Záhradníctvo

Zimolez Leningrad Giant

Čína rodí najviac jedlé zimolez. Tu sa tu pestujú iba divé druhy, ktorých plody sú malé, kyslé a dokonca aj po dozrievaní. Kanada nedávno začala vytvárať atraktívne spotrebiteľské odrody. Ale beznádejne zaostávalo za Ruskom, kde sa uskutočňoval výber od polovice minulého storočia.

Popis odrody

Jeden z najsľubnejších pre priemyselné pestovanie jedlých zimolezových odrôd je Leningradský obr. Bol vytvorený experimentálnou stanicou Pavlovsk VIR, ktorá sa nachádza v regióne Leningrad. Odroda pochádza z zimolezu Kamchatka.

Technické špecifikácie

Dospelý krík Leningradského obra má zaoblenú korunu s šírkou 1,6 metra, výškou 1,5 m a vyššou. Táto odroda vyniká vo svojej zostave - zvyčajne je veľkosť zimolezu Pavlovského chovu skromnejšia. Strieka a listy obrie matnej zelenej, mierne dospievajúcej.

Bobule sú pokryté vyhladenými tuberkulami, valcovitého tvaru, s guľatým dnom a hladkým vrchom, s tmavomodrým, stredne voskovým povlakom. Dĺžka ovocia je 2,2-3,3 cm, hrúbka v najširšom mieste je 1,2 cm, hmotnosť sa pohybuje od 1,2 g do 1,5 g.

Zima zimolez je jemná, veľmi sladká. Leningradský obr sa často používa na výrobu iných odrôd ako darcu cukru. V bobuliach je prítomná ľahká kysnutosť, ale keď je úplne zrelá, takmer nie je cítiť. Tento zimolez sa často nazýva odroda pre sladké zuby. Degustačné skóre - 4,8 bodu.

Odroda Leningrad Velican vstupuje do ovocnej šťavy na 2-4 roky po výsadbe, výnos dospelého kríka je 1,9-3 kg, maximálne 5 kg. Výťažok plodov je vysoko závislý od poľnohospodárskej technológie. S náležitou starostlivosťou a včasným napájaním pestuje odroda stabilne približne 3 kg na rastlinu.

Doba dozrievania Leningradského obrie je priemerná. Bobule sú nanesené nerovnomerne a pevne držané na vetvách. Najpohodlnejší spôsob, ako robiť ručné čistenie - ovocie sa zhromažďuje v skupinách pripomínajúcich zhluky. Zimné odolnosť odrody dobré.

opeľovače

Leningradský obrie je samoproduktívny zimolez, hoci pri absencii opeľovačov produkuje viac bobúľ ako iné odrody. Ale úrodu nie je možné nazvať. Navrhuje sa spoločné pristátie s Gzhelkou, Moraine, Blue Bird, Malvina, Blue Spindle alebo Spoľahlivé.

Zimolez láka včely, čmeliaky a ďalší užitočný hmyz na mieste, pretože je to dobrý rast medu.

Klady a zápory

Leningrad Giant je ideálny pre spracovanie. Existujú odrody a ďalšie výhody:

 1. Vysoký výnos.
 2. Zimná odolnosť až do 40 stupňov mrazu.
 3. Leningrad Giant - najslávnejšia odroda.
 4. Stabilita plodov.
 5. Odolná opätovnému rozkvitu.
 6. Veľké ovocie.
 7. Bobule sa mierne vysypali.
 8. Rýchly vstup do plodov - slušná plodina sa môže zozbierať 2-3 roky po výsadbe.
 9. Vďaka hromadeniu bobúľ je ich čistenie zjednodušené.
 10. Nenáročné na rastové podmienky.
 11. Bush nesie ovocie už 30 rokov.

Nevýhody odrody zahŕňajú:

 1. Nezrelé bobule majú čerstvú chuť.
 2. Vlastná neplodnosť.
 3. Nerovnomerné dozrievanie plodov.
POZOR! Ovocie má hodnotenie 4,8 bodov, ako sa hovorí, pre amatérov. Ich chuť je príliš sladká, vôňa je slabá a v zrelých bobúľach nie je kyslá chuť.

Ubytovanie na mieste

Leningradská obrie je určená na pestovanie najmä v strednom a severozápadnom.

Výber množiteľského materiálu

Rastlinný zimolez potrebuje v lete, kedy teplo klesá, alebo začiatkom jesene. Potom, pred začiatkom chladného počasia, bude mať čas na ustavenie. Na jar prežitie klesá asi o 20%.

Sadivový materiál sa musí zakúpiť od renomovaných výrobcov, najlepšie s uzavretým koreňovým systémom. Vetvičky musia byť rovné a pružné, bez viditeľného poškodenia, s rovnakými vnútornostami. Zrelá kôra sa môže odlepiť - je to znak jedlého zimolezu.

Tip! Vyberte sadenice 2-3 rokov staré - majú najlepšie koreň.

Výber správneho miesta a príprava terénu

Na zasadenie zimolez si treba vybrať slnečné miesto, chránené pred studeným vetrom. Vyhýbajte sa priehlbám a dutinám, kde sa nahromadzuje a zatvára studený vzduch.

Holeysuckle je nenáročné na pôdy, rastie všade, len na pieskovce nesie zlé ovocie. Ideálna pôda je voľná, plodná, s mierne kyslou reakciou. Na zlepšenie štruktúry pôdy v dlážke pridajte vedro s organickou hmotou a ako východiskové hnojivo 50 g draselnej soli a superfosfátu. Dolomit alebo vápenný prášok sa pridáva do podzolických a iných kyslých pôd.

