Záhradníctvo

Zemiakový barón

V prípade skorého zberu zemiakov je potrebné vybrať prvotriedne odrody ovocia. Od dnešného dňa je rozsah odrôd zemiakov a hybridov celkom široký, nie každý záhradník môže robiť správnu voľbu. Budete potrebovať presný opis zariadenia s podrobnými charakteristikami a charakteristikami pestovania. Jedna zo zaujímavých odrôd zemiakov barón.

História pôvodu

Barón odrody zemiakov vytvorili ruskí vedci v Uralskom poľnohospodárskom inštitúte pre výskum. Táto ranná zrelá stolová rastlina je zaradená do štátneho registra pestovania rastlín v Ruskej federácii v roku 2006. Odporúča sa na pestovanie na súkromných farmách av priemyselnom meradle.

Varovanie! Barón je rodičom inej odrody - zemiakov Barin.

popis

Barónové zemiaky - jedna z najlepších domácich odrôd ranného dozrievania. Plne dozrievané zemiaky sa zberajú 60-70 dní po klíčení. Mladé zemiaky môžu byť rozbité za 45 dní. Nie je tekutá a pokožka je tenká, ľahko sa čistí.

krovia

Zemiakové odrody Barón vyniká svojou výškou a silou. Kroviny sú typu listov, polo-vzpriamené. Listy nasýtenej zelenej farby, stredne veľké. Kvetinové koróly červenej-fialovej farby strednej veľkosti. Záznamy sa zobrazujú spoločne. Rastliny rastú dobre, takže vrcholy sa rýchlo zblížia.

hľuzy

Hľuzy odrody Barón ovál-okrúhle, veľké. Zemiaky sa menia vo veľkosti od 110 do 195 gramov. Oči sú načervenalé a nachádzajú sa v priemernej hĺbke. Hustá žltá kôra poskytuje spoľahlivú ochranu pred poškodením.

Ľahké krémové mäso sa počas varenia nezmení. Hľuzy obsahujú veľké množstvo kyseliny askorbovej, málo karotenoidov. Obsah škrobu je do 14%.

Potato Baron má vynikajúcu chuť, ktorá potvrdzuje jeho popularitu:

 • mierne drobivé;
 • na konci varenia sa nestmavne;
 • vhodné na varenie polievok, štiepané zemiaky, hranolky.

Výhody a nevýhody

Barónová zemiaková odroda sa môže pestovať v akýchkoľvek klimatických podmienkach, pretože rýchlo aklimatizuje a ľahko toleruje kolísanie teploty. Záhradkári si všimnú nasledujúce výhody:

 1. Vysoký výnos: od 11 do 23 centov na hektár a podľa všetkých agrotechnických noriem približne 37 centov na hektár. Až 10-12 veľkých zemiakov tvorí v jednom kuse.
 2. Komoditná zložka až do 96%, zachovanie kvality až 95%.
 3. Dobrá úroda dáva sucho aj vysokú vlhkosť.
 4. Odroda je odolná voči rakovine zemiakov, mierne postihnutej zlatým cystom háďatka zemiakového.
 5. Hľuzy prakticky nie sú ovplyvnené neskorou plesňou.
 6. Vzhľadom na hustú pokožku je možné plodinu zozbierať pomocou kombinovaného a umývaného zemiaka pred uložením.

Ak hovoríme o nedostatkoch odrody, treba poznamenať:

 • náchylnosť vrcholov k neskorej hnilobe;
 • porážka rastlín s bežným výbežkom pri pestovaní v priemyselnom meradle.

pristávacia

Výsadba odrôd Barón môže byť na akejkoľvek pôde. Zariadenie funguje dobre vo vyvýšených, dobre osvetlených priestoroch. Najlepšie predchodcovia - kapusta a koreňová zelenina. Na jednom mieste rastú zeleninu nie dlhšie ako dva roky. Neodporúča sa používať oblasti, kde sa pestovali iné plodiny.

Tip! Použitie striedania plodín sa zbaví chorôb a škodcov.

Na výsadbu si vyberajte stredné hľuzy. Skúsení záhradníci sa riadia veľkosťou kuracích vajec. Zemiaky sú nevyhnutne klíčené a ošetrené proti škodcom so špeciálnymi prípravkami. Tri dni pred vysadením sú vyhrievané na slnku, takže zemiaky prichádzajú rýchlejšie a dávajú skoré zber.

Skúsený pestovateľ zeleniny vám povie, ako vyklíčiť a pripraviť zemiakové hľuzy na pestovanie:

Je to dôležité! Pripravené na výsadbu hľúz by mali mať silné výhonky nie viac ako 1 cm.

Pred oraním alebo kopaním je na meter štvorcový rozptýlený dusičnan amónny (15-20 gramov) alebo močovina (10-15 gramov). Milovníci organických látok môžu používať kompost alebo hnilobný hnoj, popol z dreva. Hľuzy sú vysadené deň po orbe, takže zem je trochu osla.

Zemiaky odrody Baron sa vysádzajú do hĺbky 15 cm s rozstupom medzi otvormi 30 cm, medzi radmi 45-50 cm pre ľahké spracovanie. V máji sa pestujú rané zemiaky. V niektorých regiónoch na začiatku, v iných regiónoch ku koncu mesiaca (zohľadňujú sa klimatické vlastnosti).

starostlivosť

Starostlivosť o odrodu zemiakov Barón je takmer rovnaká ako štandardné opatrenia:

 • pleťou;
 • povoľovania;
 • brázd;
 • liečba chorôb a škodcov;
 • s trvalým suchom - zalievanie.

