Záhradníctvo

Jahodové prázdniny

Jahoda sa považuje za skoré bobule. Väčšina odrôd začne prinášať ovocie v júni a od augusta už môžete zabudnúť na chutné ovocie až do budúceho leta. Avšak, existujú nedávne odrody rozšíriť potešenie. Jednou z nich je Strawberry Holiday, ktorá prináša na konci leta veľké a voňavé bobule.

História dedukcií

Prijaté jahody Dovolenka amerických chovateľov. Pre kríženie boli odobraté odrody Raritan a New York. Na území Ruskej federácie sa kultúra rozšírila v severozápadnom regióne ako jahoda stredne neskorého dozrievania.

popis

Kroviny stredne dlhých jahôd Dovolenka rastú mierne rozľahlé stredne veľké. Listy sú veľké. Povrch čepele listu je mierne zvrásnený, pokrytý okrajom. Listová farba je svetlozelená. Nohy sú nízke, silné a nachádzajú sa pod listami. Zelené sepaly sú úzke, usporiadané horizontálne v čase dozrievania.

Prvá zberová vlna odrody Holiday sa vyznačuje veľkým bobuľom s hrebeňovitými vrcholmi. Priemerná hmotnosť jedného ovocia je 32 g. Nasledujúce vlny zberu jahôd dovolenka prinášajú menšie plody správneho kužeľovitého tvaru. Koža ovocia je červená, lesklá. Maso je svetločervené, nie voľné, nasýtené šťavou a cukrom. Malé zrná jahôd sa nachádzajú v nažltnutých semenách, ktoré nie sú v ovocí moc ponorené.

Stravovanie zrniek priateľské. Výťažok odrody Holiday z 1 väzby dosahuje 150 kg. Jahoda má sladký a kyslý dezert. Zber je možné prepravovať a skladovať. Bobule môžu byť zmrazené, povolené na spracovanie, konzumované čerstvé.

Je to dôležité! Dovolenka odroda toleruje sucho, mrazivé zimy, je len zriedka postihnuté chorobami.

Video poskytuje prehľad o jahodovej dovolenke:

Výhody a nevýhody odrody

Pozitívne znaky

Negatívne znaky

Odroda je zriedka postihnutá chorobou.

Bobule sa znižujú v nasledujúcich vlnách zberu.

Harmonický zrelý zber

Rozmanitosť náročné obliekanie

Vysoký výnos

Počas sucha bez zalievania sa chuť bobúľ zhorší.

Dobrá zimná odolnosť a odolnosť voči suchu

Výnos sa znižuje pri pestovaní na pusté pôde

Tolerancia sucha je považovaná za pozitívnu charakteristiku odrody Holiday. Avšak, jahoda miluje hojné zalievanie. Bush je schopný prežiť v teple s malým množstvom vlhkosti, ale kvalita plodov a množstvo plodiny sa zníži.

Metódy chovu

Tradične jahody strednej neskorej odrody chovajú sviatok troma spôsobmi: fúzy, semená alebo delenie púšte. Tí, ktorí nemajú záujem zapojiť sa do týchto diel, si kúpia hotové sadenice.

fúzy

Jahodový fúk dáva mimoriadnu pozornosť prerezávaniu, ale pre chov, tieto vrstvy sú najlepšou voľbou. Ak chcete propagovať odrodu Holiday, postupujte takto:

 • S poslednou vlnou jahodovej zberu sa aktivuje rast kníračku. Po vyberaní plodov sú buriny odstránené zo záhrady a uvoľnené medzi radmi.
 • Silné kvetinové jahody s dobre vyvinutými rozetami listov sa narovnávajú a ukladajú na voľnú pôdu. Ruku v zemi stlačte malý jak. Výstup je umiestnený do výklenku a je ľahko pokrytý pôdou.
 • V polovici septembra sa rozety zrodia. Stačí si ich zapamätať, aby ste ich vodili. U nás sme odrezali od materských jahôd a transplantovali sme na iné miesto.

Najsilnejšie zásuvky sa nachádzajú na fúziách najprv z bush. Odoberajú sa na chov a zvyšok je ihneď rezaný, aby sa z rastliny neplývalo.

