Záhradníctvo

Cherry Felt Tale

Červená čerešňa prišla k nám z juhovýchodnej Ázie. Chovom sa vytvorili odrody tejto plodiny, ktoré môžu existovať a produkovať plodiny, v ktorých obyčajné čerešne jednoducho nemôžu rásť. Medzi nimi je rozprávka.

História chovu

Experimentálna stanica ďalekého východu VNIIR je známa svojimi odrodami plodov. Asi 20 z nich bolo chované vďaka úsiliu chovateľov Vera Petrovna Tsarenko a Natalia Albertovna Tsarenko. Jedným z nich je plstená čerešňa príbeh. Pri chove sa použila odroda Leto, ktorej kvety boli opeľované zmesou ružového semienkového peľu a červenej odrody.

Rozmanitosť rozprávky prišla do štátneho registra súčasne s mnohými ďalšími odrodami chovu Tsarenko - v roku 1999. Autori sa domnievajú, že je schopný rásť po celom Rusku, a to najmä preto, že v rôznych regiónoch existujú recenzie pozitívnych pojmov.

Popis kultúry

Plsť čerešňa Rozprávka vyrastie v podobe nízkych kríkov - nie viac ako 1,3 m. Tvar korunky je oválny, nie je veľmi zahustený. Mladé výhonky čerešní tejto odrody sú hnedé a pôrodné, staršie - sivé s kôrou. Svetlá šošovka je na nich viditeľná. V každej lone listu čerešňa sa tvoria tri malé špicaté pupene, iba priemerná vegetatívna, zvyšok bude pracovať na zber.

list

Listy tohto typu čerešní majú tvar pozdĺžneho oválneho tvaru, sú zvlnené, tmavozelené farby, vrchol a základňa sú nasmerované. Hrana listu je dvojčlenná. Ak je jeho spodná strana pokrytá malým množstvom chĺpkov, puberťancia na tvári je podobná plsti. To je táto vlastnosť, ktorá dala meno tomuto typu čerešne. Listová stopka čerešne v tejto odrode má 2 lineárne plesne, je veľmi krátka.

kvetina

Kvetina je príbeh strednej veľkosti a talířového tvaru. Koruna je zložená z piatich okvetných lístkov a dotýka sa. Ich farba je ružová. V každej kvete, s výnimkou pistil, je 25 tyčiniek, ktoré sú kratšie ako to. Šálka ​​valcového druhu čerešne má silné sfarbenie s antokyanínom a puberťanlivosťou.

Ovocie

Bobule z plstej čerešní Rozprávka o pomerne veľkej veľkosti, môže dosiahnuť hmotnosť 3,5 g. Bobule sú pozdĺžne oválne, majú zaoblenú základňu a rovnaký tip. Stonka má hlboké lievik. Farba čerešňových plodov tejto odrody je bohatá na burgundské a chrupavková buničina nasýtená džúsom je červená. Kosť je pomerne malá a nemôže byť oddelená od buničiny.

Cherry bobule sú sladké s príjemnou kyslou, obsahujú menej ako 1% kyselín a viac ako 7% cukrov, na ktoré získali degustačné skóre 3,8 bodu. Majú vysoký obsah kyseliny askorbovej pre čerešne - 24 mg na 100 g buničiny.

charakteristiky

Každý záhradník, ktorý zamýšľa pestovať strom, najprv upozorňuje na charakteristiku odrody. Na základe toho určuje, či môže existovať vo svojej záhrade. V súlade s tým sa vyberajú optimálne podmienky pre pestovanie. Vlastnosti plsti odrôd pohárových čerešní pomôžu odpovedať na všetky vaše otázky.

Rezistencia sucha, zimná odolnosť

Obidve tieto vlastnosti v čerešňovom príbehu na vrchole. V podmienkach nedostatku vody je pomerne dobre a je dokonale prispôsobená nielen zimným mrazom, ale tiež odvodňovaniu vetrom a náhlemu rozmrazeniu.

