Záhradníctvo

Zemiakový Yermak

Je ťažké si predstaviť slávnejšiu domácu odrodu zemiakov ako Yermak, pretože najprv to bolo spolu s mnohými holandskými odrodami známe na celom svete. Ale práve z tohto dôvodu bola táto odroda zarastená neuveriteľným počtom legiend, povestí a populárnych mien, z ktorých niektoré nemajú nič spoločné s realitou.


História pôvodu

Spočiatku, v polovici sedemdesiatych rokov, chovatelia zemiakov z agrárneho výskumného centra v Omsku odchovali zemiaky s názvom Yermak metódou klonovej selekcie odrody Early Rose. Počas testov sa vybrala a získala nová varieta tohto zemiaka nazvaného Yermak. Pod týmto menom bola táto odroda zaradená v roku 1978 do štátneho registra Ruska. Hoci odborníci odporúčajú pestovanie zemiakov Yermak, predovšetkým v Západnom Sibíri, táto odroda sa úspešne rozšírila naraz a vyhrali nielen celé Rusko, ale aj krajinu v blízkosti. Je pravda, že bol neskôr vyhnaný zo záhrad rôznorodého výberu, ktorý mnohí záhradníci stále ľutujú.

Oveľa neskôr v 21. storočí bol prezývaný Laptem z ľahkej ruky neznámeho záhradníka, ktorý dostal hľuzy tejto rozmanitosti zemiakov bezprecedentnej veľkosti. A v posledných rokoch odroda Ermak získala novú vlnu uznania a často sa rozširuje medzi záhradkárov pod ľudovým menom Lapot. A mnohí ani nepociťujú, že dlho známa odroda sibírskej výberu Yermak je získaná pod týmto menom.

Popis a vlastnosti

Bramborové zemiaky Yermak sú vzpriamené, stonky vetví pomerne slabo. Koraly kvety sú veľmi pekné - maľované v svetlej červenofialovej farbe.

Áno, a hľuzy sa líšia ružová farba pleti. Oči malých rozmerov, na ich hladkej kôry nie je príliš veľa.

Mäso je pri rezaní biele, na okraji sa môžu objaviť aj červenkasté inklúzie. Keď sa rezanie a varenie nestmavnú.

Varovanie! Obsah škrobu v hľuzách zemiakov Yermak je od 10 do 12%. Hľuzy počas varenia nevarú mäkké a udržujú ich tvar dobre.

Hľuzy majú veľké veľkosti od 90 do 120 gramov a oválny tvar. Zároveň sa v každom zemiakovom kvete tvoria 8 až 20 hľúz. Navyše hľuzy tejto triedy majú pomerne vysokú predajnosť, čo znamená percento obchodovateľných hľúz pre všetky ostatné pestované na keši. Obchodovateľnosť je okolo 88-90%.

Preto sa odroda zemiakov Ermak považuje za vysoko výnosnú - z jedného kefa je možné zhromaždiť jeden až dva kilogramy chutných hľúz.

Na priemyselnom stupni kultivácie, kde je výnos meraný v tonách na hektár, je táto hodnota 35-47 t / ha.

Rozmanitosť zemiakov Yermak sa dá bezpečne pripísať predčasnému dozretiu - hľuzy dozrievajú už 70-90 dní po prvých výhonkoch.

Zároveň sa zemiaky veľmi dobre skladujú, hlavne pre takýto čas skorého dozrievania. Percento uchovania je 94%.

Chuťové vlastnosti zemiakov Yermak uznávajú väčšina odborníkov za vynikajúce - zemiaky sú naozaj veľmi chutné, čo je dôležité v porovnaní s mnohými modernými odrodami, najmä dovážaného pôvodu. Účelom odrody je stôl, jeho použitie je univerzálne, z hľúz Ermak sa ukázalo ako vynikajúce zeleninové šaláty, je vhodné na vyprážanie a pečenie.

POZOR! Z hľúz tejto odrody sú vynikajúce zemiakové lupienky a hranolky.

Variant Yermak vykazuje priemernú odolnosť voči hlavnému bažinám - škvrnu, ako aj väčšine hubových, bakteriálnych a vírusových ochorení. Ale rezistencia na rakovinu zemiakov je veľmi nízka.

