Hospodárstvo

Kubánske plemeno husi

Kubánske plemeno husi bolo chované v polovici dvadsiateho storočia na poľnohospodárskom inštitúte Kuban. Inštitút urobil dva pokusy o plemeno nového plemena husi. Prvýkrát prekročil plemeno Gorky s Číňanmi. Výsledkom bol vták s farbou divokej husky-sukhonózy.


Neskôr poľnohospodársky inštitút Kuban uskutočnil druhý pokus o chov nových husí, ktorý prekonal tri domáce plemená: Gorky, Emdeme a Vishtines. Táto verzia kubánskych hus sa zmenila na bielu.

V súčasnosti existujú kubánske husi v dvoch verziách: sivá a biela. Biela verzia bola horšia vo výrobných vlastnostiach a prvé sivé obyvateľstvo kubánskych hus sa stalo rozšíreným.

Tip! Okrem toho sú nájdené husi z kmeňa kiban.

Takáto farba môže byť spôsobená mutáciou šedého predstaviteľa plemena. Buď piege husi sú potomkovia z prechodu dvoch obyvateľov Kubán. Keďže populácie nie sú v skutočnosti spojené s potomkami, v dôsledku účinku heterolózy môžu mať lepšie produktívne vlastnosti ako "čistá" línia.

Ale dnes, zvyčajne so slovami "plemeno Kuban" znamenajú presne šedé husi ako najbežnejšie. Dnes sa šedý Kuban choval v regióne Volga, Kirgizsku, Moldavsku, na Ukrajine. Ak v roku 1974 populácia tohto plemena tvorí 20,5 tisíc vtákov, dnes je už 285 tisíc kusov.

popis

Kuban chová ako vajcia chovu husí. Ich živá hmotnosť nie je príliš veľká: hlodavec váži 5,5 - 6 kg; husi - do 5 kg. Kvôli veľkosti mäsových vlastností kubánskeho plemena, husi zvyčajne nezaostávajú pozornosť, uprednostňujú ich produktivitu.

Ale produkcia vajec v kubánskych husách je pre tento typ hydiny veľmi vysoká: až 80-90 kusov ročne. Vajcia majú veľmi dobrú chuť a vysokú hmotnosť: 140-150 g. Škrupina je biela.

vzhľad

Kubanské husi majú malé telo s hustými svalmi. Hlava je veľká, dlhá. Oválne, tmavohnedé oči. V popise šedej kubánskej husi ako charakteristický rys sa zdôraznil náraz na nos, zdedený z čínskeho plemena a hnedý pás na krku. Z nejakého dôvodu sa osobitná pozornosť venuje pásu, aj keď je to divoká farba husí-sukhonos a mnoho ďalších plemien, ktorých predchodcom bola vysušená hus, majú tiež tento pás.

Ale náraz na nos, ako je vidieť na fotografii kubánskej husy, má rozdiely. Je menej výrazná a pravidelnejšia ako Číňania. Z tohto dôvodu je hlava kubánskej husy, hoci má "štvorcový" profil, presnejšia ako čínska. Okrem toho sú peňaženky Kuban mierne a mnohé sú úplne chýbajúce. Zobák je tenký. Kužeľ a zobák v kubánskej čiernej farbe.

Krk je dlhý, tenký, veľmi pružný. Trup je v tvare vajca, mierne zdvihnutý vpredu. Krídla sú dlhé, pevne pritlačené k telu. Chvost je krátky, vyvýšený. Hrudník je zaoblený, s dobre vyvinutými prsnými svalmi. Nohy sú stredne dlhé, tarsus je červeno-oranžový.

Od roku Kuban aktívne získava tuk, skladovanie v dolnej časti tela. U dospelých sa medzi labkami vytvorí "vak" s podkožným tukom, hoci v opise plemena sa uvádza, že kubánske husi nemajú tukový záhyb. Je to záhyby, ktoré sú prítomné v iných husi, ktoré Kubánci skutočne nemajú. Na fotografii dospelých husi kubánskeho plemena môžete vidieť, že popis je pravdivý, ale vtákoch je tu rezerva tuk.

Je to dôležité! Ak nie je podkožný tuk, husí je vyčerpaná.

Ako vyplýva aj zo samotného mena, dominujú v šedom kubánskom chove husi tmavé perie. Ale na chrbte v spodnej časti tela je perie biele. Tiež farba šedej Kuban niekedy nazývaná hnedá kvôli pásu hnedej farby na zadnej strane krku, prechádzajúcej od zadnej časti hlavy k telu, rovnako ako hnedastú farbu spodnej časti krku.

Silné a slabé stránky

Plemeno bolo chované tak, aby získalo nenáročný vták dobre prispôsobený ruským podmienkam. Ciele šľachtenia sa dosiahli. Podľa opisu sú výhody kubánskych hus:

  • dobrá odolnosť voči mrazu;
  • nenáročná krmivá;
  • veľké vajcia;
  • vysoká šupinatosť goslings;
  • dobré uchovanie mladých zvierat;
  • chutné mäso, aj keď v relatívne malých množstvách.

Ale posledný moment je kompenzovaný dobrým prežívaním mladých, v dôsledku čoho vo veľkých množstvách kubánske nie sú nižšie ako plemená mäsa.

Ako je vidieť na fotografii, husi kubánskeho plemena tolerujú perfektne zimy, pokojne kráčajú cez sneh.

Kuban má pomerne učenú povahu a ľahko sa skrýva.

recenzia

Yana Vasilyeva, s. Dobré čítanie v popise, že kubánske husi nemajú žiadny inštinkt na vyliahnutie. Nikdy som však nenapadlo, že ak to môžem povedať, matky vnímajú proces znášania ako osobnú urážku. Husí, ktorý vločie vajíčko, letí z hniezda takým výkrikom, o ktorom kurčatá nikdy nepočuli. Ako keby tam, v priebehu procesu, po ceste, jej perie boli vytiahnuté. Ale ich plodnosť je naozaj vysoká. Z inkubátora odstránim len asi tretinu vajec proti polovici ťažších plemien. Goslings sú tiež dobré. Hoci by sa tieto husy mali spravodlivo uchovávať v priemyselnom meradle pre rovnaký masový predaj kurčiat. Uprednostňujem mäso pre moje mäso. Už dva mesiace sú ich goslings pripravené na porážku a vážia takmer tri mesiace ako kubánske. "Evgeny Popov, Ryazan, urobil toto plemeno pre vajcia. Husacie vajcia sú vhodné na pečenie. Snažím sa udržať husi tak, aby sa začali prevážať od skorého jari až do neskorej jesene. Preto je potrebné nechať husy dlhšie ako jeden rok a vyviezť ich tak, aby dosiahli sexuálnu zrelosť v rôznych časoch. Veľmi ťažké a vzrušujúce skúsenosti. Ak budete držať vtáky dlhšie ako rok, potom budúci rok všetci začnú hniezdiť súčasne. Používam časť husí na príjem mäsových húseníc. Stále mám Kholmogory, sú dobré pre získanie vlastných hybridov.

záver

S uvedeným veľkým počtom plemien v našej dobe popis a fotografia kubánskych hus nie často navzájom nezodpovedajú. Je takmer nemožné nájsť fotografiu čistokrvného vtáka. Možno je to kvôli tomu, že majitelia plemena Kuban často prechádza s ťažšími mäsovými zástupcami kozieho kmeňa. V každom prípade, fanúšikovia Kuban musia starostlivo pristupovať k výberu predávajúceho požadovaného produktu.