm, umiestnia do nich mladú vetvu bez toho, aby odrežili kefu, zafixovali ju a posypali ju zemou, aby získali nové výhonky.

Príprava na zimu

Na konci jesene sa doporučuje kmeň kmeňa opatrne vykopať, aby sa zničili larvy škodcov a spóry húb.

Ak sa očakáva zasnežená zima, odporúča sa zviazať vetvy veliteľského kríža a opatrne ho ohýbať na zem - v tomto prípade sa nerozbijú pod váhu snehu "čiapky".

Ak je naopak zima ešte málo zasnežená a drsná, nebolo by to, keby sme zabalené kríky egreše tejto odrody s ochranným krycím materiálom - snáď dokonca rašelinou alebo slamou a zakryli ich hustým filmom. Tým sa zníži riziko zmrazenia Commander.

Šírenie škodcov a chorôb

Hlavné choroby ovplyvňujúce anglickej angreštu sú:

Choroba

príznaky

Spôsoby boja

prevencia

Zmršťovacie stonky

Trhliny v kôre, spóry húb v ranách

Bordeaux zmes (ošetrenie rany)

Prerezávanie ružového egreše so sterilným prístrojom

hrdza

Oblúky oranžovej, tehlovej, mediovej farby na nesprávnej strane listov, na ovocí

Oxychlorid meďnatý (postrek pred kvitnutím, potom po zbere)

Zničenie chorých listov; pravidelné pliesňovanie

Biela škvrna (septoróza)

Svetlé šedé škvrny na listoch

Bordeaux kvapalina, Nitrofen, modrý vitriol (spracovanie angora pred listami kvitnú, potom - po vyberaní bobule)

Sivá hniloba

Bobule na dolných končinách hnilú a spadajú, listy a výhonky hnilú

Zničenie plodov, výhonkov, listov, chorých

Pravidelné prerezávanie ružica egreše

Ochorenie mozaiky

Pruhy, kruhy a škvrny svetlej zelenej alebo žltej farby pozdĺž vnútorných žíl listov. Listy vyparujú a spadajú

žiadny

Opatrný výber sadby, likvidácia chorých kríkov tejto odrody, spracovanie so sterilnými nástrojmi

Škodlivý hmyz, z ktorého najčastejšie trpí táto odroda egreše:

lupič vrakov

príznaky

Spôsoby boja a prevencie

vošky

Kolónie malých zelených hmyzu na vnútornej strane listov, sania šťavy z nich

Striekanie listov egreše s pena domáceho mydla, extrakt z horkého korenia, drvené tabakové listy, šípky cesnaku, suché kôrky citrusového ovocia. Striekanie Aktar, Karbofos, Aktellik (podľa návodu)

Peppered mol

Šedé húsenice kŕmiť listami

Zbieranie húseníc a kladenie vajíčok ručne. Na jar polievalo pôdu s vriacou vodou (zimné mory hibernávali pod kríkmi). Striekanie listov veliteľskej infúzie heřmánku alebo tabakových listov. Striekanie Aktellikom, Kinmisom, Spark podľa pokynov.

Čierny ryžový čučoriedok

Usadí sa v obličkách (kvet, list) a jedí ich zvnútra

Pozorná kontrola krídiel veliteľa na jar, zničenie deformovaných púčikov. Postrek s roztokom koloidnej síry. ISO návod na striekanie

Spider roztoč

Usadí sa zo spodnej časti listu, piť šťavu z neho a zabaliť ju do bielych vlákien pripomínajúcich pavučiny.

Striekanie listov veliteľa infúzie pelyňa, zemiakov, cesnaku alebo cibule. Použitie akaricídov (Bankol, Apollo, Sunmite)

Rybacia miska

Hniezda v kôre trhliny, zanechávajúc drevo zvnútra

Drevený popol rozptýlený pod rastlinami, horčicový prášok, mletá červená paprika, tabakový prach. Insekticídy, ktoré pomáhajú v boji s peppered mol

Ríbezlí chocholatý (výhonky a listy)

Malé "komáre" hnedej farby, kŕmenie na lúke listov a dreva. Listy a výhonky suché, výhonky ľahko preraziť

Prevencia - ošetrenie rastlín s infúziou pelyňového dreva, horčicového prášku, paradajok. Pri porážke - Fufanon, Karbofos (postrek pred kvitnutím, potom - po zbere)

záver

Angrellské srednerannogo odrody Commodore nemá tŕne, mrazuvzdorné, známe svojou vysokou výnosnosťou, dlhým obdobím vyberania bobúľ a príjemnou chuťou. Zároveň je táto odroda veľmi náročná na miesto výsadby a podmienky starostlivosti, jej ovocie je malé, je pomerne ťažké prepravovať a skladovať.

recenzia

Anastasia Pavlovna Sytnik, 61, Nižný Novgorod Podľa môjho názoru, veliteľ je veľmi dôstojná odroda. Som pestovať šesť druhov egreše, všetky chutné, ale jesť, v prvom rade to - beshipny, bobule pomerne malé, ale celkom príjemné. Hoci tam sú len dva kríky, ale je tu veľa bobúľ, ktoré nejedzeme toľko, ide o kompoty a konzervy Tamara Ivanovna Kalchenko, 33 rokov, Voronež Štyri roky "sedeli", skoro nezostali, už som sa zhromaždil, aby som to vyhodil. A toto leto sa môj veliteľ náhle dostal von, vymahal niekde až do 70 cm a vydal šesť pobočiek. Čítal som neskôr, že nehmatateľné odrody egreše rastú pomalšie. Umiestnené na mriežke pre pohodlie, chcem teraz čakať na zber.

Pozrite si video: Judas Priest - Close To You (Smieť 2022).

Загрузка...