Záhradníctvo

Reďkovka francúzske raňajky

S nástupom jari sa ľudská potreba čerstvej zeleniny prebudí a ja som naozaj chcel skrotiť lahodnú reďkovku, ktorá je jedným z prvých, ktorí sa ponáhľajú, aby uspokojili zber v jarných posteliach.

popis

"Francúzske raňajky" sa vzťahuje na rannú, jednoročnú odrodu. Od momentu výskytu prvých výhonkov až po úplné zrenie plodu prechádzajú len tri týždne. Koreň rastie hlavne v dĺžke, ale nie v šírke.

Ovocie odrody "francúzskej raňajky" je čisté, predĺžené-valcovité, jasne šarlátové farby s bielou špičkou. Hmotnosť je od 15 do 40 g, dĺžka je od 5 do 15 cm. Reďkovka je biela, šťavnatá, hustá a bez horkosti.

Radish odroda "francúzskej raňajky" kompaktná ružica listov. Listy, ako koreňová zelenina, nemajú horkosť a používajú sa na výrobu šalátov.

Táto rozmanitosť reďkovky sa často používa na opätovné siatie, čo sa môže uskutočniť od apríla do septembra.

Silné a slabé stránky

Rozmanitosť s takým krásnym názvom "francúzska raňajky" má veľa výhod a relatívne drobných nedostatkov, z tohto dôvodu záhradkári ju milujú.

Príprava osiva na siatie

Reďkovky tejto odrody určené pre skleníky nepodliehajú dodatočnému spracovaniu. Ale pre tých, ktorých výsev bude vykonaný v krajine, musíte sa k tomu priblížiť. Reďkovka "Francúzske raňajky" sa vyberajú na základe ich veľkosti a hmotnosti.

Môžete tiež dať semená reďkovky v 5% soľnom roztoku. Tí z nich, ktorí plávajú, sa odstránia a zvyšok sa opláchnu tečúcou vodou a namočia, umiestnia sa na niekoľko dní, kým sa neotočia, vo vlhkej obrúske alebo gázovej.

Vlastnosti pestovania

Reďkovky francúzskej raňajkovej odrody sa pestujú po celý rok. Od apríla do septembra - v záhrade. A zvyšok času - v skleníku. Hlavnou vecou je dodržiavať základné pravidlá starostlivosti, a potom reďkovka "francúzske raňajky" poteší dobrej zberu:

  • Dodržiavanie teploty.
  • Včasné zavlažovanie.
  • Uvoľnenie pôdy.
  • Dodržiavanie pravidiel osvetlenia.

Na otvorenom teréne

Na vysádzanie reďkovky na otvorenom teréne je lepšie vybrať úrodné, slnečné, dostatočne vykurované oblasti s nízkym obsahom dusíka.

Výsev zasiahnutej reďkovky "francúzskej raňajky" produkuje celú sezónu s prestávkou 14-21 dní na reďkev dlhšie potešený lahodný koreň. Semená "francúzskej raňajky" klíčia pri teplote + 2 ° C, ale najvhodnejšia teplota na tvorbu koreňa je asi + 18 ° C.

Semená reďkovky tejto odrody sa zasielajú vo zvlhčených drážkach do hĺbky asi 1,5 cm Šírka medzi radami by mala byť 15-20 cm Je žiaduce udržiavať medzeru medzi semenami francúzskej raňajky 5 cm Takéto výsadba vám umožňuje vyhnúť sa riedeniu sadeníc. Pred výskytom prvých výhonkov sú postele s koreňovými plodinami pokryté plastovým obalom, počas dňa je možné ich odstrániť.

Tip! Ak strávite trochu času v zime, uvedením (pomocou špeciálneho lepidla) reďkovky na toaletný papier, bude doba výsadby výrazne znížená. Bude potrebné jednoducho rozložiť papierové pruhy v drážkach.

Zalievanie reďkovky "francúzskej raňajky" sa vyrába asi dvakrát týždenne, a po dni si určite uvoľniť pôdu.

Vo skleníku

V skleníkoch pri pestovaní reďkoviek odrody francúzskej raňajky sa často používajú biologické metódy vykurovania - vrstva hnoja sa naleje na pôdu a posype krajinou na vrchu. Ale ak zimu má byť mrazivý, potom je lepšie zásobovať na vykurovacích spotrebičov.