Ale odroda Ermak toleruje teplo dobre a reaguje s veľkými výnosmi na pravidelné hnojenie a zavlažovanie.

Výhody a nevýhody

Odrôd zemiakov Ermak majú nasledujúce výhody a nevýhody.

dôstojnosť

nedostatky

Vynikajúca chuť

Nízka rezistencia voči rakovine

Vysoké výnosy

Stredná náchylnosť k ochoreniam - potrebuje ochranu

Tepelná odolnosť

Dobrá konzervácia hľúz

Odozva na napájanie a kŕmenie

Odolnosť proti mechanickému poškodeniu

pristávacia

Pri výsadbe najskorších odrôd zemiakov je obzvlášť dôležité venovať pozornosť prelievaniu hľúz, pretože vám umožňuje získať plodiny v najskorších termínoch.

Jednou z hlavných metód takejto prípravy je vernalizácia hľúz - ich ekologizácia vo svetle av relatívnom teple. Zvyčajne začína mesiac pred pristátím. Zemiakové hľuzy Yermak sú umiestnené v krabiciach na plastovom obale v jasnej a relatívne teplej miestnosti. Môžete využiť verandu alebo nemrznúci balkón. Hľuzy sú pravidelne striekané kvôli udržaniu vlhkosti a dokonca aj znečisteniu silnými výhonkami.

Vernalizácia pomáha získať skorší a vysokokvalitný plod, ale najdôležitejšou vecou je odmietnuť choré a slabé hľuzy s vláknitými výhonkami.

Tip! Najjednoduchší spôsob, ako vybrať zdravé, bez vírusov zemiakové hľuzy doma, je ponoriť ich do koncentrovaného soľného roztoku (0,5 kg na 10-litrový kôš) na minútu.

Hľuzy, ktoré plávajú počas tohto postupu, sú zamietnuté. Ale po tomto postupe by mali byť zdravé zemiaky určite umývané pod tečúcou vodou.

Krajina na výsadbu zemiakov sa odstráni po pestovaní cibule, cesnaku, hrášku a tekvicových plodín. Ak vás na vašom webe znepokojuje drôt alebo nematóda, najlepší spôsob, ako sa im zbaviť, je zasiať ovos alebo žito bezprostredne po zbere. A na jar, vyčistiť miesto slamy, rastlinné zemiaky v tejto pôde.

Vzhľadom na to, že zemiaky Yermak majú skoré dozrievanie, je rozumné ho čo najskôr vysadiť. V podmienkach stredného jazdného pruhu je najlepšie splniť prvé desať dní v máji. V južných oblastiach sa môžu brambory pestovať mesiac skôr. V Uraloch a Sibíri sa dátumy môžu posunúť o týždeň neskôr. Najdôležitejšie je, že sa pôda podarilo zohriať na teplotu + 8 ° + 10 ° С.

Varovanie! Najlepší čas na sadenie zemiakov na koordináciu s prírodnými znakmi - ak boli břízy pokryté sotva viditeľnou "zelenkavou oparou" listov, potom je čas!

Sadenie zemiakov Yermak najlepšie dvojradové metódy. To znamená, že dva riadky so vzdialenosťou 50-60 cm tvoria pás. Medzi pásmi vytvorte medzery 90-100 cm a hľuzy sami v každom rade sú rozložené na 10-15 cm (malé) a 18-20 cm (veľké).

starostlivosť

Starostlivosť o odrody zemiakov Yermak sa zásadne nelíši od starostlivosti o iné odrody zemiakov: zalievanie, kŕmenie, hluk a ochrana pred škodcami a chorobami.

Táto odroda zemiakov je obzvlášť náchylná na dodatočné zavlažovanie, čo dokazuje maximálne výnosy za týchto podmienok. Zavlažovanie je zvlášť dôležité pri klíčení hľúz, v čase prvého vyklírenia a počas kvitnutia zemiakov. Ak počas týchto období dochádza k suchému počasiu bez dažďa, potom je veľmi žiaduce poskytnúť dodatočné umelé zavlažovanie na výsadbu zemiakov Yermak.

Znečistenie a kŕmenie

Znečistenie starostlivosti o zemiaky má prvoradý význam z troch dôvodov:

  • Pomáha odstrániť burinu.
  • Pomáha uvoľňovať a okysličovať horné vrstvy pôdy.
  • Prispieva k udržaniu pôdnej vlhkosti.

