Záhradníctvo

Blackberry Thornless

Blackberry Thornless nie je s našimi záhradníkmi tak populárne ako malina alebo ryžové, ale zaslúži si, aby nezabrali posledné miesto v záhradách a záhradách. Pokiaľ ide o živiny, nezostáva za inými populárnymi bobuľami a niekde dokonca pred nimi. Nedostatok trní v nových odrodách ostružinového tŕňového činí túto rastlinu atraktívnejšou pre pestovanie, čím odstraňuje nepohodlie pri starostlivosti o plodiny a zber plodov.

História chovu

Ostružina bola najprv dovezená z Európy do Ameriky začiatkom 20. storočia. Pod vplyvom nových prírodných podmienok začal mutovať. V dôsledku prirodzenej mutácie sa niektoré druhy kríkov začali dať výhonky bez trní. Tento fenomén nezanedbávali chovatelia amerických poľnohospodárov a v roku 1926 bola kultúra oficiálne zaregistrovaná pod názvom Blackberry Thornless Evergreen. Vďaka úspešnému dovozu sa v Európe (Veľká Británia) a v Eurázii (Rusko, Ukrajina) stala populárna v Európe (Veľká Británia, Mexiko, Argentína, Peru).

Popis bobulej kultúry

Divorastúce ostružinové a skoršie pestované v mnohých krajinách boli kultivované v záhrade. Ale kvôli nepríjemnostiam spôsobeným ostrými a silnými krovinami mnohí záhradníci odmietali pestovať. Besshipnye klonové odrody sa vrátili k evergreen ker si zaslúžil reputáciu.

Varovanie! Všetky odrodové klipy zo série blackberry berries nie sú schopné ukázať pichľavé korene.

Všeobecné znaky skupiny

Blackberry Thornless je séria odrôd, ktorá zahŕňa asi sto odrôd, ktoré sa líšia vzhľadom, veľkosťou a chuťou plodov, výnosmi a rastovými podmienkami. Ale sú spojené jedným dôležitým rysom - všetci sú bez trní. Existuje niekoľko ďalších identických indikátorov, ktoré kombinujú všetky odrody skupiny. Stručný opis radu odrôd Blackberry Thornless je nasledovný:

 • Blackberry root Thornless je silný koreňový systém, ktorý preniká do pôdy do hĺbky 1,5 až 2 metre, ale nedáva koreňové potomstvo na reprodukciu;
 • Shoots - na začiatku sú pentaedrické, vzpriamené, keď rastú, majú tendenciu k zemi vo forme oblúka a sú schopné zakoreniť špičku, keď sú v kontakte s pôdou, majú dvojročný životný cyklus, dĺžka sa pohybuje od 2 do 4 metre, listy, ktoré opúšťajú krík, vysušia a majú byť vyrezané z kroviny;
 • Beztvaré černohorné listy sú trifoliované, s otvorenými vyrezávanými okrajmi, tmavozelenej farby, nespadajú a spánkujú na vetvách;
 • ovocie - stredné alebo veľké šťavnaté polypoly (4-14 g), kĺbovo napĺňané ako náprstok, sú v začiatočnej fáze vegetačného obdobia zelené, potom sú červené, keď sú úplne zrelé, sú čierne, chuť bobúľ je sladká alebo sladká.

Vo všeobecnosti, celý rad odrôd Thornless je hoden pozornosti záhradníkov, pretože má oveľa viac výhod než nevýhody.

Stručný opis odrôd

V sérii Blackberry Thornless je zahrnutých viac ako 90 odrôd. Pozrime sa na popis niektorých z nich:

