Záhradníctvo

Blackberry prerezávanie na jar

Napriek intenzívnemu rastu rias majú čierne kríky atraktívny dekoratívny efekt. Avšak, okrem krásy, je tiež potrebné zbierať. Nadbytočné výhonky zahustia krúžok. Rastlina sa stáva slabá, zle spáruje, prináša málo bobúľ, chuť ovocia sa výrazne znižuje. Problém možno vyriešiť len správnym vytvorením puzdra a bez orezania nestačí.

Potrebujem znížiť ostružinu

Prirodzeným pôvodom ostružiny je dvojročná rastlina. V prvom roku rastie keš. Toto obdobie je dôležité pre tvorbu ovocných pukov. V druhom roku rastlina na jar hodí kvety kvetov a nesie ovocie. Za tretí rok budú na starých pobočkách rásť iba lístie. Tieto výhonky nie sú zmysluplné a podliehajú len prerezávaniu. Nasledujúca jar prinesie ovocie. Ak sa staré výhonky neodstránia, zhromaždia sa tak, že ostružina bude tkať do obrovskej zelenej hrudky. Zber takého kríka už viac neprinesie.

Okrem starých výhonkov si stále vyžadujú prerezávanie mladých bazálnych výhonkov. Rastú príliš veľa, čo tiež vytvára zahustený kef.

Kedy robiť prerezávanie ostružiny na jar

Ostružiny, rovnako ako väčšina ostatných rastlín, sú na jeseň prerezané, keď plodnosť končí a kultúra ide do štádia pokoja. Podmienky závisia od klimatických podmienok regiónu. Zvyčajne prerezávanie padá v októbri - novembri.

Na jar, hygienický postup. Odstráňte zamrznuté a poškodené výhonky a skráťte dlhé vetvičky ostružiny, aby ste zvýšili výnos Najlepší čas sa považuje za krátke obdobie bezprostredne po roztopení snehu. Odporúča sa vybrať chvíľu, kedy sa obličky ešte nenaplnia a hrozba nočných mrazov prešla.

Varovanie! Blackberry Bush je najmenej traumatizovaný, ak budete brúsiť bič na začiatku jari predtým, ako sa zobudia obličky.

Ako správne orezávať černice

Blackberry Bush pozostáva z tenkých vetvičiek. Pre orezávacie nástroje potrebujete len ostrú dierku. Ak chcete urobiť procedúru pre ostružinový Bush bezbolestný, postupujte podľa jednoduchých pravidiel:

 • na rezanie používajte iba čisté, ostré nôžky;
 • hrubé riasy rezané záhradnou pílou;
 • dodržiavať načasovanie prerezávania na jar;
 • dodržiavať pravidlá formovania kríkov.

Po zasnežovaní zariadenie starostlivo skontrolujte. Ak nebolo vykonané jesenné prerezávanie, potom na jar ihneď odstráňte všetky staré výhonky v samotnom koreňku.

Varovanie! Konope po orezaní nemožno ponechať. Škodcovia prenikajú do starého dreva.

Po prerezaní starých pobočiek nahliadnite do mladých prepuknutých výhonkov. Na tyčiach je možné pozorovať poškodenie hlodavcami alebo len ošumenie v zimných priestoroch. Zlý výstrel je určený čiernou farbou, drsnosťou kôry, krehkosťou. Pri identifikácii takýchto vetvičiek úplne vystrihnúť bez toho, aby opustili konope.

Vyskúšajte na jar potrebujete dokonca zdravé riasy pre životaschopnosť. Závažnosť takejto stopky sa môže vyskytnúť v dôsledku zmrazenia alebo vzhľadu pukov. Tento únik ostružiny nie je rozrezaný na koreň. Tu je dovolené ponechať pňa, ak existuje 1-2 živé púčiky. Z nich v lete vyrastú nové výhonky.

