Záhradníctvo

Plsť cherry Tsarevna

Cherry felt Tsarevna je menej náladový v starostlivosti ako obyčajná čerešňa. Táto odroda je vysoko odolná voči chorobám a klimatickým katastrofám a vysoké výnosy pri relatívne malých veľkostiach pavúkov sú už dlho dôvodom pre vysokú popularitu tohto druhu plodín medzi záhradkármi.

História chovu

Z pohľadu biológie tento nízky strom nie je čerešňový, týka sa rodu slivky (Prunus), rodiny Rosy. Iba plody sú podobné známym čerešňam.

Rôzne čerešne Tsarevna, podobne ako mnohé ďalšie vynikajúce odrody, získali chovatelia Ďalekého východu, zamestnanci experimentálnej stanice VNIIR V.P. Tsarenko a N.A. Tsarenko v roku 1977. Cherry odrôd sa stali rodičmi felted Summer a Red Sweet. Odroda je zapísaná v štátnom registri v roku 1999. Fotografie cherry plsť Tsarevna nižšie.

Popis čerešňových odrôd Tsarevna

Cherry felt Tsarevna rastie dobre a nesie výborne ovocie v každom regióne Ruska.

Po prvé, čerešňová odroda Tsarevna je malý krík s výškou iba 1,2 až 1,4 m. Jeho koruna je široko oválna, nie príliš hustá. Trvalky výhonky cherry Tsarevna rastú rovno a majú hnedo-sivú farbu, na ktorej sú jasne viditeľné jasné šošovky. Peeling for kôra je bežná vec pre túto odrodu. Mladé červeno-hnedé princezné vetvičky sú pubesentné. Malé puky sú usporiadané v skupinách, 3 kusy v každom lone listu.

olistenie

Malé, pôrodné a vlnité listy plsti čerešní majú tvar mierne pretiahnutého oválneho s dvojitým ozubeným okrajom. Zrezávajú na ostrú hornú a spodnú časť. Krátke scape je tiež pokryté dole.

kvety

Kvety v Tsarevnej nie sú príliš veľké, približne 2,5 cm v priemere. Päť pomerne voľne usporiadaných okvetných lístkov bielej farby tvorí okraj. Má 24 tyčiniek a 1 pistil, ktorý má pôrod a vaječníkov. Jeho stigma stúpa nad prašníky tyčiniek. Pohár, podobajúci sa predĺženému oválnemu tvaru, má výrazné sfarbenie s antokyanínom a pubescenciu. Počas kvitnutia je čerešňa princeznej skutočnou dekoráciou miesta, pretože veľmi rozkvitne a podobá sa skutočnej princeznej v snehovo bielych šatách.

ovocný

Výhonky všetkých vekov v čerešni princeznej sú úplne pokryté ovocím. Sú umiestnené na každej vetve ovocia a vetvičky.

Pre taký malý strom ako je Tsarevna je bobule dosť veľká a môže dosiahnuť hmotnosť 4 g s priemerom 1,7 cm. Jeho oválny tvar sa zdá trochu nepravidelný kvôli šikmému vrcholu. Na stonke vidíte malý zobák. V mieste pripojenia bobúľ k stonke je hlboká lievik. Pruh na bobule - to je brušný šev, ktorý odlišuje túto odrodu od ostatných.

Bobule cherry Tsarevna sú lesklé, mierne dospievajúce, čo je typické pre všetky odrody tejto kultúry. Oni sú spokojní s jasnou ružovou farbou. Šťava z nich sa stáva svetlo červená, rovnako ako mäso čerešne. Stonka je krátka a nedosahuje ani centimeter, takže sa zdá, že strom Tsarevna je pokrytý ovocím. Malá kosť nie je schopná oddeliť od buničiny. Je svetlohnedá a jeho hmotnosť je len 1/20 z celkovej hmotnosti bobuľoviny.

Čerešne čerešne majú sladkovodnú sladkú chuť, o čom svedčí degustačné skóre 3,8 z možného 5. Obsah kyseliny askorbovej dosahuje 18 mg na 100 g výrobku a existuje oveľa viac cukrov než kyselín: 8.2. a 0,67%.

Varovanie! Čerešňové odrody čerešní tolerujú prepravu a skladujú sa na krátky čas, takže je treba spracovať ihneď po zbere.

