Záhradníctvo

Zemiaky Latona

Holandské odrody zemiakov sú veľmi populárne medzi ruskými pestovateľmi zeleniny. Medzi najstaršie zrelé druhy patrí zemiak "Latona".


Zemiaky s veľmi vysokými kvalitatívnymi charakteristikami, takže stojí za to podrobnejšie prebývať ich vlastnosti.

História pôvodu

Originálne odrody - spoločnosť HZPC-Holland. Chovatelia ho priniesli v polovici XX. Storočia av roku 1996 bol "Latona" zaradený do štátneho registra Ruska. Vedci odporúčajú odrodu zemiakov na pestovanie v strednom pásme Ruskej federácie, ako aj v Bielorusku, Moldavsku a na Ukrajine.

Popis a vlastnosti

Hlavné charakteristiky "Latona", na ktoré pestovatelia zemiakov venujú pozornosť - termín dozrievania a výnos odrody. Zostávajúce parametre sú však tiež dôležité pre správnu kultiváciu kultúry.

vlastnosť

popis

Účelové odrody "Latona"

Jedáleň Obchodný vzhľad ušetrí 96% plodiny.

doba zrenia

Čoskoro. Zber 75 dní po výsadbe. Prvé kopanie sa môže vykonať po 45 dňoch.

Vzhľad Bush

Vysoká, vzpriamená, svieža. Tvar stoniek je dobrý, takže odroda netrpí sušením z pôdy.

kvety

Corolly bielej farby, počet kvetov na Bush je priemerný. Môže ísť o nedostatok kvetov, čo neovplyvňuje ukazovateľ výnosov.

olistenie

Listy sú tmavo zelené, veľké. Rastlina je svieža a hustá, táto funkcia umožňuje mierne naplniť kríky.

hľuzy

Okrúhly tvar, hladký. Kôra je žltá, dužina je svetložltá. Kôra je jemná, ľahko oddelená, podlieha včasnému zberu. Preexponované hľuzy sú charakterizované hrubou kožou.

Hmotnosť jedného ovocia sa pohybuje od 90 do 140 gramov. Číslo v Bush - 15 kusov.

produktivita

Z jedného puzdra 2,5 kg. Pri pestovaní na poliach 45 kg / ha.

Odolnosť proti chorobám a škodcom kultúry

Zemiaky "Latona" nie sú ovplyvnené neskorou hnilobou hľúz, rakovinou, suchou hnilobou a netrpia léziami zemiakového háďatka.

Výhody a nevýhody

Prínosy a zápory zemiakov "Latona" sú dobre zahrnuté v spätnej väzbe od pestovateľov zeleniny. Na základe skúseností pestovateľov zemiakov môžete vytvoriť vizuálny stôl.

výhody

nedostatky

Odolnosť zemiakov na mechanické poškodenie, schopnosť mechanického výsadby, údržby a čistenia.

Odroda je ovplyvnená škrabkou.

Krátka vegetačná sezóna.

Keď sa predčasne zbiera pokožka na hľuzách, stane sa veľmi drsná.

Schopnosť dlhodobej dopravy.

Dobrý rast hľúz počas celej sezóny v dôsledku postupného odumierania listov.

Rezistentné odrody "Latona" na extrémne počasie

Vysoká úroveň zachovania kvality sa zachytí počas skladovania na úrovni 97%.

pristávacia

Ak chcete získať vysoký výnos, zemiaky "Latona" sú vysadené s požiadavkami na striedanie plodín. Odroda dobre rastie po kapustu, strukoviny, koreňovú zeleninu a tekvicu. Ale paradajky alebo paprika sú nežiaduce predchodcovia.

Existujú tri hlavné spôsoby výsadby zemiakov:

  • trencher;
  • hrebeň;
  • hladká.

Pre triedy "Latona" sú všetky tri rovnako vhodné. Akým spôsobom na rastlín "Latona", záhradníci si vybrať v závislosti na klíme a zloženie pôdy.

