Záhradníctvo

Ochrana zemiakov pred zemiakovým zemiakom pred výsadbou

V mnohých regiónoch Ruska, výsadba zemiakov trpí inváziou zemiakového chrobáka z Colorada. Dospelí brouci sú menej neškodní ako ich larvy. Oni, rovnako ako "červené bobule" držať cez zemiakové kefky, úplne pohltí celé topy, ponechávajúc iba šľachy.

Prirodzene, poškodené rastliny sa nedokážu rýchlo zotaviť, plodina sa niekoľkokrát zníži. Zahrádkári sa snažia nájsť spôsoby, ako bojovať proti škodcom. Spracovanie zemiakov pred výsadbou z zemiakového chrobáka Colorado je efektívna metóda. Dnes môžete vyzdvihnúť vhodné lieky na ochranu hľúz pred škodcami.

Vplyv chrobáka zemiakového na výnos

Späť na konci 19. storočia, neznámych chrobákov poškodil zemiaky plantáže na poliach Nebraska. Po 4 rokoch sa hmotnosť chrobákov výrazne zvýšila, dostali sa do štátu Colorado. Tu škody boli významné. Potom sa chrobák stal známym ako Colorado.

Chrobáky a ich potomkovia sú nepríjemní. Dospelí brouci poškodzujú samotné hľuzy. Cieľom výživy sú nielen zemiaky, ale aj baklažány, paradajky, paprika, physalis, dereza, henbane. Nevzdávajte sa niektoré farby, ktoré patria aj do čeľade nočného. Najvzácnejšie v rodine sú larvy.

POZOR! Jedna larva vyžaduje od 50 do 110 mg (v závislosti od veku) zelenej hmoty zemiakov na plnú saturáciu. Počas života - 750 mg.

Počas celého vegetatívneho obdobia je potrebné bojovať proti škodcom rôznymi spôsobmi. Môžete však chrániť sadenice na samom začiatku vegetačného obdobia, ak špeciálne ošetrujete hľuzy prípravkami zo zemiakového chrobáka Colorado.

Dospelí prežívajú v pôde v hĺbke 30 až 50 cm, nezastavujú sa pri hľuzách. Vyskytli sa prípady, kedy sa pri čistení zemiakov našiel hmyz.

Spôsoby ochrany

Úlohou pestovateľov zeleniny je chrániť výsadbu zemiakov pred inváziou zemiakového chrobáka v Colorade. Spracovanie hľúz sa musí zaoberať výsadbou. Existujú profesionálne (používanie chemikálií) a ľudové metódy ochrany. Pokúsme sa ich pochopiť.

Profesionálna ochrana

Spracovanie zemiakov pred výsadbou zo zemiakového chrobáka v Colorade zahŕňa použitie pesticídov. Existujú drogy zahraničnej výroby, až do nedávnej doby. V súčasnosti ruský chemický priemysel vyrábal veľa vysoko kvalitných výrobkov, ktoré nie sú nižšie vo svojich vlastnostiach ako cudzie analógy. Ich kvalita môže byť posudzovaná početnými revíziami pestovateľov zeleniny.

Varovanie! Zahraničné a ruské prípravky na ochranu rastlín majú rovnakú účinnosť, pretože kompozície sú takmer totožné. Ale náklady na ruské drogy sú oveľa nižšie.

Čo ruský prostriedok na ochranu zemiakov od zemiakového chrobáka Colorado možno použiť:

  1. Prestige - spoľahlivá ochrana pristátia. Na prípravu roztoku na ošetrenie zemiakov sa 50 ml produktu zriedi v troch litroch vody.

    Záhradníci spravidla pripravujú približne 50 kg zemiakov na výsadbu. Výsledné riešenie je dostatočné. Rastliny dostanú spoľahlivú ochranu.
  2. Maxim je najčastejšie používaný v spoločnosti Prestige. Maxim spracováva nielen hľuzy, ale aj nakladá pôdu, kde hmyz môže zimovať.
  3. Kruyzer koná efektívne. Nielen chráni hľuzy od zemiakového chrobáka z Colorada, ale tiež neumožňuje šírenie vírusových ochorení. Vykládky sú chránené počas šiestich týždňov.
  4. Tabu šetrí nielen zemiakový chrobák v Colorade, ale aj zo všetkých škodcov (najmä lariev chrobákov) žijúcich v pôde. Ošetrené hľuzy so spoľahlivou ochranou aspoň jeden a pol mesiaca. Zrážanie neznižuje účinok lieku.
Tip! Ochranný účinok môže byť zvýšený, ak používate chemikálie nie jednotlivo, ale v kombinácii.

Video o spracovaní hľúz pred výsadbou chemikálií: