Záhradníctvo

Zimolez Tatarskaya: výsadba a starostlivosť

Každý záhradník sníva o zdobení svojej záhrady, ale to nie je vždy možné kvôli svojej malej veľkosti. V prímestských oblastiach ovocné stromy a kríky zaujímajú veľkú a lepšiu časť územia. Jednou z ciest z tejto situácie je pristátie tatárskeho zimolezu. Tento ker nepracuje veľa priestoru, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, stane sa hlavnou okrasnou rastlinou vo vašej obľúbenej záhrade. Pozrite sa na naše tipy a triky pre pestovanie dekoratívne zimolez, a uvidíte, že to nespôsobuje veľa problémov.

História spoločnosti

Kultivovať rôzne typy zimolez začal v XVIII storočia minulého storočia. V Európe sa zimolez používal výlučne ako ozdobná kultúra na zdobenie záhrad a parkov a až o jedno storočie sa Európania dozvedeli o jedlých druhoch tejto rastliny. Ruská záhradkári o ňom vedia od nepamäti, divoké zimolezovité kríky všade sa rozrástli v lesoch Sibíri, v Urale, regióne Stredného Volga.

História nehovorí o konkrétnych údajoch o chove odrody tatárskeho zimolezu, ale tiež sme nenašli informácie o tom, prečo tento druh má takýto názov - tatarský. Podľa našich predpokladov je to kvôli teritoriálnej arii voľne rastúcich zimolezov, pretože Tatarstan je srdcom oblasti stredného Volga. Druhým predpokladom je, že v tatárskych rastlinných farmách sa začalo pracovať na pestovaní zimolezu a výberu nových odrôd.

Popis poddruhov a fotografií populárnych odrôd

Druhy zimolezu sú rozdelené do dvoch hlavných typov: dekoratívne (nepožívateľné bobule) a ovocie s vynikajúcimi bobuľami. Dekoračný zimolez je zase pestovaný v niekoľkých formách: kríky, lezenie viniča a čiapky.

Tatarský zimolez, o ktorom dnes hovoríme, sa týka keramických okrasných rastlín. Variantné rozdiely v rámci druhu sú výška kríkov, tvar a odtiene kvetov a ovocia. Základná morfológia všetkých odrôd tatárskeho zimolezu je totožná:

 • korene - rozvetvený koreňový systém, vláknitý, hĺbka do 1 metra;
 • Škvrny sú duté vo vnútri, mladé výhonky majú svetlohnedú, slabo nažltú farbu, v nasledujúcich rokoch kôra na vetvičkách zimolezu sa stáva šedá, exfolia v pozdĺžnych pruhoch;
 • listy sú oválne, mierne pretiahnuté na koncoch (ová), okraje listov sú hladké, priemerná dĺžka je od 3 do 6 cm, farba je nasýtená zelená, uprostred listu je výrazná žila, usporiadaná v pároch na stopkách;
 • kvety rastú z lícnych línií, ich tvar sa podobá na zvony s úzkym krkom v dolnej časti a okvetné lístky sa rozchádzajú bokom, v závislosti od odrody, farba lístkov môže byť ružová, červená, fialová, hlavnou výhodou kvetov je voňavá vôňa, kvitne sa od začiatku mája do polovice júna od tretieho roku života;
 • plody sú nejedlé škvrnité bobule, jasne červené alebo oranžové, ich priemer je až 6 mm, dozrievanie bobúľ začína v júli a trvá do konca augusta, niekedy až do začiatku októbra (závisí od odrody).

Kríky z Tatarskej zimolezy patria k opadavým plodinám, na konci jesene úplne vylievajú listy, na rozdiel od niektorých "stále zelených" náprotivkov.

Populárne odrody

Odrody Tatarskaya zimolez sa líšia hlavne v sfarbení okvetných lístkov a sfarbenie ovocia, poznať jednotlivé rozdiely odrody, dizajnéri zručne ich používať vo svojich kompozíciách. Na fotografii môžete vidieť presne aké odtiene sú okvetné lístky a bobule tohto okrasného ker.

Ozdobná hodnota Tatarskaya zimolez je nielen voňavé a svetlé kvety, na ich mieste sú rovnako krásne a rovnako jasné bobule, takže pri pohľade na zimolez kríky môžete si myslíte, že kvitnutie pokračuje až do neskorých jesenných dní.

Plody z Tatarskaya zimolez (červená a oranžová).

opelenie

Pre okrasné zimolezové odrody nie je zber plodov taký dôležitý, ale aby bobule zdobia ker s krásnym vzhľadom až do neskorej jesene, jej kvety potrebujú krížové opelenie. Na tieto účely, záhradníci zasadili niekoľko odrôd kríkov (2-3 odrôd) na svojich pozemkoch.

