Záhradníctvo

Bramborové otruby

Práca je mladá odroda, ktorá nahradila niektoré európske odrody zemiakov. Rýchlo získava popularitu medzi záhradkármi, pretože má atraktívny vzhľad a vynikajúcu chuť. A výsledok prác sa dá posúdiť v júli.

História pôvodu

Zemiaky Azhur priniesli ruských chovateľov. Pôvodcom tejto odrody je Zedek agrofirm. V roku 2017 bola do štátneho registra Ruskej federácie pridaná nová odroda. Záhradníci sa začali aktívne šíriť a implementovať.

Práce sa odporúča na pestovanie v strednom regióne Ruska. To zahŕňa Moskvu, Ivanovo, Vladimir, Ryazan, Kalugu, Bryansk a ďalšie oblasti. V južných častiach krajiny možno brambory získať dvakrát ročne.

popis

Otvorená výroba - stredne skorá, stolová odroda, ktorá prináša dobrú úrodu. Od okamihu vzniku výhonkov k úplnej zrelosti zemiakov prechádza 75-85 dní. Ale môžete ho vykopať o 20-25 dní skôr.

Rastlina tvorí rozľahlý, energický ker, ktorý môže dosiahnuť výšku až 45-55 cm. Na nej veľké listy tmavozelenej farby nerovnomerne rastú. Majú zvrásnenú štruktúru a mierne zvlnený okraj. V hornej časti kríkov sú kvetenstvo veľkých, svetlo purpurových kvetov.

Hľuzy Azhury sú stredne veľké a oválne. Hustá pokožka je maľovaná v hlbokej ružovej farbe. Povrch zemiakov je hladký, oči sú malé a plytké. Buničina obsahuje veľké množstvo karoténu, takže má slamovú farbu. Chuť je nasýtená, s výraznou arómou.

Hmotnosť tuberkulózy je v rozmedzí 100-120 gramov. Jeden Bush môže priniesť 8-15 koreňových plodín. Z jedného hektára, záhradníci v priemere dostávajú 45-50 ton plodín. Malé zemiaky sú zriedkavé, takmer všetky zemiaky majú rovnakú veľkosť.

Zemiaky tejto odrody sú charakterizované vysokým obsahom škrobu (asi 14-16%), preto sa vo varení bežne používa. Ideálne na vyprážanie, varenie šalátov a polievok.

Varovanie! Po varení sa maso neztmavne.

Výhody a nevýhody

Zemiaky tejto odrody sú veľmi mladé, ale sľubné. Otvorená práca sa vyznačuje niekoľkými výhodami:

  • Skoré dozrievanie. Zemiaky sa jedia na jedlo na konci júna - v prvej polovici júla.
  • Vynikajúca prezentácia a chuť. Vhodné na predaj.
  • Vysoký výnos.
  • Podložie koreňových plodín je 95%. Pri vytváraní priaznivých podmienok sa zemiaky tejto odrody môžu skladovať dlho bez toho, aby došlo k ich znehodnoteniu.
  • To dobre toleruje sucho a nevyžaduje časté zavlažovanie.
  • Nenáročné na zloženie pôdy.
  • Nie je ovplyvnená rakovinou zemiakov a chrastavou, má strednú odolnosť proti neskorej hnilobe.

Nevýhody zemiakov z Azhu sú jeho náchylnosť na zlatý háďátok. Pristátia sú často napadnuté Coloradovými chrobákmi, drátmi a mory. Na prevenciu ochorení sa odporúča ošetriť puzdrá so špeciálnymi prípravkami. Mladé hľuzy sú mechanicky poškodené, pretože majú tenkú a jemnú pokožku.

pristávacia

Zemiakové odrody Azhur vysadené v apríli až máji, keď sa teplota ohreje na +12 stupňov. Pri pristátí je nežiaduce oddialenie. Vysoké alebo nízke teploty vzduchu majú negatívny vplyv na klíčenie hľúz. Zemiaky sú vysadené na plochých, dobre osvetlených miestach. Najlepšie prekurzory plodín sú zimné plodiny a strukoviny. Výsadba zemiakov odrôd Openwork by nemala byť blízko k paradajkám a jabĺkam.

Na jeseň sa na pozemok aplikuje humus alebo rašelina v pomere 1 kbelík na 1 m2, Pridali sa tiež minerálne hnojivá: superfosfát, síran draselný a popolček. Po oplodnení je pôda dekontaminovaná, vykopaná a odstránená burina. Hmoždinky sa nemusia zlomiť. Na jar je krajina uvoľnená a rakovaná. Tento postup uľahčuje prístup vody a vzduchu k koreňom rastliny.

Varovanie! Pre hnojivá sa nedá použiť čerstvý hnoj. V opačnom prípade budú hľuzy vodnaté a chuťové.

15 dní pred výsadbou začnú zemiaky Azhur klíčiť. Hľuzy sú vyriešené, odmietnuté choré a poškodené. Potom sa očistia a umyjú, pretože baktérie môžu zostať v pôde. Vybrané semená sa dezinfikujú v roztoku kyseliny boritej (1 polievková lyžica prášku na vodu z vedro). Na aktiváciu rastových procesov sa hľuzy postriekajú roztokom manganistanu draselného (2 g na 10 litrov vody) alebo infúziou popola (2 šálky na 4 litre vody). Zemiaky sa sušia a čistia na svetlých miestach. Teplota vzduchu v miestnosti by mala byť od +12 do +16 stupňov.

Azhura hľuzy sú zasadené do dier alebo drážok do hĺbky 5-10 cm, interval medzi kríkmi by mal byť asi 25 cm, a medzi radami - 55-60 cm, ak sa hnojivá nepoužívali počas jesenného kopania, mali by byť oddelene naplnené do každej jamky. Táto odroda zemiakov má rád potašové doplnky.

starostlivosť

Zemiak Azhur je nenáročný, a preto mu stačí poskytnúť minimálnu starostlivosť. Zahŕňa zahustenie, zalievanie, uvoľňovanie a odstraňovanie buriny.

Zalievanie a uvoľňovanie

Napriek tomu, že táto odroda toleruje nedostatok vlhkosti, pri suchom a horúcom letnom zalievaní bude prospech len. Zavlažovanie sa vykonáva v období, keď slnko vykazuje najmenšiu aktivitu - skoro ráno alebo neskoro večer. V priemere 1 m2 Trvá asi 45 - 50 litrov vody. Zvyčajne sa plodina zavlažuje raz za 10 až 14 dní a počas sucha každých 4-5 dní. S dostatkom zrážok možno obmedziť na tri závlahy za sezónu.

Niekoľko dní po zavlažovaní musí byť pôda uvoľnená, inak sa tvorí kôra na povrchu zeme. Tiež záhradníci odporúčajú mulčovanie medzi riadkami. Tento postup pomôže udržať vlhkosť a zabrániť výskytu buriny.