Záhradníctvo

Silvestra zimolez

Liečivé vlastnosti jedlých zimolezových druhov sú už dlho známe, ale až do polovice minulého storočia boli zriedka vysadené v sadoch kvôli horko-kyslej chuti a drobnému ovocím. Navyše, bobule dozrievali nerovnomerne a okamžite padali, čo je dôvod, prečo sa väčšina zberu museli zozbierať zo zeme. Počínajúc 50. rokom 20. storočia začalo Rusko aktívne zapájať sa do chovu odrody zimolezu.

Popis odrody

Silginka bola vytvorená v roku 2004 FSUE "Bakcharskoe" hybridizáciou Turchaninov zimolez a odrody Roxanan. V roku 2011 bol zaradený do štátneho registra. Teraz kultivary sú rozvíjané tak intenzívne, že Silginka sa už nepovažuje za najnovšiu odrodu.

Technické špecifikácie

Zimolezová vták odrody Selginka je stredne vysoký, nie vysoký viac ako 1,5 m, šírka približne 1,2 m. Tvrdé priame vetvy tvoria oválnu korunu strednej hrúbky. Zrelé kôry exfoliates, čo je typické pre všetky jedlé zimolez.

Plody s hmotnosťou 1,0-1,4 g sú predĺžené oválne, s špicatým vrcholom, dosahujú dĺžku 3,5 cm, na najširšom mieste - až 1,5 cm. Pre zimolez sa považuje za veľkú veľkosť, aj keď to nepôjde Aké je porovnanie s odrodami Bakcharsky obrie alebo dcéra obra. Výnos dospelého Bush je približne 2,5 kg, zhromaždí sa až 8,2 tony na hektár a vo zvlášť priaznivom roku až 11,5 t / ha.

Silginka je považovaná za jednu z najchutnejších a sladkých pestovaných odrôd zimolezu - jej degustačné skóre je 4,9 bodov. Tmavo modrá, potiahnutá kvetom, jednorozmerné voňavé bobule, zrelé mäso jemné a šťavnaté. Ovocnosť je dobrá.

Silginka je skorá rozpadávajúca sa odroda (viac ako 30% plodov vypadá po zrelosti). Bobule sú ľahko oddelené od vetvičky, môžu sa ručne vyberať pomocou trepania. Ak to chcete urobiť, pod zimolezom natiahnite plachtovú alebo olejovú tkaninu a potriasť bush. Keďže plodina dozrieva priateľsky, je možné mechanizované zbery mierne zrelých bobúľ.

opeľovače

Rovnako ako ostatné kultúrne zimolez, Silginka je samo-neplodná. Ak chcete získať bobule, niekoľko ďalších odrôd by malo byť zasadené v blízkosti, inak hojný kvitnutie bude prilákať len včely na mieste. Voľba opeľovačov Silginka je vyberavá, ale najlepšie výsledky získajú výsadba vedľa takých zimolezov ako Delight, dcéra obrie, Yugan, Bakcharsky obr.

Klady a zápory

Hlavnou výhodou zimolezky Silginky je chuť bobúľ - sladká, voňavá, absolútne bez horkosti. Agrárni a amatérski záhradníci sú tiež priťahovaní:

 1. Skoré dozrievanie.
 2. Jednoduché, jednorozmerné a ľahko vyberateľné bobule.
 3. Odolnosť zimolezu Silginka pred mrazom, teplom a suchom. To robí odrodu vhodnou na pestovanie v regiónoch s rôznym podnebím.
 4. Priaznivé dozrievanie, jedno zhromaždenie bobúľ dosť.
 5. Zimolezka Silginka je vhodná na spracovanie a mrazenie.
 6. Rastliny dospelých poskytujú plodiny ročne.
 7. Nízke zimolezové požiadavky na rastové podmienky.
 8. Trvanlivosť - každý keš môže plne produkovať ovocie už 30 rokov.

