Záhradníctvo

Cherry Zhukovskaya

Všetky kultivované odrody čerešní pochádzajú z piatich divokých druhov - stepi, plst, Magaleb, obyčajná a sladká čerešňa. Zvláštne miesto v tejto sérii je obsadené kačkami. Vytvárajú sa prekrížením čerešní s čerešničkou a každá kultúra má to najlepšie. Veľké sladké bobule rastú na stromoch, ktoré dokážu vydržať vážne mrazy. Jednou z najznámejších zima je odroda Žukovská. Podľa svojich vlastností sú kačice bližšie k čerešňam ako na sladkú čerešňu.

História chovu

Kačice majú svoje meno anglickému odrodu May Duke, ktorý sa objavil v 17. storočí z náhodného prekročenia čerešne so sladkou čerešňou. Stále ju možno nájsť v záhradách na juhu Ruska. Prvý ruský vévoda získal v roku 1888 Ivan Michurin pri prekročení čerešní odrody Winkler White a Belle cherry. Nazýva sa Krása Severu a je stále jedným z najodolnejších. Vďaka svojej nízkej transportabilite a priemernej chuti sa nezlepšilo.

Čerešňa a čerešňa ľahko pretínajú, ale nové odrody kačiek sa objavujú zriedka. To je spôsobené tým, že väčšina hybridov produkuje extrémne nízky výnos. Odroda Žukovská bola vytvorená v roku 1947 a dnes zostáva jedným z najlepších v chladnejších regiónoch. Jej autormi sú S. V. Žukov a E. N. Kharitonová - zamestnanci Ústavu záhradníctva. Michurina.

Popis kultúry

Na chuť, vzhľad, kultivačné funkcie, Žukovská vyzerá skôr ako čerešňa ako sladká čerešňa. Vytvára strom strednej výšky, zvyčajne asi 2,5 m vysoký, ale môže rásť až 3,5 m. Koruna čerešní Žukovská je zaoblená, mierne roztiahnutá.

Zakrivené vetvy stredného lístia a hrúbky, kôra - načerveno-hnedá, pokryté žlto-striebornými výrastkami pripomínajúcimi šošovku. Oválne tmavo zelené listy s ostrým hrotom väčším ako obyčajná čerešňa. Priliehajú k vetvám na dlhú stopu v ostrom uhle a ohnú sa nadol.

Väčšina veľkých bielych kvetov sa objavuje na vetvách kytice, len málo sa pripája k ročným výhonom. Bobule odrody Žukovskej sú zaoblené v základni s mierne pretiahnutým vrcholom, kvôli ktorému sa ich tvar podobá srdcu. Veľkosť tmavo červených plodov je nerovnomerná, v priemere - 4 g, jednotlivé čerešne môžu dosiahnuť 7 g. Bobule sú veľmi chutné (hodnotenie degustátorov je 5 bodov), sladké a kyslé, s hustou, ale jemnou buničinou. Kameň na čerešňu Žukovská veľké. Plody pevne na stonke, po dozrení sa nerozpadnú.

charakteristiky

V záhradných centrách a škôlkach je odroda Zhukovskaya predávaná ako čerešňa, pretože vo všetkých ohľadoch je oveľa bližšia k tejto plodine ako na sladkú čerešňu.

Rezistencia sucha, zimná odolnosť

Cherry Zhukovskaya toleruje sucho dobre. Nedostatok vody nepoškodzuje strom dospelých, ale ovplyvňuje kvalitu a množstvo bobúľ. Pri dostatočnej vlhkosti budú čerešne väčšie, šťavnaté. To neznamená, že Žukovská republika musí byť napojená každý deň - takže plody budú prasknuté, budú bez chuti, vodnaté. Pri dlhšej neprítomnosti dažďa dvakrát za mesiac vykonávajú dobíjanie vody.

Zhukovskaya čerešňa zimy bez akýchkoľvek problémov v regióne centrálnej Chernozem. Na severe sa púčikové kvety mierne mrazia - zimná odolnosť odrody je priemerná. Ak chcete pestovať Žukovskú oblasť v chladných oblastiach, na jeseň kruh kmeňa stromu je mulched s hustou vrstvou humusu, a shtamb sú zabalené pytlovinou alebo iným krycím materiálom.

