Záhradníctvo

Zemiaky Arosa

Každý pestovateľ zeleniny chce pestovať zemiaky vo svojom pozemku, ktorý dozrieva veľmi skoro. Arosa vám v júni ponúka možnosť vychutnať si mladú koreňovú zeleninu. Odroda je cenená svojim vysokým výnosom, odolnosťou proti suchu a nenáročným. To je obzvlášť dôležité pre obyčajných letných obyvateľov, ktorí kvôli okolnostiam nemôžu zabezpečiť dostatočnú starostlivosť.

História pôvodu

Odroda zemiakov Arosa začala v Nemecku. Nemeckí chovatelia ho odchovali v roku 2009. Pôvodcom nového druhu je spoločnosť Uniplanta Saatzucht KG. V roku 2000 bola odroda oficiálne zaradená do štátneho registra Ruska. Zemiaky sa aktívne dovážali do krajiny, predávali a propagovali.

Arosa je vhodná na kultiváciu v regiónoch Ural, Kaukaz, Stredný Volha v Ruskej federácii a na Sibíri. Nemecké zemiaky sú tiež populárne na Ukrajine a Moldavsku.

popis

Zemiak Arosa je všestranná ranná zrelá odroda, ktorá sa vyznačuje vysokým výťažkom. Od výskytu sadeníc do zberu prechádza v priemere 70-75 dní. Prvé kopanie sa môže vykonať 55 až 60 dní po výsadbe.

Zemiaková kefa je kompaktná, stredne veľká, s polopostavenými stonkami. Rastlina je pokrytá zelenými listami malej veľkosti. Kvetenstvo lila, s červenkastým nádychom. Strieka uniformy.

Hľuzy Arosa majú zaoblený, mierne pretiahnutý tvar. Kôra je tmavo ružová s červenkastým nádychom. Povrch je hladký, niekedy je tu mierna drsnosť. Na povrchu zemiakov sú malé oči. Dužina je tmavo žltá, keď sa varenie rozpadne. Zemiaky majú výbornú chuť a kvalitu výrobku.

Hmotnosť tuberkulózy sa pohybuje od 70 do 135 gramov. Na Bush, v priemere, získať 15 zemiakov. Pri správnej starostlivosti z jedného hektára výsadby možno zbierať 50-70 ton plodiny. Koreň obsahuje približne 12 až 15% škrobu. Táto odroda je skvelá na výrobu čipov a hranoliek.

Výhody a nevýhody

Arosa má mnoho pozitívnych vlastností:

 • rýchle dozrievanie;
 • vysoký výťažok;
 • vynikajúca chuť (4,6 bodov z 5);
 • toleruje dobre sucho, takže táto odroda zemiakov môže byť pestovaná bez dodatočného umelého zavlažovania;
 • vynikajúce obchodné šaty hľúz;
 • odolné voči nematóde, vírusu V, mozaiky a rakovine;
 • počas skladovania a prepravy nestráca svoju chuť a vonkajšie vlastnosti;
 • jednotné výhonky.

Nevýhody zemiakov tejto odrody sú oveľa menšie ako výhody. Arosa môže byť ovplyvnená rhizoctonióza, strieborná chrastavitosť a neskorá blata. Preto pred zasiatím je potrebné vykonať obväzu materiálu. Aj kríky môžu napadnúť zemiakový chrobák v Colorade.

Varovanie! Odroda je náchylná na minerálne hnojivá, preto je dôležité, aby sa neprekročila odporúčaná dávka obväzov.

pristávacia

Arosa je zvyčajne vysadená v máji. Zem sa musí zahriať na + 9-10 stupňov. Na výsadbu vyberte slnečný pozemok s rovným povrchom. Najlepšie prekurzory zemiakov sú strukoviny, kapusta, cibuľa, uhorky a zimná raž. Táto odroda je nenáročná, takže ju možno pestovať na akejkoľvek pôde.

Od jesene sa na vybrané miesto uplatňujú nasledujúce organické a minerálne hnojivá (na 1 m2):

 • superfosfát - 1 polievková lyžica. l;
 • síran draselný - 1 lyžička;
 • popol - 1 šálka;
 • humus alebo kompost - 1 vedro.

Ak je pôda hlina, pridá sa riečny piesok. Hnojivá sú rovnomerne rozptýlené nad povrchom lokality a vykopávajú zem do hĺbky 20-25 cm. Na jar sa pôda znova obracia, vyrovnáva sa hrebeňom a buriny sa odstránia. Tento postup plní pôdu kyslíkom.

