Záhradníctvo

Cherry Ural Ruby

Zo 150 druhov čerešní, iba 5 jedlých - stepí, cítil, Magaleb, obyčajný, ktorý sa dnes v prírode nenachádza a čerešne. Všetky odrody sa chovajú selektívnym výberom alebo krížovým opeľovaním divých príbuzných. Koľko kultivarov dnes existuje, nie je spoľahlivo známe, nové sa neustále objavujú a staré "vyjdú z obehu" ako neproporcionálne alebo sú zničené coccomycózou. Čerešňa Ural Rubinovaya je stará odroda, ktorá zostane naďalej dopytom na severe Ruska už mnoho desaťročí.

História chovu

Odroda Ural Rubin bola vytvorená v roku 1954 záhradnícke zariadenie Sverdlovsk. V roku 1955 sa čerešňa preniesla na Štátne športové testovanie a po ďalších štyroch rokoch (1959) bola prijatá štátnym registrom. Vývojári odrody sú S.V. Žukov a N.I. Gvozdyuková.

Uralskaya Rubinovaya je stepný čerešňový hybrid získaný z kríženia odrody Ideal s ďalšími kultivarmi Michurin. Bol vyvinutý špeciálne pre chladné podnebie Sibír a Uralu. Dnes sa odroda používa na vytváranie nových odrôd, hovorí ako darca výnosu, nízkej statočnosti, odolnosti voči mrazu a suchu.

Popis kultúry

Odroda Ural Rubin, rovnako ako iné stepné čerešne, nerastie strom, ale ker. Dosiahne výšku 1,5 m. Tvar koruny je široký, s rozprestierajúcimi sa, klesajúcimi vetvami. Mladé výhonky sú maľované zelene, potom sa stávajú fialovo-hnedé a stávajú sa nahá. Listy opakvejčité, s ostrým hrotom a zúbkovaným okrajom. Horná časť je tmavozelená, spodná časť je svetlá. Kvety sa tvoria na každoročných výhonkoch alebo kytice vetvičiek.

Pomoc! Kytica vetvička - strieľať dlhšie ako 3 cm, na ktorom sa tvorí až 10 kvetov a 1-2 rastliny.

Plody čerešňa Ural Rubin sú stredne veľké, tmavo červené, zaoblené, každý s hmotnosťou do 3,5 g. Rozmanitosť sa vzťahuje na moreli (griotam). To znamená, že buničina a šťava majú červenú farbu. Chuť ovocia je uspokojivá, sladká a kyslá. Kosť je malá, dobre oddelená od buničiny. Priemerná dĺžka stopky je pevne pripevnená na čerešňu a neumožňuje jej rozpadnúť po úplnom dozretí.

Odroda Ural Ruby je schválená na pestovanie vo všetkých regiónoch. Najlepšie zo všetkého je, že čerešňa sa cíti v regiónoch s viac než chladným podnebím - Volga-Vyatka, Ural a Západná Sibír.

charakteristiky

Štátny register Ruskej federácie obsahuje menej ako 30 odrôd stepných čerešní, z ktorých jeden je Ural Rubín. Napriek takmer sedemdesiatročným obdobiam od momentu registrácie, stromy tohto kultivaru sú aj naďalej v dopyte.

Rezistencia sucha, zimná odolnosť

Cukrová odroda Ural Rubinovaya sa pestuje špeciálne na pestovanie v oblastiach so silnými zimami. Predpokladá sa, že sa dokáže prispôsobiť akýmkoľvek poveternostným podmienkam vrátane dlhého sucha. Ledviny a drevo sú schopné odolať mrazu pod 35 stupňov. Do veľkej miery je odolnosť voči zmrazeniu odrody spôsobená jej malou veľkosťou - v tejto zimnej zimnej kŕmnej třešni, ktorá je pokrytá snehom.

Opeľovanie, kvitnutie a obdobie dozrievania

Uralský Rubín patrí do neskorých odrôd - v závislosti od poveternostných podmienok a regiónu kvitne v posledných májových dňoch - prvom desaťročí v júni. Plody začínajú v druhej polovici augusta. Kvôli pevnému upevneniu plodov k stonke je možné čakať nie technickú, ale plnú zrelosť, bez obáv, že sa čerešňa rozpadne.

Neskoré kvitnúce periódy umožňujú nielen dostať sa od jarných mrazov v severných oblastiach, ale aj čakať na odchod prospešného hmyzu. To je obzvlášť dôležité, pretože rastlina je samoproduktívna. Najlepšie opeľovače pre odrody cherry Uralskaya Rubinovaya - Polevka, Alatyrskaya, Mayak, Genedy, Zagrebinskaya.

Je to dôležité! Pre úspešné oplodnenie musia byť rastliny umiestnené vo vzdialenosti najviac 40 m od seba.

Mnoho amatérskych záhradníkov rastlín Ural Ruby nielen kvôli bobule. Táto čerešňa je vynikajúcim opeľovačom pre takmer všetky neskoršie odrody.