Tip! Mladé sadenice potrebujú úplne zabaliť.

Presný dátum, kedy potrebujete vybudovať prístrešie, nie je možné vymenovať - ​​závisí to od počasia. Ak je to možné, počkajte na prvý mraz.

Najlepšie zo všetkých, rozmanitosť čerešňa Žukovská rastie v strednej, strednej Čiernej Zemi a oblasti Stredného Volga.

Opeľovanie a dozrievanie

Cherry Zhukovskaya samobesplodna, priemer štyridsať dospievania. Pri opeľovaní kačíc, nie vždy zavŕšenie výsadby akéhokoľvek druhu je úspešný. Je lepšie použiť čerešne namiesto čerešní. Pre Jukovsku môžete pestovať Lubsku, Apukhinskú, Vladimírsku, Molodezhnaya, Griot Ostgame alebo Consumer Black ako opeľovače.

POZOR! Samo-neplodnosť neznamená, že strom nedáva bobule vôbec. Ovocie bude, ale ich počet nepresiahne 5% možných za prítomnosti opeľovačov plodín.

Doba dozrievania Žukovskej pre stredné regióny je v polovici júla, v severnejších oblastiach sa neskôr naleje jahody.

Je to dôležité! Pre úspešné pestovanie ovocia postačuje, aby sa krížové opeľované odrody rastú vo vzdialenosti najviac 40 m od seba.

Výnos, plodnosť

Žukovská čerešňa začína prinášať ovocie vo štvrtom roku života. Tento strom prináša komoditné výnosy o 10 rokov a zvyšuje produktivitu na najmenej 16 rokov veku. Potom sa bobule zmenšujú. Čerešňový život je asi 20 rokov.

Výnos Zhukovskaya nestabilný. V nešťastnom roku dokonca aj dospelý, dobre opylovaný strom môže produkovať len 3-4 kg bobúľ. Za priaznivých podmienok je výnos toho istého stromu 4 krát väčší. Na vrchole plodnosti so 16-ročným Žukovskej, môžete dokonca zbierať 30 kg čerešní.

Medzi pozitívne vlastnosti odrody patrí priateľská návratnosť plodiny. To umožňuje mechanizovanú ťažbu bobúľ raz za sezónu.

Rozsah plodov

Žukovskaya čerešňa je veľmi chutné, sladké a kyslé, s hustou, ale jemné mäso. Majú univerzálny účel - vhodné na čerstvú spotrebu, na prípravu sladkých dezertov, konzerv, kompótov. Je to Žukovská republika, ktorá je dobre pestovaná ako priemyselná odroda vo veľkých záhradách - jej plody sú odstránené s suchým okrajom, dobre prepravované.

POZOR! Je lepšie zbierať plody tejto čerešne úplne zrelé.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Hoci odroda sa nazýva čerešňa, niektoré gény patria do sladkého čerešňa. Vďaka tomu má Žukovskája uspokojivú odolnosť proti kokomykóze a zvýšenú odolnosť proti kruhovému bodu. Škodcovia takisto infikujú odrodu často. To neznamená, že Žukovská má úplnú imunitu voči chorobám. Treba vykonať profylaktickú liečbu.

Silné a slabé stránky

Griot Žukovská, samozrejme, nie je dokonalý. Ale jeho výhody jasne prevažujú nad nevýhodami:

 1. Vynikajúca ochutnávka - ochutnávka 5 bodov.
 2. Vzhľad bobúľ a dreva.
 3. Vysoký výnos.
 4. Súčasné dozrievanie bobúľ, čo umožňuje mechanické čistenie.
 5. Zvýšená, v porovnaní s ostatnými čerešňami, rezistencia na kokombykózu, krúžková škvrna.
 6. Bobule sa po dozrení nerozpadajú.
 7. Vysoká prenosnosť ovocia.
 8. Žukovskaya cherry bobule majú univerzálny účel.