  1. Metóda výkopu pozostáva z kopania zákopov, do ktorých sa potom položia pripravené zemiakové hľuzy. Hĺbka každého výkopu je 15 cm a vzdialenosť medzi susednými zákopmi je 70 cm. Semená zemiakov sú umiestnené od seba 35 až 40 cm a potom posypané pôdou. Metóda je ideálna pre piesočnaté pôdy, v ktorých vlhkosť neprestáva a pre regióny s teplým podnebím.
  2. Spôsob hladkého výsadby je najznámejším pestovateľom amatérskeho zemiaka. V takomto prípade sa zemská lôžka zdvihne, zemiaky sú umiestnené výhonky a posypané zeminou. Toto riešenie je vhodné pre oblasti, kde nie je stagnácia vody a dobré osvetlenie. Medzi hľuzy "Latona" udržať vzdialenosť 70 cm, vysadené v šachovnici rád v dvoch radoch. Hĺbka pristátia - 10 cm.
  3. Možnosť hrebeňového výsadby sa vyberá pre ťažkú ​​pôdu s nadmernou vlhkosťou. Zem sa zdvihne do výšky 15 cm vo forme kopca. Optimálna vzdialenosť medzi hrebeňmi je 70 cm, medzi krovinami zemiakov je 30 cm.

Uistite sa, že vykonáte prípravu prípravkov na hľuzy - klíčenie, ošetrenie škodcov a chorôb. Pre spracovanie záhradníkov používa drogy ako "Albite" alebo "Maxim". Prostriedky sa používajú podľa pokynov.

Je to dôležité! Rozmanitosť zemiakov "Latona" nespôsobuje stagnáciu vody.

Ak existuje takéto nebezpečenstvo, je potrebné zabezpečiť možnosť vypúšťania miesta.

V čase kopania robiť hnoj, humus, minerálne hnojivá.

Pre zemiaky "Latona" najlepší čas na výsadbu - začiatkom mája. Hrebene sú umiestnené zo severu na juh.

starostlivosť

Po výsadbe zemiakových hrebeňov poskytujeme štandardnú starostlivosť. Rozmanitosť "Latona" veľmi vďačná za starostlivú implementáciu agrotechnických požiadaviek. Ak mu bude venovaná dostatočná pozornosť, výnos sa zvýši na maximálnu známku. Najzákladnejšie kroky pre starostlivosť o zemiaky "Latona" - je zalievanie, uvoľňovanie, hluk, kŕmenie, prevencia pred škodcami a chorobami.

Zavlažovanie je veľmi užitočné v čase vzniku pukov a kvitnúcich kríkov. Inokedy sa zemiaky nevyžadujú pravidelnú vlhkosť. Pre odrody používajte kvapkanie zavlažovanie a postrekovanie.

Pletenie hrebeňov. Nutná udalosť pre zemiaky. Prvýkrát odstráňte postele týždeň po výsadbe.

Najlepšie obloženie kombinovať s zavlažovaním.

Preventívne opatrenia na prevenciu výskytu chorôb a škodcov by sa mali vykonávať pravidelne. Zemiakové odrody "Latona" by mali byť chránené pred inváziou zemiakového chrobáka z Colorada, ktorý môže spôsobiť veľké poškodenie výsadby.

Znečistenie a kŕmenie

O hilling odrôd "Latona" záhradníci nemajú rovnaký názor. Musíme však brať do úvahy klimatické podmienky a zloženie pôdy na mieste. Pri háčaní zemiakov v hniezde sa teplota zvyšuje. Keď dosiahne + 20 ° C, tuberizácia sa spomaľuje. Preto niektorí považujú tento postup za zbytočný. Hluk je však potrebný na ochranu zemiakov pred možným ochladením, akumuláciou vlhkosti a stimuláciou rastu listov. To výrazne zvyšuje výnos. Prvýkrát brambory "Latona" musieť hromadiť, keď klíčky. Potom po zalievaní alebo daždi. Je dôležité, aby ste vykĺzli pred kvitnutím.