 • Blackberry Thornless Merton. Samopôsobivá odroda bez trní, veľké bobule (8-14 g) so sladko-kyslou chuťou. Kvitnutie začína v júni, je považované za nádherné medové rastliny. Zrenie zrna trvá od augusta do polovice septembra. Zastrešenie nie je tak odolné ako u iných odrôd, kefy vyžadujú špičku. Tornless Mertonova odolnosť voči chladnému počasiu je priemerná, keď sa pestuje v regiónoch s chladným podnebím, na zimu je potrebný ďalší prístrešok.
 • Blackberry Oregon Thornless. Evergreen Oregon Neplodná ostružina nepotrebuje celosvetové prerezávanie, ani dáva koreňové potomky. Krík je tvorený silnými stonkami, listy majú dosku vo forme štylizovaných hviezd alebo snehových vločiek. Stredne veľké bobule, od 3 do 5 g, majú semená polyunus, výrazne vzrástli v porovnaní s inými odrodami radu Thornless blackberry. Miesty pristátia pre Blackberry Thornless Evergreen by mali byť dobre osvetlené a chránené pred vetrom.
 • Blackberry Hoole Thornless. Blackberry Thornless Hul skoré dozrievanie. Rast kríkov dosahuje 2 metre, objem okolo obvodu je asi 1,5 m. Začiatok kvitnutia je jún, dozrievanie bobúľ je od júla do konca augusta. Odroda je odolná takmer všetkým bežným chorobám. Bobule sú voňavé, sladké a šťavnaté.
 • Hull Thornless. Pri hodnotení odrody, Blackberry Hull Thornless odoláva teplotám do -30 ° C a nižším, je odolný voči chorobám a škodcom. Podmienky dozrievania bobúľ nie sú presne stanovené. V závislosti od regiónu rastu môže bobule získať komerčnú zrelosť od júla do septembra. Chuť ovocia v sladkej a kyslé odrody, veľkosť bobúľ je stredná, od 3 do 6 g.
 • Blackberry huňatý Tornless Evergreen. Rozmanitosť oneskorenej splatnosti. Bobule majú sladkú chuť, nie je dostatok kyslosti. Ovocie priateľské, trvá 2-3 týždne. Vysoká prenositeľnosť. Listové záhradné, dekoratívne. V prípade poškodenia koreňového systému produkuje potomstvo s chrbtom, ktoré treba odstrániť.

Významným predstaviteľom skupiny Thornless je čierna čierna čierna tŕňová čokoláda Evergreen, ktorej opis je podrobnejšie uvedený. Na jeho príklade sú charakterizované základné vlastnosti série odrôd a predstavujú sa základné princípy rastúceho pestovania ostružinových bôbov v jednotlivých záhradách a letných chatkách.

Je to dôležité! Všetky odrody série Thornless sú vysoko odolné voči chorobám charakteristickým pre túto plodinu.

vlastnosť

Dôležité informácie o odrode BlackBerry Evergreen sme v tabuľke kombinovali:

Hlavné charakteristiky odrody

U rev.

zmysel

Dĺžka záberu

m

1,5 - 2,5

Časovanie kvitnutia

mesiac

Jún-júl

Doba zotrvania

mesiac

August-september

Hmotnosť jedného bobuľa (stredná)

gram

3,5 - 5,5

Zber jednej krmiva za sezónu

kilogram

8 - 10

prepraviteľnosť

vysoký

Zimná odolnosť

Vysoká (do -30 ° C)

Začnite plné ovocie

3-4 roky po pristátí

Základné požiadavky na pestovanie

Koreňový systém ostružinový Tornless Evergreen je umiestnený v hĺbke 2 metre, takže kefka nevyžaduje časté zalievanie. Ale s výskytom podzemných vôd nad uvedenou značkou sú korene ostružinového dreva ovplyvnené koreňovou hnilobou, pretože sú neustále v studenej vode. Je potrebné brať do úvahy túto nuansu pri výbere miesta na vysádzanie kefa.

Zloženie pôdy musí byť tiež zohľadnené pri pestovaní plodiny, zem musí byť voľná, neutrálna v kyslosti, dobre prevzdušnená.

Starostlivosť o odrody ostružiny Tŕňové ženské po výsadbe sa vykonáva podľa rovnakej schémy záhradnej malinovej starostlivosti: vrchný obväz (povinné), podväzok na mriežku, kontrola plevelov, škodcovia.

Používanie bobúľ

Hlavným účelom ostružinového ovocia je jesť čerstvé bobuľové ovocie, vyrábať dezerty a nápoje z nich. Menej často sa bobule používajú na zimnú zber. Je to spôsobené prítomnosťou tvrdšieho ako semená malinového kameňa.

Zaujímavé! Blackberry bobule sú veľmi prospešné pre telo. Táto výhoda je obzvlášť dôležitá pre tých, ktorí majú problémy s videním.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Všetky druhy a odrody ostružiny v tejto sérii odrôd sú prekvapivo odolné voči patogénom hlavných ochorení rastlín záhrad. Zrejme ich pichlavý predok im dal prirodzenú imunitu voči hubám a vírusom, ktoré vyvinuli v boji za život vo voľnej prírode.