Negatívne vlastnosti odrody zahŕňajú:

 1. Priemerná odolnosť voči mrazu. Bez úkrytu Zhukovskaya zimy v oblasti Volga, centrálnej a centrálnej Chernozem.
 2. V chladných zimách sa púčikové kvety zmrazia.
 3. Self-neplodnosť - odroda potrebuje opeľovačov.
 4. Veľká kosť.
 5. Ovocná nestabilita - odroda Žukovská má svoje roky zberu a tie, v ktorých strom produkuje veľmi málo plodov.

Pristávacie funkcie

Čerešňa Žukovská rastie dobre v centrálnych regiónoch Ruska. Na severe si vyžaduje výstavbu úkrytu na zimu, čo je problematické pre 2-3 metrový strom. Zhukovskaya čerešňa cítia skvelé v južných oblastiach a na Ukrajine.

Podmienky a miesto vykládky

Najlepší čas na vysádzanie kačíc v strednom Rusku je skoro na jar pred prestávkou. Na severe je toto obdobie jediným možným. Strom zasadený na konci vegetačného obdobia nebude mať čas na to, aby sa zakorenil a pravdepodobne zomrie v zime.

Je to dôležité! V teplých regiónoch je možné umiestniť čerešňu na pozemok na jeseň, hneď po páde listov. Pristátie na konci roka je výhodné v najjužnejších regiónoch a na Ukrajine.

Kačice nemajú radi blízke postavenie podzemných vôd dokonca viac ako obyčajná čerešňa. Je lepšie, ak sa ich hladina nachádza najmenej 1,5 m od povrchu pôdy. Miesto na pristátie, vyberte slnečné, na miernom nadmorskej výške (svah nie viac ako 15%). Na pestovanie čerešní ideálne západné, juhozápadné alebo severozápadné svahy.

Pôda by mala byť voľná, s neutrálnou reakciou. Kyslá pôda sa bude musieť zlepšiť pomocou vápna, príliš hliny - s pieskom. V každom prípade sa humus, potaš a fosfátové hnojivá pridávajú do jámy na výsadbu.

Výber a príprava sadivového materiálu

Ak chcete zakúpiť vysokokvalitný sadivový materiál, sadenice je potrebné zakúpiť v záhradných centrách alebo priamo v škôlkach. Odroda Žukovská má stredný mrazuvzdornosť. Môžete si byť istí, že stromček bude zimovať dobre na vašom pozemku, ak škôlka, v ktorej je pestovaná, sa nachádza na severe.

Ročné stromy s výškami do 80 cm alebo dvojročné s dĺžkou maximálne 110 cm majú najlepšie prežitie. Preto odporúčame, aby sme nenakupovali rezané sadenice. Hornú časť môžete tiež odstrániť sami, ale nemali by ste veriť výške čerešne predajcom.

Je to dôležité! Sadenice preplnené stimulačnými činidlami a dusíkom sú vyťažené na 150 cm alebo viac, kôra je nazelenalá.

Koreňový systém by mal byť dobre rozvinutý.

Algoritmus pristátia

Hoci Jukovská je stredne veľká čerešňa, potrebuje dostatok priestoru na to, aby slnko rozsvieti korunu zo všetkých strán, dokonca aj keď strom narastá. Súkromné ​​záhrady sú najlepšie rozdelené podľa schémy 2,5-3 m medzi stromami, radov vo vzdialenosti 4 m od seba.

Pred vysadením čerešne je jej koreň namočený minimálne 3 hodiny. Ďalšie kroky:

 1. Vykopať pristávací otvor s hĺbkou 60 cm, priemer - 80 cm.
 2. Pripravte plodnú zmes vrchnej pôdy, vedra humusu, potaše a fosfátových hnojív (50 g).
 3. Trochu ďaleko od stredu jamy vedú kolík na stromček.
 4. Cherry nastaviť uprostred a zaspať úrodnej zmesi, tamping to, ako je naplnené. Kořenový krk by mal vzrásť o 5-7 cm.
 5. Okolo pristávacieho jamy sa naleje hlinený valček, aby sa zachovala vlhkosť.
 6. Sapling napojený, výdavky 2-3 kôpky vody.
 7. Pristvolný kruh s mulčovaním s hustou vrstvou humusu.
POZOR! Čerešne sú najlepšie na mulčovanie je humus, nie rašelina, piliny, kompost.

