Záhradníctvo

Brambory Irbit: vlastnosti, výsadba a starostlivosť

Odrôd sľubného smeru Uralského výskumného ústavu Ruskej poľnohospodárskej akadémie sú zemiaky Irbit s priemerným obdobím dozrievania: hľuzy sa tvoria za 70 až 90 dní. Jeho dátum narodenia sa datuje do roku 2009.

Odroda Irbitsky je zahrnutá do štátneho registra Ruskej federácie na pestovanie v oblastiach Volga-Vyatka a západnej Sibír. Vďaka svojej popularite sa však "usadil" na Ukrajine av Moldavsku, kde sa úspešne pestuje až dodnes.

Popis a vlastnosti

Irbitsky sa vyznačuje priemernou výškou púšte, ktorá je celkom kompaktná. Jedná sa o semi-vzpriamenú rastlinu s stredným rastovým vzorom. Listy sú stredne veľké a vlnité na okraji, nasýtené, zelené.

Vnútorný povrch korólu je namaľovaný azúrovou farbou. Hľuzová kôra je ružovo-červená, okrúhla. Irbitskyho oči sú malé a mäso je žlto sfarbené. Jedno hniezdo obsahuje až 6 až 8 hľúz, z ktorých každá má hmotnosť 110 až 190 g. Buničina obsahuje 13 až 16,5% škrobu.

Jeden hektár produkuje 250-400 centrov škrobových hľúz zemiakov. Odroda je nenáročná: suchá a málo náchylná na poškodenie, po ktorej je rýchlo obnovená. Je vysoko odolná voči mnohým nebezpečným chorobám, ktoré trpia zemiaky.

Výhody a nevýhody

Rozmanitosť zemiakov Irbit môže byť hodnotená v 5-bodovej stupnici o 5 bodov: jeho výhody sú nesporné a nevýhody identifikácie pomerne ťažké.

výhody

nedostatky

vysoký výnos

-

výkon produktu pri 97%

skvelá chuť

dobrá trvanlivosť (asi 96%)

prakticky neovplyvnený rakovinou zemiakov, neskorou plesňou, vírusmi mozaiky a skrúcaním listov, odolá útokom zlatého nematoda

nenáročný v starostlivosti: odolný voči suchu, traumatický, rastie na pôdach rôzneho zloženia

toleruje nepriaznivé faktory prostredia

Je to dôležité! Zemiaky Irbitsky - nenáročná kultúra, takže všetky spôsoby pestovania sú tradičné. Trieda nepotrebuje špeciálne agrotechnické recepty.

pristávacia

Ak sa správne určuje sadivo kvalitnej kvality a dátumy výsadby, potom je zaručená dobrá úroda. Recepcie, príprava hľúz na výsadbu:

  • hľuzy sa odoberajú zo skladu 3 týždne pred pristátím v zemi;
  • vyberať zemiaky, odstraňovanie nevhodných na pestovanie hľúz;
  • na klíčenie sa umiestni na teplom mieste vo svetle;
  • veľké hľuzy sú rezané tak, že každá polovica má 3 oči;
  • sú ošetrené rastovými stimulátormi a liekmi na ochranu pred chorobami.

Otvorené, slnečné miesto bez prievanu s akýmkoľvek zložením pôdy a kyslosťou pôdy pH = 6 sa vyhradí na výsadbu. Samozrejme, najlepšia úroda sa dá získať na oplodnených, úrodných pôdach. Tradičná vzorka pristátia: 60 × 35 cm do hĺbky 10 cm v predbežných brázkach.

Vysádzanie by malo byť čo najskôr, ale teplota pôdy by mala zodpovedať + 7-8oC. V takýchto podmienkach sa zemiak rýchlo zakoreňuje a rastie. Obvykle pristátie je v polovici mája. Tu "dve nástrahy": vloženie hľúz do neohrevenej pôdy vedie k ich hnilobe a oneskorené vysadenie s oneskorením 2 týždne znižuje výnos o 20%. Preto je dôležité správne určiť čas na získanie skorých výživných produktov.

Pravidlá pre pristátie jasne zobrazujú video:


recenzia

Fanúšikovia a profesionáli záhradných záležitostí jednomyseľne tvrdia, že irbitsky nemajú žiadne chyby:

Olga, Zaozerny, nádherná odroda, ktorá produkuje skorú a hojnú úrody. Hľuzy rastú veľké a drobné. Jedná sa o jednu z mojich najobľúbenejších odrôd: Maksim, Kodinsk Dávno som experimentoval s odrodami zemiakov, ale Irbitsky ma udrel skorým zberom a veľkými hľuzami. Medzi niekoľkými odrodami bol Irbitsky. Ak iné odrody priniesli zber malých hľúz, potom bol Irbitsky na vrchole. A na sezónu som ho nekŕžal a nemal vodu.

záver

V každom mieste brambory odrôd Irbit bude veľmi vítaný. Keď poznáme jeho charakteristiky, nevýraznosť a schopnosť priniesť stabilnú skorú zber, žiaden majiteľ nebude odmietať takého "zeleného hosťa" na svojej krajine.