Je to dôležité! V prípade čerešňových čerešní sa rozprávka nebaví zima až -40 stupňov.

Opeľovanie, doba kvitnutia a doba dozrievania

Nie je schopný opeľovať sám. Nie je opeľovaná čerešňami a čerešňami. Podávač čerešňových opeľovačov Tale - Alice, East, Jubileum. Kvitnú zároveň - v treťom desaťročí mája. Bobule dozrievajú v čerešňovom príbehu súčasne od polovice júla. Pôvodca odrody neodporúča perederzhivat je na strome, aby zostali chrupavčité.

Výnos, plodnosť

Hoci je krík v tomto druhu čerešne malý, dáva veľkoryso žatvu. 10 kg z jednej rastliny pre takéto dieťa je veľmi dobrá. Rovnako ako všetky stromy tohto druhu - odroda Tale veľmi rýchlo rastie. Natočený na zásoby, dáva bobule pre druhý rok, vlastné korene rastlín pre štvrtý.

Je to dôležité! Na každoročnom dreve z višňovej odrody Pohádky sa ovocie sústreďuje na buketové vetvy, na celoročné výhonky na ovocných vetvičkách.

Rozsah plodov

Chutné a krásne tmavé bobule sú dobré nielen ako dezert, ale aj v akejkoľvek príprave. Skvelé víno a ukáže sa.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Tvrdé, pubescentné čerešne listy tejto odrody sú príliš tvrdé pre väčšinu škodcov. Iba hlodavec ju obťažuje. Ale je ľahké ich chrániť. Je to ťažšie s chorobami: Pohádka netrpí kokombykózou, je dostatočne odolná proti kleasterospióze, ale môže trpieť moniliózou.

Silné a slabé stránky

Hlavnou výhodou každej záhradkárskej kultúry je jej plody. Majú lahodnú rozmanitosť čerešní. Bobule sú schopné dlho visieť na kríku a nesmú sa rozpadať. Jej výnos je tiež mimo chvály. Vynikajúca zimná odolnosť, schopnosť tolerovať suché obdobia bez problémov robí túto odrodu veľmi obľúbenou.

Nevýhody cherry Tale bit:

 • pri preťažení zberu sa ovocie môže zmenšiť;
 • je potrebné vykonať preventívne ošetrenie moniliázy.

Pristávacie funkcie

Správna výsadba a starostlivosť o plste čerešne.Vyvažuje sa o celom budúcom živote rastliny, takže musíte starostlivo premyslieť túto udalosť.

Odporúčané dátumy

Závisia od toho, aký druh sadenice odrôd rozprávka vybrané. Ak sa pestuje v hrnci, môžete od jari až do jesene pestovať plstné čerešne. Na vysádzanie kríkov z čerešní s otvorenými koreňmi existujú obmedzenia. To je možné len pred vegetačným obdobím - na jar a po jeho dokončení - na jeseň.

Varovanie! Od výsadby až po silné mrazy by mal trvať aspoň mesiac, počas ktorého strom bude mať čas na ustavenie.

Výber správneho miesta

Pôvodca odrody, profesorka Vera Petrovna Tsarenko, odporúča pre čerešne odrody rozprávkovej prírody, aby si nevybrali strmé svahy orientované na juh alebo juhozápad. Miesto vykládky musí spĺňať tieto podmienky:

 • byť dobre osvetlené a vysielané;
 • ochrana pred severným vetrom je potrebná.

Na nízkych miestach a kde je podzemná voda vysoká, nemôžete pestovať plsťovú čerešňu. Najlepšie zo všetkých, rastie na dobre štruktúrovanej hliny alebo piesčité hliny s vysokým obsahom humusu. Táto plodina preferuje neutrálnu reakciu pôdy. Pestovanie plodových čerešní Rozprávka v kyslej pôde je možná až po jej vápnení.

