Záhradníctvo

Irga Lamarck

Irga Lamarck, fotografie a popis, ktoré sú uvedené v článku - trvalý ker.

Všeobecný opis kultúry

Irga Lamarck - kompaktný vysoký krík alebo malý strom. Patrí k rodine Rosaceae, podrodine jabloň, preto jej ovocie sa niekedy nazýva bobule, ale jablká. Zjednocuje sa pod spoločným názvom niekoľkých odrôd, ktoré sú vysadené pre dizajn krajiny a pre zber. Vlasť Irgi Lamarck - Kanada. Okrem toho sa v divokej forme nachádza na Kryme, na Kaukaze, v Európe a dokonca aj v Japonsku.

Irgu Lamarck je často považovaný za dekoratívny poddruh kanadskej irgi a nazývajú to Bush Irga Canadian Lamarck, hoci to nie je. Zložitosť a zmätok v klasifikácii je spôsobená tým, že rôzne divé odrody často rastú vedľa seba a krížovo opeľujú.

Opis druhu

Dospelý strom sa zvyčajne tvorí z jedného alebo viacerých kmeňov. Je to pomerne ľahké rozpoznať tento ker svojou charakteristickou čiapkou v tvare koruny. Výška Irgi Lamarck v komfortných podmienkach môže dosiahnuť 8 m, v našich zemepisných šírkach sa krík zriedka rozrastá nad 5 m. Jeho hlavné charakteristiky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

parameter

hodnota

Typ kultúry

Kmeň listnatý alebo strom

Koreňový systém

Výkonný, dobre vyvinutý

výhony

Hladká, šedozelená, hrubá

koruna

Dáždnik alebo veko

olistenie

Zelená, oválna, s dlhými stopkami. Plechový plech s matným okrajom. Dĺžka listu - až 7 cm. Farba na jeseň sa líši v závislosti od typu žltej, oranžovej alebo fialovo-červenej farby

kvety

Biele, malé (3,5 - 5 mm) majú päť plátkov. Zozbierané vo veľkých kvetenstvach 5-15 kusov.

ovocný

Od fialovej do čiernej, v rozmeroch od 1 cm do 2 cm, s charakteristickým modrastým voskom

Irga Lamarck dokonale kombinuje vlastnosti okrasných a bobuľových kríkov. Aj jeho výhody sú:

 • nedostatok starostlivosti;
 • tolerancia voči mrazu a suchu;
 • stabilné ovocie;
 • jednoduchosť reprodukcie;
 • dobrá odolnosť voči chorobám a škodcom.

Podľa recenzií záhradníkov sú tieto vlastnosti rozhodujúce pri rozhodovaní o vysadení Irgi Lamarck na záhrade. Mnohí si tiež uvedomujú dobrú chuť plodov a ich univerzálny účel. Napriek tomu je postoj k tomuto kebru trochu odmietavý, pretože záhradníci často uprednostňujú viac "podporovaných" druhov ovocných stromov a kríkov. Obývací priestor je obsadený jablkami alebo čerešňami a nenáročná irga je vysadená niekde na záhrade záhrady.

Ktoré odrody patria k typu irgi Lamarck

Existuje pomerne málo odrôd Irgy Lamarck. Tu sú hlavné:

 • Princezná Diana;
 • Robin Hill;
 • Springtaym;
 • baletka;
 • Tradishn;
 • Strata.

Posledné dve odrody majú kontroverznú klasifikáciu, keďže niektorí vedci ich pripisujú kanadskému irgu.

Princess diana

Je vybraný v USA a patentovaný v roku 1987. Autorom je Elm Grove. Jedná sa o vysoko rozvetvený ker alebo jednovrstvový strom so širokou (až 6 m) korunou. Výška je 5-7 m. Farba kôry je šedo-hnedá.

Listy dlhé 6-7 cm, kopijovité. Na jar je reverzná strana listovej dosky červenkastá farba, má typické puberty. V lete sú listy olivové, zadná strana je mierne nažltlá. Na jeseň sa farba zmení na oranžovú a červenú.

Kvetné puky žlté. Kvety do 2 cm, biele. Malé bobule, 0,8 až 1 cm Výnos je vysoký. Zimná odolnosť až do -30 stupňov.

Robin Hill

Choval v Spojených štátoch, Pennsylvania. Má výhonok stromu vo výške 6-9 m, veľkosť koruny je 4-6 m. List má oválny tvar, jasne zelený, bližšie k jesenu sa stáva žlto-oranžový. Kvetnatý kvet je ružový, kvetiny sú veľké, len rozkvetlé ružové, ale za horúceho počasia rýchlo biele.