Rozdelenie puzdra

Strawberry Holiday, podobne ako iné odrody, sa môže množiť tým, že rozdelí kešu. Táto metóda sa považuje za poškodenú pre rastlinu, ale umožňuje transplantáciu kultúry na iné miesto v prípade slabého formovania chĺpkov. V čase rozdelenia jahodových kríkov strednej triedy by mala byť 2-4 roky. Na rozmnožovanie si vezmite rastliny s dobre vyvinutým koreňovým systémom.

Na začiatku jari alebo na jeseň vykopávajú jahodový kef. Rastlina je rozdelená na časti tak, že každý roh sa odohral s rozetou a dlhými koreňmi. Po rozdelení sa sadenice jahôd vysadia na novú záhradnú posteľ.

Pestovanie zo semien

Najviac časovo náročný spôsob chovu odrody je pestovať rekreačné jahody zo semien. Musíte správne pripraviť zrno na získanie silných sadeníc.

Technika osiva a stratifikácia

Jahodové semená Dovolenka je lepšie a jednoduchšie kúpiť v obchode. Ak sa na záhrade vyžaduje samozaradenie, vybrať veľké, zrelé bobule bez poškodenia. S nožom sa koža odrezáva z ovocia spolu so zrnami, ktoré sú položené na ľubovoľnom pláte lesklým povrchom, umiestneným na slnku. Po 4 - 5 dňoch sa vlhkosť odparí, jahodové semená suché. Musia sa zhromažďovať a odoslať iba na chladné a suché miesto.

Pred sejbou sú samozosaté zrná jahôd nasiaknuté vo sladkých jahodách, ale je lepšie ich stratifikovať. Každý záhradník má svoju vlastnú cestu chladného uhasenia semien. Najbežnejšie metódy sú nasledovné:

 • Na úrodnej pôde alebo rašeliny nalial vrstvu snehu s hrúbkou 1-2 cm. Na vrchu položte osivo jahôd na dovolenke. Kapacita vložte do chladničky na 3-4 dni. Sneh sa roztopí a jahodové semienko samostatne preliať pôdou.
 • Mokrá vata je umiestnená vo vnútri plastového vrecka, jahodové semienka sú posypané hore. Balík je viazaný a podobne odoslaný do chladničky. O štyri dni neskôr sa stredne neskoré odrody jahôd odrátajú v nádobe s teplou pôdou.
 • Tretia metóda je založená na miešaní očkovacích jahôd s malým množstvom vlhkej rašeliny alebo piesku. Kalenie sa podobne vyskytuje v chladničke počas dvoch mesiacov. Pri zaschnutí je plnivo navlhčené.

Stratifikácia pomáha zrýchliť výhonky jahôd odberových jahôd do 15 dní. Bez ochladenia sa zrná vyklíčia najmenej 30 dní.

Varovanie! Zakúpené semená odrody jahody Holiday všetky štádiá spracovania prechádzajú výrobou. Pred vysadením sa semená namočia iba v rastovom promotore.

Doba siatia

Pre chladné oblasti je optimálny čas na zasiatím osiva dovolenky od marca do začiatku apríla. Záhradníci na juhu začínajú zasievať v polovici februára.

Sejba v rašelinových tabletách

Je vhodnejšie pestovať jahodové stromy v rašelinových tabliet vhodným spôsobom, odvtedy sa zjednodušuje postup výsadby na lôžku. Proces pozostáva z nasledujúcich činností:

 • Rašelinové podložky sú umiestnené vo vnútri plastových dlážkov. Nalejte slabý roztok manganistanu draselného. Po opuchnutí rašelinových tabliet zostávajúca voda vyteká a samotné podložky sú mierne stlačené ručne.
 • Vo vnútri pristávacích výklenkov položte semená odrody jahody. Spánok nie je potrebný. Zrná budú klíčiť na svetlo a zakoreniť.
 • Kapacita s plodinami Obaly na dovolenku s filmom. Klíčenie semien sa vyskytuje pri teplote +20 ° CoC. Periodicky sa fólia otvára na odstránenie kondenzátu.

Tablety rašeliny musia byť navlhčené. Po vysušení sa rašelina zmršťuje a môže poškodiť jahodový koreňový systém. Keď sa na podložkách objaví forma, kvet sa odstráni bavlneným tampónom a potom sa ošetrí prípravkom Previcur.

