Záhradníctvo

Čierne ríbezle Hercules

V každej záhrade by mal rásť aspoň jeden keň čierny ríbezľ, pretože toto bobule je neuveriteľne užitočné, okrem toho má veľmi príjemnú chuť a silnú arómu. Samozrejme, každý majiteľ by chcel pestovať najväčšie a najsladšie ovocie - na závidenia všetkých susedov. Vynikajúcou možnosťou pre letných obyvateľov a poľnohospodárov je Blackcurrant Hercules. Niekto nazýva túto odrodu Herakles, ale podstata sa nezmení: kultúra sa uspokojuje s konzistentne vysokými výnosmi, veľmi veľkými bobuľami a vynikajúcou chuťou. Hlavné výhody Hercules sú zrejmé - o nich sa môžete dozvedieť z fotografie, ale táto odroda má aj iné, nie menej cenné výhody.

Opis odrody Hercules s fotografiami a recenzie domácich záhradníkov je uvedený v tomto článku. Nižšie uvádzame všetky silné stránky kultúry a rozprávali sa o jej nedostatkoch. Začiatočníci sa budú môcť dozvedieť o pravidlách poľnohospodárskeho inžinierstva a naučiť sa pestovať čierne ríbezle a starať sa o ne.

Charakteristická odroda

Na konci minulého storočia sa objavila relatívne mladá odroda Hercules. Autor bol zamestnancom sibírskeho inštitútu vedeckého výskumu L. Zabelina. Herkules je umiestnená ako neskoro veľkoplodá a produktívna odroda s cennými výživnými vlastnosťami.

Varovanie! Pôvodca Hercules ponúka pestovať ríbezle nielen na Sibíri, ale aj v iných teplejších oblastiach.

Podrobný popis stupňa čierneho ríbezle Hercules:

 • vysoká rastlina, vzpriamené kríky, nie rozľahlé;
 • priemer lístia listov, čo značne zjednodušuje zbierku bobúľ;
 • hrúbka mladých výhonkov je priemerná, sú lakované zelenou farbou s ružovou "červenou";
 • staré vetvy drevené, svetlohnedé farby s miernym voskovým povlakom;
 • púčiky v ryže strednej veľkosti, zaoblené vajce, umiestnené jeden po druhom;
 • Listy Hercules majú tri laloky, sú lesklé, husté, jasne zelené, veľké;
 • okraj listu je jemne ozubený, zuby sú zaoblené;
 • listy sú skôr silné a krátke, majú mierne puberty;
 • kvety strednej veľkosti, béžovo-ružový odtieň;
 • kefy sú dlhé, tesne balené, v každom z nich je 8-12 bobule;
 • plody Hercules sú veľmi veľké - hmotnosť každého bobuľa je od 1,6 do 3,5 gramov;
 • tvar bobúľ je pravidelný, okrúhly, jednorozmerný;
 • pokožka je tenká, ale pružná, prakticky nemá lesklý lesk, s miernym dotykom;
 • vo vnútri ovocia je malé množstvo svetlohnedých malých semien;
 • oddelenie ryže je suché, čo zaručuje, že Hercules je vhodný na prepravu a krátkodobé skladovanie (bobule nie sú "vyčerpané");
 • chuť odrody Hercules sa považuje za dezert: silná aróma, sladká buničina s miernym podielom kysnutosti;
 • samorosný ryžový kôň - asi 50%, nepotrebuje opeľovače (ale prítomnosť iných odrôd v okolí zvyšuje výnos a má dobrý vplyv na chuť Herkules);
 • výnos odrody je vynikajúci - viac ako 11 ton na hektár, asi 3,5-4 kg na jeden kef;
 • rastlina je zimne odolná, je schopná zimovať bez prístrešia aj na Sibíri (mráz nesie Herkulov púčky a jeho kvety);
 • ryže má silnú imunitu voči takým plesňovým infekciám ako antracnóza a septoróza;
 • odroda je nenáročná pre mechanické a chemické zloženie pôdy - Herkules možno pestovať na akejkoľvek pôde;
 • Existuje slabá odolnosť Hercules voči krvácaniu na obličky, preto je potrebné preventívne ošetrenie krídiel.

Je to dôležité! Vymenovanie rybízu Hercules dezert, je to dobre čerstvé, ale z bobúľ môžete variť voňavé džemy, konzervy, zmraziť ovocie pre budúcnosť.