Oddelenie od plodov je polosuché, ale nie je možné zberať mechanizovaným spôsobom. Preto je táto odroda zriedka vybraná na kultiváciu v priemyselnom meradle.

charakteristiky

Povaha čerešňových plodov je charakteristická tým, že Tsarevna navrhne optimálne podmienky pre existenciu rastliny, oblasť použitia ovocia.

Rezistencia sucha, zimná odolnosť

Pre pestovanie čerešní sa Tsarevna vôbec nevzťahuje na vlhkú pôdu, pretože odroda netoleruje vlhkú pôdu. Ale sucho, on stojí veľmi dobre. Zimné tvrdé a mrazuvzdorné. Kvôli malej veľkosti kríkov pokojne prenesie zimu v akýchkoľvek klimatických podmienkach, skrýva sa pod snehovou pokrývkou.

Opeľovanie, doba kvitnutia a doba dozrievania

Keďže čerešne patria do rodu sliviek, nebudú opeľované bežnými čerešňami.

Je to dôležité! Zvláštnosťou odrody Tsarevna je samo-neplodnosť. Z tohto dôvodu by v okolí mali rásť ďalšie odrody. Vhodné opeľovače cherry felted Tsarevna - Rozprávka, Ocean, Delight, Natalie.

Kvety v čerešňových odrodách tejto odrody nie sú kvitnuté súčasne. Kvety Tsarevna trvajú až 2 týždne a klesajú na druhú dekádu mája. Ale plody čerešní dozrievajú takmer súčasne, v treťom desaťročí v júli.

Výnos, plodnosť

Pre takúto miniatúrnu rastlinu je výnos odrody veľmi vysoký. Ku každému krbu je možné zhromaždiť takmer 10 kg bobúľ.

Ak sú chervnaté stromy koreňové, potom sa prvý úrodu môže zhromaždiť v štvrtom roku. V očkovaných rastlinách je toto obdobie kratšie. Prvé bobule prestávku v druhom roku po výsadbe.

Doba trvania čerešne je pomerne krátka v porovnaní s inými druhmi rastlín. Trvanlivosť čerešniny je iba 17 rokov, čo je veľmi dobré pre čerešne.

Rozsah plodov

Univerzálnosť používania cherry bobule je ďalším prínosom v pokladnici jeho zásluh. Plody princeznej sa môžu jesť čerstvé, pripraviť si nejaké prípravky a dezerty. Vinníci ho často používajú na výrobu vína.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Plsť čerešňa Tsarevna - pomerne odolný strom. Ale s dobrou rezistenciou na kokomfykózu a relatívnu rezistenciu na kleasteriózu môže trpieť moniliázou. Stromy rastúce na mokrej pôde sú osobitne ovplyvnené.

Medzi škodcami plodov čerešní, hlodavce sa na prvom mieste, ktoré v zime vyzdvihnú kôru pri základni kmeňov, čo vedie k smrti stromu.

Tip! Na zimu sú kmeňové stromy chránené sieťou a nechávajú otrávenú návnadu pre myši.

Silné a slabé stránky

Odroda má vysoký stupeň produkcie vďaka výhodám ako:

 • výnosy plodín;
 • ľahká reprodukcia;
 • nenáročná starostlivosť;
 • dobrú chuť a značnú veľkosť ovocia;
 • vynikajúca zimná odolnosť;
 • odolnosť voči spätnému mrazu.

Nevýhody odrody zahŕňajú skutočnosť, že keď sú kríky silne zaťažené, jahody sú menšie. Nízka odolnosť voči moniliázam bude tiež vyžadovať dodatočné ochranné opatrenia od záhradníkov.

Vlastnosti výsadby čerešňových odrôd Tsarevna

Dobrá zber a odolnosť voči chorobám sa prejavia iba vtedy, keď je strom zasadený správne a včas.

Odporúčané dátumy

Pre princeznú je možné jarné aj jesenné výsadby. Na jeseň je strom vysadený po konci listov, ale mesiac pred nástupom mrazu. Tentokrát ho odnesie do koreňa.

Na jar sa výsadba Tsarevna uskutočňuje pred začiatkom opuchu obličiek.

Je to dôležité! Plsť čerešňa začína vegetáciu veľmi skoro, takže nie je možné odložiť výsadbu.

