Záhradníctvo

Asterisk Cherry

Cherry Asterisk je obľúbený u záhradníkov pre svoje kvality - skoré dozrievanie, pomerne odolné voči hubovým chorobám, toleruje krátkodobé mrazy a sucho. Strom je stredne silný alebo vysoký, v závislosti od plodnosti pôdy, poskytuje stabilnú úrody. Na jar je čerešňou dekorácia záhrady a v lete poskytuje svetlé ovocie pre domáce prípravky.

História chovu

Odrody tŕstia Asterisk sa rozšíril po celej krajine, ale teraz nemôžete menovať svojich autorov. Je to jasný dobrý príklad národného výberu. Odroda sa získala výberom sadeníc z detskej rastliny I. V. Michurina. Nie je možné určiť, ktorá odroda slúži ako materská rastlina.

Popis kultúry

Cherry strom stepka Asterisk, podľa recenzií záhradníkov, stredný rastový výkon alebo vysoké a veľké. Výška čerešňa závisí od typu plemena, ako aj od celkového poľnohospodárskeho prostredia, na ktorom sa strom pestuje. Cherry Asterisk tvorí pyramídovú korunu. Hoci táto odroda je určená priemernou hustotou vetiev, záhradník kontroluje zahustenie koruny čerešní tým, že vyreže vetvy, ktoré rastú smerom dovnútra. Toto je obzvlášť dôležité pre stredný pás krajiny, takže cez rozptýlené pobočky slnko a prúdy vzduchu voľne prenikajú korunou odrody Asterisk. Tvar odrody sa vyznačuje aj priemernými ukazovateľmi. Čerešňové listy sú na okrajích veľké.

Biele kvety sa zhromažďujú vo veľkých kvetenstvách. Stonky sú dlhé, silné. Cherry bobule Zvezdochka odrody sú veľké, okrúhle, jednotné, s hmotnosťou 4-5 g. Koža je tenká, s intenzívnym šarlátovým odtieňom. Dužina pri úplnom dozrievaní nasýtená svetlo červená farba. Konzistencia bobuľových odrôd Asterisk šťavnatá, jemná, s osviežujúcou sladko-kyslou chuťou. Juice ružová. Žltasté kosti sa ľahko oddelia od buničiny. Ochutnávatelia ocenili povzbudivú chuť čerstvých cherry bobúľ Asterisk 4 a 4,2 bodov.

Hviezdička je obľúbenou záhradkármi v centrálnej, voľnej a severozápadnej oblasti. Čerešňa zároveň toleruje zimnú zimu a sucho kvôli vlastnostiam materskej rastliny a silnému koreňovému systému.

charakteristiky

Common Cherry Asterisk sa stala populárnou odrodou vďaka svojim pozitívnym vlastnostiam.

Rezistencia sucha, zimná odolnosť

Krátkodobé nízke teploty do -37. oC - nie je hrozbou pre vytrvalostnú hviezdičku. Ako vyplýva zo skúseností, ovocie a vegetatívne púčiky nezmrazujú. Správne záhradníctvo závisí od záhradníka, napríklad pod ochranou budov, aby sa nevystavovali čerešne prenikajúcim severným vetrom. Odroda prežije aj bez zavlažovania a krátke obdobie sucha. Sadenice majú vyvinutý koreňový systém, ktorý sa nachádza v hĺbke od 10 do 40 cm.

Opeľovanie, doba kvitnutia a doba dozrievania

Čiastočná vlastná plodnosť je charakteristickou črtou odrody Zvezdochka, ktorá je mimoriadne zaujímavá pre záhradkárov v severných oblastiach, kde sú čerešne pomerne zriedkavé. Strom sa môže vysádzať strom a jeden, ktorý dostáva približne polovicu potenciálneho výnosu. Najlepšie opeľovače pre Asterisk sú veniec a sadenica č. 1. Plodina sa zvýši s umiestnením ďalších čerešní alebo čerešní v blízkosti. Variety Asterisk kvitne v máji, úroda od začiatku júla. Bobule dozrievajú spolu.

