Záhradníctvo

Zemiaky Vector

Zemiaky "Vector" - stolová odroda s dobrými spotrebiteľskými vlastnosťami. Vďaka svojej prispôsobivosti pôde a podnebiu je druh vhodný na pestovanie v oblastiach stredného a severozápadného regiónu. Okrem univerzálneho používania má veľa užitočných vlastností, o ktorých sa bude diskutovať v článku. Pre úplnosť opisu budú použité fotografie odrôd zemiakov "Vector" a recenzie tých, ktorí ich vyrástli.

Popis odrody

Zoznámenie sa s odrodami zemiakov "Vector" by malo začínať popisom charakteristík zeleniny a recenzentov záhradníkov. Toto je najdôležitejšia informácia pre tých, ktorí chcú pestovať odrody na ich pozemku. Spotrebiteľská kvalita zemiakov "Vector" je pomerne vysoká, takže jeho pestovanie je veľmi výhodné.

Zemiaky "Vector" označujú odrody bieloruského výberu. Má dobrú odolnosť voči chorobám a schopnosť prinášať ovocie v regiónoch s rôznym podnebím a zložením pôdy. Podľa opisu je zem-podzolická a bažinatá pôda najvhodnejšia na pestovanie zemiakov "Vector", ale na iných pôdach odroda prináša aj dobrú úrodu. Získaný "vektor" prekrížením druhov "Glow" a "1977-78".

Popis odrôd zemiakov "Vector" by mal začínať parametrami bush. Rastlina je stredne vysoká, polovica zvislá. Listy sú malé, tmavozelenej farby, fialové kvety. Na jednej rastline sa nachádza 10-15 kvetenstvo. Odroda má zle reagovať na zahustenie. Napriek priemernej veľkosti Bush by ste mali jasne udržiavať schému pri výsadbe zemiakov "Vector".

V čase dozrievania sa odroda zemiakov "Vector" označuje stredne neskoro. Tvorba tuberkulózy končí 85-110 dní po výsadbe.

Produktivita je dôležitá vlastnosť pri opise zemiakov "Vector". Na jednej rastline sa vyrába až 14 až 15 kvalitných hľúz. Priemerný výnos na poli je 45 t / ha a za priaznivých podmienok sa zvyšuje na 70 t / ha.
Hľuzy sú stredne veľké, ružové, oválne. Hmotnosť jednej je 120 g. Oči v koreňoch sú plytké, v malých množstvách. Kôra je hnedá, hustá.

Chuťové vlastnosti zemiakov "Vector" sú veľmi cenené. Podľa systému s piatimi bodmi sú hodnotené na úrovni 4,6 bodu. Mäso z hľúz je pevné, ale má dobrú šťavnatosť, počas tepelného ošetrenia neztmavá. To umožňuje používanie odrody tabuľky na rôzne účely pri varení. Napriek tomu, že pri varení zemiakov "Vector" trochu varené mäkké, hľuzy sú skvelé pre výrobu čipov.

Nasledujúce hodné charakteristiky - zemiaky "Vector" je dobre zachovaná. Odpad v zime nie je väčší ako 5%.

Odroda je vysoko odolná voči neskorému plesňu, vírusovým infekciám, bežným výbežkom, Alternárii a rakovinovým činiteľom. Môže však ublížiť páskovanú a vrásčitú mozaiku, krútenie listov. Medzi škodcami, najnebezpečnejší zlatý cyst nematód

Silné a slabé stránky

Je lepšie zoskupiť hlavné charakteristiky zemiakovej odrody "Vector" pomocou tabuľky. Tým sa zvýši viditeľnosť a uľahčí sa vnímanie informácií.

dôstojnosť

nedostatky

Vysoký výnos

Neskoré dozrievanie

Odolnosť voči teplu a suchu

Vysoké percento obsahu škrobu v hľuzách

Skvelá chuť

Priemer varenia

všestrannosť

Vysoká úroveň zachovania kvality a prenosnosti.

Odolnosť voči viacerým chorobám

Vysoký stupeň prispôsobivosti zloženiu pôdy a podmienok pestovania

Vhodnosť na mechanické čistenie a recykláciu

Zoznam výhod odrody je oveľa väčší ako zoznam nevýhod, preto je rada "Vector" zemiakov veľmi obľúbená u milovníkov zeleniny. Ak chcete získať vysokokvalitnú plodinu vo veľkých množstvách, potrebujete správne rastliny.

