Záhradníctvo

Najvyššie obväzy a egreše na jar

Všetky ovocné a bobule plodiny na záhrade pre dobrý rast a plodnosť potrebujú výživu. Obsah prvkov potrebných pre rastliny v pôde môže byť nedostatočný vzhľadom na zvláštnosti rôznych druhov pôdy, alebo len preto, že rastliny konzumovali celú zásobu živín. Preto je potrebné hnojenie. Zahradníci, ktorí pestujú bobuľové kefy na svojich pozemkoch, budú potrebovať informácie o tom, ako na jar krmiť ríbezle a egreše, aké hnojivá budú používať, kedy a do akej miery ich budú uplatňovať.

Dusíkaté hnojivá

Dusík sa používa v rastlinách na syntetizáciu bielkovín, ktoré tvoria 1/5 z tejto zložky. Je tiež nevyhnutná pre tvorbu chlorofylu, preto má vplyv na prechod fotosyntézy. Dusík je potrebný predovšetkým na rast zelených častí rastliny, najmä v počiatočných štádiách ich vývoja. Ak je tento prvok nedostatok, kroviny rastú pomaly, ich výhonky sú tenké a listy sú malé a môžu klesnúť predčasne. To oslabuje kríky, vedie k pádu vaječníkov a nižším výnosom. Vysoko výnosné odrody ryže a angreštu sú obzvlášť ovplyvnené nedostatkom dusíka.

Nadbytok dusíka ovplyvňuje aj rastliny. Zelená hmotnosť rýchlo rastie, plody dozrievajú po konečnom termíne, kvetnatky už nie sú položené, čo znamená, že v budúcom roku bude niekoľko kvetov. Tiež nadbytok dusíka znižuje odolnosť kríkov voči plesňovým ochoreniam.

Tip! Dusík v obväzu ríbezlí a egreše sa používa iba 1 krát v prvom obliekaní. V budúcnosti je dusík vylúčený z hnojenia, pretože jeho prebytok prináša opačný účinok ako požadovaný a namiesto zberu bobúľ, zahradník dostane svieže zeleň.

Prvý jarný krmivo rybízu a egreše sa robí veľmi skoro, akonáhle sa sneh topí. Predčasné oplodnenie je spôsobené tým, že ich asimilácia bráni hustým štruktúram pôdy a jej nedostatočnému obsahu vlhkosti v strede jari. Najčastejšie je nedostatok dusíka zaznamenaný na ľahkej piesočnaté pôde, ale napriek tomu je potrebné kŕmiť egreše a ríbezle na pôde akéhokoľvek druhu.

Ako dusíkaté hnojivo je najlepšie použiť dusičnan amónny. 40 až 60 g tejto látky je roztrúsených okolo puzdra a distribuuje rovnomerne okolo korunového výstupku. Potom je pôda hlboko uvoľnená, takže granuly padajú do zeme.

Tip! Pre mladé kríky a dospelých, ktoré boli oplodnené organickou hmotou na jeseň, sa dávka soli znižuje o 2 krát, to znamená, že v tomto prípade stačí len 20-30 g hnojiva.

Dvojročné ryžové kríky a kríky z egreše nepotrebujú jarný obväz s dusíkom, ak by boli výsadbové jamy dobre oplodnené.

V prípade, že napriek vykonanej práci budú rastliny vykazovať známky hladovania dusíkom, na jar sa môže uskutočniť kŕmenie fialiek a egreše s močovinou. Na tento účel sa rozpustí 30-40 g močoviny v nádobe s teplou vodou a kvapalinou sa postriekajú kríky. Pracujte lepšie ráno alebo večer, ale vždy za pokojného počasia. Takéto podávanie listov môžete vykonať aj v prípade, že sa vaječník začne rozpadávať. Pomôže to udržať ju na Bush.