Mladé listy sú svetlé, s bielym okrajom, ako rastú, stávajú sa zelenou farbou. Na jeseň sa koruna stáva žlto-červeno-oranžová. Rastlina je skvelá pre zdobenie uličiek, parkov a pod. Ovocie je čierne a fialové s modrým kvetom až do veľkosti 1 cm.

Springtaym

Rastlina je kompaktný veľký ker s rovnými výhonkami dlhými do 3 m. Listy sú oválne, zelené, na jeseň sa farba mení na žlto-oranžovú.

V Rusku sa veľmi zriedka vyskytuje, irga tejto odrody je bežnejšia v Európe.

balerína

Odroda bola získaná v Holandsku zo semien, ktoré boli dovezené z Veľkej Británie. Rok založenia je 1980. Autorom je Van de Lahr. Jedná sa o masívny strom alebo krov vo výške od 4,5 do 6 metrov. Fotka Irgi Lamarck odrody Ballerina je uvedená nižšie.

Listy sú oválne, špicaté, až 7,5 cm dlhé. Na jar majú žltý nádych, v lete sú zelené. S nástupom jesenných lístiek mení farbu na červenú, oranžovú a žltú. Kvety sú biele, veľké až do 2,8 cm. Bobule sú fialovo-čierne, veľké, zoskupené v zhlukoch 5-8 kusov. Recenzia o triede irgi Ballerina, spravidla nadšená, rastlina je naozaj veľmi krásna ako v období kvitnutia, tak v jesennej dekorácii.

Reprodukcia Irgi Lamarck

Irgu Lamarck, rovnako ako každý ker, môže byť rozmnožený rôznymi spôsobmi. Tu sú najobľúbenejšie:

 • semená;
 • rezne;
 • vrstvenie;
 • koreňové procesy;
 • rozdelenie kríkov.

Reprodukcia pomocou koreňových procesov je najjednoduchšia a najefektívnejšia metóda. Vzhľadom k tomu, keby tvoria bohatstvo koreňového rastu, môžete ju jednoducho použiť ako sadenice, oddeliť ju od materského koreňa. Ostatné metódy sú dlhšie a namáhavé.

Semená sa môžu používať ako sadivový materiál, ktorý ich odstraňuje z veľkých zrelých bobúľ. Sú vysadené v pripravených kontajneroch s pôdou, napojené a pokryté fóliou. Zvyčajne počas prvého roka stromy dosahujú dĺžku 15 cm. Potom sú transplantované do otvorenej zeme alebo vľavo na rast.

Je to dôležité! Keď sa množia semenami, rastlina si zachováva iba charakteristiky druhov, čím stráca všetky svoje odrodové vlastnosti.

Kletce môžu byť použité ako výhonky výhonkov s dĺžkou 30-35 cm, rozrezané v roztoku stimulátora rastu koreňov a potom vysadené pod film. Rezy možno získať ohnutím extrémnych výhonkov na zem, ich upevnením a naplnením zeminou. Intenzívne zavlažovanie spôsobí ich zakorenenie. Potom môžete odstrihnúť výhonky z materského krovu a pestovať na trvalom mieste.

Rozdelením Bush môžete pestovať rastlinu nie staršiu ako 6-7 rokov. K tomu je úplne odstránený zo zeme, odrezaný odrezok na kúsky, spolu s výhonky a zasadil na nové miesto.

Pristátie Irgi Lamarck

Irgu Lamarck vysadené hlavne na dekoratívne účely. Používa sa ako séria stĺpcov pri výsadbe pozdĺž cesty, cesty, samostatný strom - ako jesenný farebný prízvuk. Môžete však pestovať tento keb a pestovať bobule.

Výber a príprava lokality

Irga Lamarck dobre rastie na pôde akéhokoľvek druhu. Dokonca aj na kamenných oblastiach môžu silné korene preniknúť dosť hlboko a poskytnúť kebovi všetko potrebné pre normálny rast. Pri výsadbe sa treba vyhnúť ťažkým mokradí. Uprednostňovať by mali byť miesta s dobrým osvetlením as neutrálnou alebo mierne kyslou pôdou.

Kedy sa pestuje irgu lamarck: jar alebo jeseň

To je veril, že najlepší čas na výsadbu irgi Lamarck - jeseň, obdobie po páde listov. Ďalšou výhodou tejto sezóny je, že počas tohto obdobia spravidla neexistujú žiadne problémy s sadením materiálu. Avšak, pristátie irgi Lamarck môže byť vykonané na jar, pred listami kvitnú. Rastlina má vynikajúcu mieru prežitia, takže problémy s zakoreňovaním sadeníc zvyčajne nedochádza.

Ako si vybrať sadenice

Pre sadenie Lamarck môžete použiť sadenice druhého roka života. Pred vysadením je potrebné skontrolovať, ak je to potrebné, rezané hnilé korene. Je lepšie používať sadenice s uzavretými koreňmi.

