Záhradníctvo

Zemiaky Sineglazka

V Rusku nie je takéto letné obyvateľstvo, ktoré by o Sineglazke nemalo počuť zemiaky. Jedná sa o starý, časovo overený a tisícky odrody záhradníkov, bez straty jeho významu za posledných osemdesiat rokov. Agrárni milujú zemiaky Sineglazka za neprekonateľnú chuť hľúz - žiadny holandský hybrid s nimi nemôže porovnávať. Z úrody tohto zemiaka, môžete variť čokoľvek, kultúra len zriedka bolí, nesie vynikajúce ovocie - len sen letného rezidenta! Sineglazki však má svoje nedostatky, z ktorých najdôležitejšie považujú odborníci za nedostatočnú kvalitu.

Fotografie, recenzie a opis odrody zemiakov Sineglazka - všetky informácie sú zhromaždené v tomto článku. Nižšie sú uvedené všetky výhody a nevýhody starých domácich odrôd, hovorili o tom, ako správne pestovať tieto zemiaky.

História pôvodu

Odroda zemiakov Sineglazka bola chovaná v roku 1940. Autorom nového zemiaka bol šľachtiteľ z ústavu škrobových výrobkov S. Demin. Ak chcete získať hybridné Sineglazka, vedec prešiel niekoľkými odrodami pestovaných zemiakov s divokou odrodou.

Zemiak prešiel mnohými testami na experimentálnych staniciach krajiny a v dôsledku toho bol uznaný ako neprospešný. Takéto rozhodnutie špecialistov však nebránilo agrárnikom v tom, aby úspešne pestovali modré oko na svojich pozemkoch po celé desaťročia.

Varovanie! Zemiaková Sineglazka je ideálna pre malé súkromné ​​farmy, avšak v priemyselnom meradle sa táto odroda nevyrába. Dôvod je veľmi závažný - hľuzy zbierané vo veľkom množstve majú ohavnú trvanlivosť (asi 75% plodín neprežije až do nasledujúcej výsadby).

Variantné charakteristiky

Opis odrody zemiakov Sineglazka by mal začať svojimi vlastnosťami: tento zemiak má priemerné obdobie dozrievania a veľmi dlhú vegetačnú dobu. Je možné odobrať prvú úrodu mladých hľúz na konci júna a zemiaky sa môžu nachádzať až do septembra.

Charakteristika odrôd zemiakov Sineglazka podľa:

 • doba dozrievania sa pohybuje od 85 do 100 dní;
 • kefy na zemiakoch sú silné, pomerne vysoké, šíria sa;
 • Výhonky sú silné, koreňový systém je vysoko vyvinutý;
 • rast množstva zelenej hmoty je bohatý;
 • listy sú stredne veľké, maľované tmavozelenou farbou;
 • kvetenstvo v Sineglazki malé, svetlo modré;
 • bobule so semenami na kríkoch sa zriedka vytvárajú;
 • zemiak uprednostňuje ľahkú, piesočnatú, výživnú pôdu, nesie zlé ovocie na ťažkých a suchých pôdach;
 • výnos z odrody Sineglazka je vysoký - okolo 500 centov na hektár;
 • v každom puzdre dozrieva 8 až 12 hľúz;
 • veľké zemiaky, priemerná hmotnosť hľúz - 170 gramov;
 • zemiakový tvar je oválny, mierne obdĺžnikový;
 • hľuzy sú sfarbené ružovošedé;
 • oči sú plytké, málo z nich, maľované v modromilovom odtieni
 • mäso je biele, husté;
 • percento škrobu - 15%;
 • hľuzy Sineglazki sú považované za veľmi výživné, vhodné na výživu vo výžive;
 • chuťové vlastnosti zemiakov sú vysoké - odroda Sineglazka vyrába aromatické a jemné zemiakové zemiaky, tieto zemiaky sú vhodné na vyprážanie, varenie, varenie a akékoľvek iné jedlá;
 • zemiaková odroda Sineglazka vykazuje odolnosť voči bežným chorobám plodín zo zemiakov (zemiakový karcinóm, neskorá hniloba, nematóda, škrabka);
 • koža na hľuzách je pomerne tenká, preto môžu byť poškodené drátom červom - larvy cvakači;
 • Sineglazka rýchlo degeneruje a stráca silné stránky, takže poľnohospodári by nemali používať svoj vlastný materiál na pestovanie už niekoľko rokov za sebou;
 • Zber Blueglazka je slabý, najmä vo veľkom množstve - väčšina hľúz je postihnutá hnilobou;
 • na úspešné uskladnenie musia byť zemiaky umiestnené v malých drevených debnách a umiestnené v priestrannom suchom sklípku;
 • Výnos Sineglazki a kvalita hľúz silne závisí od poveternostných podmienok a zloženie pôdy.