Jarné obväzy ryže a egreše s minerálnymi hnojivami je možné nahradiť organickým dresingom a namiesto pripravených minerálnych zmesí pridať humus alebo kompost do pôdy. Za týmto účelom je zem okolo krovov pokrytá organickou hmotou v takom množstve, že ju pokrýva vrstvou 2-3 cm. Na kŕmenie môžete tiež použiť roztok múky v pomere 1 až 5 alebo v prípade trusov vtákov v pomere 1 až 10. Mullein a vrh sú predpísané 2-3 dni. Použitie - 1 vedierko pre 3 alebo 4 puzdrá. Môžete tiež zamiesť pôdu okolo kríkov s lupínom, sladkým ďatelinom, ďatelinou alebo z nich urobiť infúziu a kŕmiť kríky.

Varovanie! Pri aplikácii akéhokoľvek hnojiva dôležité stopy

Existujú pokyny na použitie a presne ich presuňte do takej miery, aby naznačovali: nedostatok aj nadbytok prvkov v obväzoch sú rovnako škodlivé pre rastliny.

Fosforečné hnojivá

Kŕmne ríbezle a egreše na jar musia byť vykonané nielen dusík, ale aj fosfátové hnojivá. Vyvážená strava s obsahom fosforu je potrebná na zvýšenie rastu koreňového systému, ktorý sa začína viac rozvetvovať a preniká hlbšie do pôdy. Fosfor pomáha urýchliť tvorbu a dozrievanie bobúľ a zvyšuje zimnú odolnosť kríkov. Je obsiahnutá v mnohých prvkoch a vitamínoch, ktoré sa nachádzajú v listoch a plodoch bobuľovitých kríkov.

Varovanie! Nedostatok fosforu môže byť určený anthokyanínovou farbou listov - modro-zelená, fialová alebo tmavo červená, ako aj oneskorenie kvitnutia a dozrievania bobúľ.

Najčastejšie je nedostatok fosforu pozorovaný na kyslých a najmenej na humus bohatých pôdach. Maximálna koncentrácia tohto prvku je zaznamenaná v hornej vrstve zeme a pri jej prehlbovaní klesá. Fosfor je absorbovaný len koreňovým systémom, preto jarné použitie fosforečnanových hnojív pre ryžové a angreštové ryby môže byť len koreň. Zalievanie listov je neúčinné.

Pri kŕmení kríkov použite nasledovnú zmes fosforu:

  • superfosfát je jednoduchý;
  • double;
  • bohatý;
  • fosfátová múka;
  • zrážať.

Prineste ich pred začiatkom vegetačného obdobia, aby rastliny mali čas na kŕmenie tohto prvku pred začiatkom prestávky a rozvíjali sa normálne počas bežnej sezóny. Dávkovanie hnojív na hnojenie je uvedené v návode na použitie, ktoré treba dodržiavať pri príprave pracovného roztoku.

Tip! Zrieďte zle rozpustné zmesi, ako fosfátové kamene a zrazeniny, najlepšie v horúcej vode, v ktorej sa rozpúšťajú omnoho rýchlejšie ako v studenej vode.

Potashové hnojivá

Draslík je nevyhnutný pre bobuľovité púšte pre normálny priebeh fotosyntézy, zvyšuje obsah cukru v ovocí a udržiava kvalitu, zvyšuje odolnosť rastlín proti chorobám a odolnosť voči mrazu koreňov a nadzemných častí, má pozitívny vplyv na celkový stav rastlín, urýchľuje ich regeneráciu pred poškodením škodcami, chorobami, mrazom. Novo vysadené draselné rastliny pomáhajú usadiť sa normálne.

Pri nedostatku tohto prvku sa pozoruje nezameniteľné dozrievanie plodov, znižuje sa odolnosť voči hubovým chorobám a celková produktivita kríkov. Hladenie draslíka sa dá určiť predovšetkým spodnými listami, ktorých okraje najskôr začnú žltnúť a potom sa hnedú a zomrieť. Draselné hnojenie bobuľovitých pútok sa vykonáva na všetkých druhoch pôdy, s výnimkou hliny, ale je zvlášť potrebné pre rastliny pestované na piesočnatých pôdach. Kroviny rastúce na hliny oplodí draslíkom na jeseň po páde listov.