Ponúkame sledovanie videa pre začiatočníkov o tom, ako nakrájame na jar ostružina:

Na jar pri odstraňovaní ostružín sa odstránia všetky tenké a slabé stonky, aj keď sú dobre osadené. Skúsení záhradníci odporúčajú prerezávanie všetkých výhonkov v pochybnostiach. Ospravedlňujeme sa, ten ten ten bradavka nestojí. Menej zdravé vetvy prinesú väčší výnos ako veľa tenkého, slabého rastu.

Bush s 6-8 zdravými stonkami z minulého roka je považovaný za plný po zimovaní a jarnom prerezávaní. Ak je závod na jar iba štyri normálne úniky, puzdro sa považuje za oslabené. Plodom nie je povolené a skrátené. Bush sa zotaví počas leta, rásť a budúci rok prinesie zber. Ak sa táto situácia zopakuje, je potrebné prijať opatrenia na obnovu krmiva, kompetentnú starostlivosť.

Tam je tiež druhý ostružinový prerezávanie kontrolu na jar po kvitnutiu listov. V dospelom rastline sa skrátia plodové výhonky o 10 cm. Cieľom postupu je zvýšiť výnos.

Varovanie! Reparatívne ostružiny nie sú na jar. Púzdra je úplne odrezaná na jeseň pri samotnom koreňu. Na jar začína závod bezprostredne nesúci vetvy.

Správne formovanie ostružinového kefa a prerezávanie

Tvorba Bush na jar uľahčuje zber bobúľ, jesenné prerezávanie a úkryt pre zimu. Vzpriamený pohľad je rozdelený na mriežku ventilátorom. Záhradkári rozdeľujú výhonky z plazivých druhov ostružiny do mladých (tohtoročné výhonky) a plodných (minuloročných) výhonkov.

Postavenie odrôd

Ostružina, ktorá má vzpriamené korunové štruktúry, sa vyznačuje krehkosťami stoniek. Vytvorte puzdro podľa nasledujúcich pravidiel:

 • na jar na mreži previsnuté biče vertikálne fixujú;
 • mladé výhonky rastúce v lete sú povolené na stranu;
 • na jeseň, pred úkrytom, všetky stonky môžu byť prerezané;
 • z mladých bočných výhonkov 10 zostáva silná a zvyšok je tiež rezaný;
 • na jeseň sa zostávajúce pobočky skrátia na ¼ dĺžky, položia sa na zem a pokryjú sa.

Nasledujúci jar sú tieto biče viazané na mriežku vertikálne a na bokoch začínajú nové výhonky. Cyklus sa opakuje.

Plazivé odrody

Blackberry s plazivou štruktúrou koruny sa vyznačuje dobrou pružnosťou stoniek. Múčka môže rásť až do 10 m. Zariadenie je tvorené podľa nasledujúcej schémy:

 • Na jar prežúva bič špirála navinutý na drôte. Zvyčajne sú povolené na pravej strane.
 • Mladé výhonky sú smerované doľava a ako špirála sú navinuté na drôte.
 • Na jeseň prerezané vetvy na pravej strane. Z ľavého krídla zostáva 10 silných rias a zvyšok je prerezaný.

Blackberry biče prežúva v pripravenom výkopu. Na jar sa stávajú plodnými a vystupujú pozdĺž drôtu doprava. Na ľavej strane vyrastie nové stonky. Cyklus sa opakuje.

Varovanie! Zdravý bič môže byť určený ohnutím a tiež lesklou, hnedou farbou kôry. Dobrý výstrel má elastickosť, neruší sa ani pri prevrátení krúžkom.

Prerezávanie bez ostnatého černosi (ložisko)

Kudrnaté, bez trúby ostružinové odrody sa nazývajú jahody. Kultúra je tvorená bočnými výhonkami. Stonky sú prerezané, pričom plochy so štyrmi púčikmi. V lete ich budú rásť postranné výhonky, ktoré odídu po zemi. Bobule na mladých bičech nebudú.