Procedúra pristátia Irgi Lamarck

Pre sadenie Lamarck je nutné pripraviť vopred jamy s hĺbkou najmenej pol metra a priemerom 40-60 cm. Korene sadenice by mali byť voľne umiestnené. Je lepšie pripraviť jamy vopred, nie menej ako mesiac pred zamýšľaným pristátím. To umožní pôde získať dostatok vzduchu.

Na dne jamy je potrebné naliať zmes humusu alebo rašeliny so zeminou v pomere 1: 1. Pre lepšie zakorenenie je vhodné pridať 2 lžíce do jamy. lyžice superfosfátu a 1 polievková lyžica. lyžica síranu draselného. Sadenica je inštalovaná vertikálne tak, aby koreňový hrdlo bol 5-6 cm pod úrovňou zeme. Potom sú korene pokryté pôdou, zhutnený kmeň v blízkosti kmeňa, vyliaty tri kôpky vody a mulčované rašelinou alebo humusom.

Je to dôležité! Vzdialenosť medzi susednými kríkmi alebo stromami by mala byť aspoň 2,5 m. Pri výsadbe sadeníc v rade môže byť vzdialenosť znížená na 1,5-2 m.

Ako transplantovať dospelé tóny irgi na nové miesto

Premiestňovanie keramického krku Lamarck staršieho ako 7 rokov na nové miesto je dosť nepríjemné a nežiaduce. Preto je lepšie ho ihneď pestovať na trvalom mieste. Krehký dospelý ker sa môže premiestniť iba spolu s kusom pôdy na korene, zatiaľ čo je dôležité udržať postranné korene najmenej 1 m dlhé a jadro aspoň 0,7-0,8 m. Obaly vystavené vlhkou tkaninou zakrývajte.

Na novom mieste musíte vykopať dieru takej veľkosti, aby sa do nej úplne zapadol hlinený hrot na koreňoch. Pokrývajúce korene so zemou, kruh kmeňa by mal byť ľahko tamped down, nalievať vodu hojne a mulčovať.

Je to dôležité! Pri transplantácii dospelého Irgi Lamarck nie je možné umiestniť minerálne hnojivo do otvoru, pretože to môže spôsobiť pálenie koreňov.

Starostlivosť o Irgy Lamarck

Starostlivosť o Irgy Lamarck nie je ťažké. Okrasné rastliny potrebujú prerezávanie, bobule musia byť napojené a kŕmené príležitostne. Navyše kmene stromov niekedy trhnú, uvoľňujú a mulčujú.

zalievanie

Irga Lamarck je krík odolný voči suchu, preto spravidla nepotrebuje špeciálne zavlažovanie. Ak je leto suché, bude vhodné, aby príležitostne vyliate niekoľko vedierok vody do koreňovej zóny, najmä počas obdobia nastavenia ovocia a dozrievania.

Pletenie a uvoľňovanie pôdy

Pristvolné kruhy Irgi Lamarck je možné pravidelne uvoľňovať, kombinovať ich s čistením z buriny. Úplne je pôda okolo kríkov vykopaná na jeseň súčasne s aplikáciou minerálnych hnojív.

Najvyššie obliekanie počas sezóny

Irga Lamarck nevyžaduje žiadne ďalšie hnojivá, najmä ak sú vysadené na úrodnej pôde. Ak je pôda chudobná, ker sa môže pravidelne kŕmiť organickými hnojivami, čím sa klesajú v kmeni stromov súčasne s kopaním pôdy.

Berry kefy počas sezóny môžu byť kŕmené niekoľkokrát. Na jar, pred nafukovaním obličiek, vytvárajú nitrofosfát vo výške 50 g na 1 m2 m. V lete, v období sady ovocia, použite mullein alebo trus vtákov v pomere 0,5 litra na kbelík vody. Môžete použiť močovinu, 20-30 g na vodu. Na jeseň pod kríkom pridajte superfosfát a síran draselný 2 a 1 polievková lyžica. lžička na 1 štvorec. m.

Podmienky a pravidlá prerezávania

Prerezávanie pre Irgi Lamarck je povinný postup. Umožňuje vám vytvoriť korunu, oživiť ker, a vyčistiť ju. Sanitárne prerezávanie sa vykonáva na jar a na jeseň. Súčasne sú rezané suché a zlomené vetvy. V prvých rokoch sú všetky koreňové výhonky úplne odstránené, pričom iba 2-3 z nich sú najsilnejšie. To tvorí krík s výhonkami rôzneho veku. V priebehu času sa staré kmene vystrihujú na koreň a nahradia ich mladí.