Výsadba odrôd

Správne výsadba zemiakov "Vector" zahŕňa niekoľko fáz. Každý má svoje vlastné nuansy a jemnosti. Z dôkladnosti každého kroku závisí od výsledku - výnos. Najdôležitejšie sú:

 1. Výber množiteľského materiálu a jeho príprava na pestovanie.
 2. Podmienky pristátia.
 3. Príprava pôdy.
 4. Vysádzanie zemiakov "Vector" na mieste.

Zvážte každú fázu podrobnejšie.

Výber a príprava sadivového materiálu

Najdôležitejší moment. Zo zdravia, kvality a dokonca aj veľkosti výsadbových hľúz závisí od ďalšieho vývoja zemiakového kríka. Zemiaky "Vector" na pestovanie sa vyberajú podľa niekoľkých kritérií - veľkosť, vzhľad a tvar. Najlepšie je pestovať hľuzy rovnakej veľkosti. Optimálne si vyberte príliš malé alebo veľké zemiaky. Podľa recenzií sa dosiahne najlepší výsledok pri výsadbe hľúz veľkosti kuracích vajec. Jednotný tvar semien je vítaný, bez ostrých zakrivení a záhybov. Na každom exemplári by nemali byť príznaky poškodenia škodcami alebo chorobami. V popise odrôd zemiakov "Vector" a recenzie poznamenal, že hľuzy malé množstvo očí. Ale pre reprodukciu je dobré ponechať zemiaky s najvyšším počtom púčikov.

Na fotografii je príklad kvalitného materiálu na osivo:

Je to dôležité! Ak sú semená zakúpené s klíčky, ale ich porušenie je prísne zakázané.

Táto technika výrazne zníži klíčivosť.

Ďalšia nuance. Keď sa odroda Vector zakúpi len na reprodukciu, použijú sa všetky dostupné hľuzy.

Na urýchlenie procesu klíčenia semien sa hľuzy pripravujú na prípravu semien. Hlavná etapa - klíčenie. Zemiaky "Vector" sú umiestnené v škatuliach alebo na inom plochom suchom povrchu v jednej vrstve. Po 7-10 dňoch vyrastiť. Semená "Vector" sú ešte častejšie klíčené, ak sú umiestnené v mokrých pilinách, pravidelne sa kropia vodou. 2-3 dni pred ponorením do zeme sa vektory "Vector" zahrievajú na slnku.

Čas pristátia

Podľa popisu odrody a recenzie záhradkárov, je najlepšie sadiť zemiaky "Vector" v máji. Na začiatku alebo na konci mesiaca sa tento dátum vyberá v závislosti od poveternostných podmienok a charakteristických čŕt pestovateľského regiónu. Je dôležité poznamenať, že teplota pôdy pred výsadbou by mala byť minimálne 10 ° C v hĺbke 10 cm. Pred plánovaným časom výsadby by sa mali hľuzy a plot už pripraviť. Už sme opísali, ako je pripravený sadivový materiál, teraz zastavíme prípravu pozemku pre zemiaky Vector.

Príprava pôdy

Miesto je vybrané s dobrým osvetlením a priepustnosťou vlhkosti pôdy. Ak voda stagnuje, kultúra bude jednoducho hniť.

Rozmanitosť zemiakov "Vector" sa vzťahuje na nenáročné druhy. Ale ak vykonáte kompetentnú prípravu lokality, výnos výrazne rastie. Nesmieme zabúdať, že odroda uprednostňuje hlinitú pôdu s neutrálnou alebo mierne kyslej reakciou. Rastú dobre na čiernej pôde a piesočnaté hliny. Na zlepšenie podmienok pre rozvoj rastlín je pozemok pripravený na jeseň. Pri kopaní pridajte organické hnojivo na 1 štvorec. m štvorcový v takomto množstve:

 • 3-4 kg humusu;
 • 100 g dreveného popola.

V čase pristátia v každej studni dodatočne prispieva:

 • dvojnásobný superfosfát - 15 g;
 • síran draselný - 12 g;
 • močovina - 10 g

Proces pristátia

Táto lokalita je vyčistená z odpadu rastlín, buriny a označuje hrebeň. Kopírovanie otvorov na značku. Hĺbka pristávacieho otvoru priamo závisí od zloženia pôdy. Na hliny je 5 cm, na piesku - 10 cm.