Ak ste nakúpili sadenice s uzavretým koreňovým systémom, potom počas vegetačného obdobia neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa období výsadby.

Výber správneho miesta

Na pôde s vysokou podzemnou vodou môže táto rastlina jednoducho zomrieť. Veľké množstvo vlhkosti spôsobuje hnilobu koreňov. Nie je vhodná pre plstné čerešne a nížiny, v ktorých stagnuje voda. Hlavné podmienky úspešného rastu:

 • dobre osvetlené miesto;
 • odvodnená, hlinitá alebo piesčitá, bohatá na humus, nekyslická pôda.

Ktoré plodiny môžu a nemali byť vysadené vedľa čerešne

Tento nízky Bush nemá rád tieňovanie, takže okolie s veľkými semenami (jablká alebo hrušky) je pre neho nežiaduce.

Plsť čerešňa Tsarevna dostane dobre spolu s čerešňou alebo čerešničkou, ak rastú zo severnej strany. Ale všetky blízke plodiny by mali byť odolné proti moniliozu, aby neinfikovali plstné čerešne. Ona je priateľka s hroznom, rowan, hloh, za predpokladu, že nebudú tieňovať.

Je to dôležité! Pre tsarevnú samoplodnú čerešňu bude potrebné ďalšie 2 čerešne z iných odrôd.

Výber a príprava sadivového materiálu

Plsť čerešňa - skoroplodnaya kultúry. Optimálny materiál na výsadbu - jeden rok alebo dva roky.

Je žiaduce, aby výška stromčeka Tsarevna nebola väčšia ako jeden meter. Pri výbere je potrebné venovať pozornosť stavu koreňov a kmeňa.

 • Vo veku dvoch rokov by mali mať niekoľko bočných vetiev.
 • Kôra nie je suchá a neporušená.
 • Koreňový systém je dobre vyvinutý, s dostatočným počtom bočných, nasávacích koreňov.

Pred vysadením by bolo vhodné ich postaviť vo vode pomocou stimulátora tvorby koreňov, ktorý sa rozpustí v súlade s pokynmi. Skúsení záhradníci odporúčajú pred sadením odstrihnúť korene a nechajú ich 25 cm dlhé, v tomto prípade rastlina vytvorí vláknitý koreňový systém s veľkým počtom bočných nasávacích koreňov. Rezy musia byť ošetrené drveným drevom alebo kaolínom.

Algoritmus pristátia

Správne výsadba je zárukou dlhovekosti a zdravia plsti čerešní Tsarevna. Pred vysádzaním musí byť pôda oplodnená. Za 1 m2 prispieva:

 • až 3 korene z organickej hmoty, nie však čerstvého hnoja;
 • na kyslých pôdach - až do 800 g vápna;
 • fosfátové hnojivá - do 60 g;
 • potas - až do 30.

Správne zariadenie:

 • hĺbka a šírka jamy je 60 cm, pretože sa v povrchovej vrstve pôdy vyvíja čerešňový koreňový systém;
 • vylejte úrodnú pôdu na dno tak, aby sa vytvorila hromada;
 • umiestnite sadenice, jemne vyrovnajte korene;
 • posypte koreňový systém rovnakou pôdou a uistite sa, že nemá prázdne miesta; Nie je povolené zakopávať koreňový obojok.
 • Ľahko utlčte pôdu;
 • voda, ktorá spotrebuje od 1 do 2 kôstky vody pre každú sadenicu;
 • Pri rušivých kmeňoch blízko kmeňa je lepšie, ak sa na tento účel použije humus alebo rašelina.

Zavlažovanie zasadených stromov by malo byť raz za týždeň. Pri výsadbe nezabudnite skrátiť vetvičky o približne tretinu, aby ste vyrovnali nadzemné a podzemné časti.

Následná starostlivosť o kultúru

Starostlivosť o čerešňovú plsť Tsarevna sa skladá z obväzov, zalievanie, prerezávanie.

Nevyhnutnou operáciou bude prevencia moniliózy.

V prvom roku po výsadbe princezná nepotrebuje kŕmiť čerešne. Počnúc nasledujúcim rokom sa nasledujúce hnojivá po ukončení kvitnutia uplatňujú na kmeň blízko kmeňa (pozdĺž obvodu koruny):

 • kbelík s organickými látkami;
 • 70 g fosfátových hnojív;
 • 30 g - dusík;
 • 20 g - potaš.