Medzi slabé miesta odrody Silginka patrí:

 1. Silný pád bobúľ - viac ako 30% plodov zimolezov padá po dozretí. To komplikuje mechanické čistenie a je nevhodné pre pestovanie v chatkách, kde sa majitelia preukazujú v jednotlivých prípadoch.
 2. Samo-neplodnosť - tento nedostatok je súčasťou všetkých jedlých medovic už dnes a znemožňuje pestovať len jednu odrodu.
POZOR! Vzhľadom na to, že dospelá rastlina nie je v skromnej veľkosti inak rozdielna, je problematické ju pestovať vo veľmi malých oblastiach - je zbytočné vysadiť jeden keš.

Ubytovanie na mieste

Najlepšie zo všetkých, zimolez rastie v miernom podnebí. Tam, s riadnym umiestnením, takmer nereaguje na nepriaznivé faktory. Čím bližšie k rovníku je rastlina zasadená, tým je dôležitejšia starostlivosť. Kultúrny šľachtica Silginka sa ukázala dobre, keď sa pestuje na juhu.

Výber množiteľského materiálu

Najlepšie je nakupovať sadenice v osvedčených záhradných centrách alebo škôlkach. Doba výsadby zimolezu - koniec leta alebo jeseň. Na jar môžete zaobchádzať len s núdzovým pohybom kríkov na iné miesto s zemitým guličkou.

Najlepší materiál na výsadbu - 2-3-ročné rastliny s niekoľkými rovnými vetvami a identickými internódami. Exfoliovaná kôra na lignifikovaných miestach nie je znakom choroby. Rozvitý zimolez musí starostlivo preskúmať - nesmie to byť vážne poškodenie, hnilobné či čierne oblasti.

Tip! Ak si kúpite novú rastlinu na záhrade, ale nevyčerpáte zber, vezmite niekoľko odrôd naraz.

Výber správneho miesta a príprava terénu

Pre úspešné pestovanie zimolezu potrebujú ochranu pred silným vetrom slnečnej oblasti. Vlhkosť a studený vzduch sa hromadí v roklinách a zariadenie sa im to nepáči. Zimolezová pôda je vhodná pre každého okrem pieskovca - nie je možné získať slušnú plodinu.

Najlepšia doba výsadby je koniec leta alebo začiatok jesene, keď rastové procesy zmrazia, ale vôbec sa nezastavia. Potom, pred začiatkom chladného počasia, zimolez bude mať čas, aby sa zakorenil, a na jar začne rásť - to umožní jej začať plodiť rok skôr.

Je to dôležité! V južných regiónoch musíte počkať, kým sa teplo stratí.

Neexistuje konsenzus o vzore výsadby zimolezu, považuje sa za štandardné udržiavať vzdialenosť 1,5 m medzi kríkmi a 2 m medzi radmi. V prípade mechanizovanej zberu rastliny sú umiestnené bližšie k sebe a priechod je veľký, takže strojové zariadenie môže voľne prechádzať bez toho, aby sa odtrhli krehké vetvy.

Vykopávacie šachty s rozmermi 40x40x40 cm, pôda na pestovanie zimolez pripravená v závislosti od jej plodnosti. Aké množstvo prísad potrebujete urobiť, vidíte z tabuľky.

Pôda

Organické (kompost, humus)

Superfosfát, g

Draselná soľ, g

Ďalšie prísady

černozeme

Až 1 vedierko

50

50

-

Chudobná krajina

2 vedierka

150

50

-

Kyslé pôdy

1 vedierko

50

50

vápna alebo dolomitová múka 0,5 l

pieskovec

2 vedierka

50

50

-

Clay pozemky

2 vedierka

50

50

-

V predvečer pristávacej jamy nalieva voda. V strede sa naleje pôda úrodnej pôdy, okolo ktorej sa korene zimolezu jemne narovnávajú, hrdlo je zakopané o 3 až 5 cm, pôda je jemne narazená, kefka je plne napojená a kmeň stromu je mulčovaný.

Je to dôležité! Pobočky pred výsadbou by sa nemali rezať - spomaľuje rast.

Zimolez Kultivácia

Zariadenie nepotrebuje zvláštnu starostlivosť. Na dobre zvolenom mieste, s riadnym výsadbou, potrebujú pozorné iba mladé kríky.

