Záhradníctvo

Zimolez Amphora

Vytváranie veľkoplodých zimolezcov zo strany chovateľov prispelo k širokej distribúcii kultivovaných kríkov. Hardy winter-hardy zimolezová odroda Amphora so stredne neskorým zrelým obdobím, bobule majú harmonickú dezertnú chuť. Bola odvedená na experimentálnu stanicu v Pavlovsku pri Petrohrade.

Opis a charakteristika odrody

Odroda Amphora bola vytvorená na základe kultúrneho zimolezu Roxan a divokej odrody od Kamchatky a od roku 1998 je zapísaná do štátneho registra. Tento nenáročný keř beruška je skutočným nálezom pre záhradkárov v chladných oblastiach. Obličky zimolezu Amphora odolávajú teplotám do -45-47 oC. Rastlina trvá a vráti mráz: kvety vydržia bez poškodenia dlhý pokles teploty na -4, -6 oC a krátkodobé - až do 7 oC. Cena je tiež odroda, ktorá je odolná voči opätovnému kvitnutiu.

Kmeň Amphora so zaoblenou hustou korunou rastie až na 1,5 m. Kmeňov je priamy, silný a pohybuje sa šikmo od koreňa. Zimolezová kôra hnedo-červená, malinové pubescentné výhonky. Listy sú podlhovasto-oválne, husté, fleecy. Kvety púcavé, zvonovité, žltozelené.

Zimolezové bobule Amphora sú dlhé 2 cm dlhé, vážiace 1,2 - 1,5 g, v dobrých podmienkach na úrodných pôdach - 3 g. Na hustej modrej koži je silný voskový náter. Hustá, štrkovitá, sladká buničina zimolezov Amphora nemá žiadnu arómu, kyslosť je mierna, je príchuť čučoriedky a mierna horkosť. Malé semená, keď je jedlo neviditeľné. Bobule sú bohaté na kyselinu askorbovú: 58 mg na 100 g, percentuálny pomer kyseliny, cukru a sušiny je nasledovný: 2,6: 7,6: 13,8. Po odbere vzoriek zimolezových zimolezových bobúľ skúsení hodnotili 4,5 bodov.

Zimolení kríky sú zaujímavé pre ich dekoratívne, často používané pre živé ploty, s krížom-opelenie prinášajú dobré ovocie.

Je to dôležité! Zimolez ovocie pomáha záhradníci aj v rokoch nepriaznivý pre iné, menej za studena-odolné ovocné plodiny.

Opeľovače Amphoras

Odroda Amphora, rovnako ako všetky kríky zimolezu, neprináša plody bez krížového opelenia. Ostatné kultivary sa pestujú v blízkosti - až 3 až 5 rastlín. Najlepšie opeľovače pre odrody zimolez Amphora sú:

 • fialové;
 • Pavlovskaya;
 • Altair;
 • Gzhelka;
 • Morena,
 • Malvína.

Vlastnosti ovocia

V priemere sa z jednej rastliny zberá 1,3 až 1,5 kg užitočných a liečivých bobúľ. Agrofone koriguje výťažok zimoviek Amphora v rozmedzí 0,8-2 kg. Často sa signálne plody objavujú v prvom roku výsadby. Odroda vykazuje svoj plný potenciál od tretieho roka rastu. Plody zimolezu pevne držia vetvy, dlho sa nerozpadajú, tolerujú prepravu. Na predmestí zimolez plody od začiatku júna. V chladných oblastiach stredná-neskorá odroda Amphora ripens od polovice júna, o niečo skôr ako jahody a maliny. Produktivita zimolez je dlhá - viac ako 30 rokov, výnos je stabilný. Zuby zimolez, ovocné ložiská 80 a viac rokov sú zdokumentované.

Zimolez Amphora je univerzálny, vhodný na použitie v čerstvom stave a vo forme polotovarov. Zahrádkári, ktorí pestujú amorfné keramické bobule, ubezpečujú, že je lahodný džem podľa chuti, bez horčice. Plody tiež zmrazia a pripravujú vitamínový surový džem.