Klady a zápory

Takmer všetky recenzie čierneho ríbezlí Hercules sú pozitívne: každý má rád túto odrodu. Navyše názor záhradníkov nezávisí od klimatických podmienok ich bydliska: kultúra sa osvedčila na severe, na juhu a v strede krajiny.

V plodoch Hercules je cenená nielen príjemná chuť, ale aj zloženie tohto ríbezle:

 • 1,7% kyseliny askorbovej;
 • 8,7% cukru;
 • 2,2% ovocné kyseliny;
 • 18,4% suchých rozpustných látok.

Nevýhody Herkules sú nevýznamné a najdôležitejšie z nich považujú nedostatok odolnosti voči krvácaniu na obličky. Tento problém sa rieši jednoduchým pravidelným postrekom dvakrát ročne (skoro na jar a neskoro na jeseň) a vykopaním pôdy okolo rastlín.

Ale výhody čierneho ryže Hercules sú veľa:

 • vysoký a stabilný výťažok;
 • vynikajúca chuť;
 • veľké veľkosti bobúľ (Herkules je jedným z najväčších odrôd v Rusku);
 • vhodnosť plodiny na prepravu a skladovanie;
 • vynikajúca zimná odolnosť;
 • vysoká mrazuvzdornosť kvetov v jarnom období;
 • samoplodnye;
 • odolnosť proti plesňovým infekciám;
 • nenáročné na zloženie a typ pôdy.

Rastlinné odrody Hercules - jedna z najprestížnejších medzi kultúrami tohto druhu. Určite sa dá odporučiť aj novým záhradníkom a neskúseným letným obyvateľom. Nie je to tak menej, ako sa ukázalo v priemyselných pristátiach: bobule sú technologické, zber sa dá zhromažďovať automatizovanými strojmi a používať na akýkoľvek účel.

Agrotechnické techniky

Akýkoľvek čierny ríbezľ, či už je to ruský alebo cudzí chov, nemôže byť nazývaný bezproblémovou kultúrou. Pestovanie čiernych bobúľ má svoje vlastné vlastnosti a nuansy. Často môžete počuť sťažnosti poľnohospodárov o neprenosnosti a rozmarnosti tejto kultúry.

Tip! Herkules je perfektný ako prvý zážitok - to je jedna z najprestížnejších odrôd.

Aby sa ryžový kebus usadil a produkoval dobré výnosy každý rok, musí sa najprv správne vysadiť. A následne - poskytnúť kompetentnú starostlivosť.

Čas a miesto vykládky

V zásade je povolené vysadenie čiernych ríbezlí na jar a na jeseň. Vo väčšine regiónov Ruska je jar skorý a leto je dosť horúco. V takýchto podmienkach často jarné nezrelé sadenice často zmiznú a zomierajú z tepla a sucha. Preto je Hercules najlepšie vysadené na jeseň: od začiatku septembra do druhého októbra.

Varovanie! Ak v regióne začali jeseňové mrazy, je lepšie odložiť výsadbu ryže až do jarných a sadenice rastlín.

Pre normálny vývoj čiernych ríbezlí potrebujú slnko a dostatočné množstvo vzduchu. Z tohto dôvodu by miesto na výsadbu Hercules malo byť vybrané v otvorenej slnečnej oblasti.

Napriek nenáročnému charakteru odrody voči zloženiu pôdy sa odporúča vyhnúť sa nadmernej kyslosti pôdy. V takýchto prípadoch, pred výsadbou, môže byť pôda nalievať s vápnom mliekom alebo použiť iné metódy deoxidácie.

Je potrebné vybrať interval medzi ďalšími puzdrámi berúc do úvahy výšku Hercules. Je to vysoká rastlina, a hoci ryžové výhonky sú vzpriamené, nie sú náchylné na ubytovanie, vzdialenosť medzi kríkmi by mala byť slušná. Ak odtieň prerasteného krovu padne na susedné rastliny, nemožno sa vyhnúť plesňovým infekciám ríbezlí a šíreniu kliešťov.

Tip! Optimálna vzdialenosť medzi kríkmi Hercules je 1,5 až 2 metre. Ak sú krúpy vysadené v niekoľkých riadkoch, interval by mal byť mierne zvýšený. Najdôležitejšou vecou je zachovanie normálneho vetrania kríkov.