Výnos, plodnosť

Ural Ruby sa vyznačuje stabilným plodom, to znamená, že dáva dobrý zber ročne. Bobule dozrievajú v rovnakom čase, môžu sa zhromaždiť v jednom kroku. Dospelý krík za priaznivých poveternostných podmienok a uspokojivú starostlivosť môže poskytnúť až 10 kg. V každom prípade hmotnosť zozbieraného ovocia je zriedka menej ako 6 kg. Pri priemyselnej kultivácii sa každoročne zberá 60-90 kusov bobuľovitých plodov.

Uralská rubínka sa začína uskutočňovať skoro, približne v treťom roku po výsadbe. Dôsledne poskytuje vysoký výnos 13-15 rokov. Potom sa počet plodov postupne znižuje, ale ak pestujete čerešne, ktoré nie sú určené na predaj, ale pre vaše vlastné potreby, strom môže byť považovaný za produktívny až 25-30 rokov.

Rozsah plodov

Pri vysádzaní čerešní Ural Rubin by si mali byť vedomí, že ide o technickú triedu. Nie je určený na čerstvú spotrebu. Robia šťavy z bobúľ, vyrábajú džem, kompoty, marshmallow a iné sladkosti. To neznamená, že čerešne nie je možné jesť čerstvé. Majú len priemernú chuť, ak ostatné odrody rastú vedľa seba, ich plody sú uprednostňované.

Rovnako ako všetky grioty, Ural Ruby môže byť zozbierané nie úplne zrelé - plody dosahujú počas skladovania. Preskúmané čerešne tejto odrody majú tendenciu k prasknutiu, ktoré by mali brať do úvahy pestovatelia ovocia na predaj.

Choroba a odolnosť proti škodcom

V posledných rokoch sa kokombykóza stala skutočnou záhubou pre čerešňové sady. Keď vznikol Ural Ruby, nepredstavovalo také nebezpečenstvo. V technickom opise odrody sa uvádza, že má priemernú odolnosť proti plesňovým ochoreniam.

Medzi škodcami by mali byť rozlíšené čerešňové vošky a píly. Odroda je zriedka postihnutá týmto hmyzom, ale je lepšie ošetriť čerešňu insekticídmi bez toho, aby čakala na vznik problémov.

Silné a slabé stránky

Ak nezabudnete, že Ural Ruby je technická, nie zákusná odroda, môže byť považovaná za jednu z najlepších. Medzi výhody patrí:

 1. Skorý vstup do plodov. Prvá úroda sa zozbiera 3 roky po položení záhrady.
 2. Trvanlivosť. Ovocie trvá asi 30.
 3. Mrazuvzdornosť. Odroda môže vydržať teploty až 35 stupňov.
 4. Odolnosť voči suchu.
 5. Vzhľadom k malej veľkosti Bush úrodu je vhodné zbierať.
 6. Odroda dobre rastie v regiónoch s chladným podnebím.
 7. Vysoký obsah vitamínov a stopových prvkov v ovocí.
 8. Ľahká starostlivosť.

Medzi nedostatky odrody patria:

 1. Neskoré dozrievanie. Bobule je možné zhromažďovať až v druhej polovici augusta.
 2. Nízky výnos.
 3. Technický stupeň. Čerstvé bobule nemajú dobrú chuť.
 4. Vlastná neplodnosť. To však možno pripísať takmer všetkým odrôd.
 5. Nízka rezistencia na kokombykózu.

Pristávacie funkcie

Hoci tráva čerešňa Ural Ruby môže rásť na celom území Ruskej federácie, cíti sa najlepšie v chladnom prostredí. V južných oblastiach sa odroda správa horšie.

Podmienky a miesto vykládky

Najlepší čas na pestovanie čerešní v severných šírkach je skoro na jar. Strom musí byť umiestnený na mieste pred prestávkou. Jesenné výsadba je možná, ale miera prežitia bude horšia - rastlina nebude mať čas na to, aby sa posilnila a ustúpila pred nástupom mrazu.

Najlepšie je umiestniť čerešňu na dobre osvetlenom kopci, výber jemného západného, ​​severozápadného alebo juhozápadného svahu. Na plochých plochách sa zhoršuje, ale v nížinách jednoducho zomrie alebo bude neustále chorá a nedá dobrej úrodu.

Pôda by mala byť voľná, neutrálna, plodná. Ľahká pôda bude fungovať dobre. Podzemná voda by nemala byť menšia ako 2 m na povrchu.

Výber a príprava sadivového materiálu

Voľba semien cherry sa musí riešiť zodpovedne. Sadenice nakupujú iba v škôlkach alebo vo veľkých záhradných centrách. Odrody sú určené na pestovanie vo vašej oblasti. Ak je čerešňa naočkovaná, zásoby sú tiež potrebné zóny, inak rastlina zomrie v prvej zime.

Ročníky by nemali byť vyššie ako 80 cm, dvuhletki - 110 cm Rovnaká farba je označená zelenou farbou kôry - v dobre zrelom výhonku je hnedá. Venujte pozornosť koreňovému systému - musí byť zdravý a dobre vyvinutý.