Po zimovaní sú tieto vetvy už plodné. Pohroma je pripevnená k mriežke a na zemi nechávajú nové bočné výmenné výhonky.

Prerezávanie ostružinových koreňov

Najjednoduchší spôsob je vytvorenie krovín na opravu ostružinov. Rastlina je prerezaná iba na jeseň na nulu, to znamená, odstrániť celú nadzemnú časť. Kultúra opravy prináša ovocie len na stonky bežného roka.

Blackberry záhradníctvo schéma na jar

V chladných oblastiach sa na jar vysadia stromčeky ostružinové. Okamžite sa rastlina prerezáva. Odstránenie väčšiny stoniek má pozitívny vplyv na rast koreňov. Po zakorenení začne mladý rast v priebehu niekoľkých týždňov rásť.

Prerezávanie sadenice ostružiny na jar by malo byť vykonané podľa nasledujúcich pravidiel:

 • Okamžite po výsadbe sa boky a vrcholky vyrezávajú zo sadeníc, pričom vetvička zostáva až 30 cm.
 • Nasledujúca sezóna, na začiatku jari, prerezané postranné stonky sú prerezané, skrátia o 15 cm, prinesú ovocie. Na jeseň sú tieto biče vystrihnuté a na jar opúšťajú výhonky, ktoré vyrastali v lete.
 • Na jar tretieho roka sú už minulé pobočky už skrátené o 30 cm. Teraz prinesú ovocie.

Ďalší cyklus prerezávania sa opakuje z roka na rok.

Ako skrátiť stonky

Zdravé stonky sa na jeseň skrátia o ¼ dĺžky. Na jar budú vyhodiť viac kvetinových stoniek a prinesú bohatú úrodu. Vetvy sú prerezané iba nad obličky bez toho, aby opúšťali konope.

Je to dôležité! Je nemožné znížiť ostružina v období kvitnutia!

Po jarnej prehliadke prežúvacej kultúry pokračujte v sanitárnom prerezávaní. Je možné skrátiť na 1-2 pupienky len čiastočne zamrznuté stonky. Prerezávanie plne poškodených vetví vykoná koreň.

Racionalizácia počtu výhier

Ostružinový krík pozostávajúci z 7-8 výhonkov je považovaný za plnohodnotný. Po zimovaní 5-6 výhonkov zvyčajne prežije na jar. Na jeseň môžete nechať 10 pobočiek a získať požadovaný výsledok. Zbytočný bič môže byť vždy na jar. Všeobecne platí, že prevládajúce šesť výhonkov sa považuje za normu pre rastlinu.

Ak jar prišiel iba 4 vetvy, je Bush považovaný za slabý. Ale môže byť obnovený, takže ďalšie 3-4 mladé výhonky. Keď po zimovaní prežili len tri pobočky, rastlina je považovaná za celkom slabú. Je lepšie odstrániť takú černicu zo záhrady alebo posilniť ker s vrchným obväzom.

Blackberry Garter po orezaní

Blackberry je vhodnejší na pestovanie, viazanie biča na mriežke. Minulý rok plodné výhonky krehké. Pod hmotnosťou plodiny bez podpory sa môžu stonky roztrhnúť. Pre ostružiny, viazané na mriežku, je oveľa pohodlnejšie starať sa o to počas sezóny, zber je oveľa jednoduchšie. Okrem toho je rastlina maximálne osvetlená slnkom vysielaným. Podväzkové stonky k mriežke vykonávané na jar ihneď po prerezaní. Rastlina je tvorená podľa jednej z troch populárnych schém.

Varovanie! Podrobnejšie informácie o tom, aký typ mriežky si vyberiete a ako sa ozdobí ostružina.

vetrák

Schéma je založená na upevnení mladých výhonkov na mriežku v strede kroviny. Staré ovocné vetvy nasmerujú jednu stopku na stranu. Schéma ventilátora je vhodnejšia pre vertikálne stupne ostružinov.

