Záhradníctvo

Rastúce ostružiny na mriežke: ako správne spájať

Môžete dosiahnuť dobrú úrodu len tým, že budete pozorovať technológiu pestovania kultúry. Napríklad ostružinová mreža je nevyhnutným dizajnom. Podpora pomáha vytvoriť rastlinu správne, aby ste viazali bič. Na mrežoch vedú mladé výhonky. K dispozícii sú dokonca aj špeciálne otočné konštrukcie, ktoré vám umožňujú, aby ste počas zimy neposkladali biče.

Čo je užitočná podpora pre BlackBerry

Predtým, ako začneme preskúmanie odrôd podpor, treba poznamenať, že pestovanie čučoriedok na mriežke má mnoho výhod:

 • vyvýšené biče nemrznú na zemi počas dažďa alebo zalievania;
 • bobule ostávajú čisté, nie sú zožrané škodcami plaziacimi sa na zemi;
 • dobré vetranie rastlín na veľkej plantáži znižuje riziko poškodenia hubami;
 • rovnomerné prenikanie slnečného svetla pomáha urýchliť dozrievanie plodov na celej rastline.

Navyše, podporuje pod ostružinou prospech sám osoba:

 • je ľahšie starať sa o viazanú rastlinu;
 • pri prerezávaní starých bičov mladé výhonky nie sú zranené, pretože nie sú prepojené;
 • výsadby ľahšie na vodu, možnosť mulčovania pôdy;
 • vo výške je ľahšie zber;
 • na jeseň je ľahšie pripraviť zariadenie na zimovanie.

Ak vznikne otázka, či je potrebné oviazať ostružinu, odpoveď je jednoznačná - áno.

Čo je mriežka pre ostružinu: fotka, popis konštrukcie

Ak si vyrobíte mriežku na ostružinu s vlastnými rukami, nie sú potrebné špeciálne výkresy. Konštrukcia nosičov je jednoduchá a je rozdelená do dvoch hlavných typov:

 • Jednodruhový model sa častejšie používa na malých plantážach. Takéto mreže sa zvyčajne vyrábajú pre ostružiny s vlastnými rukami zo strany záhradníkov, amatérov a záhradníkov.
 • Dvojpruhový model je dopyt po veľkých farmároch, ktorí pestujú plodiny na veľkých plantážach.

Každý typ podpory má svojich podporovateľov a protivníkov.

Model jedného pásma

Najjednoduchší dizajn pozostáva z zakorenených tyčí, medzi ktorými je drôt roztiahnutý. Zvyčajne výška mriežky pre ostružinu sa robí do výšky osoby. Okrem vertikálneho stavu je podpora umiestnená pod svahom, usadená s ventilátorom, voľnou formou a dokonca vodorovne. Výber pozície závisí od miesta rastu, pretože rastlina je stále pestovaná na zdobenie miesta.

Je to dôležité! Nevýhodou modelu s jedným pásmom je samostatné viazanie každého rastlinného biča. Je to ľahké to urobiť na malom dacha a v priemyselnej kultivácii sú veľké ťažkosti.

Dvojcestný model

Konštrukcia sa skladá z rovnakých stĺpov s drôtom, iba nosiče sú usporiadané v dvoch radoch. Trellis zjednodušuje podväzok podväzkov, tvarovacie rastliny, kríky nezhustnú. Dvojcestné modely sú požadované poľnohospodárom s veľkými plantážami. Podľa návrhu mriežky sú tri typy, vyrobené vo forme písmen: "T", "V", "Y".