Kvalita odrôd sa plne zachováva iba v zemiakoch pestovaných zo semien. S cieľom pestovať kvalitnú Sineglazku, ktorá zachovala výnos, chuť a odolnosť voči chorobám, je potrebné pravidelne aktualizovať sadenicový materiál.

Je to dôležité! Odroda je rozdelená na centrálne Rusko, takže môžete pestovať Sineglazku vo väčšine častí krajiny.

Silné a slabé stránky

Sineglazka by si tak dlho nezískala svoju popularitu, ak by nemala silné vlastnosti. Prehliadky letných obyvateľov a záhradníkov o tomto zemiaku sú najpozitívnejšie - Rusi milujú odrodu Sineglazka a nie sú v zhone, aby ju zmenili na modernejšie hybridy.

Výhody domácej odrody zemiakov sú tieto:

 • vynikajúca chuť, výrazná chuť a vôňa zemiakov;
 • široké kulinárske možnosti (môžete pripraviť čokoľvek zo Sineglazki);
 • imunitu voči najčastejším infekciám plodín bielkovín;
 • veľké hľuzy s vyrovnaným tvarom a krásnym vzhľadom;
 • tenká koža a povrchovo málo očí;
 • veľká pestovateľská oblasť;
 • vysoký výnos.

Popri iných výhodách ľudia hovoria, že Sineglazki je odolnejší voči zemiakovým zemiakom Colorado v porovnaní s inými populárnymi odrodami zemiakov. Tieto informácie však nie sú oficiálne potvrdené.

Je to dôležité! Mimochodom, Sineglazki má druhé meno - Hannibal. Nákup osiva, môžete často zakopnúť na tento názov obľúbeného zemiaka.

Existujú aj nevýhody odrody Hannibal, je to preto, že tieto zemiaky nie sú vysadené v priemyselnom meradle. Agrárni zaznamenali takéto mínusy:

 • rýchla a výrazná degenerácia sadivového materiálu;
 • nedostatok kvalitných osív na predaj;
 • nevhodnosť hľúz na skladovanie;
 • Možnosť poškodenia zemiakového drôtu.

Z dôvodu uvedených nedostatkov sa pokúšajú nahradiť zemiaky Sineglazka novými, modernejšími analógmi. V posledných rokoch sa objavilo niekoľko druhov zemiakov, podobne ako Sineglazka. Najpopulárnejší a najdokonalejší je zemiak Dubravka: hľuzy sú rovnako chutné a krásne a majú vynikajúcu kvalitu uchovávania.

Mnoho záhradníkov nevie, ako vybrať správne bluetooth zemiaky pre výsadbu a ako ho množiť - z tohto dôvodu môžu byť negatívne recenzie o odrode. Faktom je, že odroda Hannibal produkuje veľmi málo ovocia a je ťažké zbierať semená z krovín. Preto je reprodukcia a obnova vlastných semien takmer nemožná. Najlepšou možnosťou je hľadať agrofirmy, ktoré predávajú sadivové zemiaky, ktoré zachovávajú odrodové vlastnosti.

agrotechnika

Ak pestujete zemiaky z vysoko kvalitného sadivového materiálu, získaného zo semien a neinfikovaných vírusmi a baktériami, môžete si byť istý výsledkom - Sineglazka vás nedopustí.

Samozrejme, tento zemiak, rovnako ako ostatné, preferuje voľné pôdy bohaté na hnojivá, potrebuje zalievanie, pletie a spracovanie. Ako však ukazuje prax, aj pri nepriaznivých poveternostných podmienkach as minimálnou agrotechnológiou prinesie odrodová Sineglazka dobrá úroda.