Výsadba zimolezu

Neexistuje konsenzus o najlepšej schéme na pestovanie zimolezu. Podľa štandardného plánu by nemala byť umiestnená odroda Leningradského obrie - jej krov môže rásť až do výšky 2,5 m. Medzi rastlinami nechajte priestor najmenej 2 m, umiestnite riadky 2,5 až 3 m od seba.

Pripravte jamy na výsadbu 40x40x40 cm a naplňte ich vodou. Keď sa kvapalina absorbuje, naplňte stred do stredu predtým pripravenej fertilnej zmesi. Zhora nainštalujte zimolez, vyrovnajte korene, naplňte jamku pôdou a prehĺbte hrdlo asi o 5 cm. Kondenzujte pôdu, nasypte a osište sadenice.

Zimolez Kultivácia

So správnym umiestnením na mieste zimolez problémy nedodáva. Bude musieť venovať určitú pozornosť až v prvom roku po vylodení.

Starostlivosť o mladú rastlinu

Sadenica potrebuje pravidelné zavlažovanie. Ak necháme vyschnúť koreňový systém, rastlina sa vyvinie zle a prinesie ovocie v najlepšom prípade, v najhoršom prípade zomrie. Keď sa pôda trochu vysuší, uvoľní sa o 5-8 cm. Táto operácia sa niekedy nazýva "suché zavlažovanie" a tiež zlepšuje cirkuláciu vzduchu.

Počas prvých 2 rokov po výsadbe bude zimolez krmiva pozostávať z aplikácie dusičnanu amónneho alebo roztoku močoviny skoro na jar. Dostatok 10 litrov pre každý kríž.

Starostlivosť o dospelých

Zimné zimolez je napojený na dlhé sucho, uvoľnenie kmeňa blízko kmeňa a odstránenie buriny. V ideálnom prípade urobte 3 krmivá:

 1. Pružina v dusivých hnojivách obsahujúcich sneh, rozpustená podľa pokynov.
 2. V lete, po plodení - kompletný komplex minerálov.
 3. Na začiatku jesene - fosfor-draselné hnojivá.

Často sa záhradníci obmedzujú na jarný obliekanie a zavedenie humusu a plechovky popola na zimu v kruhu kmeňa vedra.

POZOR! Dávajte pozor na zber a zber - zimolez má veľmi krehké vetvy.

Orezávanie a zimovanie

Leningrad Giant odoláva teplotám až do 40 stupňov. Odroda nepotrebuje úkryt pre zimu.

Za prvých 15 rokov sa vykonáva iba hygienické prerezávanie - zimolez odstraňuje vysušené, zlomené, zahusťujúce korunu a uklonil sa na zem. Potom každý rok vyrezávajú staré konštrukcie skeletu. Po 20 rokoch, ale iba v prípade znížených výnosov, je celý ker prerezaný, zanechá 15-20 cm konope a potom zimolez prinesie ovocie ďalších 10 rokov.

Metódy chovu

Amatérski záhradníci môžu rozmnožiť zimolez rozdelením mladého kríka alebo vrstvenia. Semená dobre vyrastie a rozvíjajú sa, ale nezdieľajú odrodové vlastnosti. Táto metóda šľachtenia je zaujímavá pre chovateľov a pre záhradníkov je neproporcionálna. Rezy neprežijú dobre bez vytvárania špeciálnych podmienok. Táto metóda je neproduktívna v súkromných domácnostiach.

Rastúce problémy

Leningradský obr, podobne ako iné odrody zimolezu, je odolný voči chorobám. Problém môže vytvoriť iba múčnatka, ktorá v chladnom počasí ovplyvňuje rastliny s vysokou vlhkosťou. Boj proti nim je potrebný pri fungicídoch alebo biologických prípravkoch.

Znaky škodlivých škodcov a kontrolné opatrenia sú uvedené v tabuľke.

háveď

Viditeľné značky

liečba

Močiarové hniezda

Mladé listy a výhonky pohltia larvy

V intervale 2 týždňov sa kríky ošetria insekticídmi. V období dozrievania plodov používajte biologické produkty

vošky

Hmyz piť z mladých zarastených buniek, kvôli čomu sa stáva žltá a mizne

Červcovité

Na výhonky sa objavujú ako rastliny hmyz, ktorý sa drží kôry

Leningrad Giant - odroda odolná voči opätovnému kvitnutiu.

recenzia

Lydia S. Burtseva, 60 rokov, Moskva, rozvíjam zimolez Leningradsky Giant (ako opeľovač zasadil niekoľko kríkov Gzhelka), odovzdám bobule na spracovanie. S minimálnymi nákladmi dosahujem dobrý zisk. Rozmanitosť by sa dala nazvať bezproblémovou - nie je chorá, dáva plodinu trvalo. Tu sú len vtáky pecked bobule, musel som kúpiť ultrazvukové zariadenie pre strach. Teraz všetko je dobré Zhanna Sikorskaya, 28, Smolensk, sledujem postava, ale mám rád sladkosti. Z tohto dôvodu sa zimná krajina Leningradu Veličanka stala pre mňa skutočným nálezom. Na jednej strane máte potešenie, ale na druhej strane sa nezotavujete a tiež nasýtené telo s užitočnými látkami. Aby som jesť bobule po celý rok, sušim ich v rúre a zmrazím ich.