Následná starostlivosť o kultúru

Po výsadbe, najmä ak je leto horúce, suché, by sa sadenica mala pravidelne napojiť. Pôda by sa nemala vysušiť, ale nie je potrebné utopiť strom vo vode. Pod každou čerešňou stráviť 2 vedrá, a keď vrchná vrstva pôdy vysuší trochu, je uvoľnená.

Keď je stromček zakorenený, napájanie je potrebné len vtedy, ak je počasie horúce a suché. Potom sa pôda zvlhčí 1-2 krát mesačne, ale hojne.

Tip! Najlepšie je vytvoriť malý tlak a vložiť hadicu do kruhu hlavne na 10-15 minút.

Mokré nabíjanie je povinné v suchom jeseň, inak čerešňa nemusí prežiť zimu ani v teplej oblasti. Pred zberom sa zavlažovanie zastaví (asi 2 týždne).

Cherry dobre reaguje na zavedenie dusíka a potašových hnojív, je najlepšie pridať 1-2 korene humusu a liter jar popela pre každý koreň na jeseň. Rovnako je potrebná fosforová rastlina, ale v oveľa menších množstvách. Tieto dávky, ktoré sú obsiahnuté v popole a humusu pre čerešne, stačia.

POZOR! V prípade potreby sa prírodné hnojivá nahradia minerálnymi hnojivami.

Čerešňa Žukovská rastie na strom, nebude to možné, aby sa na zimu teplé, rovnako ako stepná jedna - kvetnaté púčiky zmrazia v drsnej zime aj tak. Pre ochranu pred zajacmi a inými hlodavcami je shtamb obalený pytlíkom alebo iným krycím materiálom.

Prerezávanie čerešní sa vykonáva na jar čo najskôr, aby sa dokončilo ešte pred prestávkou.

Je to dôležité! Všetky povrchy rany by mali byť ošetrené záhradným ihriskom alebo špeciálnym náterom, aby sa zabránilo úniku gumy.

Choroby a škodcovia

Žukovskaya čerešňa je odolná voči kokombozóze a ďalším hubám. To však neznamená, že choroby neovplyvňujú odrodu vôbec. Treba vykonať profylaktickú liečbu, môžete si vybrať len jemnú drogu.

Keď sa objavia škodcovia, čerešne sa postriekajú dvakrát insekticídmi. Interval medzi liečbou by mal byť 10-14 dní.

záver

Duke Zhukovskaya je jedným z najlepších hybridov čerešní a čerešní, hoci bol vytvorený už v roku 1947. Atraktívny vzhľad, chutné veľké bobule, zvýšenú odolnosť voči hubovým chorobám, možnosť mechanizovaného zberu robia odrody žiadúce v domácich záhradách av priemyselných záhradách.

recenzia

Ekaterina Andreevna Lupitskaya, Moskva Neviem, kto si myslel, že odroda Žukovská žije iba 18-20 rokov. Na našom dvore rastie viac ako 25 rokov, a nič, len má menej ovocia než 10-ročné na záhrade. Zaujímavé je, že starý strom nie je chorý bez ošetrenia a mladí sa musia striekať. Áno, a bobule aspoň trochu, ale inak. Na staré čerešne je väčšia, sladšia. Nevieme, s čím súvisíme. Možno, Žukovská čerešňa cíti lepšie v blízkosti domu - je to teplejšie, je napojená častejšie. Olga Shulgina, 25, Noginsk Moja svokrina miluje svoju chatu veľmi veľa. Chceš, nechceš, a musíš pomôcť. Aby som bol úprimný, milujem len zber. Som obzvlášť potešený, keď Žukovská čerešňa dozrieva. Je to veľké, veľmi sladké, nie to isté ako čerešne, ale s príjemnou, výraznou kyslou. Najťažšou vecou je čakať, kým bobule úplne dozrievajú. Ale tchyna tvrdí, že za 2-3 roky budú čerešne plné, budeme sa plniť džemom a džemom. Čakáme na celú rodinu!

Pozrite si video: Вишня обыкновенная Жуковская. Краткий обзор, описание характеристик prunus cerasus Zhukovskaya (Smieť 2019).