Lanovka

Schéma podobne zabezpečuje distribúciu mladých rastlín ostružiny v strede kroviny, vertikálne zviazaný s mriežkou. Ovocné vetvy sú povolené na stranu, ale väzby na dva kusy. Výsledné pásiky zvyšujú stabilitu viazanej rastliny.

vlna

Vo vlnovom vzore sú mladé výhonky viazané na mriežku vertikálne a bočné nad horným drôtom. Ovocné stonky sa nechajú po stranách pozdĺž troch spodných drôtov podpery.

Starostlivosť o jarné prerezávanie: podväzok, uvoľnenie, zavlažovanie

Bezprostredne po prerezaní jari sú všetky vetvy odstránené z miesta a spálené. V poškodenej kôre zaplavených škodcov, a oni sa potrebujú zbaviť. Rezané puzdrá sú viazané na mriežku v jednom z vybraných schém.

Pôda kmeňového úseku sa uvoľňuje, zavlažuje sa, mulčuje sa rašelinou. Po začiatku aktívneho rastu sa rastlina kŕmi hnojivom obsahujúcim dusík. Môžete použiť organické alebo na 1 m² pridať 20 g lístia. Pri tvorbe vaječníkov sa kŕmia potašovými a fosfátovými hnojivami.

Varovanie! Informácie o správnej starostlivosti o černice.

Ako nakrájať Blackberry v lete

Letné prerezávanie ostružiny vám umožní zbaviť sa zahustenia koruny. Odstráňte odpad, intenzívne rastúce výhonky. Ak Bush vrhá veľa ďalších výhonkov, sú tiež orezané.

Ihneď po ovocení môžete odstrániť staré vetvy, aby bush dal svoju silu na vytváranie nových rias. V ranných odrodách sa v júni odstránia ďalšie pobočky. Prerezávanie remontantnoy, strednej sezóny a neskoré ostružiny sa vykonáva podľa potreby.

Možné chyby pri rezaní záhradné ostružiny na jar

Niekedy prerezávanie ostružiniek na jar pre začínajúcich záhradníkov sa zdá ťažké. Človek začína byť v jeho činoch zmätený, robiť chyby, čo vedie k zlým dôsledkom.

Aby sa predišlo prerezaniu pružiny pred poškodením kríkmi ostružinových, je potrebné prijať nasledujúce pravidlá:

 • Ak pred prebudením púčikov ste nemali čas prestrihnúť stonky, je lepšie nechať ich v tomto stave až do jesene.
 • Na jar nemôžete rezať vetvy v minulom roku. Budú tvoriť plodiny. Orezať iba dvojročne, výhonky nesúce osivo.
 • Je potrebné brať do úvahy odrodové charakteristiky ostružiny. Existujú odrody, ktoré sú žiaduce znížiť raz za dva alebo tri roky. Každoročné odstránenie pobočiek povedie k dekoratívnej pompii kríkov a bobule budú malé a kyslé.
 • Pri vytváraní koruny nemôže opustiť ovocné vetvy viac ako predpísané množstvo. Zariadenie nie je schopné poskytnúť živiny výhonky s veľkým množstvom bobúľ.

Dodržanie týchto štyroch jednoduchých pravidiel umožní zabrániť hrubým chybám pri rezaní.

záver

Blackberry orezávanie na jar je veľmi dôležitá udalosť, ktorej účelom je racionalizovať počet výhonkov, tvorbu kríkov a odstránenie poškodených, zmrazených stoniek. Význam tohto postupu je zvýšiť výťažok z ostružinov. Možno, že proces orezávania bude pre niekoho zložitý. Ale neskôr, nadobudnuté skúsenosti, záhradnícke ruky intuitívne určia, ktorá vetva sa má odstrániť a čo by malo zostať.