Výnos, plodnosť

Cherry odrody Asterisk začína prinášať ovocie 3-4 roky po výsadbe. Bobule sa tvoria hlavne na výhonkoch minuloročného rastu. Jedna čerešňa, hviezdička staršia ako 10 rokov ročne zhromažďuje až 20 kg bobúľ.

Rozsah plodov

Ovocie Zvezdochky sa konzumuje čerstvé, používa sa na letnú kuchyňu. Z bobuľa pripraviť kompoty, džem. Plody sú vhodné na mrazenie a sušenie.

Choroba a odolnosť proti škodcom

Táto odroda bežných čerešní je mierne odolná proti plesňovým ochoreniam. Gardener, zriedenie koruny, čiastočne chráni strom pred hrozbou choroby. Na ochranu Asteriska pred voškami sa vylučuje záhradná pôda z buriny a nadbytok mravcov.

Je to dôležité! Najlepším spôsobom, ako odstrániť prerastené kolónie záhradných mravcov, je použiť špeciálne návnady.

Silné a slabé stránky

Obľúbenosť cherry Asterisk je najlepším dôkazom jeho výhod.

  • Odroda je čiastočne samooplodná;
  • Vysoko výnosných;
  • Dobré spotrebiteľské kvality: jasné bobule, príjemná chuť;
  • Odolný voči chladu a suchu.

Nevýhody Zvezdochky zahŕňajú možnosť poškodenia počas obdobia šírenia kokombykózy a moniliózy.

Pristávacie funkcie

Pred vysadením stromu si preštudujte podmienky pestovania odrody.

Odporúčané dátumy

V strednom Rusku sa čerešne vysádzajú až na jar. Počas vegetačného obdobia má sadenica čas usadiť sa a posilniť, je už v zime zdravá. Dokonca aj nákup stromu s uzavretým koreňovým systémom je lepšie zasadiť čerešňu až do konca jari.

Výber správneho miesta

Cherry nemá rád blízke podzemné vody, rovnako ako miesta, kde sa odtoky hromadí po daždi alebo snehu. Je žiaduce umiestniť strom na kopci, postarať sa o dostatočné množstvo svetla, voľný substrát v otvore s neutrálnou kyslosťou.

Ktoré plodiny môžu a nemali byť vysadené vedľa čerešne

Pre normálny život sú čerešne odrody Zvezdochka ponechané najmenej 12 metrov štvorcových. m zeminy. Neďaleko sa nachádzajú horské popolčeky, zimolez, tie odrody rybízu, ktoré vydržia perličku, iné nízko rastúce záhradné plodiny, ale nie ihličnany. Nežiaduci susedia - vysoké okrasné stromy, bobuľovité kríky: maliny, egreše. V kruhu nie je nič vysadené. Banány, paradajky tiež nemôžu byť umiestnené vedľa Asterisk čerešňa.

Výber a príprava sadivového materiálu

Starostlivo preskúmajte sadenice odrody Asterisk, výber stromu bez škrabance na kôre, s čerstvými púčikmi a koreňmi.

  • Valec nemá priemer menší ako 2 cm;
  • Pobočky s dĺžkou 50-60 cm a viac;
  • Korene sú flexibilné, vlhké a suché na dotyk.

Po preprave na miesto výsadby, čerešňa je vložená do kaše, ktorá pridáva rastový stimulátor. Doba namáčania - 2 hodiny.

Tip! Aby bola sadenica dobre zavedená, uprednostňujú 2-ročné stromy.

Algoritmus pristátia

Priekopa pre odrodu Zvezdochka je priestranná - 80x80x80. Pripravte podklad pre technológiu výsadby špecifickú pre rôzne typy pôdy, obohatené minerálnymi hnojivami. V nížinách vylejte kopec a urobte dieru v kopci. Je tiež možné odvodňovacie zariadenie.