Vzdialenosť medzi puzdrom je udržovaná v rozmedzí 35-40 cm, ramená sú asi 70 cm, hľuzy "Vector" sú umiestnené v jamkách smerom hore s výhonkami.

Spávajte s pôdou a vyrovnávajte plošinu s hrebeňom.

Starostlivosť o kefy

V prvých 2-3 týždňoch je veľmi dôležité poskytnúť zemiakom podmienky na rast antény. Preto vyčistite zem, jemne uvoľnite a zvlhčite. Pred objavením sa kvetov kultúra nepotrebuje pravidelné zavlažovanie, ale po začiatku kvitnutia im venuje dostatočnú pozornosť.

Je to dôležité! Aby bolo zabránené vysychaniu zeme, je neprijateľné.

Odroda Vector je odolná voči suchu, ale nestojí za vytvorenie extrémnych podmienok pre kríky. Je lepšie navlhčiť pristátie podľa potreby. Vypočítajte celkové množstvo vody podľa potrieb jednej rastliny. Na jednom krbe je potrebné stráviť 2 - 2,5 litra vody. Počas vegetačného obdobia musí odroda "Vector" poskytnúť 4 úplné zalievanie.

Kŕmenie. Potraviny sa musia robiť po prvom hillingu. Potreba rozpustenia prvého. lyžicu močoviny v 10-litrovom vedre a vodou v každom "Vectorovom" roztoku v objeme 0,5 litra. Najlepšie obväz prináša po uvoľnení. Ak sa zemiaky pestujú na oplodnenej pôde, často ich nebudete musieť kŕmiť. S priemernou výživnou hodnotou pôdy schéma kŕmenia vyzerá takto:

štádium

podmienky

dávkovanie

№1

Pred kvitnutím

1 polievková lyžica. lyžička močoviny v nádobe (10 l) vody

№2

V čase vzniku

Na vedro s vodou 1 polievková lyžica. lyžica síranu draselného

№3

Počas obdobia kvitnutia zemiakov

10 litrov vody 1 polievková lyžica. dvojlôžková lyžička superfosfátu

Škodcovia a choroby

Pri pestovaní odrôd zemiakov "Vector" je potrebné podniknúť kroky proti výskytu plesňových infekcií - Alternaria, plesň listov a bežných chrap. K týmto chorobám "Vector" nemá úplný odpor.

Zabránenie tejto chorobe pomôže:

 • starostlivé odmietnutie semien;
 • dodržiavanie systému výsadby tak, aby sa rastliny nezhustily;
 • udržiavanie striedania plodín na hrebeňoch;
 • preventívne postrekovanie proti hubovým chorobám.

Najznámejším škodcom zemiakov je zemiakový chrobák v Colorade. Musí sa bojovať s insekticídmi a zbierať brouky ručne. Ale parazity, ako sú drôty, slimáky alebo medveď, môžu poškodiť plodiny. Na nich sa pripravujú pasce a používajú sa aj insekticídy, ktoré sa riadia pokynmi prípravku.

Uložiť úlohu

Zemiakové odrody "Vector" sú známe pre zachovanie kvality. Ale aby nestratil túto vlastnosť, nevykonávajte prípravné činnosti:

 • sušené vykopané hľuzy na suchom rovnom povrchu;
 • opatrne zložte zemiaky a predvoľte najvyššiu kvalitu.

Izba je pripravená vopred, pričom zemiaky majú potrebnú teplotu, vlhkosť pri skladovaní a možnosť vetrania.

recenzia

Elena, Belgorod "Vector" je veľmi stabilná. Nevyžaduje veľa času, úsilia a peňazí, ale nikdy som nemal zlý výsledok. I vodu 2 krát za sezónu, ja tiež kŕmiť 2 krát. Uistite sa, že ste pleť a uvoľnite posteľ. Samozrejme, že pracujem s pomocou technológie. Vadim, Voronež "Vektor" rastie v mojej oblasti. Produktivita je vynikajúca, mechanizačné nástroje na čistenie dobre fungujú. Nie sú žiadne problémy. Hľuzy takmer nie sú zranené. Počas piatich rokov rastu som sa väčšinou nemusel zaoberať chorobami. Dokonca ani zemiakový chrobák v Colorade nedokáže výrazne znížiť plodinu. Dobrá kvalita!

Pozrite si video: LukeFarming Zber zemiakov (Január 2020).

Загрузка...