Rastúce tajomstvá

Bush začne jarné prebudenie veľmi skoro, preto jesenné výsadby, v septembri, je najoptimálnejšou variantou. Iba na juhu môže byť kultúra vysadená až do polovice marca. Musíme vážne pristupovať k výberu miesta pre stromček. Zimolez Amphora rastie za všetkých podmienok, vrátane v tieni. V rovnakej dobe, svetlo krovie kríky, ovocie lepšie v teplom a mierne daždivé počasie. Na slnku sú bobule Amphora chutnejšie a sladšie. Zimolezové kríky zasadené v intervale 1,5-2 m.

Tip! Na jar sa vysadí sadenica s uzavretým koreňovým systémom.

Voľba miesta a pôdy

Pre zimolez amphora vyberte slnečné miesto alebo svetlo penumbra, ak je ker sa pestuje ako ovocné ložisko. V tieni sa rastlina rozvíja, ale je nepravdepodobné, že kvitne. Môže byť vysadený na otvorenom mieste, zimolez sa nebojí chladného vetra. Hoci kvalita plodov sa odráža aj negatívne. Rastlina je milujúca na vlhkosť, ale rozvíja sa málo v bažinatých pôdach av oblastiach, kde sa hromadí prameň alebo dažďová voda. Zimolez nemôže byť umiestnený v nížinách.

Pre kroviny vhodné ľahké pôdy, mierne kyslé a neutrálne. Na ťažkých pôdach sa substrát pripravuje z rovnakých častí miestnej úrodnej pôdy, humusu a piesku. Skúsení záhradníci sa odporúčajú umiestniť ker v svetle poludnia jabloní, ktorý je považovaný za priaznivého suseda pre zimolez.

Zasadenie kefa

Pre ovocný ker sa vyberú 2 až 3 roky staré odrody Amphora s priemerom koreňového prierezu až 20 cm, na vybranom mieste sa pripravuje studňa týždeň pred výsadbou.

 • Veľkosť debnenia 0,3 mx 0,3 mx 0,3 m;
 • Odtoková vrstva keramiky, štrk je najmenej 10 cm;
 • Pôda sa zmieša s humusom, 1 l popola, 60 g síranu draselného a 150 g superfosfátu;
 • Pred výsadbou sa diera napája, vylije sa vrstva úrodnej pôdy a starostlivo sa položia korene sadby;
 • Spiace spánok, prehĺbiť koreňový krk o 3 cm;
 • Pôda okolo kufra je zhutnená, pozdĺž okrajov otvoru vytvárajú kruhovú drážku na napájanie a naplnenie vodou;
 • Potom je pôda mulched s trávou, staré piliny, kompost, rašelina.
Varovanie! Poškodzovanie zimolezu Amphora sa neodporúča, aby sa rastlina neoslabovala.

starostlivosť

Ranný rastúci bujný ker odrôd Amphora je nenáročný, ale stále bude úrodu oveľa lepšia, ak rastliny budú venovať väčšiu pozornosť. Zem je mierne uvoľnená, až do 5-6 cm, aby nedošlo k poškodeniu povrchového koreňového systému, odstránili buriny, na ktorých žijú škodcovia. Obzvlášť úhľadne pracujú pod krovami staršími ako 5 rokov, v ktorých koreňový systém stúpa na povrch pôdy.

zalievanie

V južných oblastiach, zimolez musí byť napojený každý druhý deň. V strednej zóne počas suchého počasia potrebujú aj kríky pravidelné zavlažovanie, najmä vo fáze tvorby vaječníkov a pred plodmi. Kŕmiť keš s vlhkosťou, vodou a po zberu v júli a auguste.

 • Na korunovej línii kopajú drážku 10 až 15 cm hlbokú a sú naplnené vodou;
 • Keď nie je potrebné napájanie pôdy ťažko namočiť, malo by zostať drobivé;
 • V suchu sa Amfora spája ráno a večer pokropením jemnou dýzou, aby sa listy nevysušili.

Najlepšie obväz

V treťom roku, zimolez Bush Amphora vstupuje do ovocia a vyžaduje podporu živín.

