Hospodárstvo

Plemeno henta- mických sliepok

Skutočné sliepky bentamy sú tie, ktoré nemajú žiadne hlavné analógy. Jedná sa o malé kurčatá s pomernou štruktúrou karosérie. Trpasličí odrôd veľkých kuracích plemien majú zvyčajne krátke nohy. Rozdelenie dnes je však veľmi podmienené. Bentama zavolala nielen tieto miniatúrne kurčatá, ale aj trpasličí odrody, chované od veľkých plemien. Vzhľadom na tento zmätok medzi výrazmi "trpasličí kurčatá" a "bantamy" sa dnes počet mini-kurčiat takmer rovná počtu veľkých plemien. A všetky miniatúrne sliepky sa nazývajú Bentham.

V skutočnosti sa verí, že skutočné kurča Bentham je z juhovýchodnej Ázie, ale presná krajina pôvodu plemena nie je ani známa. Úlohu "vlasti" malých kurčiat tvrdí Čína, Indonézia a Japonsko. Vzhľadom k tomu, že veľkosť divokého banského kurča je predchodcom domestikovaných vtákov, rovnako ako v prípade kurčiat Bentham, pravdepodobnosť vzniku týchto dekoratívnych vtákov z Ázie je veľmi vysoká.

Ale to platí len pre skutočné bentómy a nie všetky. Zvyšok plešatého trpaslíka "bantamok", ktorý už bol vyvezený na americkom a európskom kontinente z veľkých produktívnych kurčiat.

V zahraničnej klasifikácii existuje tretia možnosť pri rozdelení týchto vtákov do skupín. Okrem skutočného a trpaslíka sú stále "rozvinuté". Jedná sa o miniatúrne sliepky, ktoré nikdy nemali veľký analóg, ale nevyrábali sa v Ázii, ale v Európe a Amerike. "Pravé" a "rozvinuté" skupiny sa často prekrývajú a vytvárajú zmätok.

Real Bentham sliepky sú cenené nielen pre ich krásny vzhľad, ale aj pre dobre vyvinutý inštinkt šrafovania. Pod nimi sa často kladú vajcia druhých a tieto kurčatá ich vykladajú v dobrej viere. V trpasličích formách veľkých plemien s bujarým inštinktom sú zvyčajne oveľa horšie a sú držané kvôli tomu, že potrebujú oveľa menej jedla a miest ako veľké analógy.

Plemená kurčiat hentamok sa delia na odrody:

  • bojovanie;
  • Nanking;
  • Peking;
  • japonský;
  • čierna;
  • biela;
  • kaliko;
  • orech;
  • SEABRIGHT.

Niektoré z nich: orech a kaliko, - v Rusku sa súkromní amatéri chovajú v Gene Fund of the Hyperic Institute v Sergiev Posad.

Pravda

V skutočnosti existuje len veľmi málo takýchto kurčiat. Jedná sa hlavne o mini-kurčatá, nazývané bantamy a chované od veľkých plemien. V takomto "bentamoku" má veľký význam nielen vzhľad, ale aj produktívne charakteristiky. Z dekoratívnych skutočných bantamok sliepok nevyžadujú žiadne vajcia ani mäso.

SEABRIGHT

Plemeno miniatúrnych kurčiat, ktoré vyšli v Anglicku na začiatku 19. storočia Sir John Saunders Seabright. Toto je pravý druh kurčiat hentamok, ktorý nikdy nemal veľký ekvivalent. Seabright sú známe svojimi krásnymi perličkami. Každé monochromatické pero je načrtnuté jasným čiernym pruhom.

Hlavná farba môže byť ľubovoľná, takže spoločnosť Sibright má veľké množstvo farieb. Existuje tiež "negatívna" farba s úplným nedostatkom čiernej farby. V tomto prípade je okraj na okraji peria biely a vták vyzerá vyblednutý.

Ďalšou charakteristickou črtou Seabrighta je absencia kositov v perách ocasu kohútov Bantamock Sibright. Chýbajú aj "stilettos" typické pre kohúty na krku a spodnej časti chrbta. Kohútik Seabright sa od sliepok líši len vo väčšom ružovom hrebete. To je jasne vidieť nižšie na fotografii kurčiat zo štedrovej plemennej bengálskej slepice.

Zobáky a tarzus Sibrivá tmavo šedá. Hrebeň, ušné lalôčky a náušnice fialovej farby sú veľmi žiaduce, ale dnes sú veľmi často tieto časti tela Sibrigu červené alebo ružové.

Hmotnosť kohútov spoločnosti Sibright je mierne nad 0,6 kg. Kurčatá vážia 0,55 kg. V opise týchto bantamok sliepok anglická norma venuje veľkú pozornosť farbe vtákov, ale nevenuje pozornosť produktivity týchto kurčiat. To nie je prekvapujúce, pretože Seabright bol pôvodne odvodený ako okrasné kurča na zdobenie dvora.