Ktoré plodiny môžu a nemali byť vysadené vedľa čerešne

Aby strom mohol byť dobre osvetlený a bez dobrej žatvy nedostávať, susedia by nemali zastierať.

Varovanie! Felted třešeň Tale koexistuje s jablkami a hruškami nie príliš komfortne - je ťažké, aby odolal konkurencii s nimi na jedlo a vlhkosť.

Ale s rowan, hrozno, hloh, ona sa dobre. Čerešne alebo čerešne sa môžu stať dobrými susedmi, ale vždy si treba pamätať na bežné choroby týchto plodín.

Tip! Výber susedov, nezabudnite na opeľovače, potrebujú aspoň 2 a rôzne odrody.

Výber a príprava sadivového materiálu

Aby sme sa nemali mýliť a nezískali "mačku v taške", je lepšie zakúpiť výsadbu odrody Tale višne v škôlke s dobrou povesťou, je užitočné vyžadovať certifikát kvality. Plsť plátky musia spĺňať tieto podmienky:

 • na jar - bez opuchnutých púčikov, na jeseň - už padlé listy;
 • vek stromu - od 1 do 2 rokov;
 • stopka bez poškodenia, kôra je živá a elastická;
 • korene sú dobre vyvinuté bez známok hniloby.
Varovanie! Pri nákupe sadeníc do hrnca venujte pozornosť tomu, ako pevne drží v ňom. Bezohľadní predajcovia ju často opätovne vysádzajú tesne pred predajom, čo vážne poškodzuje korene.

Algoritmus pristátia

Postup pre výsadbu plstené čerešne je jednoduchý. Začína sa prípravou lokality, z ktorej každý štvorcový meter prispieva:

 • až 3 vedrá z akejkoľvek organickej hmoty okrem čerstvého hnoja;
 • asi 800 g vápna, ak je pôda kyslá;
 • fosfátové hnojivá - do 60 g;
 • síranom draselným až do 30%.

Postup pristátia:

 • vykopávame dieru 50x60 cm;
 • pripraviť úrodnú pôdu a zaspať do jamy v podobe kopca. Pri jarnej výsadbe väčšiny živín by mala byť v dolnej a strednej časti jamy, budú potrebovať čerešňový ihneď po začiatku vegetačného obdobia. Na jeseň - sústredíme ich do hornej vrstvy, sadenice ich môžu používať až na jar, tavná voda prinesie jedlo do koreňov.
 • vytvoríme strom, dobre narovnáme jeho korene a zaspávame ich úrodnou pôdou, koreňový golier nie je prehĺbený;
 • mierne tampte drieku;
 • zalievanie - voda bude vyžadovať jednu alebo dve vedrá, množstvo závisí od pôdnej vlhkosti;
 • tak, aby sa nevysušilo dlhšie, je potrebné mulčovanie s akýmkoľvek organickým materiálom, ale uprednostňuje sa ostrieľaná rašelina.

Následná starostlivosť o kultúru

Cherry Tale odrody skôr nenáročné. Potrebuje pravidelné zavlažovanie len bezprostredne po výsadbe a počas dlhého sucha. Môžete nakŕmiť strom dvakrát za sezónu:

 • po kvitnutí sa do kmeňa blízkeho stonky privedie kbelík humusu alebo kompostu, 70 g superfosfátu, 20 g síranu draselného a 30 g dusíkatého hnojiva;
 • pripraviť sa na zimu v septembri - potasové a fosfátové hnojivá budú potrebné.

Aby sa pôda nestala kyslou, je to vápno každých päť rokov.

V prípade odrody Fairy Tale je včasné prerezávanie veľmi dôležité. Rovnako ako všetky čerešne cítila, že nežila viac ako 17 rokov. Ak chcete predĺžiť životnosť stromu, pomôže vám prerezaniu proti starnutiu. Vyrába sa každých 5 rokov, osvetľuje stred koruny a zužuje klenby, ktoré sa nachádzajú na okraji.