Dva týždne pred výsadbou sa koreňová plodina odoberie z pivnice. Hľuzy sú triedené, poškodené a choré sú vyradené. Hmotnosť sadiva zemiakov by mala byť v rozmedzí 60-75 gramov. Čím viac očí na to, tým lepšie. Na klíčenie sa hľuzy odstránia v jasnej miestnosti, pričom teplota vzduchu sa udržiava na úrovni od +12 do +15 stupňov. Keď klíčky natiahnu na 3-4 cm - zemiaky sú vysadené.

Na prevenciu ochorenia sa pred vysadením striekajú hľuzy Arosa roztokmi Fitosporin, Alirin alebo modrý vitriol. Na zvýšenie výnosov a zrýchlenie dozrievania zemiakov sa ošetrujú regulátormi rastu. Jedným z najúčinnejších stimulantov je Agat 25-K a Cherkaz.

Aby bola úrodu vysoká, musí mať každý puzdro dostatočnú zásobnú plochu. Arosa hľuzy sú vysadené do hĺbky 8-10 cm s intervalom 35-40 cm. Medzi riadkami zostáva najmenej 70-75 cm voľného priestoru. Podľa schémy vykládky vykopajte otvory alebo zákopy. Zemiaky sú vyliahnuté a posypané pôdou na 5-6 cm.

Varovanie! Riadky by mali byť umiestnené v smere zo severu na juh. Takže kríky sú lepšie svietené a teplé.

starostlivosť

Ľahko sa starajú o zemiaky tejto odrody. Je potrebné pravidelne čistiť oblasť od buriny, ako aj uvoľniť, zavlažovať a hnojiť pôdu. Zrelosť plodiny a množstvo plodiny závisí od kvality starostlivosti.

Zalievanie a uvoľňovanie

Počas celej vegetačnej sezóny sa odporúča, aby bol Arosa napojený aspoň trikrát. Prvé zavlažovanie sa vykonáva mesiac po výsadbe, druhá - počas tvorby púčikov, tretí - po kvitnutí. V horúcom a suchom počasí sa rastlina častejšie napojuje. Každý zemiakový krov by mal dostať aspoň 3 litre teplej vody. Zvlhčovanie sa vykonáva večer alebo pred slnkom.

Ak chcete pôdu nasýtiť kyslíkom a chrániť vlhkosť, pôda sa pravidelne uvoľňuje. Postup je vykonaný po zalievaní, keď sa pôda trochu vysuší. Uvoľnenie pomáha zbaviť buriny.

Varovanie! Zemiaky Arosa tolerujú teplo aj bez dodatočného zavlažovania.

hilling

Hilling je proces vypĺňania dna púšte vlhkou pôdou. Po zákroku rastú korene zemiakov a intenzívne sa rozvetvujú, takže hľuzy sa formujú viac.

Počas celej vegetačnej sezóny sú zemiakové odrody Arosa 3 krát:

 1. Keď výška výhonkov dosiahne 8-10 cm, ak sa očakáva zamrznutie, rastlina by mala byť úplne pokrytá zeminou.
 2. Počas tvorby púčikov.
 3. Počas kvitnutia. Výška hrebeňa by mala byť približne 18-20 cm.

Ak sú krúžky vytiahnuté a rozpadnuté - odporúča sa vykonať neplánované hlukovanie. Postup sa vykonáva opatrne, aby sa nepoškodili hľuzy.

Je to dôležité! Ak nedôjde k dažďu a zemiaky potrebujú hlúpe, pôda by mala byť navlhčená.

Najlepšie obväz

Najvyššie obloženie zemiakov tejto triedy sa vykonáva v niekoľkých etapách. Je dôležité prísne sledovať proporcie, pretože nadbytok hnojiva môže zničiť rastlinu.

Počas tvorby a rastu hľúz (počas rozmnožovania a kvitnutia) sa do pôdy zavádzajú minerálne a komplexné doplnky s vysokým obsahom draslíka a fosforu. Na prípravu živinového zloženia je potrebné zmiešať 15 g síranu draselného a 15 g superfosfátu. Zmes sa rozpustí v 10 litroch vody a zavlažuje sadenie zemiakov. Spotreba - 1 liter roztoku na 1 m2.

20 dní pred kopaním hľúz sa kríky Arosa napájajú komplexným minerálnym organickým hnojivom. Na tento účel sa rozpustí 0,25 litra hnoja a 20 g superfosfátu v nádobe s vodou. Vďaka tejto kŕmnej plodine dostanú zásoby živín potrebných pre dlhodobé skladovanie.

Pozrite si video: Miro Jaroš - CESTA DO ROZPRÁVKY Oficiálny videoklip (August 2020).

Загрузка...