Potasové hnojivo pre ryžové kríky a egreše, ktoré sa vyrábajú na jar, by nemali obsahovať chlór: rastliny sa tomuto prvku nepáči. Síran draselný je vhodný na hnojenie, ktorý okrem síry a draslíka obsahuje aj vápnik a horčík. Tieto prvky sú tiež potrebné pre rastliny. Môže sa použiť aj dusičnan draselný a uhličitan draselný (potaš).

Pod dospelými egrešmi a ryžovými kukuricami sa aplikuje 40-50 g hnojiva, ktoré sa rovnomerne rozptýlia okolo kríkov a potom sa uvoľní pôda, aby sa uzavreli granule v pôde. Pre mladé kríky, ktoré ešte nevstúpili do plodu, stačí pridať polovicu množstva hnojiva.

Čo iné môže kŕmiť ríbezle a egreše na jar? Preto je drevený popol ideálny. 2-3 hŕstky popola sa nalejú pod každý kríž alebo z neho pripraví roztok na zalievanie: naplňte vedierko 1/3 popola, nalejte ho teplou vodou a nechajte stáť týždeň. Potom sa 1 liter tohto koncentrátu zriedi v 1 nádobe s vodou a naleje sa pod každú rastlinu.

Je to dôležité! Ak je deň hnojenia suchý a nie je naplánovaný žiadny dážď, potom po aplikácii hnojív musia byť kroviny napojené. To platí nielen pre potaš, ale aj pre iné hnojivá.

Vysádzanie hnojív

Na jar je potrebné krmiť nielen dospelé ryžové a egreše, ale aj mladé stromčeky. Aby ste ich zakorenili na novom mieste a začali rásť, musíte im poskytnúť všetky potrebné látky. Pri výsadbe sa používajú všetky 3 hlavné batérie: N, P a K. Hnojivá, do ktorých sú zahrnuté, sa nalejú do spodnej časti jámy na výsadbu. Na obkladanie môžete použiť kompost v množstve 5 kg na puzdro v kombinácii s 0,5 kg dreveného popola. Namiesto organických látok môžete použiť minerálne hnojivá: zmes síranu amónneho (40 g), síranu draselného (60 g) a soli alebo močoviny (40 g).

Varovanie! Zásoby živín, ktoré sa nachádzajú v týchto hnojivách, by mali stačiť 2 roky.

Najlepšie obväz s jódom

Jód sa používa v záhradníctve na topenie a ako fungicídne činidlo, ktoré potláča vývoj mnohých patogénov rôzneho pôvodu: huby, vírusy, baktérie. Keď sa jód zavádza do zeme, je dezinfikovaný.

Kŕmne ríbezle a egreše s jódom na jar sa vykonávajú podľa nasledujúcich pravidiel:

  1. Farmaceutický roztok jódu sa používa v mikrodávkach: 1-2 kvapky sa odoberajú na 2 litre vody.
  2. Sadenice krov sa napájajú roztokom jódu až po tom, ako sa zožreli a stali sa silnejšími. Dospelé kríky možno napojiť bez obmedzenia.
  3. Pred vylúhovaním zeminy roztokom je potrebné ju navlhčiť čistou vodou.
  4. Na to, aby sa obkladový roztok stal účinnejším, pridá sa popol v pomere 1 až 10.
  5. Je možné vykonať listovú úpravu pomocou postreku roztoku cez listy z postrekovača.

Jód môže byť tiež použitý na zničenie lariev chrobákov a chrobákov. Za týmto účelom sa rozpustí 15 kvapiek jódu v 10 litroch vody a zalieva sa roztokom zeminy okolo krídiel. Na samotných rastlinách by riešenie nemalo spadnúť. Čas práce - pred kvitnutím obličiek.

záver

Najvyššie obliekanie rybízu a egreše na jar je nevyhnutnou etapou agrotechnických prác v procese pestovania týchto plodín. Ak sa vykoná správne, výsledkom bude bohatá a vysokokvalitná plodina bobúľ.