Každých päť rokov stráviť vápnenie pôdy.

Princezná je odolná voči suchu, takže napájanie je potrebné len vtedy, keď dlhý čas nedochádza k dažďu. Je tiež potrebné v čase nalievania bobúľ.

Prerezávanie plstenej čerešne je ročné a omladzujúce. Vyrába sa každých 5 rokov - len taká doba života pri výhonkoch.

Tip! S včasným omladzujúcim prerezávaním strom žije dlhšie a nesie ovocie oveľa bohatšie.

Pri každoročnom prerezávaní by malo zostať 10 až 12 najsilnejších výhonkov. Ak je rast ročných pobočiek príliš silný (viac ako 60 cm za sezónu), skrátia sa o tretinu.

Striedanie proti starnutiu je komplikovanejším postupom. Bude potrebné zosvetliť stred koruny a konštrukcie skeletu pozdĺž obvodu. Časť bočných výhonkov sa prerezá na krúžok. To všetko prispieva k rastu mladých odvetví.

Cherry Tsarevna - pomerne zima-vytrvalá kultúra. Príprava na zimu je vykonať v septembri hnojivo potašu a fosforu a načerpanie vody po páde listov.

Na ochranu čerešní od hlodavcov sa musíte starostlivejšie obávať. Pomocou špeciálnych sietí alebo smrekových smotanov chráni dolnú časť kmeňov. V blízkosti kríkov je umiestnená jedová návnada alebo len handrička namočená v petroleji. Hlodavci nemajú radi ostré zápachy.

Prečítajte si viac o zložitosti rastúcich plste čerešní na videu:

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Hlavnými nepriateľmi cherry Tsarevna sú plesňové infekcie. Informácie o nich nájdete v tabuľke.

Choroba

Ako zjavné

liečba

prevencia

moniliosis

Zblednúť listy a kvety, potom vetva suší

Odstránenie chorých výhonkov, liečba 1% roztokom bázolu

Včasné riedenie koruny

Choroba vrecka

Plody bez kamienkov vo forme predĺžených vriec

Odstránenie chorých častí rastlín, striekanie systémovými fungicídmi

1. Výber správneho miesta pristátia.

2. Včasné prerezávanie

3. Liečba medenými prípravkami

Tvrdé pubertačné čerešne listy Tsarevny nemajú rád škodcu príliš veľa, takže zvyčajne na ňom neexistujú. Hlavnými nepriateľmi sú hlodavce. Ako s nimi zaobchádzať je popísané vyššie.

záver

Cherry felt Tsarevna má veľa výhod, medzi ktorými sa dá poznamenať nepríjemnosť starostlivosti, pomerne vysoký výnos s relatívne malými veľkosťami krov a vynikajúce chuťové vlastnosti bobúľ. Široká škála aplikácií zrelého ovocia umožňuje nielen vychutnať čerstvé čerešne, ale aj pripraviť ju na zimu.

recenzia

Irina, 33, Ruza Pestovanie čerešne Princezná na našom predmestiach nepredstavuje žiadne zvláštne ťažkosti. To toleruje naše zimy, pravidelne kvitne a prináša ovocie. Nedávno si všimol miernu porážku moniliozom. Odstránilo vysušenie vetvičiek do zdravého tkaniva a liečilo sa základom. Tento rok som rozstrihol síran meďnatý pred kvitnutím púčikov. Monilioz nebol. Pravda, prameň bola teplá a suchá - huba jednoducho nemala príležitosť túlať sa. Každoročne uskutočňujem preventívnu liečbu. Igor, 52, Jaroslavský Čerešne nie sú posledné z mojej veľkej záhrady. Zasadil niekoľko odrôd hneď do opeľovania. Medzi nimi a princezná. Páči sa mi to pre jeho kompaktnosť a vynikajúci výnos. Bobule sú chutné, na teplom slnečnom leto takmer bez kysnutia. Moja žena pripravuje z nich džem a vyrábam víno. Milujú cítiť čerešne a deti. Hnojem a vodou to podľa mojich potrieb. Nezabudnite chrániť pred škodcami a chorobami. Pre tento strom mi dáva každoročne bohatú úrody.

Pozrite si video: Tea - Troika 02 (Septembra 2022).

Загрузка...