Je to dôležité! Aby koruna rástla v šírke, vertikálne výhonky sú skrátené o 1/3 a bočné výhonky sú úplne odrezané.

Príprava irgi Lamarck na zimu

Zimná trvanlivosť irgi Lamarck dostatočne vydržať najťažšie zima. Preto sa pred zimou nevyžadujú žiadne špeciálne udalosti.

Aké ochorenia a škodcovia môžu ohroziť kultúru

Irga Lamarck je zriedka postihnutá akoukoľvek chorobou. Choroby sa zvyčajne vyskytujú iba na starých a zanedbaných stromoch.

Hlavné sú uvedené v tabuľke:

Choroba

príznaky

Liečba a prevencia

Mealy rosa shadberry

Šedé škvrny na kôre a listy. Listy postihnuté hubami sa stávajú hnedou a spadajú, vysychajú

Listy a výhonky prerezané a spálené. Krov je ošetrený liekmi Raek, Tiovit Jet

Ascohyte bodkovaný lesk

Na listoch sa objavujú hnedé škvrny nepravidelného tvaru, list žltne a spadne. Choroba znižuje odolnosť voči mrazu irgi

Liečba na začiatku jari Bordeaux kvapalina 1%. V prípade vážneho poškodenia sa liečba opakuje na jeseň. Ovplyvnené listy horia

Septoria Spotted Irgi

Listy sú pokryté mnohými okrúhlymi škvrnami boraxom, potom žltne a spadajú.

Rovnako ako u askohitoze

Pestalocia irgi

Okraj listovej dosky rastie hnedý, na okraji zdravého a postihnutého tkaniva charakteristický žltý prúžok

Rovnako ako u askohitoze

Irili monilial rot

Spôsobuje hnilobu a následné mumifikáciu (sušenie) bobúľ. Infikované plody ostávajú na mriežke a sú zdrojom choroby.

Odlupujte mumifikované bobule. Trojnásobná liečba Bordeaux kvapalina 1%: tvorba púčikov bezprostredne po kvete a dva týždne po druhej liečbe.

Hmyzí škodcovia tiež neposlúžia Irgu Lamarck s ich pozornosťou. To je spôsobené tým, že kefy sú často navštevované vtákmi, najmä horskými drozdmi, ktoré sú oveľa väčším problémom pre zber. Hlavné hmyzí škodcovia irgi sú uvedené v tabuľke.

lupič vrakov

Čo prekvapuje

Spôsob boja alebo prevencie

Rowan moth

Bobule, žijú močiarové húsenice

Striekanie ihneď po kvete s Fufanonom alebo Karbofosom. Liečba sa opakuje po 12-14 dňoch.

Semiaged Irgovy

Bobule, semyaeda larvy jesť semienka v nich

mora Rowan

Bobule, húsenice húseníkov na nich sa pohybujú

záver

Irga Lamarck, fotografia a popis, ktoré sú uvedené v tomto článku, je skvelou voľbou pre záhradníka a dizajnéra krajiny. Keby spája vizuálnu príťažlivosť a súčasne je dobrým zdrojom chutných a zdravých bobúľ. Avšak opis Irgi Lamarck by bol neúplný bez toho, aby sa spomenul, že ker je vynikajúcou medovou rastlinou. Niet divu, že jeho latinský názov Amelanchier v preklade znamená "priniesť medu".

Recenzie záhradníkov o Irga Lamarck iba potvrdzujú, že rozhodnutie o vysadení tohto kebra na záhrade je správne. Je nepravdepodobné, že bude existovať ďalšia záhradná plodina, ktorá dokáže dosiahnuť vynikajúcu úrodu s takými minimálnymi investíciami. Okrem toho, výsadba a starostlivosť o Irga Lamarck nebude spôsobovať vážne ťažkosti ani novým záhradníkom.

recenzia

Yana Viktorovna Tsarenko, 43, KrasnodarIrgu Ballerina, ktorú sme použili, keď sme vyrazili na uličku v našom sanatóriu. Ukázalo sa, že je veľmi pekné. Na jeseň, oranžové klobúky stoja až do zimy, a na jar je pocit, že je zelená okolo, a tam je sneh na stromoch. Úžasná rastlina Oleg Antonovič Iratov, 39 rokov, OrenburgIrga Lamarck, zdedil som spolu s mojim domom. Nedotýkam sa, krásne kvitne a na nej je veľa bobúľ. V lete som pokryla sieť len tak, aby sa kosatci netopierali. Nikolai Ivanovich Shilov, 55, Jaroslavl Keď prejdete pod takú krásu, aj vaša nálada sa zlepšuje.

Pozrite si video: Detonado Alan Wake - Part 19- Escapando da policia Legendado (Jún 2020).

Загрузка...