Výsev v pôde

Ak chcete pestovať sadenice odrody Holiday v pôde, budete potrebovať poháre, škatule alebo kvetináče. Nádoba sa dezinfikuje a naplní sa úrodnou pôdou. Zahradníci používajú dve metódy výsevu:

 • Samozbierané semená jahôd sa zasielajú do zeme, prehĺbia sa asi 5 mm. Na vytvrdnutie sa naleje vrstva snehu na vrchole 10 cm. Nádoba je pokrytá fóliou, vložená do chladničky, kde dochádza k stratifikácii. Po rozdelení snehových plodín umiestnených na okne. Ďalej, stromčeky triedy Holiday klíčky pri teplote 20-25oC. Film sa denne otvára na vysúvanie.
 • Nakúpené továrenské semená nemôžu byť vytvrdené. Dovolenka zrná sú rozložené na mokrej utierky, rozobraté na tanierika, dať na okno. Na zníženie odparovania sú zrná pokryté filmom na vrchu. Keď jahodové semená dopadajú, sú zasiate v kontajneri s pôdou.

Kultivujte sadenice odrody Holiday pri izbovej teplote usporiadaním umelého osvetlenia.

Spike pick

S výskytom 2-4 listov vo výhonkoch sviatkov, sadenice sa zaraďujú na samostatné poháre. Existujú dva spôsoby, ktoré závisia od hustoty sadeníc:

 • Prekládky. Najjednoduchší a bezbolestný spôsob pre rastlinu. Záhradné rastliny by nemali rásť silne, aby medzi nimi mohli vstúpiť lopatka. Rastlina sa odstráni zo zeme a spolu s pšenicou sa transplantuje do inej nádoby.
 • Transplant. Úplne zložité a bolestivé pre rastlinnú metódu zberu, používané so silnou hustotou výsadby. Sadenice jahôd sa zo zásobníka odstránia hrdlom zeminy a ponoria do teplej vody. Keď je pôda chudá, sadenice jahôd odrody Holiday sú starostlivo odstránené tak, aby nedošlo k poškodeniu zamotaných koreňov. Slabé rastliny sú vyhodené a silné rastliny sú vysadené v jednotlivých šálkach.

Pri vychystávaní je nevyhnutné, aby koreňový krček po transplantácii zostal na úrovni terénu.

Prečo nie klíčia semená

Problém neklíčenia semien druhu Holiday je často v rozpore s pravidlami pestovania sadeníc. Zahradníci ignorujú stratifikáciu, porušujú teplotný režim, nesprávne zhromažďujú obilie alebo ich prehnú na slnku.

pristávacia

Keď rastlinky odrody Holiday už vyrastali, prešli fázou vytvrdzovania na čerstvom vzduchu, začína dôležitý proces - výsadba.

Ako si vybrať sadenice

Pre dobrú zber si musíte vybrať zdravé stromčeky odrody Holiday. Rastlina by mala mať minimálne 3 dospelé listy a húsenku s hrúbkou viac ako 7 mm. Farba listov je jasná, šťavnatá, dosky bez viditeľných škôd. Otvorený koreňový systém s dobrými jahodovými sadenicami je dlhý najmenej 7 cm. Ak je rastlina v pohári, potom by mali byť korene tkané na celom hrdle zeme.

Výber lokality a príprava pôdy

Stredná neskorá dovolenka je vysadená na slnečnom pozemku. Hill nie je dobré miesto. Počas obdobia sucha budú jahodové korene upečené. Pôda sa pripravuje pár týždňov pred výsadbou. Lôžko je vykopané na lopatovom bajonete a pridá sa 1 kôstka kompostu na 1 m2, Ak je pôda ťažká, pridá sa piesok pri kopaní. So zvýšenou kyslosťou sa pridá krieda alebo iný antioxidant.

Vzor pristátia

Pestujte dovolenku v radoch. Sadenice sa zasadia do otvorov v 30 cm krokoch, šírka riadkových vzdialeností je asi 40 cm, po výsadbe je sadenica napojená, zatienená prírodným agregátom zo slnka až po zakorenenie.

starostlivosť

V prípade odrody Holiday je potrebná tradičná starostlivosť vrátane zavlažovania, kŕmenia, pletenia a ďalších prác.