Kvety z tatarskej zimolezy priťahujú svojou vôňou a lahodným peľom včiel - našimi tvrdými medovými rastlinami, ktoré oplodňujú každú kvetinu pri zbere nektáru a poskytujú ovocné stonky.

Varovanie! Ak pestujete odrody ovocia spolu s okrasným zimolezom, je to veľmi dôležitý aspekt pri získavaní významnej úrody chutných a zdravých plodov.

Rastúce tajomstvá

Pred vysadením zimolezu Tatarskaya je potrebné presne určiť, na aké konkrétne dekoratívne účely sa bude vysádzať:

 1. Vytvorenie zabezpečenia.
 2. Dekorácie fasády domov a altánov.
 3. Samostatná inštalácia.
 4. Použiť v kompozíciách s viacerými príbehmi krajiny.

Po definovaní cieľa môžete už vyzdvihnúť potrebnú rozmanitosť tatárskeho zimolezu tak, aby farba jeho kvetov a plodov bola úplne v súlade s ostatnými rastlinami v záhrade. Treba mať na pamäti, že zimolez začína kvitnúť a tvoriť ovocie iba 3-4 roky po výsadbe.

Ako si vybrať sadenice

Zahradníci, ktorí sa najprv rozhodli pestovať okrasné zimolezové kríky, si môžu zakúpiť sadenice v špecializovaných predajniach a škôlkach. Pri nákupe musíte starostlivo preskúmať výsadbu, ktorú vám ponúkame, pretože jej kvalita závisí od ďalšej kultivácie rastliny:

 • najvhodnejšie na výsadbu - zimolezové sadenice druhého roka života;
 • koreňový systém sadenice by mal mať aspoň 2-3 vetvy s vláknitou sieťou, ak sa rastlina predáva s uzavretým koreňovým systémom, to znamená, že spolu so substrátom zabaleným vo vreciach skontrolujte, či je dostatočne zvlhčený;
 • výška sadenice by nemala presiahnuť 50 cm, ale nemala by byť príliš malá (do 30 cm);
 • vetvy by mali byť pružné, elastické, s prítomnosťou zdravých pukov (od 5 do 12 nie menej);
 • Ak je vzhľad zimolezu úplne uspokojený, potom musíte ihneď kúpiť dvojicu na krížové opelenie.
Varovanie! Peeling a lúpanie kôry na konáre zimolezu je charakteristickým rysom rastliny.

Zariadenie neustále aktualizuje kôru, vyradí starú, takže pri nákupe sadeníc by ste sa nemali obávať tohto javu, nemá žiadny vplyv na kvalitu.

Čas pristátia

Existuje ďalšia vlastnosť zimolezu, ktorý je poznamenaný mnohými záhradkármi, ktorí vyrastali viac ako jeden stromček z tatárskeho zimolezu - najvyšší stupeň prežitia kultúry sa dosiahne počas jesennej výsadby sadeníc. V tomto prípade je zakorenený výhonok vysadený koncom septembra, keď je na záhrade dosť studený, ale teplomer nenastal pod + 10 ° C.

To je najlepšia možnosť, ale je možné vysadiť rastlinu na jar a v lete bez obáv, že sadenice sa zhoria, zimolez je veľmi nenáročná plodina, najmä okrasné odrody.

Voľba miesta a pôdy

Zimolez vyrastie dobre v osvetlených oblastiach, ale dočasné tieňovanie počas dňa tiež neublíži. Všetky typy tejto kultúry ako dobre navlhčenej pôdy, ale nížinné mokrade nie sú pre ňu, tieto kroviny môžu byť vysadené v blízkosti umelého nádrže: bazén, rybníka, potok.

Nepriechodné kríky na zloženie pôdy vám umožní pestovať rastlinu na hliny a piesočnaté krajiny, ale najlepšie zloženie je dobrá záhrada pôdy normálnej kyslosti.