Aj keď táto odroda je odolná voči chladu, teplota pôdy by nemala klesnúť pod + 2 ° C. Je lepšie osieť reďkovky s metódou 6 × 6 bodov do hĺbky približne 1 cm. V priemere sa spotrebuje 4,5 g semien na 1 m2.

Starostlivosť o skleníkové sadenice je podobná starostlivosti o reďkev tejto odrody, vysadené v otvorenom teréne.

Rastúce problémy

Vo všeobecnosti, reďkev tejto odrody je celkom nenáročný, a hlavné problémy kultivácie - porušenie pravidiel starostlivosti.

problémy

dôvody

Semená nevyklíňajú

Nízka kvalita osiva

Hlboké očkovanie

Nepredstavuje sa žiadna koreňová plodina

Hrubé plodiny

Záhradné postele

Nedostatočné osvetlenie

Prítomnosť dusíka v pôde

Horké ovocie

Nerovnomerné hydratovanie

Reďkevné výbuchy

Ostrá kvapka vlhkosti v záhrade

Veľký rast vrcholov a kvitnutia

Nadmerne časté pletie, uvoľňovanie, riedenie, nadmerné hnojenie.

Choroby a škodcovia

Je veľmi dôležité včas vykonať hnojenie a hnojenie tejto odrody, postupy posilňujú jej imunitu.

choroba

Známky porážky

Spôsoby kontroly / prevencie

Rosná hniloba (hubová choroba)

Mealy raid na zemnej časti reďkovky.

Deformácia a sušenie listov.

Liečba fungicídmi alebo zmesou Bordeaux.

Vaskulárna baktéria

Zčervenanie žíl na lístie

Zožltnutie, rozpadávanie a pálenie listov.

Striekanie 1% roztoku zmesi Bordeaux

Kila (plesňová choroba)

Wilting a žltnutie lístia

Sférické rastu na koreňoch.

Ošetrenie roztokom vápna-chumáča (240 g na 10 l)

Čierna noha

Deformácia a žltnutie listov.

Zosvetlenie v zásuvke.

Vyhnite sa zanedbaniu pri pristátiach

Liečba roztokom 16 g síranu meďnatého a 50 g bežného mydla pre domácnosť

Je to dôležité! Hlavným pravidlom, ktoré umožňuje vyhnúť sa mnohým problémom pri pestovaní reďkovky, je dodržiavanie pravidiel striedania plodín.

Okrem chorôb, reďkovky tejto odrody sužujú aj škodcovia.

háveď

Známky porážky

Spôsoby kontroly / prevencie

Kríživé blchy

Hnané fragmenty listov.

Zariadenie prestane rásť a vysuší.

Vzhľad malých čiernych chrobákov.

Včasné podávanie kalových lôžok.

Spracovanie prášku tabakového prachu a popola (1 krát za týždeň)

Krížová chyba

Vzhľad chýb s oranžovými pruhmi.

Sušenie koreňa.

Striekanie infúzie. Spracovanie rastlín infúzie datura bežné.

Belyanka

Vzhľad húseníc jesť listy.

Liečba roztokom 4 polievkových lyžičiek. l. horčica, 4 lyžice. l. soľ, 2 lyžičky. chilli prášok na vedro s vodou.

Zelná muška a kapusta krtek

Vznik lariev, ktoré sa kŕmia šťavou koreňa.

Withering rastliny.

Postrek Carbofos.

Liečba biopreparátov.

Jesenná zber rastlinných zvyškov.

záver

Samozrejme, s malým úsilím a minimálnymi nákladmi, môžete získať chutný a vitamínový produkt v pomerne krátkom čase. A je pekné vidieť, ako rodina konzumuje reďkovky pestované s vlastnými rukami na raňajky. Áno, a cvičenie na čerstvom vzduchu - celkom dobrá a bezplatná kondícia.

Niektoré tipy od autora videa:

recenzia

Svetlana, 41, Ufa, pestuje reďkovku "French Breakfast" už viac ako rok okolo záhrady s cibuľou. Hneď ako roztrhnu koreňovú plodinu, ihneď na jej miesto sadím nové semeno. Takže zberám niekoľkokrát. Odporúčam túto odrodu. Majte dobrá úroda! Larissa, 30 rokov, Belgorod, nemám žiadne sťažnosti na kvalitu semien, klíčenina bola dobrá. Avšak plody samotné sú nejaké tenké, horké. Soused povedal, že chyba nebola dostatočná vzdialenosť medzi koreňmi a voda nebola vždy včas. Možno sa budem pokúšať zintenzívniť ďalší rok.