Varovanie! Ak sa záhradník podarilo zhromaždiť semená z krovov Hannibal, musia byť zasiate. Odroda vykazuje vynikajúcu klíčivosť a prežitie sadeníc, čo umožňuje nezávisle prijímať voľný sadivový materiál s pôvodnými odrodovými vlastnosťami.

Výsadba a starostlivosť

Výsadba hľúz Hannibal je nevyhnutná v druhej polovici apríla alebo na začiatku mája. Presný čas výsadby sa vypočíta tak, aby vyklíčené kríky nezmrazili počas májových mrazov (periódy sú individuálne pre každú oblasť).

Tip! Sadenie zemiakov Sineglazka možno urobiť akýmkoľvek spôsobom: rastlinné hľuzy v jámách, zákopy, rastú pod slamou a tak ďalej.

Ľahko sa starajú o zemiakové kríky, ale je to potrebné - nedostatok pozornosti výrazne ovplyvní množstvo a kvalitu plodiny. Pravidlá starostlivosti o Sineglazku sú jednoduché:

 1. Zalievanie tejto zemiaky vyžaduje mierne - na sezónu pôda je navlhčená nie viac ako päťkrát. Často sa vyskytuje dostatok prírodných zrážok pre rast zemiakov normálne.
 2. Pôda musí byť uvoľnená a rozloženie kríkov - spud. Na ochranu hľúz pred prehriatím a vysušení pôdy sa odporúča použiť mulčovanie.
 3. Krmivo pre Sineglazki je veľmi dôležité. Tento veľký zemiak preferuje koreňové doplnky s organickými hnojivami, ako je hnoj alebo hnoj hydiny rozriedenej vo vode. Účinné a minerálne hnojivá vo forme dusičnanu amónneho, superfosfátu alebo síranu amónneho. Nemali by ste byť horliví s dusíkom, len zvýši zelenú hmotnosť.
 4. Vyrábaný zo semien zemiakov počas prvých pár rokov zostane odolný voči chorobám. Následne sa nevyhýbajte chemickým úpravám a odporúčame spracovať nielen kroviny, ale aj hľuzy a pôdu pred výsadbou. Na ochranu zemiakov pred drôtom, ktoré môžu poškodiť vzhľad hľúz, je potrebné postriekať rastliny pomocou insekticídov proti chrobákovi.
 5. Najlepšia chuť je zaznamenaná v modrookých koncom augusta. Počas tohto obdobia sa odporúča zbierať tento zemiak. Ihneď po vykopnutí musia byť hľuzy sušené vo voľnom priestranstve, takže sú ponechané vonku po dobu 3-5 hodín. Ak je počasie daždivé, plodina je usadená na sušenie pod vrcholom.
Tip! Počas skladovania by sa mali pravidelne vyberať zemiaky Sineglazka, ktoré by vyradili hľuzy, ktoré prehnili alebo vykazovali známky poškodenia. Vďaka niekoľkým priedelom počas zimy je možné výrazne predĺžiť trvanlivosť zemiakov.

odvolanie

Vladimir, 37 rokov, mesto Tulun.V našej dachi sme pestovali rôzne druhy zemiakov: boli hľuzy so žltej, krémovej, bielej a dokonca farebnej dužiny. Ale najchutnejšia a milovaná pre našu rodinu zostala Sineglazka, nespĺňali sme chutnejšie, drobivé a voňavé zemiaky. Možno to je dôvod, prečo je odroda naďalej populárna medzi ľuďmi, a to aj napriek zlej udržiavanej kvalite a tendencii k degenerácii.

záver

V Sineglazki veľa výhod, tento zemiak je chutný, má veľkolepý vzhľad (ako fotka potvrdzuje), poteší s veľkou úrodu. Záhradkári krajiny súhlasia, že sa vyrovnajú s nedostatkami odrody a hľadajú spôsoby, ako s nimi bojovať: vyrastajú sadenice zemiakov z vlastných semien, skladovanie vzduchu, vyriešiť zber.

Napriek tomu, že každý rok sa objavujú nové hybridy a analógy, modrooké ostáva jednou z najobľúbenejších odrôd medzi letnými obyvateľmi a záhradkármi v krajine.

Pozrite si video: Gratinované zemiaky s kozím syrom a sušenou šunkou. Marcel Ihnačák. Kuchyna Lidla (Júl 2020).

Загрузка...