Zasadenie kefa

Ak chcete vytvoriť živý plot, potrebujete dostatočný počet sadenice, môžete ich získať z jedného dospelého Bush, rozmnožovania vrstiev alebo odrezkov, a teraz máme ďalšiu technológiu pre výsadbu sadeníc:

 1. Vykopávacie jamy (brázdy na ploty) až do hĺbky 40 cm.
 2. Naplňte ich 1/3 zrelým kompostom, na vrchu pridajte suché minerálne hnojivá, premiešajte s lopatkou.
 3. Do otvoru (drážky) sa vleje voda - jeden vedierko o objeme 10 litrov do brázdy - 2 vedrá na 1 meter.
 4. Sadenice sa umiestnia do otvoru a narovnávajú korene (v brázdách ich umiestnite 1-1,2 m od seba).
 5. Každá klíčka je pokrytá pôdou a mierne zhutnená a ponecháva malú vzdialenosť (až 10-15 cm) od povrchu zeme, takže voda počas zavlažovania nepríde do strán.
 6. Pristvolnye kruhy sú mulched rašelinou alebo kôrou.
 7. Na semenáčiku prvého roka života zostávajú 3 až 4 púčiky od zeme, celá hlava je rezaná.
Tip! Ak ste si zakúpili sadenice vo veku 2-3 rokov, po výsadbe v zemi je potrebné urobiť iba hygienické prerezávanie, odstránenie najslabších alebo poškodených vetvičiek, zvyčajne prerezávanie sa vykonáva aj v škôlkach.

starostlivosť

Je ľahké starať sa o nenáročné kríky zimolezu Tatarskej, nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky.

zalievanie

Krovia sa napojujú iba počas dlhých suchov, prirodzené pravidelné dažde zimolezu stačia na normálny rast.

Najlepšie obväz

Na dobre oplodnených a vlhkých pôdach zimolez nemá dlhú dobu chýbajúce hnojenie, mladá rastlina nemusí byť kŕmená 2-3 roky, pre dospelý ker je postačujúce jedno dodatočné kŕmenie na začiatku kvitnutia.

prerezávanie

Sanitárne prerezávacie kríky zimolez Tatarské výrobky na začiatku jari a tvarovanie - počas celej sezóny.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Tatarskaya zimolez je odolný voči mnohým chorobám, škodlivý hmyz obísť ju kvôli špecifickej vôni, a bobule sú veľmi horké na chuť, nie je prilákať. Aby sa zabránilo tomu, že keď kultivujete iné rastliny v záhrade, stačí spustiť trysku postrekovača na najvyšších častiach kríkov, to stačí.

prezimovanie

Voľne rastúca forma tejto plodiny spočiatku vybrala lesy Uralov, Sibíri, región strednej Volhy ako svoj svätožiar, pestovaná rastlina si zachovala svoju vytrvalosť a zimnú odolnosť, dôstojne pretrváva drsné zimy.

rozmnožovanie

Zimolez Tatarskaya rozmnožený odrezky a vrstvenie, praktické lekcie o tomto chove, pozri priložené video.

Tatar zimolez v krajine dizajn

Hlavným účelom ozdobného zimolezu - dekorácie záhradného pozemku, tak landscape dizajnéri často používajú v ich kompozície. Kompozity rôznych typov takýchto rastlín vyzerajú dobre na veľkých plochách, pretože krovia sú vysoké, rozširované a hrubé.

Hrubý zimolez sa používa na vytváranie živých plotov: vysoký (bez prerezania), stredné (prerezávanie tesne nad 1 m) a veľmi nízke (nie väčšie ako 70 cm). Jednotlivé kríky sa vysádzajú a vytvárajú na mrežoch vo forme rôznych figúr, ale nie všetky druhy odtieňov Tatarskaya sú vhodné na to, ale len rastliny s pružnými, pružnými konármi.

Kroviny strednej výšky dobre harmonizujú s alpskými kĺzačkami, vysoké sú používané na zdobenie a odtieň trávnikov, dizajn oblúkov a štítov. Na fotografii nižšie vidíme kefu z Tatarskaya zimolez v živých plotoch, nebolo by to uraziť, aby sa jasnejšie tvar živých plotov, ale majiteľ tejto stránky je závislý na voľnom rozvoji a rastu kríkov, je bližšie k prírodnému prostrediu.

záver

Tatarská zimolezka nie je tak populárna v súkromnej záhradkárstve, ale postupne si tiež dobýva svoje miesto na slnku. Informácie o tejto rastline sú veľmi málo, niektoré informácie, ktoré sme získali z dostupných zdrojov, je potrebné skontrolovať, video s odporúčaniami na jej kultiváciu nie je vôbec, to všetko súvisí s jedlým zimolezom, nie dekoratívnym.

Odvolávame sa na našich čitateľov, na tých, ktorí majú skúsenosti s chovom zimolezov Tatar, nechajte svoje názory a spätnú väzbu na našej stránke.

recenzia

Ekaterina, 56 rokov, región Novosibirsk Viac ako pred 10 rokmi som v prednej záhrade zasadil tatársku odrodu s fialovými kvetmi. Teraz je celá dedina rozkvitnutá, v blízkosti každej verandy sa nachádza zimnica. Vo večerných hodinách vychádzame von, aby sme vdychovali jeho vôňu, čo je ešte potrebné.