Starostlivosť o jar

Na začiatku jari, po roztopení snehu, sú postele vyčistené z listov a pozostatkov zimného prístrešku. Riadky uvoľnené do hĺbky 3 cm, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Bezprostredne sa výsadba odrody Holiday podáva s 1: 3 roztokom hnoja, 1:10 kuracieho hnoja alebo 100 g / m dreveného popola2 lôžok. Po zalievaní a opadaní pôdy okolo kríkov Práškový mulč s rašelinou alebo pilinami.

Zalievanie a mulčovanie

Frekvencia zavlažovania závisí od zloženia pôdy. Ak sa zvyšuje postup voľnej pôdy. Hlinená pôda udrží dlhšiu vlhkosť. Na týchto miestach je možné napojiť do 1-2 dní. Pred kvitnutím jahody možno napojiť raz týždenne. S príchodom stopiek sa v koreňoch podáva voda. Zariaďte odkvapkávanie. Je možné nalievať vodu z hadice medzi riadky, ale hrozí vyprázdňovanie koreňov. Po napájaní, aby sa zachovala vlhkosť, je pôda mulčovaná pilinami, slamou alebo rašelinou.

Tip! Ak zastavíte hojnosť zavlažovania pred zberom, Holiday jahody budú sladké a menej vodnaté.

Najlepšie obväzy po mesiaci

Dovolenka odroda potrebuje nielen organické dresingy. Na začiatku jari, pred kvitnutím a po zbere sú zavedené minerálne komplexy obsahujúce dusík, fosfor a draslík. Čas spracovania a názvy liekov sú uvedené v tabuľke.

Príprava na zimu

Na zimu je jahodová výsadba s jahňacími jahodami pokrytá slamou alebo seno. Zhora môžete položiť borovicové vetvy alebo len zaspávať pomocou ihiel. Predhrubie zaspávajú rašelinu. Organické sa stanú dodatočnou izoláciou pre korene, ako aj pre hnojivá.

Choroby a kontrolné metódy

V prípade odrody Holiday sú zvlášť nebezpečné vertikulárne vädnutie a sivá rozpad, ale včasná prevencia jahôd bude zdravá. V tabuľke je uvedený zoznam liekov používaných pri rôznych typoch ochorení.

Škodcovia a ako s nimi zaobchádzať

Silné jahody spôsobujú škodcov. Spôsoby ich riešenia sú uvedené v tabuľke. Tu môžete pridať slimáky, slimáky a mravce, ktoré jedia bobule. Bojovať proti nepriateľovi pomocou tradičných metód. Na lôžku razlazhuyut žihľavy, posypeme soľ alebo mleté ​​papriky.

Zber a skladovanie

Plodiny sa zozbierajú skoro ráno po rosou. Bobule sú odtrhnuté spolu s kmeňom. Malé, ale široké škatule alebo koše sú považované za najlepšie kontajnery na ovocie. V chladničke môže posledné bobule trvať až 7 dní. Pri dlhodobom skladovaní sa plody odrody Holiday zmrazia.

Vlastnosti pestovania v hrncoch

Na slávnosť sladkých plodov jahôd v byte rastliny pestujú na okne. Kvitnú sa všetky kvetináče s minimálnou výškou 15 cm. Počas kvitnutia sa bude vyžadovať umelé opelenie mäkkou kefkou alebo vaty. S nástupom letných sa na balkóne vykonávajú hrnce jahôd.

Výsledok

Americká dovolenka strednej triedy môže byť pestovaná v ktoromkoľvek regióne našej krajiny. Kultúra je bezstarostná v starostlivosti a prispôsobuje sa miestnym klimatickým podmienkam.

Hodnotenie záhradníkov

Valentina, 37 rokov, Oremburg Semena Dovolenkové odrody boli zaslané ako darček z škôlky, kde som si kúpil semená záhradných plodín. Vytrvalo dobre. Bobule sú chutné, sladké. Zoradenie sa páči. Je škoda, že len prvé bobule sú veľké a zvyšok sú menšie. Olga, 54 rokov, mesto Ufa Nič zvláštne v odrode Dovolenka sa neobjavila pre seba. Bobule je veľká, sladká, voňavá. Nie som špeciálny gurmán. Rovnako ako jahody. Ovocie sa môže zaseknúť, jesť čerstvé a variť kompoty.