  • Koreňový hrdlo čerešňových sadeníc je nad zemou;
  • Mulch sa aplikuje na napojený sud.
  • Rezy odrežte do tretiny svojej dĺžky.

Následná starostlivosť o kultúru

Pristvolny kruh je pravidelne čistený od buriny, uvoľnený niekoľkokrát za sezónu. Voda, ak nie je dážď, 30-40 litrov na strom po kvete a počas rastu vaječníkov. Najlepšie obväzy sa vykonáva na začiatku jari a po kvitnutí s dusíkatými hnojivami, pred pôdou zalievanie. Organické látky spolu s potašovým a fosfátovým obväzom sa prinášajú na jeseň a vykopávajú záhradu. Orezané čerešne v marci, odstránenie vetvy, ktoré zahusťujú korunu, rovnako ako poškodené. Pri silnom raste po dobu 6-7 rokov sa vodič odreže a posilňuje konštrukcie skeletu. V prvej a druhej zime, po bohatom zavlažovaní v októbri, je sadenica pred mrazom zabalená s agrotex alebo lapnik, chrániť ju pred chladom a hlodavcami.

Varovanie! Pritiahnutie hmyzu na opeľovanie rozpustite 1 lyžicu medu v 10 litroch vody a sprejte kvitnúce stromy.

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Choroby / škodcovia

Znaky

Spôsoby boja

prevencia

moniliosis

Zastrčte vrcholy vetví

Poskrutkovanie na jar a na jeseň zmesou síranu meďnatého alebo Bordeaux s prípravkami Kuprozan, Phtalan, Captan

Odstránenie chorých častí, čistenie listov na jeseň

cherry škvrnitosť

Červeno-hnedé bodky na listoch

Liečba fungicídmi Chorus, Skor, Captan

Spracovanie skoro na jar s činidlami obsahujúcimi meď

Cherry weevil

Larvy poškodzujú kosti plodov, ktoré spadajú.

Postrek po kvitnutí insekticídmi podľa pokynov

Odber listov jeseň

insekt

Jedzte list, nechajte žily

Insekticídne ošetrenie

Jesenné lístie sú odstránené

vošky

Krútené listy na vrchole stromov

Liečené insekticídmi alebo mydlovou vodou.

Bojujte so záhradnými mravcami

záver

Starostlivosť o rannú zrelú mrazuvzdornú odrodu je jednoduchá. Vysoký strom bude vyzerať veľkolepý na mieste, a ak opeľovačov pristane, prosím, s osviežujúcim ovocím.

recenzia

Natalya, 46 rokov, región Leningrad Táto odroda je skvelá pre naše klimatické podmienky, ako som bol uistený v škôlke. Cherry Asterisk rastie v našom vidieckom dome dlho, asi desať rokov. Musel som vysadiť strom na kopci kopcov, máme v údolí pozemok. Zhromažďujeme jeden a pol vedier z bobúľ. Susedia rastú čerešňu a sladkú čerešňu, opeľovanie postačuje. V prvom roku bola sadenica napojená a potom orientovaná podľa množstva zrážok. Tam boli roky, kedy moniliosis zúrila, čerešňa tiež trpel. Ale nasledujúci rok to bolo obnovené, Valery, 48 rokov, Rostov, odroda Cherry Zvezdochka vysadená pred 6 rokmi. Teraz je už nad 3 m, koruna je silná, má bohaté ovocie. Vyberáme plody od 5. do 10. júla. Už dvakrát kŕmené organickými hnojivami - mulčované kmene stromov s hnojom na zimu, a potom niekoľkokrát uvoľnené na jar, vkladanie prehnaného mulča do pôdy. Možno prehnal, že strom tak rýchlo šiel na rast. I obličky spracovávam síranom meďnatým.

Pozrite si video: FEBRUARY FAVOURITES 2019. Cherry Wallis (Smieť 2022).

Загрузка...