Každoročné prerezávanie sa vykonáva predtým, ako sa pučky zväčšujú, pričom sa nezostanú viac ako 12 silných výhonkov. Ak je letný rast veľmi veľký, vetvičky sú skrátené a zostávajú dve tretiny dĺžky.

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Nie je veľa z nich, ale stále je potrebné bojovať proti nim. Najčastejšie napadajú príbeh patogénov hubových chorôb.

Choroba

Znaky

Ako sa liečiť

Preventívne opatrenia

moniliosis

Listy a kvetiny začínajú kvitnúť, vetvy kvitnú

Zastrešenie pacientov je rozrezané na zdravé tkanivo, pri každej dezinfekcii rezného nástroja postrekované 1% roztokom foundationol.

Nezosúvajte korunku, neponúkajte vetranie

Choroba vrecka

Plody nemajú semená, vyzerajú ako podlhovasté vrecia

Odstránenie postihnutých častí stromu, ošetrenie systémovými fungicídmi

správne miesto na výsadbu, včasné orezávanie, postrekovanie liekov obsahujúcich meď

Takže hlodavce a iní škodcovia rozmanitých rozprávok zvyčajne neexistujú, stonka stromu nie je poškodená, jeho spodná časť je skrytá pre zimu pod sieťou. Pre myši položil jed.

O vlastnostiach starostlivosti a chorôb plsť čerešne povedať video:

Replikovanie plstených čerešní

Pri chove pod kosťami bude potomstvo horšie ako rodičia. Metóda vegetatívneho rozmnožovania plste čerešne Príbeh - štepenie je najjednoduchší a najspoľahlivejší. Rezy sú vyrezané z hornej časti výhonkov, keď prvé bobule začnú farebne.

záver

Plsti čerešňových odrôd Rozprávka - vynikajúca voľba pre tých, ktorí chcú získať nielen lahodné bobule, ale aj strom, ktorý nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Nielen plody sú cenné, príbeh sa môže stať veľkolepým prvkom dizajnu krajiny, a to ako v čase kvitnutia, tak aj keď dozrievajú bobule.

recenzia

Maxim, pán Vologda Všetci v mojej rodine milujú čerešne. Asi pred dvadsiatimi rokmi sme mali veľký tŕňový sad, ktorý založil môj otec. Ale staré odrody neboli rezistentné na kokombykózu. Museli sme hľadať alternatívu - nechceli sme piť čaj bez čerešňového džemu. Zastavená na plste čerešňa. Zasadili niekoľko odrôd, vybrali najväčšie ovocné a plodné. No, chuť bola tiež dôležitá. Takže v našej záhrade bola rozprávka. Tento skutočne báječný strom kvitne úžasne krásny a nesie vynikajúce ovocie. Susedia Príbehy začali Damanu s takmer čiernym ovocím a bielym s čerešňovými čerešňami, perlami. Na stôl, sada viacfarebných bobúľ vyzerá jednoducho úžasná. Irina, Jekaterinburg je nováčik záhradník. Kombinácia štúdia teórie a praxe. Nechcem sa zamerať na kultúry, o ktoré sa ťažko stará, a tak som zasadil čerešne s plstí. Vyžaduje menej ošetrení a neexistujú žiadne problémy s zavlažovaním. Opatrne prečítajte popis rôznych odrôd a sústredili sa na rozprávku, princezná a Natalie. Sú najväčšie a plody dávajú chutné. Aby som sa nestretol s moniliózou, pred kvitnutím obličiek som strávil liečbu síranom meďnatým. Moje čerešne sú už piaty rok. Podarilo sa mi, aby ma potešili prvými bobuľami. Ani chuť, ani výnos neboli sklamaní.

Pozrite si video: Gintama - Cherry Tale (December 2019).

Загрузка...