Čím je zemiaková kefa väčšia, tým vyššia by mala byť výška. V priemere je potrebné posypovať zeminami alebo organickými materiálmi tretinu ich výšky.

Prvé hradenie sa vykonáva tradične, keď klíčky dosiahnu výšku 15-20 cm len druhý deň po dobrých dažďoch. Iba v tomto prípade to bude zmysel. V opačnom prípade sa výsadba zemiakov je hojne vylúčená a až potom plienka.

Druhé hniezdo strávi desať dní pred kvitnutím, zatiaľ čo kríky nie sú uzavreté medzi riadkami.

Je výhodnejšie kombinovať kŕmenie odrôd zemiakov Yermak s zavlažovaním, ak máte malé plantáže. Najvhodnejším krmivom je infúzia hnoja a kuracieho hnoja s pridaním popola z dreva. Môžete tiež použiť bylinné kokteil - naliať zmes všetkých byliniek bylinky s dvojitou časťou vody, pridať trochu vrhu, popol a trvať na týždeň pred vznikom špecifického zápachu.

Choroby a škodcovia

Hlavné ochorenia zemiakov sú neskoré plesne a chrasty. Ako preventívne opatrenie pred kvitnutím a postrekom sadenie zemiakov roztokom Fitosporin alebo zmesou Alirin a Gamair.

Kríky infikované vírusmi sa zvyčajne vyznačujú malými kučeravými a krútenými listami so svetlými škvrnami. Súčasne je ich rast výrazne obmedzený. Pri kopaní musia byť oddelené - vrcholy musia byť spálené a hľuzy môžu byť povolené na kŕmenie zvierat. Lieky na liečenie vírusov ešte neboli vynájdené.

Na boj s chrobákom zemiakovým v Colorade je predovšetkým vhodné použiť biologické prípravky: Fitoverm a Agravertin.

S veľkým počtom je možné použiť ťažké delostrelectvo - systémové insekticídy - Aktar, Konfidor, Mospilan.

úrodu

Vzhľadom na ich skoré dozrievanie sa zemiakový Yermak najčastejšie používa na letnú spotrebu. Hľuzy môžu začať kopať potravu do dvoch týždňov po kvete. Keďže sa udržiava dobre, odporúča sa uviesť časť plodiny do plnej zrelosti. Stane sa to asi mesiac po kvete, keď vrcholy začnú žltnúť a suché.

záver

Zemiaky Yermak sú jedným z najvyhľadávanejších domácich odrôd zemiakov. Pred časom bola odroda takmer stratená kvôli úplnej infekcii vírusmi - škôlka v oblasti Irtyš bola zatvorená, kde bola vyrobená. Ale úsilie nadšencov od ľudí odrody stále žije, aj keď pod inými menami.

Hodnotenia

Pre mnohých záhradníkov je odroda zemiakov Yermak takmer spojená s najlepšími zemiakmi domácej výroby.

Elena, 45, Ulyanovsk, sme v našej rodine vyskúšali veľa druhov zemiakov. V tom istom čase bolo veľmi módne pestovať holandské odrody. Ale stále si pamätám starú odrodu zemiakov nazývanú Yermak, v ktorej jednotlivé hľuzy rástli takmer o 1 kg. Navyše som sa mu veľmi nepáčila - nebolo to veľmi vhodné čistiť. A teraz veľmi ľutujem, že sme to nezachránili - tu to bol zemiak - veľký a plodný a chutný! Nikolay, 52, Tambov Čítal som veľa chvályhodných recenzií o zemiakoch Ermak, teraz v časopisoch na odber sa často javí pod menom lyko. Zdá sa, že dobrý stupeň, ale musel som pestovať hľuzy infikované vírusmi, a musel úplne odstrániť z mojej stránky. Olga, 48 rokov, Novosibirsk región V oblasti zemiakov sme lepší ako Yermak, jednoducho nie je možné nájsť. Dáva rovnako dobré výnosy v chladnom a horúcom lete. Hľuzy tejto odrody sú veľké, krásne a veľmi chutné. Z nich môžete variť a vynikajúce Zherekha, a pečieme v rúre. A deti stále milujú moje domáce zemiakové lupienky.