Proces pristátia

Neskoré herkuly môžu byť vysadené ako v jamách, tak v zákopoch. Hĺbka jámy by mala byť 30-40 cm. Skúsení záhradníci odporúčajú vopred pripraviť jarné sadenice na ryže - aspoň pár mesiacov pred výsadbou. To umožní, aby sa krajina utlmila a usadila, čo bude mať priaznivý vplyv na neskoršie vysadené ryže.

Hnojivá by mali byť umiestnené v spodnej časti sadeníc. Môže ísť o humus, kompost, hnoj kôry, humus. Organické látky sa môžu miešať s popolčekom z dreva alebo s minerálnymi fosfátovými a draselnými hnojivami. Nalejte nejakú pôdu a začnite vysádzanie ríbezlí.

Je to dôležité! Ak dôjde k zvýšeniu kyslosti pôdy, do záhradnej jamy sa pridá hrst kriedy alebo dolomitovej múky.

Mnohí záhradníci hovoria, že najlepšia miera prežitia čierneho ríbezle pri výsadbe kríkov pod uhlom. V tomto prípade je sadenica umiestnená pod uhlom 45 stupňov k horizontu. Takže korene Herkules budú rásť rýchlejšie, ryže sa zakorenia a rastú.

Dokonca ešte predtým, než korene zaspávajú v jame, sa naleje voda. Iba potom pokračujte v zhutňovaní pôdy a vyplňovaní jámy s pôdou. Na oživenie koruny a nasmerovanie síl ríbezlí na korene sa výhonky krovu prerezávajú na tretinu alebo polovicu.

Krištáľové orezávanie

V následnej kultivácii čierneho ryže Hercules nie je nič zložité, potrebuje rovnakú starostlivosť ako akákoľvek iná odroda. Najdôležitejšou podmienkou pre vysoký výnos a dlhú životnosť vhodného prerezania rastlín.

Odporúča sa dvakrát do roka odstrániť korintské ryby: na jar a na jeseň. Jarné prerezávanie by malo byť vykonané, kým pupeny nebudú na vetvách. Na jeseň je Herkules prerezaný medzi poslednou zberom a prvými vážnymi mrazmi.

Pravidlá pre prerezávanie čierneho ríbezle sú nasledovné:

 1. Všetky výhonky vystrihnuté na zem alebo na väčšiu vetvu - nesmie byť konope.
 2. Tie výhonky, ktoré ležia na zemi alebo sa nachádzajú blízko svojho povrchu, musia byť rezané. V opačnom prípade môžu spôsobiť infekciu kríkov.
 3. Všetky choré, suché a staré výhonky, ktoré sú staršie ako päť rokov, sa musia odstrániť.
 4. Z mladých výhonkov musíte ostať len vzpriamene a vyrezávať najväčšie výhonky, krivky a slabé konáre.
 5. Vo veku piatich rokov by sa ryžový kebus mal skladať z troch starých výhonkov, troch bienále a troch mladých konárov. Viac ako 12-15 výstrižkov na jednom kruhu by nemalo byť.

Varovanie! Okrem pravidelného prerezávania vyžaduje Herkules uvoľňovanie pôdy, odstraňovanie burín, zalievanie, hnojenie a preventívne ošetrenie.

odvolanie

Igor Stepanovich O odrode ríbezle Hercules druhý deň mal môj sused záujem o mňa. Tento ríbezľ, ako desiatky iných, som rástol v mojom vidieckom dome, ale už pred tromi rokmi som vykorenil keš. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo obličkové kliešť - najnebezpečnejšie "zviera". Počas 7-8 rokov, keď Herkules vo mne vyrastal, nedokázal som sa s touto metlou vyrovnať. Nemám žiadne ďalšie sťažnosti na odrodu: ryže je skutočne veľká a veľmi chutná, prináša dobré výnosy (ak zabijete kliešť v čase). Vo všeobecnosti som neodporúčal túto odrodu svojmu blížnemu, ale nevylučujem, že Herkules vykazuje svoju najlepšiu stránku v iných oblastiach.

záver

Čierne ríbezle Hercules možno nazvať univerzálnou odrodou. Táto plodina sa úspešne pestuje v súkromných domácnostiach a vo veľkom priemyselnom meradle. Odroda Hercules má veľa výhod, ale má tiež značnú nevýhodu - slabú odolnosť voči krvácaniu na obličky. Takže je lepšie pestovať tento ríbezle tam, kde už nebol prítomný škodca.