Pred výskytom výhonkov plotu. Je potrebné stimulovať rast rastlín a odstraňovať buriny. Keď stonky dosiahnu výšku 20-25 cm, buriny sú vyliečené a spud. Pre najlepšiu tuberifikačnú procedúru možno znova zopakovať.

Pred prvým vyvrhnutím zemiakov sa zaoberajú predchádzaním neskorej hniloby. Také nástroje ako Acrobat a Ridomil Gold fungujú dobre na odrode Barona.

V oblastiach, kde je výsadba postihnutá zemiakovým zemiakom Colorado, je potrebné ošetriť zemiaky špeciálnymi prípravkami. Pravdepodobne potomkovia tohto hmyzu sú veľmi živo, schopní zničiť celú plodinu.

Na zabránenie spoločnej škvrny sa zemiakové pole po kopaní môže vysádzať s siderátmi: olejnatá reďkovka, horčica, phacelia. Na jar sú pozostatky rastlín jednoducho orané. To zlepšuje štruktúru pôdy, rastliny sú menej choré.

Tip! Stupeň Baron odolný voči suchu. Ale ak teplo trvá dlho, najmä počas obdobia kvitnutia, záhrada by mala byť napojená. Je lepšie použiť pristátie postrekovačov. V tomto prípade je vlhkosť rovnomerne rozložená, voda má čas na absorbovanie do pôdy.

Najlepšie obväz

Pri pestovaní zemiakov sa kŕmil barón dvakrát. Prvýkrát pri príprave pôdy. Pôda je kŕmené kompostom, humusom alebo superfosfátom, draselnou soľou.

Na zlepšenie rastu rastlín sa používajú hnojivá obsahujúce dusík. Koniec koncov, silnejšie vrcholy, tým väčší výnos a väčšie zemiaky. Drážkovanie dusíkom sa aplikuje pred druhým hillingom.

Počas tvorby púčikov sa odrody barónových zemiakov sušú s popolom z dreva pred dažďom alebo zalievaním.

Choroby a škodcovia

V popise pestovateľov osiva Ural je odroda barónových zemiakov vysoko odolná voči mnohým vírusovým a plesňovým ochoreniam. To je jasne vidieť v tabuľke:

názov

body

Hľuzy na fytoptalózu

6

Neskoro

6

Rakovina zemiakov

9

Ring rot

5

Rhizoctonia

7

Spoločná chrastavitosť

7

Zemiakový nematód (RoI)

7

Môžete pochopiť, ako je odroda odolná voči chorobám bodmi:

 • silná náchylnosť - 1-3 body;
 • mierna náchylnosť - 4-5 bodov;
 • mierna stabilita - 6-7 bodov;
 • dobrá stabilita - 8-9 bodov.

Ako je zrejmé z tabuľky, odroda zemiakov Baron je odolná voči hubovým a vírusovým ochoreniam. Na zabránenie poškriabaniu bežných puzdier striekaných špeciálnymi prostriedkami.

Hlavným škodcom je zemiakový chrobák v Colorade. Pred vysadením sa hľuzy ošetria prípravkom Prestige. Larvy chrobákov zo zemiakov zbieraných ručne. Medvedki a drátky sú škodlivé pre rastliny. Pasce sa používajú na boj proti týmto škodcom.

úrodu

Hlavné odberové odrody Barón zozbieral dva, dva a pol mesiaca po vzniku semien. Týždeň pred kopaním sa doporučuje, aby sa zemiakové vrchnáky kosili, takže odtok živín ide do hľúz.

Doma doma kríky kopať pod vidlicami a vybrať zemiaky. Poľnohospodári môžu používať kombajny. Čistenie sa vykonáva v suchom slnečnom počasí.

Zberané zemiaky nechajú 2-3 hodiny na slnku, aby lietali okolo zeme a hľuzy vysušili. Potom sa zelenina vyčistí v tmavej miestnosti s dobrou ventiláciou. Hromadné hľuzy sa zaoberajú do 10 dní. Okamžite vyberte malé a sadby zemiakov. Zaspala v rôznych oddeleniach suterénu na uskladnenie.

záver

Barónske zemiaky sú obzvlášť populárne medzi Rusmi pre jednoduchosť starostlivosti a odolnosť voči mnohým chorobám. Hlavnou vecou je však chuť. Spočiatku sa zemiaky odporúčali na pestovanie v regióne Volga-Vyatka, ale postupne dobyli takmer všetky ruské regióny. A funguje to skvele všade.

Hodnotenia

Vladimir, 64 rokov, YaroslavlSort raných zemiakov Barón sa so mnou podelil o suseda vidieckeho domu. Žiadne osobitné ťažkosti s rastúcim skúsenostiam. Vynikajúce zemiaky: plodné a chutné. Radím všetkým.Victoria, 43 rokov, Trans-Baikal Territory, veľmi sa mi páči Baronova karta. Hľuzy sú ploché, čisté, veľké. Hmotnosť niektorých z nich dosahuje 200 gramov! V druhej dekáde mája rastú zemiaky, mladé hľuzy začínajú koncom júla. Starostlivosť je jednoduchá, hlavne preto, že nemáme zemiakový chrobák z Colorada. Anna, 50 rokov, Kaluga, rastiam na predaj zemiaky. Ranný zrelý barón sa dokonale hodí na tento účel. Začnem ju na začiatku mája a na konci júna začnem vykopávať mladé zemiaky. Rozptýli sa okamžite. Nie je nič prekvapujúce: zemiakové hľuzy tejto odrody sú chutné v akejkoľvek forme.