Vzhľadom na skutočnosť, že sa zamerala na krásu peria, Sibright nie je odolný voči chorobám a dáva malému množstvu potomstva. Z tohto dôvodu plemeno dnes vyhynie.

japonský

Hlavné plemeno Bentam mini-kurčatá, chované na celom svete. Ich druhé meno je kaliko na hlavnej farbe vtákov tohto plemena. Ale pôvodný názov, ktorý pochádza z vlasti, je Shabo. V Rusku sa k tomuto plemenu kurčiat pridal názov kaliko bantam. Toto plemeno je veľmi obľúbené kvôli veľmi elegantnému sfarbeniu. V tomto prípade zostávajú všetky pohlavné rozdiely v Shabo. Na fotografii calico bantamok pozdĺž hrebeňov a chvostov môžete ľahko rozlíšiť kohút od kurčiat.

Hmotnosť kurčiat 0,5 kg, pre kohúty 0,9. Toto plemeno pokrýva vajíčka dobre. Často bentamy kurčatá kŕmia inými plemenami kurčiat, ktoré sedeli z vysadených vajec. Nedostatok calico bantamok ako sliepky v príliš malej oblasti tela. Veľké množstvo veľkých vajec, ktoré nemôžu sedieť.

Vlastné kurčatá bentama vyliahnuté v rovnakých množstvách ako veľké kurčatá. Zvyčajne sa pod nimi nenachádza viac ako 15 vajec, z ktorých 10-12 kurčiat vyliahne prirodzené podmienky.

vlašský orech

Táto vetva pochádza z Calico bantams. Z hľadiska dekorácie sú sliepky skôr nenápadné. Z väčšej časti sa používajú ako kurčatá na vajcia od iného vtáka. Okrem farby sa popis tohto plemena bantamok úplne zhoduje s opisom Calico.

Malajzijské sérum

Pestovaný prekrížením japonských kurčiat s voľne žijúcimi malajzijskými kurčatami, tento holub veľký holub má veľmi neobvyklý vzhľad. Telo séra sa nastaví takmer zvislo. Goiter prehnané výhonky, krk ohnutý ako labuť. V tomto prípade je chvost smerovaný nahor a krídla sú vertikálne smerom dole.

Zaujímavé! Serama je schopný žiť doma v bežnej klietke.

Trpasličí kurčatá

Odlišuje sa od veľkej voľby len v menších rozmeroch. Ukazovatele produkcie vajec a výnosu mäsa sú pre ne dôležité. Ale dnes trpasličí plemená začínajú čoraz viac ako dekoratívne.

Tip! Mnoho veľkých analógov tiež stratilo svoju produktívnu hodnotu a sú obsiahnuté vo farmách pre krásu.

Pomfret

Fotografia ukazuje, že "bentamy" trpasličí Brahma vyzerajú ako normálna veľká verzia tohto vtáka. Dwarf Brahms majú všetky rovnaké farby ako hlavné možnosti. V popise tohto plemena chovaných hentackej slávy sa vyznačuje najmä vysoká produkcia vajec: 180-200 vajec v prvom roku života. Trpaslík Brahms sú pokojné a poslušné kurčatá, ktoré sa môžu stať nielen výrobcom vajec, ale aj dekoráciou záhrady.

Yokohama

Bentamka sliepka Yokohama je rodák z Japonska, kde má hlavný protějšek. Trpasličí kurčatá boli vyvezené do Európy a "prenesené do plemena" už v Nemecku. Fotografia ukazuje, že Yokohama bantama kohúty majú veľmi dlhé chvostové opradky a kopijovité perie na spodnej časti chrbta. Kohúti tohto plemena nemusia dosahovať ani 1 kg.

Beijing

Popis a fotografia pekinského plemena hentackých nosníc sa úplne zhodujú s čínskym plemenom veľkých mäsitých sliepok Cochinquin. Miniatúrna verzia Cochin čínskych Pekingových bantamy je. Rovnako ako Cochinchins, farby benthams môžu byť čierne, biele alebo pestré.

holandský

Čierne bantamy s bielym trsom na hlave. Na fotografii holandské sliepky bentami vyzerajú atraktívne, ale opis vynecháva milovníka z neba na zem. Jedná sa o športové vtáky s dostatočným zdravotným stavom.

Problémy s týmito kurčatami vznikajú kvôli trsnu. Perie, ktoré je príliš dlhé, zatvára oči vtákov. A za zlého počasia sa mokré a priľne k sebe. Ak sa na perie dostanú nečistoty, budú sa držať v jednotnej pevnej hmote. Rovnaký účinok nastáva pri lepení na hrebeň zvyškov potravín.

Je to dôležité! Špina na hrebete často spôsobuje zápal oka.