 • Na začiatku jari je krík mulčovaný humusom a kompostom;
 • Pred kvitnutím a vo fáze vaječníkov sa infúzia mulleinu podáva v pomere 1:10;
 • Koncom leta sa pod kvetom Amphora aplikuje prírodné potašové hnojivo: 0,5 litra popola sa rozpustí v 10 litroch vody;
 • Ak sú kŕmené minerálmi, na jar robia roztok močoviny: 20 g na 10 litrov vody;
 • Po zozbieraní bobúľ sa pridá voda s roztokom 10 g močoviny, 20 g dusičnanu amónneho, 60 g superfosfátu na vodu z vedra;
 • V auguste sa 60 g superfosfátu a 40 g síranu draselného zriedi v 20 litroch vody na jedno puzdro;
 • Na mladé rastliny odrody Amphora sa podáva vrchný obväz s hotovým minerálnym komplexom.
POZOR! Na kyslých pôdach sa zimolez pravidelne napojuje zriedeným popolom s objemom 0,5 litra.

prerezávanie

Mladé rastliny zimolezu Amphora sú prerezané iba zo suchých, veľmi nízko položených alebo poškodených konárov.

 • Po siedmich rokoch vývoja sa na jeseň uskutoční riedenie prerezávania: odstránia sa staré výhonky a zahusťovanie, pričom sa vylúči viac ako 10 rozvinutých ramien;
 • Do kríkov zimolezu 15 rokov používajte omladzujúce prerezávanie, odstránenie väčšiny vetví. Tento postup sa opakuje po 10 rokoch.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Zimolez Amphora je náchylný na hubové ochorenia - peronospora a hrdza len v rokoch s dažďovým letom. Na začiatku jari na prevenciu kríkov pri výbere procesu záhradníka:

 • 5% roztok močoviny;
 • 0,2% roztok prípravkov "Actellic" alebo "Rogor";
 • V lete, po vyberaní plodov, používajte fungicídy "Skor", "Strobe", "Flint" a "Topaz" na kontrolu patogénov;
 • Zvýšte imunity rozprašovaním liekov "Epin" alebo "Zircon" podľa pokynov.

Mladé klíčky odrody Amphora môžu byť obývané mšicou, niekedy bielkou, kosťou na kroviach.

 • Aphidové kolónie sa postriekajú tinktúrou horúceho korenia;
 • S inými škodcami bojujú insekticídy "Iskra", "Inta-Vir", "Fitoverm", "Aktellik";
 • Ak musíte chrániť zimolez s rastúcim ovocím, aplikujte biologické látky: "Gliokladin", "Fitosporin", "Alirin" -B, "Gamair".

rozmnožovanie

Trieda amfora násobená vrstvením, ohýbanie pružiny v dolnej vetve vyťaženej drážky. Horná časť je ponechaná na povrchu. Útek neustále napojený. Zjavené klíčky transplantované na jar alebo na jeseň. Púšte odrody Amphora je možné tiež rozdeliť pomocou ostrej rýče alebo na jar, aby sa znížili odrezky.

záver

Rastúci zimolez nebude mať veľké starosti. Správne umiestnenie viacerých krídiel na krížové opelenie, včasné kŕmenie a kompetentné prerezávanie poskytne rodine užitočné bobuľové polotovary.

recenzia

Valery, 35 rokov, Tomsk roh so zimolezom v krajine nás presne pomáha. Niektoré maliny odolávajú zime, musíte si kúpiť nové sadenice. Zimolezové odrody Amphora, Bazhovskaya, Violet a Bakcharskaya rastú už viac ako 10 rokov. Natalya Semenovna, 59, Čeljabinská oblasť Z veľkokarpatého zimolezu Amphora a Modrého vretena sa získa najchutnejší džem - s jemnou textúrou a nevysvetliteľnou sviežosťou. Pre hostí je to obľúbená liečba. Šesť kukurice týchto odrôd už rastie Gleb Evgenievich, 64 rokov, Novosibirsk Zimolez Amfora sa rozmnožil vrstvením. Teraz mám 4 kefy, veľmi som rozdelil svojim susedom. Milujem robiť v zime nápoj zo surových strúhaných bobúľ. Dve lyžice na pohár čistej vody - a žiadny čaj nie je potrebný!

Pozrite si video: Lonicera kamtschatica (Septembra 2022).

Загрузка...