Kŕmenie odrody zemiakov je najlepšie zmiešané hnojenie. V prípade zemiakov musíte alternovať medzi minerálnou a organickou výživou.

Ako podávať zemiaky "Latona":

  1. Pri výsadbe pridajte 1 polievkovú lyžičku. v každej studni lyžica nitrofosky.
  2. V čase získavania zelenej hmoty urobte polokvapalnú zmes alebo zloženie 1 lyžice. lyžice močoviny na nádobe s vodou. Dostatok 0,5 litra ktorejkoľvek z hnojív.
  3. Počas obdobia rozmnožovania je potrebné kŕmiť zemiakové puzdrá draslíkom. Vhodný popolník (3 polievkové lyžice) a síran draselný (1 polievková lyžica) v nádobe s vodou.
  4. V kvitnúcej fáze sa používa granulovaný superfosfát.

Choroby a škodcovia

Odroda je klasifikovaná ako odolná voči chorobám, ale prevencia by sa nemala zanedbávať. Musíte začať s preventívnou liečbou hľúz pred zasiatím.

Názov škodcu alebo choroby

Kontrolné a preventívne opatrenia

Neskoro, Alternaria

Postrek s Metaxilom. Frekvencia liečby - raz za 14 dní.

Postrek infúzie cesnaku

Kovařík

Odstraňovanie zápachu vysadenej horčice, pulzov alebo nechtíka.

Colorado chrobák

Prachový popol, mulčovanie cibuľovej kôry

úrodu

Skoré odrody, medzi ktoré patrí "Latona", začnú čistiť začiatkom júla. Hoci sa obdobie môže posunúť v závislosti od oblasti kultivácie. Zber na hrebeni.

Súčasne sú vypočítané najproduktívnejšie kríky a hľuzy sú ponechané na osivo. Niekoľko hodín po sušení pripravte zemiaky na skladovanie. Zvolia sa iba zdravé neporušené hľuzy. Zvyšok je umiestnený samostatne pre rýchle použitie.

Pred pokládkou nakladajte nakladané zemiaky "Latona" so síranom meďnatým (2 g na kbelík s vodou). Táto technika zvyšuje trvanlivosť.

Je to dôležité! Vybrané skladovacie hľuzy sú dobre vysušené.

Maximálna teplota na skladovanie zemiakov "Latona" je + 5 ° C, vlhkosť 90% a nedostatok svetla.

záver

Zemiaková "Latona" - veľmi populárna odroda, aj keď sa považuje za novinku. Dodržiavanie požiadaviek poľnohospodárskeho inžinierstva - kľúčom k vynikajúcej kultúre zberu a zdravia. "Latona" s dobrou starostlivosťou nie je chorá a ukazuje dobré výsledky na konci sezóny. Recenzie záhradníkov plne potvrdzujú vyššie uvedené.

recenzia

Maria, Belgorod Zemiaková úžasná chuť. Produktivita je stabilná. Aj v rokoch so zlým počasím sa "Latona" nezdarí. Spočiatku sa obávajú nedostatku kvetov. Potom som si prečítal, že to nemá vplyv na výnos. Tak sa to stalo. Teraz sa každý rok pestuje odroda, Andrei, Voronež, veľmi potešená odroda "Latona". Materiál osiva nevykazuje degeneráciu, zemiaky sú chutné a krásne. Chcem poznamenať, že hľuzy sa nalejú v posledných 2 týždňoch pred zberom. Zemiaky sú ploché, takmer rovnakej veľkosti. Prezentácia je výnimočná, dobre prepravovaná.

Pozrite si video: Jazdenka Škoda Yeti 2009 - 2017 - (Júl 2019).