Hľadá podporu fotografií pre BlackBerry takto:

 • Gobelín v tvare písmena "T" pozostáva zo zvislých pilierov, ku ktorým sú horizontálne prvky rovnomerne rozmiestnené. Na ich okraje je pripevnený drôt, ktorý tvorí dve línie v blízkosti jedného radu podpier pre podväzkové pásy. Neexistujú žiadne tajomstvá, ktoré by na takomto mriežkovom nástroji správne viazali ostružinu. Pohroma sa jednoducho narovná na opačných líniách drôtu. Stred riadka je prázdny.
 • Gobelín v tvare písmena "V" pozostáva z dvojice podperiek, ktoré sú inštalované pod svahom. Jeden prvok má dva stĺpiky, ktoré sa pripájajú k zemi a vystupujú zhora. Podpera z borovica sa vykoná na mriežke rovnakým spôsobom ako na podpore v tvare písmena "T".
 • Podobne ako v predchádzajúcej verzii, mriežka vyzerá pod ostružinou v tvare písmena "Y". Rozdiel je rozšírenie dvoch pilierov nie v blízkosti zeme, ale približne od stredu hlavnej podpory. Takéto tapisérie sa často otáčajú na pántoch. Ak sa otázka uvažuje o tom, aké krásne je to viazať ostružinu, potom je takýto dizajn ideálny. Od spodku až po začiatok rozšírenia dostanete rovnú stenu stoniek. Zo stredu podpery začnú riasy ísť na stranu, čím vytvoria krásnu vázu s bobuľami.

Akúkoľvek podporu pre ostružinu urobíte sami od drevených stĺpov, kovových rúrok alebo profilov.

Vytváranie mriežky pre ostružinu urobte sami: fotku, kresbu

Ak si želáte, môžete si kúpiť mriežku pre ostružinu, ale prečo stráviť veľa peňazí, ak sa dizajn ľahko zostaví. Na fotografii je zobrazený výkres podpory v tvare písmen "T", "Y", "V". Ak chcete dať alebo malý domový pozemok, môžete jednoducho obmedziť lucerna mriežku.

Táto fotografia zobrazuje jednoradovú podporu pre ostružinu s vlastnými rukami, ktorú majiteľ môže stavať z improvizovaných prostriedkov. Základom návrhu sú piliere. Budete potrebovať drevené stĺpiky alebo kovové rúry s dĺžkou 2,5 m. Je lepšie použiť drôt na roztiahnutie vedení. V extrémnom prípade vhodný povraz.

Ostružinový stojan je vyrobený z vlastných rúk nasledovne:

 • V rade, kde bude ostružina rásť alebo už bola vysadená, vykopujte otvory pod stĺpmi o hĺbke 80 cm. Môžete jednoducho vyvŕtať otvory pomocou vŕtačky. Vzdialenosť medzi otvormi môže vydržať až 5 m.
 • Do každého otvoru sa naleje vrstva drviny alebo štrku s hrúbkou 10 až 15 cm.
 • Spodok každého stĺpu je spracovaný bitúmenovým tmelom. Podpery sú uložené v otvore, hladko po úrovni, pokryté zeminou. Výška mriežky je približne tak vysoká ako ľudská bytosť - 1,7 m. Keď je posteľ naplnená, tampery sú napustené odrezkami. Betónové mrežové tyče pre ostružinu sú nežiaduce. Ak rastlina zmizne alebo v priebehu času musí byť transplantovaná na iné miesto, bude ťažké demontovať podpery.
 • Finále výroby mriežky pre ostružinu je úsek drôtov. Zvyčajne robia 3-4 vrstvy. Prvý drôt je vytiahnutý cez vrchol stĺpov. Nasledujúce riadky klesnú v krokoch po 50 cm. Je ľahšie vytiahnuť drôt cez otvory vyvŕtané na stĺpoch. Na extrémnych podperách je vhodné inštalovať mechanizmus na napínanie čiar, napríklad zo skrutiek.

Polia správne vyrobené tapisérie by sa nemali ohýbať pri naťahovaní drôtu alebo pod váhu rastúceho ostružiny.

Viac informácií o video mriežke pre ostružinu urobte sami:

Najnovší vývoj - rotačná mriežka

Najnovším vývojom amerických vedcov je rotačná mriežka pre ostružinu, ktorá umožňuje pestovať plodiny v chladných oblastiach. Technológia získava popularitu medzi hlavnými výrobcami sveta a dodáva bobule na predaj. Vedci preukázali jedinečnosť štruktúry, pre ktorú bol vyvinutý vlastný systém tvarovania kríkov, ktorý umožňuje ročné získavanie veľkých výnosov.