Tip! Uprednostňujte sadenice vlastné korene, či už pestované alebo naočkované spánkom (skôr ako rezaním).

Algoritmus pristátia

Čerešne by sa nemali vysádzať blízko seba - tým sa zníži osvetlenie kríkov, čo povedie k poklesu výnosu. Okrem toho, umiestnenie haldy zvýši pravdepodobnosť infekcie kokombykózou alebo inou chorobou. Optimálna schéma pre čerešňový sad je 4,0 x 2,5-3,0 m.

Pristátie sa uskutočňuje v nasledujúcom poradí:

 1. Korene sadeníc sú namočené vo vode najmenej 3 hodiny.
 2. Vykopávajú jamy o rozmeroch 50x50x50 cm, pridajte k nim každú kôru humusu, 50 g draselných solí a superfosfát.
 3. Príliš hlinitá pôda sa zlepší pomocou piesku a kyslého - s dolomitovou múkou alebo vápnom.
 4. Čerešňa je vysadená tak, aby koreňový krk stúpal asi 5 cm nad povrchom pôdy.
 5. Jamy sú plnené zmesou živín a jemne zachytia pôdu tak, ako je naplnená.
 6. Čerešňa je napojená a trápi 2-3 kečky na keši.
 7. Pristvolný kruh obklopuje hlinený valček a mulč.

Následná starostlivosť o kultúru

V prvom roku po výsadbe, čerešňa potrebuje pravidelné zavlažovanie. Potom sa okrúhly okrúhly kmeň mulčuje, buriny sa odstránia. Výmena krčkov iba v suchom počasí. Väčšina čerešňovej vody je potrebná na začiatku vegetačného obdobia a po vzniku vaječníkov. 2-3 týždne pred zberom sa zavlažovanie zastaví. Pri suchom páde sú istí, že vykonávajú nabíjanie vlhkosti, čo pomôže stromu bezpečne zimovať.

Cherry potrebuje vysoké dávky dusíka a draslíka, bez fosforu. Na konci sezóny môžete urobiť v každom koreni kôš s humusom a nádobu s popolom.

Čerešne sú nielen hygienické prerezávanie, ale aj formovacie. Spočíva v skrátení vzostupných výhonkov. V dospelých rastlinách je potrebné striedavo odstrániť najstaršie vetvičky.

Je to dôležité! Všetko prerezávanie sa vykonáva skoro na jar pred prestávkou.

Ak chcete chrániť čerešne od zajacov alebo iných hlodavcov, kmeňové listy po páde listu, ale predtým, ako sa začne mrazom. Súčasne používajte trstiny, slamy, smrekové alebo smrekové vetvy. Tento materiál prechádza vzduchom a zároveň slúži ako ochrana proti silným mrazom.

Choroby a škodcovia

Ural Rubin višňa je zriedka postihnutých škodcami, ale kokombykóza a moniliáza často ublížia. Aby sa tomu zabránilo, na začiatku jari a hneď po kvitnutí sa ker je ošetrený liekom obsahujúcim meď a po páde listu - so síranom železa.

Ak sa na čerešni objaví čerešňa alebo múčka, rastlina sa dvakrát rozstrekuje insekticídmi v 2 týždňových intervaloch.

Neexistujú žiadne dokonalé odrody višní. Uralskaya Rubinovaya - vynikajúca technická kultúra, určená na pestovanie v chladnom podnebí. Ak s ňou zaobchádzate včas s kokomfykózou, nakŕmite ju, poskytne vám bobule na džem a opeľujte dezertné odrody.

recenzia

Sergej Ivanovič Zharov, 58 rokov, okres Khanty-Mansiysk. Máme mráz pod 30 stupňov - bežná vec. Nie každý ovocný strom prežije. Ale čerešňa Ural Ruby zima dobre. Je pravda, že som to zviazal so smrekovými listami tak, aby sa zajace nevyhýbali - súčasne sa prejavuje ochrana pred mrazom a škodlivými zvieratami. Čerešňa netrpí chladom, ale slnko nemá dost bush, bobule sú malé a kyslé. Ale hlavná vec je, že existujú! My pripravíme kompót a pripravíme džem na zimu. Liliya Mikhailovna Kuzmina, 62, Permská oblasť, Ural Ruby, dlho rastie v mojej krajine. Varením džem a kompótami z neho, aby som zabezpečil mojej rodine zimné dobroty a vitamíny. Keďže na záhrade rastú iné čerešne, všimol som si, že z týchto zdanlivo nie veľmi sladkých a veľkých bobúľ sú čelešky lepšie ako z iných odrôd. Nedávno som sa dozvedela, že je jedným z najlepších opeľovačov. Možno to je dôvod, prečo mám lepšie čerešne ako tie moji susedia, ktorí pestujú iba dezertné odrody.

Pozrite si video: Zara Larsson - Ruin My Life Official Music Video (December 2019).

Загрузка...