V zime, keď je mokré, perie mrazeného trsu. A na vrchole všetkých nešťastí s chumáčom, dokonca aj v lete za dobrého počasia, to môže spôsobiť problémy: v bojoch kurčatá trhajú perie na hlave.

bojovanie

Úplné analógy veľkých bojových plemien, ale podstatne menšia váha. Hmotnosť kohútikov nepresahuje 1 kg. Rovnako ako veľké kohúty, boli chované pre boj. Farebné perie nezáleží. Existuje toľko odrôd bojujúcich trpaslíkov, ako sú veľké analógy.

Stará angličtina

Skutočný pôvod nie je známy. Predpokladá sa, že ide o miniatúrnu kópiu veľkých anglických bojových kurčiat. Pri šľachtení operenia nebola venovaná zvláštna pozornosť a tieto miniatúrne figúrky môžu mať akúkoľvek farbu. Medzi chovateľmi neexistuje konsenzus o tom, ktorá farba je lepšia.

Tiež rôzne zdroje naznačujú rôznu váhu týchto vtákov. Jedna z nich nie je väčšia ako 1 kg, pre ostatné je až 1,5 kg.

Ruské plemená

V Rusku v minulom storočí chovatelia nezostali za svojimi zahraničnými kolegami a tiež chovali miniatúrne kurčatá. Jedným z takýchto plemien je Altai bentamka. Nie je známe, z akých plemien pochádza a populácia je stále veľmi heterogénna. Ale niektoré z týchto kurčiat pripomínajú pavlovské plemeno, podobne ako Altai bentamka na fotografii.

Ostatné sú podobné japonskému chintz bantamoku.

Nie je vylúčené, že tieto plemená sa zúčastňovali na chove plemena Altai. Pavlovské kurčatá, ako staré ruské plemeno, sú dostatočne odolné voči chladu a nevyžadujú zohrievané kurčatá. Jedným z cieľov chovu ruskej verzie mini-sliepok bolo vytvoriť dekoratívne kurča, ktoré nevyžaduje špeciálne podmienky od majiteľa. Kŕmenie kurčiat Altai bentamka je odolné voči chladu a ľahko sa prispôsobuje rôznym klimatickým podmienkam.

Muži Altaiho bantamu sú na vonkajšej strane veľmi podobní ako kurčatá. Rovnako ako Seabright, nemajú opice a chvosty na krku a spodnej časti chrbta. Najbežnejšie farby tohto plemena sú calico a motley. K dispozícii sú tiež Altai bantamy z plavákov a farieb matice. Perie je veľmi husté a svieže. Perie rastú s trsy na hlave a úplne pokrývajú metatarsus.

Kurčatá tohto plemena vážia len 0,5 kg. Kohútiky sú takmer dvakrát väčšie a vážia 0,9 kg. Altai nesie až 140 vajec s hmotnosťou 44 g.

kurčatá

Či sa sliepka stáva dobrou sliepkou závisí od plemena, do ktorého patrí určitá mini-sliepka. Ale v každom prípade je "sortiment" týchto vtákov v Rusku veľmi chudobný a milovníci často musia kupovať vajcia na inkubáciu v zahraničí.

Inkubácia sa vykonáva rovnakým spôsobom ako u vajíčok veľkých sliepok. Ale vyliahnuté kurčatá budú oveľa menšie ako ich obvyklé náprotivky. Pri počiatočnom kŕmení kurčiat je lepšie použiť štartovací krmivo pre prepelice, pretože veľkosť týchto kurčiat nie je ďaleko.

Môžete tiež nakŕmiť tradičný spôsob pomocou varených miláčikov a vajec, ale musíme mať na pamäti, že tento druh jedla veľmi rýchlo.

Obsah

V obsahu nie sú žiadne zásadné rozdiely. Ale musíte brať do úvahy charakteristiky plemena vtáka. Pre dobré lietanie a väčšinu pre prechádzky je potrebná vonkajšia klietka s výškou najmenej 2,5 m. Ako dospelý roste, budú musieť byť oddelení od druhého vtáka do samostatnej miestnosti. Títo muži pre malé veľkosti sú snooty.

Pri udržiavaní kohútov je potrebné sledovať čistotu podstielky tak, aby sa perie na nohách nepoškodili a nelepili sa. Crested potrebujú vybaviť úkryt pred dažďom a snehom a pravidelne kontrolujú stav peria v chumáči.

záver

Počet miniatúrnych sliepok v Rusku je veľmi malý. Vo väčšine prípadov možno nájsť iba japonskú verziu Calico Bantam na nádvoriach, pretože je to možné zakúpiť v genofonde ústavu Hydina. Recenzie o bentamy od ruských vlastníkov nie sú z rovnakého dôvodu dostupné. A je ťažké zdieľať informácie od zahraničných majiteľov, pretože na Západe je veľa rôznych dekoratívnych kurčiat s veľmi odlišnými znakmi. Ak je mini-kokhinhin pokojný a pokojný, potom boj s mini-kurčatami sú vždy radi, že usporiadajú boj.