Podstata technológie spočíva v tom, že už na -23oS ostružinovým zmrazením ovocných pukov. V chladných regiónoch sú na zemi plesňové odrody bez problémov položené na zem, pokryté slamenými rohožami až do jari. Semi-odlúčená odroda blackberry sa nedá ohýbať na zem. Lignifikované stonky a výhonky, ak sú odstránené z mrežoviny. Ohýbanie biča je veľmi ťažké. Rotačná mriežka vám umožňuje položiť zariadenie na zem bez odstránenia rias z drôtu. Konštrukcia je jednoducho preložená do zimnej polohy uvoľnením napätia liniek a otáčaním závesu. Jednoduchý proces kladenia, aj na veľkej plantáži, môžu vykonávať dvaja ľudia.

Je to dôležité! Rotačná mriežka umožňuje rastúce pokrytie ostružinov v chladných oblastiach.

Rotačná mriežka pre ostružinu nevyžaduje veľa na dachu. Pri pestovaní špeciálnej obľúbenej odrody sa však môžete pokúsiť vybudovať. Samotný dizajn podpory je vytvorený v tvare písmena "Y". Tajomstvo je upevniť hornú vidlicu stĺpikov na hlavný stojan. Na tomto mieste je záves so svorkou. Extrémne v rade na oboch stranách sú jednotlivé pevné stĺpiky. Stretávajú sa natiahnuté a udržiavajú oporu.

Použitie rotačnej mriežky má svoju výhodu:

 • zvýšenie výnosov v dôsledku voľného tkania výhonkov na bokoch nosiča;
 • možnosť pestovať termofilné odrody morušového v chladných oblastiach;
 • vetranie kríkov, zlepšenie prieniku slnka;
 • znižuje riziko popáleninových bobúľ počas tepla;
 • ľahšie zber, kladenie kríkov na zimu.

Otočná konštrukcia sa skladá z hlavného stojana, krátkeho a dlhého ramena, ako aj z kĺbu, ktorý sa často používa ako kovová doska na uchytenie skrutiek.

Podpora má tri polohy:

 • V lete. Toto ustanovenie sa považuje za základné. Podpora je inštalovaná vertikálne. Čierne ovocné biče sú upevnené na dlhom ramene. Všetky nové kŕmiace vetvy sú posielané na krátke rameno. Tieto biče prinesú ovocie v lete. Paleta sa otáča tak, že všetky vetvy nesúce ovocie sa získajú z opačnej strany strany slnka, aby sa zabránilo horeniu bobúľ. Zhromažďovanie je výhodné, pretože plody sú umiestnené na jednej strane vo výške ľudského rastu.
 • Winter. V tejto polohe je opora položená na zemi. Mladé výhonky sa získavajú vo vnútri prístrešku, čím sa zvyšuje ochrana pred mrazivým vetrom. Prípravy začínajú na jeseň. Na kríkoch sa prerezávajú staré vetvy priamo na dne kufra a odstránia sa z dlhej ruky. Na svojom mieste posúvajú mladé pobočky, ktoré v lete rástli na krátkom ramene. Podpora sa otáča na zem. Uložená černica je pokrytá slamy alebo agrofiber rohože.
 • Pružina. Počas tohto obdobia začína prebúdzanie obličiek. Podpera je zdvihnutá tak, že dlhé rameno s riasami je umiestnené vodorovne k zemi. Táto pozícia prispieva k tvorbe plodov na jednej vonkajšej strane mriežkovej vidlice.

Po klíčení malých výhonkov je konštrukcia prevedená do základnej letnej polohy.

záver

Rastlinné ostružiny a ostatné kvitnúce plodiny na mriežke sú zjednodušené. Lepšie je prideliť trochu peňazí a času na výrobu podpory, než ľutovať stratu úrody.