Starostlivosť o mladú rastlinu

Mladé zimolez po výsadbe na prvom mieste, ktoré potrebujú dostatočné zalievanie. Pôda by sa nemala vysušiť, ale stagnácia vody v koreňoch nie je prípustná. Nasledujúci deň po navlhčení sa pôda uvoľní do hĺbky asi 5 cm - tým sa zvýši tok kyslíka.

V prvých rokoch zimolez takmer nezvyšuje zelenú hmotu - najprv sa vyvinie koreňový systém. Pristvolny kruh musí mulčovať a zabrániť výskytu buriny. Na jeseň, rezané suché a zlomené vetvičky.

Ak počas výsadby organickej hmoty a dostatočného množstva hnojiva boli aplikované na pôdu, po dobu 2 rokov v lete a na jeseň zimolez nie je kŕmené. Na začiatku jari pod každým krídlom nalial vodu s močovinou alebo dusičnanom amónnym zriedeným podľa pokynov.

Starostlivosť o dospelých

Dospelý zimolez je podľa potreby napojený, čím sa uvoľňuje kruh blízko kmeňa. Na jar výsadby je kŕmené dusíkom, po ovocí - kompletný minerálny komplex. Na jeseň je užitočné priniesť do každej rastliny vedro s organickou hmotou a pohár popola.

Všetka práca sa musí robiť opatrne, aby nedošlo k pretrhnutiu krehkých vetvičiek.

Orezávanie a zimovanie

Až do veku 15 rokov sa na zimolezu vykonáva len hygienické prerezávanie - odstraňujú suché, zlomené a zahusťovacie výhonky. Potom sa odstráni staré vetvičky a pri výskyte výnosov 20 rokov vyrezali celú škrupinu vo výške 15-20 cm, na jar je úplne obnovená a dáva plody ešte pred 10 rokmi.

Zimolez Silghinka je chovaný v oblasti Tomsk a ľahko toleruje mráz pri 50 stupňoch, kvety sa nerozpadajú na mínus 7.

Metódy chovu

Zimolez plemena ľahko. To je jedna z jeho výhod - sadba materiálu nie je lacná. Záhradkári milovníci môžu rozdeliť mladé zarastené Bush alebo prikopat otvodku. Táto metóda reprodukcie ako osiva je zaujímavá len pre chovateľov - krížové opeľovanie neumožňuje mladým rastlinám zdediť odrodové vlastnosti. Zo zelených a lignifikovaných odrezkov milovníkov prežíva najlepšie 20-30% a potom s náležitou starostlivosťou.

Rastúce problémy

Zimolez je považovaný za jeden z najbezproblémovejších bobule. Málokedy trpí a je napadnutá škodcami. Moru môže byť vysadený:

 • vošky;
 • list;
 • shchitovki vŕba.

Bojujte s insekticídnymi alebo biologickými látkami, ako sú Agrovertin alebo Fitoverm.

Na listoch sa môže objaviť plesnivá plesa v daždivom letnom alebo večernom večernom napájaní v chladnom počasí. Kuše sú ošetrené fungicídom, Fitosporin sa používa z biologických prípravkov.

recenzia

Natalya Davydovna Pocheptsova, 33 rokov, Krasnodarské územie, naozaj som chcel pestovať jedlý zimolez, ale bál sa, že by sa nám to nepáčilo v našej horúčave. Kúpil som niekoľko odrôd naraz, Silginka najlepšie chytil. Jej ovocie, samozrejme, nie je také veľké ako bakcharsky obry, ale je veľa z nich a sú to najkrajšie. Petr Petrovič Kurennoy, 69 rokov, Naro-Fominsk Silginka, bol samozrejme vytvorený pre iný región, ale na mojom mieste sa prejavil dôstojne , Ročne dáva dobrý zber, bobule, na rozdiel od našich odrôd, sú veľmi sladké, nie horké vôbec. Vnuci sú veľmi radi, a jeme s potešením, ak niečo zostane.

Pozrite si video: Čučoriedky (Apríl 2020).

Загрузка...