Škodlivý hmyz tiež zriedkavo vyberá biotop pre výsadbu ostružin, ale jedna alebo dve preventívne ošetrenia od škodcov neublížia kríkom. Štepenie ostružinových fungicídov možno kombinovať so spracovaním iných záhradníckych plodín.

Vo všeobecnosti možno povedať, že kultivácia ostružinového tkaniva nie je nepríjemný a skôr fascinujúci proces.

Frank a malí konzisti

Výhody čiernej odrody Thornless Evergreen:

 • veľké ovocie;
 • vynikajúca ovocná chuť;
 • okrasné kríky;
 • vysoko výnosné odrody;
 • dobrá prenositeľnosť.

nevýhody:

 • nadbytočná práca pre podväzok na mriežku;
 • ročné prerezávanie na jar;
 • krátka skladovateľnosť je čerstvá.

Metódy chovu

Borshipny odroda čierne Evergreen Thornless séria reprodukuje dvoma spôsobmi:

 • apikálne vrstvenie: horná časť výhonku sa rozreže na 15-30 cm, vloží sa do nádoby s vodou, pridá sa do nového lôžka. Alebo to: hrot je ohnutý a pokrytý pôdou, očakáva sa zakorenenie;
 • zelené odrezky: rezy sú rezané na dĺžku 20 cm, ihneď pochované v studniach na novom mieste. Po celé leto sa budúce sadenice napojia a nedovolia pôde vyschnúť. Nasledujúca jar bude mať rastlina vlastný koreňový systém.
Varovanie! Vôbec sa neodporúča používať koreňový systém na chov ostružin. Bez tŕnia: touto metódou dochádza k degradácii a strate vlastností odrôd. Z nich vyrastie hroty rastú.

Tajomstvo rastúcich ostružiniek s vami zdieľa autora videa

Príprava na zimu

Na jeseň sa od mriežky oddelia vetvičky ostružiny, jemne sa ohnú dole a položia ich na zem. Je dôležité zabezpečiť, aby pružné vetvy neboli zlomené. Pripevnené výhonky sú pokryté tepelnoizolačným povlakom (rašelina, piliny, slama) a pokryté akýmkoľvek materiálom, ktorý umožňuje prenikanie vzduchu.

Je to dôležité! Je prísne zakázané zakrývať ostružinu s plastickým obalom, ako výhonky a púčiky vypravayut.

záver

Blackberry Thornless oživil záujem ruských záhradníkov o pestovanie tohto chutného a zdravého ovocia na pozemkoch. Koniec koncov, okrem bohatej úrody, táto nenáročná kultúra tiež hrá dekoratívnu úlohu, zdobí krajinu okolitých oblastí svojou zeleňou a ovocím.

recenzia

Svetlana Aleksandrovna Koroleva, 20, Cheboksary Veľmi sa mi páči ostružina bez trní Evergreen Thornless, je sladká. Keď vyberiete bobule, vetvy nie sú pichľavé. Zrazu som z kríkov zobral dvojlitrovú fľašu z čučoriedky. Urobila ovocie, vitamínové šaláty a zmrzlinu z bobúľ, pridané do jogurtu. Gleb Ivanovič Kolomiets, 49 rokov, IzhevskMedák vyrástol v našej záhrade obyčajné ostružiny. Pamätám si, že s deťmi sme ju s radosťou jedli, ale nedokázali to bez poškriabaných rúk a roztrhaných nohavíc. V budúcnosti sme spolu s mojim starým otcom vyradili všetky tieto divoké výhonky a vysadili novú odrodu - Bez trní bez trní. Moji deti už neškrabujú ruky, ale jedli bobule s veľkou chuťou do jedla .. Margarita Sergeyevna Ivanova, 36 rokov, Saransk, som zasadil prvý keb z ostružinového Tornless výhradne na dekoratívne účely. Bolo potrebné pokryť starú múru stodoly. Bola pokúšaná, že opis naznačil, že táto odroda bola bez trhlín. Ona sa oňho zvlášť nestarala a strávila s ňou trochu času. A po štyroch rokoch začali bobule dozrievať v takých množstvách, že sme nemali čas ich zbierať. Neskôr sme sa naučili, ako ju priviazať a starať sa o ňu. Bobule každý rok sa stali väčšími a sladšími. Dôrazne odporúčam, aby sa tí, ktorí sa rozhodnú začať pestovať černice, si vybrali ten druh beztvarého.

Pozrite si video: How to Grow Thornless Blackberries (Jún 2019).